GELECEĞİN TOMARZA’SI İÇİN ALTYAPI HAZIR

2009’dan bugüne kadar verdikleri tüm sözleri fazlasıyla yerine getirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Fahrettin Işık, geleceğin Tomarza’sının altyapısını oluşturduklarını, Tomarza’nın ihtiyaçlarını her alanda karşıladıklarını vurguladı.

0
1528

2009’dan bu güne kadar verdikleri tüm sözleri fazlasıyla yerine getirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Fahrettin Işık, “Biz 2009 seçimlerinde belediye başkanı olmak için meydanlara çıktığımızda vatandaşımıza ilçeyle ilgili yapılacak ne sözü verdiysek ve aynı şekilde 2014 seçimlerinde yine meydanlarda insanlara yapacağımız hizmetlerin hangi sözünü verdiysek fazlasıyla hepsini bitirmiş durumdayız. Söz verip de yapmadığımız, yapamadığımız hiçbir proje ve çalışmamız yok çok şükür. Doğalgaz mesela bir örnek. Bizim ilçemizde Yüksekokul mevcut, Tomarza ilçesine nüfustan dolayı fen lisesi açamazsınız dediler. Açtık, artık mevcut. İmam hatip ortaokulu mevcut, Meslek lisesi mevcut, Kreş okullarımız mevcut. Bunun yanı sıra fiziki anlamda da şehrimizin tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Her alanda büyük bir gelişim gösterdik. Arıtma Büyük şehir yasası çıkmadan önce biz tesisimizin plan projesini çizmiştik. Büyükşehir yasası çıktıktan sonra asgari edildi şu anda sağ olsunlar onlarda yaptılar hizmet vermekte. Sosyal ve spor tesisleri alanında önemli kazanımlar sağladık. Sosyal belediyeciliği sözde değil özde yapan bir anlayışla güzel örnekler ortaya koyduk. Yani sosyal alanda da iyiyiz, Hizmette de iyiyiz. Bunları AK Parti ailesi yapıyor. Cumhurbaşkanıyla, bakanlarıyla, yerel teşkilatıyla bu işleri ben olarak değil biz olarak yapıyoruz. Biz birçok işe vesileyiz sadece. Allah nasip ediyor, biz de yapıyoruz. Bundan sonra biz olur muyuz, olmaz mıyız? Onu bilemem. Nasipte varsa olur yoksa olmaz. Partimizin vereceği karar, halkımızın göstereceği teveccüh doğrultusunda yola devam edeceğiz ya da görevimizi devredeceğiz. Bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Ama 2019 yerel seçimlerinde benden sonra buraya gelip oturacak kişinin yapacağı tek bir şey kaldı. Sadece; Tomarza ve mahallelerinde rötuş yaparak, Tomarza’yı daha da güzelleştirecek. Başka yapacağı hiçbir şey yok. Her alanda şehrin tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Geleceğin Tomarza’sının altyapısını oluşturduk.

Yerel de yaptığımız kalkınma ve gelişim hareketinin yanında Türkiye’nin Ortadoğu da ki durumu belli; dünyadaki değişik ülkelerin Türkiye’ye yapmış olduğu çalışmaları da herkes görüyor ve yaşıyoruz. Herkes elini vicdanına koymalı. Ülkesine sahip çıkmalı. Bu ülke giderse, bir daha bu ülke geri gelmez. Bunun bilinciyle hareket etmeli ve daha da kenetlenmeliyiz. Ayrıca sizlere de teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

 “Tomarza Doğalgaz’a Kavuşuyor”

Şuanda mevcut devam eden çalışmalarımızdan en önemlisi doğalgaz çalışmaları. Doğalgaz çalışmalarımız şuan da son hızıyla devam ediyor. Tabi ki burada Kayseri Büyükşehir Belediye başkanımızın da destekleri var. Milletvekillerimizin, Bakanlarımızın da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok şükür hayalini bile kuramadığımız doğalgazın on ikinci aya alt yapısını bitireceğiz. 2019’un çeyreğinde de Doğalgazı kullanmaya başlayacağız.

“Her Alanda Çalışıyoruz”

Tomarza’nın giriş ve çıkışlarında yollarımızın hepsini sıcak asfaltla kapladık. Bu bölgelere dikilen 10 bin adet gül fidemiz var. Her yıl 30 bin adet ağaç dikiyoruz. Vatandaşlarımıza fidan dağıtıyoruz. 2009’da göreve geldiğimizde; bir mezarlık yolumuz vardı. 10 bin m2 kilitli parke yaparsak çok iş yapmış oluruz diyorduk. Bu gün 500 bin m2’ye yakın kilitli parke çalışması yapmış bulunmaktayız. Yine değişik mahallelerimizde büyükşehir belediyemiz tarafından yapılan sıcak asfalt çalışmalarımız var. Yine ana yollarda karayollarına yaptırmış olduğumuz 6 km’ye yakın sıcak asfalt çalışmalarımız var. Mevcut Fen Lisesiyle yurdun arasındaki öğrencilerin rahat gidip gelmesi için üst geçit yaptırdık. 10 bin m2 park alanımız var. Büyükşehir belediye başkanım özelleştirdi. 30-40 km ağaçlandırılmış işi bitmiş ama güzelleştirilmesine başlayacağımız bir alan var. Orayı da inşallah önümüzdeki günlerde faaliyete geçireceğiz. Çamlığın üzerinde 50 bin m2’lik bir yerimiz vardı. Orada Tomarza’nın tüm ihtiyacını karşılayacak bir mesire alanı yaptık. Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılan Arıtmamız bitti, şu anda çalışıyor. Gençlerimizin daha iyi bir ortamda futbol oynaması için modern bir futbol sahasını ilçemize kazandırdık. Hiçbir ilçede yokken bizim burada aydınlatmalı stadımız vardı. Hemen yanında halı sahamız var. Kapalı spor salonumuz var. 15 Temmuz Şehitler Semt Pazar Yerimiz var. Yarısı kapalı, yarısı açık. Taban komple asfalt. Bu arada yeni bir uygulama başlatacağız Pazar için; marketlerdeki arabalardan getirip pazarımıza koyacağız. Kullanmak isteyen vatandaşlarımız gelecek nufus cüzdanıyla alacak. Arabasını kullanacak, nufus cüzdanını geri alıp arabayı yerine bırakacak. 25-30 tane getirmeyi düşünüyoruz. Tomarza’da birinci ayda -35 derecede ısıtmalı havuzda yüzüyorum deseniz kimse inanmaz. Gençlik merkezimizde havuzumuz var. 7’den 70’e kadar herkesin sebepleneceği her türlü imkân var. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile ilçemize kazandırdığımız modern tesislerimizden biri.

“Eğitim’de Olmaz Denilenleri Yaptık”

Göreve geldiğimizde bu memlekette yüksekokul yoktu. Göreve başladığımızda 2 yıl içerisinde Tomarza’ya Yüksekokul kazandırdık. Şuanda 300’ün üzerinde öğrencimiz var. Bunu 5-10 yıl içerisinde 5000 öğrenciye çıkarmayı hedefliyoruz. Yüksekokul yapımı ile ilgili Valiliğimizden bize Okul yapmamız karşılığında Yüksekokul yapılması teklifi geldi. Bizde Büyük Projelerimizden biri olan TOKİ Mahallesine İlköğretim Okulu yaptık. Kaba inşaat çalışmalarını Hayırsever bir iş adamımıza yaptırdık. Biz de Tomarza Belediyesi olarak ince işlerini yaparak okulumuzu teslim ettik. Şuanda ilçemizde Yüksekokul mevcut, Tomarza ilçesine nüfustan dolayı fen lisesi açamazsınız dediler. Açtık, artık mevcut. İmam hatip ortaokulu mevcut, Meslek lisesi mevcut. Yeni mahalleye Tomarza belediyesi olarak Kur’an kursu, kreş okulu yaptık. Çok güzel bir kuran kursu kreş okulu oldu. Onun haricinde okullarımızın hiçbir sıkıntısı yok. Hepsini faaliyete geçirmiş durumdayız.

“Tomarza’ya 5 Yıldızlı Düğün Salonu Kazandırdık”

Bunun haricinde çok mükemmel bir düğün salonumuz var. Tomarza’ya 5 yıldızlı düğün salonu kazandırdık. Fiyatlarımız da uygun. Vatandaşlarımız bu güzel ortamda düğünlerini gerçekleştirebiliyor. 500 kişilik düğün salonumuzun üstünde 100 kişili çardağımız var. Sedirlerimiz var. İddia ediyorum Kayseri’de bizim düğün salonu yapısında salon bulamazsınız.

“Tomarza’da Kentsel Dönüşümü Başlatıyoruz”

Kırsal ve eski yapılanmanın çok olduğu bir ilçede Kentsel dönüşüme tabi ki de ihtiyaç var. Kentsel dönüşüm çok önemli bir proje. Bizim de Cumhuriyet Mahallesi’nde 150 bin m2 alanda yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Dönüşümü buradan başlatıyoruz. 4 parçaya böldük. Çalışmalarımız son hız devam ediyor. İnşallah çok yakında müracaatlarımızı yapacağız. TOKİ’yle mi yaparız, bakanlıkla mı yaparız, belediye olarak biz mi yaparız?  İşlemlerimiz bitmek üzere 150 bin m2’yi 4’e bölerek ilk önce Kayseri’den girerken telefon vericilerinin olduğu bölgeden, Tomarza merkeze doğru başlayacağız. İnşallah onu da bitiririz. 2. etap TOKİ’mizin işlemleri tamam 350 kişi paralarını yatırdı. İhale aşamasında, tüm işlemler bitti ama tasarruf tedbirlerinden dolayı onu biraz beklemeye aldık. Onu da neye mal olursa olsun 2019 sonunda vatandaşlarımıza evlerini teslim edeceğiz.

 

 “Sosyal Belediyeciliği Sözde Değil, Özde Yapıyoruz”

Belediye Başkanı Fahrettin Işık’ın sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdiği en önemli projelerinden biri göreve başlar başlamaz hayata geçirdiği Çınarlarım Projesi. Çınarlarım Projesi; Tomarza ve köylerindeki yaşlı, hasta, garip, fukara, evsiz barksız insanların tespitinin yapılması ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında yürütülen örnek bir proje. İlçede İhtiyaç sahibi tüm insanlar kayıt altında. Proje kapsamında yürütülen çalışmaların çoğunu basınla paylaşmadıklarını söyleyen Başkan Işık, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdikleri diğer çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Her yıl 150 tane garip guraba yetim çocukların üstlerini başlarını giydiriyoruz. Akşam yemeklerini yedirir, tekrar evlerine göndeririz. Hayır çarşımız var, insanlardan gelen şeyleri oraya koyarız. İhtiyacı olan insanlar gelir oradan eksiği ne ise alır gider. 30 tane engelli vatandaşımıza akülü araba dağıttık. 2009 yılında belediye başkanı olduktan sonra mahallenin bir tanesinden bir haber geldi. 2 tane vatandaş çadırda yaşıyor diye. “Öyle bir şey olmaz” dedim. Ekibimi alıp gittim, hakikaten çadırda yaşıyor. “Yazıklar olsun bize” dedim. 2 gün içerisinde ekibi götürdüm bahçesine evini yapmaya başladık. Güzelce pırıl pırıl şimdi evinde oturuyor. Yine bir sene önce başka bir vatandaşımız bir evin bir odanın içinde aş, ekmek, bulamıyor. Hemen gittik eski yerleri varmış. Orayı tamir ettik. Üstüne lüks bir ev yaptık. Bunun gibi sayamadığımız kıyamet gibi hizmetlerimiz var. Bu bizim görevimiz. Eğer biz burada otururken diğer vatandaşımız çadırda yaşıyorsa vay bizim halimize. Biz yardımların hepsini yapıyoruz. Kültür müdürlüğümüz bu konuda ful çalışıyor. Yurt sorunu nedeni ile konaklamada sıkıntı yaşayan öğrencilerimiz için 5 tane evimiz vardı. İçini ful döşedik ve onların kullanımına sunduk. Şimdi öğrenciler orada kalıyor. Bizim buradaki en büyük sosyal faaliyetlerimizden biri de; Cenaze olduğu zaman o gün akşam; Tomarza belediyesi olarak ilk gün 50 kişilik sıcak yemek götürüyoruz. Taziye çadırlarımız zaten var, onlar olmazsa olmazlarımız. Spora destek noktasında tesisleşmenin dışında her sene futbol, voleybol ve basketbolda halı saha ve büyük sahada turnuvalar düzenliyoruz. Zaten Tomarza Belediye Spor var ve her sene kampa gönderiyoruz. Maksat kamp değil gençleri futbola çekebilmek. Minikler futbol okulumuz var 200 yakın öğrencilerimiz var. Kültürel anlamda gezi programlarımız var. Muhtarlarımızı Çanakkale ziyaretine götürdük. Gezdirdik. Tomarza Belediye Personelini götürdük. Biz belediyenin yapmakla yükümlü olduğu hizmetlerin dışında sosyal ve kültürel anlamda da çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

“Şahısların Değil, Tomarza’nın Menfaatlerini Gözettik”

Bizim eski sanayii bölgemiz vardı. Sıkıntı çektiğimiz zamanlarda isteseydik eğer o belediyemize ait olan eski sanayi bölgesinin yerini piyasaya satar, hiç bir sıkıntımız olmadan güzelce parasını alırdık. Ama bunu yapmadık. Bu alanı o zaman ki İl Özel İdaresine devrettik. Oraya 22 tane dükkân yapıldı. Kabak çekirdeği borsasını kurduk. Kayseri’den,  İl Özel İdaresinden toprak analizi testini oradan aldık buraya getirdik. Kayseri Şeker’e teslim ettik. Hem toprak analizi ünitesini yapıyorlar, hem kabak çekirdeği eleme sistemi kurduk. Kabaklarını eliyorlar. Kabak çekirdeğinin Tomarza’ya getirisi yıllık 5 bin ton kabak çekirdeği üretiliyor satılıyor. Girdisi 50-60 trilyonu buluyor.

“Alternatif Gelir Kaynakları Üretme Konusunda Çalışmalarımız Var”

Tomarza Belediyesi’nin iller bankası gelirlerinin dışında bir geliri yoktu. Belediyemize ek gelir getirecek çalışmalara yöneldik. Bu çalışmalarımız kapsamında ilk etapta yeni oluşan mahallelerimizde işe yaramayan arazilerimiz vardı. Tomarza Belediyesine geçmiş ama kimin kullandığı kimin ektiği, kimin biçtiği belli olmayan ve tarla vasfından çıkmış sıkıntılı olan bu yerleri biz değerlendiriyoruz. Bu alanların satışını gerçekleştirip belediyemize ek bir gelir sağladık. Bunun dışında da yeni projeler oluşturduk Bazı mahallelerimizde bulunan hazineye ait vasıfsız, taşlık arazilerimiz var. Bunların belediyemize satışının istedik. Amacımız bu alanlarda 300 haneye yakın bir ev yeri çıkararak bu ev yerlerini özellikle ilçe dışında yaşayan vatandaşlarımıza satarak belediyemize yeni bir gelir kapısı açmak. Bu konuda bir talep te var zaten. Planını projesini biz çizeceğiz. Alt yapısını biz yapacağız. Arsaya da bir maliyet vereceğiz. Kendileri bizim vermiş olduğumuz projenin dışına çıkmamak şartıyla evlerini yapacaklar. Yazlık olarak kullanacaklar. Bu proje Belediyemizi ciddi bir kaynak sağlayacak. Şuanda bu projeye odaklandık, gidiyoruz. Bunun yanında yine belediye olarak 2 bölgede güneş enerji santrali projemiz var. İki tane parça parça arsaydı. Bunları birleştirip güneş enerjisiyle ilgili müracaatlarımızı yapacağız ama korkuyoruz. Maliyeti çok yüksek bir proje. Kayseri ve çevresinde güneş enerjisini üretebilecek en güzel yer Tomarza. Sebebi ise burada rüzgâr hiç eksik olmaz. Güneşin olduğu gün hafiften rüzgar eserse %10 veriyorsa % 17’ye çıkarıyormuş o esinti sayesinde. Bununla birlikte Rüzgar enerjisiyle ilgili İmam Nurlu bölgesinde ölçüm yaptırdık o bölgede Aladağlardan gelen bir rüzgar akımı var. O bölgede yapılması gerekir ama onunda maliyeti çok. Bunların altından kalkabilecek gücümüz olursa. İleriye dönük bu potansiyellerimizi de değerlendirmek arzusundayız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.