ET ENTEGRE TESİSİ HİZMETE AÇILIYOR

Erzincan Belediyesi ihtiyaçlara cevap vermeyen Kesim Evi’nin yerine çağın gereçleriyle donatılmış Et Entegre Tesisini yakında hizmete açıyor.

0
1850

Günde 250 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvanın kesimi yapılabilecek tesiste kavurma ve sucuk yapım üniteleri ile sakatat işlemesi de yapılabilecek. Çağın gereçleriyle donatılan tesis, güneş panelleri vasıtasıyla kendi enerjisini kendisi üretecek ve bu özelliğiyle ülkemizde bir ilk olacak. Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy Et Entegre tesisinin tanıtımını yaptı. Et Entegre Tesisi ve Hayvan Pazarının  hakkında bilgi veren Basşoy “Erzincan’a yeni bir tesis kazandırmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Burası dört buçuk yıl önce Atıl vaziyette olan arsalardı yaklaşık %80’ini kamulaştırılarak belediyemizin tapusuna aldık. Hemde özel proje alanımız olan alandan kirli iş kollarını yani mezbahaneyi, hayvan pazarını, saman pazarını ve ahırları o tarihi doku üzerinden kaldırılmasını istedik ve besicilerimizin çiftçilerimizin özellikle tercih ettikleri işlerini rahatlatacak bir bölge seçtik. 65 bin metrekarelik bir alanın önce kamulaştırmalarını yaptık çalışmalarımızı başlattık. Artık 4000 metrekare kapalı alanı olan yeni tesisimiz mezbahane değil “Et Entegre Tesisi” olarak geçecek.  Çünkü tesisimiz günlük 250 büyükbaş, 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek büyük bir Et Entegre tesisi. Burada soğuk hava deposu var binanın altında sakatatların soğuk hava deposunda muhafaza edilecek yerleri var.

Kavurma, sucuk ve her türlü et ürünlerinin yapılacağı bölümler var. Vatandaşlarımızın konaklayabileceği otel var yöresel ürünlerin satılacağı showroomlar var ayrıca birinci elden yani üretilen ürünlerin satılacağı yeni tesisler var. 65 bin metrekare üzerinde olan Et Entegre Tesisi, Hayvan Pazarı ve Saman Pazarı şu anda bitme noktasına geldi. Hayvan Pazarımız bir haftaya kadar bitmiş olacak. Et Entegre tesisi Saman Pazarımızda bir ay içerisinde inşallah tamamlanmış olup hemşerilerimizin, besicilerimizin ve çiftçilerimizin hizmetine sunulmuş olacak. Burayı yaparken hem Kırsal Kalkınma Ajansımızdan destek aldık hem de 29 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle Erzincan Belediyesi’ nin kasasından bir kuruş çıkmadan 3 büyük tesisi Erzincan’ımıza kazandırmış olacağız. Besiciliği Tarımı ve hayvancılığı ciddi manada destekleyecek bir tesisi Erzincan Belediyemize ve Şehrimize kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.