“EŞ BAŞKANLIK HUKUKA AYKIRIDIR”

Vanda idare mahkemesinin eş başkanlıkla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazı reddeden Danıştay 8. Dairesi, kararı onadı. Van 3....

Vanda idare mahkemesinin eş başkanlıkla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazı reddeden Danıştay 8. Dairesi, kararı onadı.
Van 3. Bölge İdare Mahkemesinin “Eş başkanlık uygulamasıyla ilgili yürütmenin durdurulması” kararına Büyükşehir Belediyesince yapılan itirazı değerlendiren Danıştay 8. Dairesi, belediyenin itirazını reddederek, kararı onadı.

Danıştay 8. Dairesi, Van 3. İdare Mahkemesinin “Eş başkanlık” uygulamasıyla ilgili 20 Mart 2015te verdiği “yürütmenin durdurulması” kararıyla ilgili Van Büyükşehir Belediyesinin itirazını değerlendirdi. Danıştay, belediyenin itirazını yerinde görmeyerek, mahkemenin kararını onadı.
Danıştay 8. Dairesinin kararında, İdare ve Vergi Mahkemelerince verilen kararların temyiz yoluyla incelenip bozulabilmesinin 2577 sayılı “İdari Yargılama Usulü Kanunu”nun 49uncu maddesinin 1. fıkrasındaki nedenlerin bulunmasına bağlı olduğu belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:
“İdare Mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe usul ve kanuna uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına karar verilmiştir.”
Van Valiliği, 2 yıl önce 5393 sayılı yasa gereği “Eş başkanlık sistemi adı altında bir organ ve kadronun bulunmadığı, belediye başkanının belediyenin başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğu, belediyeyi devlet dairelerinde temsil etme görevinin bulunduğu, eş başkanın yapacağı işlemlerin de usulsüz olduğu” gerekçesiyle “Belediye Eşbaşkanları Çalışma Yönetmeliği”nin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Bölge İdare Mahkemesine başvurmuştu. Valiliğin talebini değerlendiren Van 3. Bölge İdare Mahkemesi de “Eş başkanlık” uygulamasının hukuka uygun olmadığına karar vermişti. Kararda, yönetmeliğin, usule göre seçilmiş belediye başkanına ait yetkilerin yasalarda düzenlenmeyen ve “Eş başkan” olarak tabir edilen bir kişi ile paylaşılmasını öngördüğü, böylece belediye başkanını yetkilerini tek başına kullanmakta işlevsiz kıldığına değinilerek, 5393 sayılı Belediye Kanununda ve başka yasalarda belediye eş başkanlığıyla ilgili bir düzenleme yapılmadığı belirtilmişti.
“Eş başkanlık” uygulamasıyla ilgili sadece Siyasi Partiler Kanununda bir düzenleme yapıldığı, yasalarda öngörülmeyen “belediye eş başkanlık” hususunun belediye meclisince yönetmelikle düzenlendiğine yer verilen kararda, belediye meclisince alınan “Belediye Eşbaşkanları Çalışma Yönetmeliği”nde hukuka uygunluğun görülmediği ifade edilmişti. Kararda, şöyle denilmişti:
“Dava konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde, belediye eş başkanlığı yönetmeliği ile belediye başkanı dışında getirilen ve eş başkan olarak tabir edilen kişinin belediye başkanı sıfatıyla yapacağı iş ve işlemlerin usulsüz ve geçersiz olacağı, bunun da idari işleyişte ileride telafisi güç ya da imkansız zararlar ortaya çıkaracağı açıktır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.”

31 Mar 2016 - 16:20 - GÜNDEM

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.