Fethiyenin Yeni Cazibe Merkezi Hizmete Açıldı

0
1497

Açılışa Fethiyeli balıkçılar tekneleriyle bölgeye gelirken, Saatcı’da ‘reis’ adlı teknesiyle alkışlar eşliğinde cazibe merkezinin açılış törenine katıldı. Alkış tufanı eşliğinde kürsüye gelen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Birileri istediği kadar güneşi balçıkla sıvamaya çalışsınlar, birileri istediği kadar bizi bizden ayırmaya çalışsınlar, birileri istediği kadar deniz bitti diye veryansın etsinler, Bizim ne hayallerimiz biter ne de sizlere olan hizmet sevdamız” dedi.

Fethiyenin Yeni Cazibe Merkezi hizmete açıldı. Amatör balıkçıların teknelerini bağlayabileceği, vatandaşların eşsiz körfez manzarasına bakıp, yürüyüş yapabileceği ilçenin yeni cazibe merkezi yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla Fethiyelilerin hizmetine açıldı.

“Kaptan Saatcı teknesiyle açılışa katıldı”
Açılışta Medcezir grubu tarafından mini bir konserde verilirken, Fethiye Belediyesi Kent Orkestrası ekibi tarafından da çeşitli marşlar çalındı. Birçok sürprizin yaşandığı açılışta Fethiyeli balıkçılar tekneleriyle körfezden konvoy eşliğinde açılışı yapılan ilçenin yeni cazibe merkezine geldi. Fethiyeli balıkçılar konvoyunda Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcıda ‘reis adlı teknesiyle açış törenine katıldı.

Kıvrak, “Bilinç, bilgi, beceri. Bu 3 B Behçet Saatcıda mevcuttur”
Açılış programı kapsamında ilk konuşmayı Akarca Mahallesi sakinlerinden Nuri Kıvrak yaptı. Kıvrak, “Benim geride bıraktığım 50 yılın öğrettiği bir şey var. Behçet ağabeyimde dediği gibi, adam gibi yaşayacaksın, adam gibi olacaksın. Fethiyemiz gün geçtikçe büyümekte nüfusu artmakta bu nedenle yaşamımızın olmazsa olmazları yolların yapımı, denizlerin temizliği, canlıların korunması, içme suyu tedarikleri, atık problemlerinin çözümü ve benzeri çevre sorunlarının doğal dengeleri bozmadan çözümlenmesi ve daha birçok sorunun güzelliklerimize zarar vermeden halledilmesi büyük bilinç, bilgi, beceri gerektirir.
İşte bu saydığım 3 Bnin tüm özellikleri Behçet başkanımızda ve ekibinde fazlası ile mevcut ki bu gün kendilerinin küçük bir iş dediği yapılan bu liman ve yollar aslında biz Fethiyede yaşayanlar için büyük bir proje büyük bir nimet. Mahallemize böyle güzel bir eser kazandıran Belediye Başkanımız Behçet Saatcıya, belediye personellerine ve emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Başarılarınızın ve hizmetlerinin devamını Başkanımda istiyoruz. Yolu açık olsun” dedi.

Yapımı gerçekleşen cazibe merkezinin teknik bilgilerini Belediye Fen İşleri Müdürü Mete Karacadağ verdi. Karacadağ yaptığı konuşmada, 8 ay içerisinde kanal ve köprü çalışmasının tamamlandığını ifade etti.

“Bu eser bir mühendislik harikasıdır”
Alkış tufanı eşliğinde kürsüye davet edilen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, katılımcılara teşekkür ederken Cevat Şakirin bir sözüyle konuşmasına başladı. Saatcı, “‘Akdeniz uygarlıkların ölümsüz gücü, ona kıyısından köşesinden bulaşan herkesi mutlaka etkiler. Bugün değilse yarın, onu değilse, çocuğunu bir gün… Böyle demiş Cevat Şakir. İşte bizlerin bugün bir araya getiren bu güç olsa gerek. Birinci dönem 1. Etap. İkinci dönem 2. Etap. Üçüncü dönemde 3. Etap. Geçen dönem Türkiyede bir belediye tarafından yapılan ilk balıkçı barınağını açmıştık. Allah kısmet etti bu dönemde küçük tekneler için bir barınak yaptık. Hayırlı olsun. Bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı büyük Fethiye Ailemizin değerli fertleri olan sizleri, çalışma arkadaşlarım, meclis üyesi arkadaşlarım ve şahsım adına saygı ile selamlar, hoş geldiniz derim. Bu gördüğünüz eser bir mühendislik harikası. Ve Fethiyede bir belediyenin ve özel şirketlerin hangi kaliteyi yakaladıklarının göstergesi. Bu anlamda Halil kardeşimin şirketi Urantaş AŞye A.V.B şirketinin sahibi Volkan kardeşime, Fethiye Deniz Ticaret Odamızın değerli Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine burada emek sarf eden bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ancak özel bir teşekkürü de, bu işin her detayı ile ilgilenerek bu eserin gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan Fen İşleri Müdürüm Mete evladıma yapıyorum. Sağol Mete” dedi.

“İlçemizi ekonomik ve prestij projelerinden
mahrum bırakanlara yakında bir cevabımız olacaktır

Projeleri hazırlanan sadece Ankarada imza aşamasında kalan projelerine değinen Saatcı, “2008den beri her işimize engel olan bir zihniyet olmasaydı, şimdi Fethiyeye doğru bakınca karayolların önünde kurvaziyer iskelemiz, belediyemizin önünde de 350 kapasiteli yat yanaşma yerimiz, altın gerdanlığımızın pırlantası gibi parlayacaktı. İlçemizi bu ekonomik ve prestij projelerden mahrum ederek zarara uğratanlara yakında bir cevabımız olacaktır. İnşallah, kısmetse önümüzdeki dönemde hemen karşımızdaki bu alanı park bahçe ve sosyal tesislerle düzenleyerek körfezimizin gerdanlığına son noktayı koyacağız…

“Bizim ne hayallerimiz biter ne de sizlere olan hizmet sevdamız”
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı konuşmasına şu şekilde devam etti; “Bu coğrafyada yaşayanlar için gelecek yüzünü denize dönmekten geçer. Deniz hedeftir. Ufukların gözcüsü olmaktır, gelecektir, keşfetmektir, araştırmaktır. Gerçeklerden kopmadan kurulan hayaller insanın yaşamını canlı tutar. Hayalleri olanlar bir şeyleri değiştirebilmek için uğraşır, mücadele eder ve karşısına ne kadar engel çıkarsa çıksın yılmadan çalışmaya gayret gösterir. Bizlerin Fethiye için hayalleri hiçbir zaman bitmedi. İşte bu nedenle; Likya medeniyetinin ışıklar şehrinde, Anadolunun Türkmenlerine, ağaç efendisi tahtacılarına, konar göçer Yörüklerine yamaçlarında yurt vermiş bu şehirde, Kasvetli gönüllere umut ışığı olacak bir yolculuğa çıkan kahraman pilotun ismini emanet ettiği bu şehirde, Birileri istediği kadar güneşi balçıkla sıvamaya çalışsınlar, Birileri istediği kadar bizi bizden ayırmaya çalışsınlar, Birileri istediği kadar deniz bitti diye veryansın etsinler, Bizim ne hayallerimiz biter ne de sizlere olan hizmet sevdamız”

“Biz 135 bin kişilik büyük bir aileyiz”
“Zaman gelir dert tasınızdan birlikte içeriz, zaman gelir düğününüzde neşenize katılırız, zaman gelir üstümüzden geçersiniz köprü oluruz, zaman gelir yoldaşınız olur bir yolda yürürüz. Biz biz demeyi öğrenmiş ve bizi bizden ayırmak isteyenlere cevabımızı birbirimize omuz vererek, güç vererek aşacak 135.000 kişilik büyük bir aileyiz. Allah ayrılık vermesin inşallah.”

“Ben ne sizden ne de Fethiyeden siz vazgeçseniz de vazgeçmem”
“Bu yaptığımız çalışma ile ortaya çıkan bu eser ve devamında yapılacaklar güzel Fethiyemize ve onun mutlu insanlarına birer hediyemiz. Ben şimdi hayal ediyorum, balığa giden kardeşim yakaladığı kısmetlerini kayıklarından buradan çıkartacak. Liseli genç delikanlımız duygularını ilk aşkına burada açılacak. Evlatlarımız birlikte bir ömür sürmek için burada söz verecek.
Kırgın kalpler, bu güzel manzarada oturup hayatın yaşamaya değer olduğunu, küskünlüğe gerek olmadığını burada tekrar hatırlayacak. Biz burada sizin hayatlarınızda güzel ve hatırlanası bir yer edinmek istedik, bizlere hayatlarında yer veren sizlere selam olsun.
Duam odur ki; Yamacında yaşadığımız şu Mendos ve Babadağ şahit olsun; Kıyılarımızda uzanan şu deniz şahit olsun; Gökte uçan martı şahit olsun, Tüm samimiyetiyle gözlerimin içine bakan sizler şahit olun ki; Ben ne sizden ne de Fethiyeden siz vazgeçseniz de vazgeçmem”
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.