“ERZURUM’UN İNCİSİ YAKUTİYE MARKA İLÇE OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

0
698

Daha güzel ve yaşanılabilir marka bir ilçe inşa etme çabası içerisinde olduklarını ifade eden Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, “Geçen her yılda Erzurum’umuzun incisi Yakutiye’mizi daha yaşanabilir bir hale getirmek için ilk gün ki aşkla çalışacağız. Tarihi, sosyal ve kültürel anlamda yenilikçi projeler oluşturarak ilçemizin ve kentimizin tanıtımına katma değer sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri neticesinde Yakutiye Belediye Başkanı seçilen Mahmut Uçar, göreve başladıkları günden bugüne kadarki süreçte gerçekleştirdikleri ve bundan sonraki süreçte gerçekleştirmeyi planladıkları yatırımlarla ilgili dergimize açıklamalarda bulundu. Göreve seçildiği günden itibaren marka ilçe olma hedefi doğrultusunda gece gündüz demeden çalıştıklarını ve kısa sürede başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, dergimize yaptığı açıklamada; “Yakutiye Bölgesi’nde başkan olmaktan çok mutluyum.  Ben bir Yakutiye sevdalısı Erzurum sevdalısı olarak büyüdüm. Bizlerin guru duyduğu yaklaşık 6 bin 7 bin yıllık geçmişi olan bir bölgede yaşıyoruz. Erzurum yaklaşık milattan önce 4 bin – 5 bin yıl, milattan sonra 6 bin yıllık tarihi yerleşim yeri ve her döneminde popüler yerleşim yeri, tarihin her safhasında önemli bir yerleşim yeri önemli bir geçit olmuştur. 1072 yılında Bizans işgalinden Emir Saltuk Bey’in emri ile yeniden fethedilen Erzurum, artık Müslüman bir Türk şehri olmuştur. Erzurum, Anadolu’da kurulan ilk Müslüman Türk Beyliği olma değerini de bünyesinde barındırmaktadır. Anadolu’nun müslümanlaşmasında muazzam bir destek vermiştir. Dolayısıyla Erzurum, böylesinde stratejik bir öneme sahiptir. Böylesine starejik bir önem sahip olan Yakutiye’nin gerçek anlamda hak ettiği yere gelmesi ve şehrimizin modern bir kent kimliği kazanması noktasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası göreve geldiğimizde halkımızın ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek çalışmalarımıza süratle başladık. İlçe merkezimizde ve kırsal mahallelerimizde yaşam standartlarını daha üst seviyelere taşıyacak her alanda belirlediğimiz program çerçevesinde önemli çalışmalar yaptık. Yol ve ulaşım sıkıntısından, sosyal tesislere, sosyal yaşam alanlarından spor tesislerine kadar her alanda tüm mahallelerimizin eksiklerini gidermeye çalıştık. Yakutiye ve Yakutiye Halkını bir çok alanda ilklerle buluşturduk. Bunun yanında Yakutiye’ye değer katacak ve marka ilçe olma hedefine taşıyacak önemli yatırımlarında yakından takipçisi olduk. Bu anlamda geçmişe dönüp baktığımızda başarılı bir çalışma dönemi geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçen her yılda Erzurum’umuzun incisi Yakutiye’mizi daha yaşanabilir bir hale getirmek için ilk gün ki aşkla çalışacağız. Tarihi, sosyal ve kültürel anlamda yenilikçi projeler oluşturarak ilçemizin ve kentimizin tanıtımına katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Özellikle Erzurum’un az bilinen bir değeri olan Saltuklu’yu daha tanınır hale getireceğiz. Bilindiği üzere 2020 yılını bizler Saltuk’u yılı ilan etmiştik ancak yaşanan salgın neticesinde planladığımız tüm programlar iptal edilince bu projeyi şimdiki düşüncemize göre 2021 yılına ertelemek zorunda kaldık.” dedi.

“Mahallelerimiz Değişiyor, Yakutiye Gelişiyor”

Göreve başladıkları günden bu güne kadar geçen süre içerisinde Yakutiye’ye yakışır önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, bu çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası göreve geldiğimizde halkımızın ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek çalışmalarımıza süratle başladık. Sadece 9 ayda 60 Bin ton asfalt kaplaması yaparak geçen yıllara nazaran halkımıza bu anlamda daha fazla hizmet götürmeyi başardık. Yakutiye Belediyesi olarak ilçemizin hemen her köşesinde hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bütün mahallelerimizi güzelleştirme ve değiştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımıza hizmet noktasında var gücümüzle çalışmaktayız. Bir yandan ilçemizde asfaltsız yol bırakmamak adına çalışmalarımızı yürütürken bir yandan da zamanla eskiyen ve hizmet süresini dolduran tüm kaldırımlarımızı yenileyerek halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ebetteki sadece hizmet kaldırım yapmak ve asfalt dökmekten ibaret değil bu kapsamda bizler ekiplerimizle beraber sadece Yakutiye merkezinde değil, kırsal mahallelerimizde çalışmalarımızı eş zamanlı olarak sürdürmekteyiz.

“Hedefimiz 100 Bin Ton Asfalt”

Yakutiye’de asfaltsız yol bırakmamak için hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Belediye Başkanı Mahmut Uçar, geçen yıl gerçekleştirdikleri 60 bin tonluk asfaltlama çalışmalarını 100 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kendi rekorlarını geliştirerek ilçedeki tüm yolları ve kaldırımları daha modern bir hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Mahmut Uçar devam eden çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada ise şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz sezon 60 bin asfalt kaplaması yaparak ilçemizde bir ilke imza attık ve bu yıl ise hedefimiz 100 bin ton asfalt atarak ilçemizde toprak yol bırakmamaktır. Zamanla eskiyen ve hizmet süresini dolduran tüm kaldırımlarımızı yenileyerek halkımızın hizmetine sunuyoruz. Diğer yandan sezon başladığı günden buyana kısa süre içerisinde yaklaşık 25 Bin 500 ton sıcak asfalt serimi yaparak 100 Bin ton asfalt hedefine emin adımlarla ilerlemekteyiz.”

“Millet Konakları Köylerimize Prestij Kazandırdı”

Yakutiye Belediyesi olarak mahallerimizde çok başarılı hizmetlere imza attık. Bunların en başında mahallelerimize kazandırdığımız “Millet Konakları” gelmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde durduğu köylerde millet konakları oluşturulması doğrultusunda Yakutiye’de Millet Konakları yaparak bu uygulamayı yerine getiren Türkiye’deki ilk belediyelerden olmak istedik. Bu doğrultuda mahallelerimize kazandırdığımız Millet Konakları ile halkımızın mahallelerinde en temel ihtiyaç duydukları muhtarlık, misafirhane, taziye evi, kütüphane, kıraathane gibi sosyal tesis ihtiyaçlarını da karşılamış olduk.

“Tüm Mahallelerimizi Yaşanabilir Bir Hale Getiriyoruz”

Hizmette tabi ki bu kadarıyla da sınırlı kalmadık. Yine kırsal mahallelerimize çocuklarımızın ilçe merkezinde bulunan modern spor tesislerinden mahrum kalmamaları için standartlara uygun oyun tesisleri inşa ederek mahallelerimizi daha yaşanabilir bir hale getirmeyi başardık. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmaksızın halkımızın ihtiyaçlarına cevap vermeye, hizmet ederek vatandaşımızı memnun etmeye devam edeceğiz.

“Bir Yandan Gönüllere Dokunmaya Bir Yandan Da Halkımıza Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz”

Halkımıza söz verdiğimiz gibi “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla çıktığımız bu yolda halkımızın daha yaşanabilir bir çevrede ihtiyaçlarını görebilmesi için var gücümüzle çalışmaya gayret ediyoruz. Bizler aday olduğumuz ilk gün verdiğimiz söz neyse bugün daha fazlasını yapıyoruz. Örneğin mahallelerimize kazandırdığımız millet konakları bunun kanıtıdır. İlçe merkezinde yer alan oyun alanlarının aynısını mahallelerimizde de inşa ediyoruz. Asfalt ve çevre düzenleme çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bizler halkımızın desteği ile var gücümüzle çalışmaya gayret ediyoruz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi “Gönül Belediyeciliği” ile bir yandan gönüllere dokunmaya bir yandan da halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. İnşallah yorulmadan yıkılmadan halkımızın hizmetkârı olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

“Erzurum’un Tarihi Yüzü Yakutiye’mizin İncisi”

Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, şehrin gözbebeği konumundaki tarihi Üç Kümbetler Millet Bahçesi’nde yürütülen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin en prestijli Millet Bahçelerinden biri Erzurum’un Yakutiye ilçesinde bulunan Üç Kümbetlerde yapılıyor. Tarihi mekânı ve çevresinde 78 bin 619 metrekare alana kurulacak olan Üç Kümbetler Millet Bahçesi ile ilgili dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, “Bilindiği üzere yıllardır şehrimizin kanayan yarası haline gelen Üç Kümbetler’de dönüşüm artık son aşamaya geldi. Yakutiye Belediyemiz tarafından yıllara sari bir şekilde kamulaştırılan ve eski yapılardan temizlenen tarihi Üç Kümbetler için yapılan değerlendirmeler neticesinde bölgenin “Millet Bahçesi” olarak düzenlenmesi kararlaştırılmış ve gerekli adımlar atılmıştır. Yapım maliyetleri tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca karşılanacak olan bu güzel eserin ilçemize kazandırılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Valimiz Okay Memiş’e ilimiz Milletvekillerine ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’e şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Yakutiye’nin Çehresi Değişecek

Yakutiye’ye nefes aldıracak ve bölgeyi önemli bir cazibe merkezi haline getirecek proje ile ilgili bilgiler veren Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediyemiz yetkilileri ve bizler projenin her aşamasına müdahil olarak yapılacak çalışmanın ilimize en yakışır şekilde olması için çaba harcadık. Bundan sonraki aşamada da ihaleyi alan firmanın işi zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlaması için konunun üzerinde ciddiyetle duracağız. Millet Bahçemiz içerisinde millet kıraathanesi, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, seyir terasları, gezinti yolları, otantik sergi ve satış mekânları ile dinlenme ve piknik alanları olacaktır. Bitki, peyzaj ve yeşiliyle şehrimizin çekim alanlarından biri olacak olan millet bahçesinde vatandaşlarımız yöreye özgü meyve ağaçları, çiçekli bitkiler ve yeşille buluşacak, huzur içinde vakit geçirebileceklerdir.

“Çalışmalar Devam Ediyor”

Şehrin tarihi yarım adasında yer alan Üç Kümbetler projesi, bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Millet Bahçesi olarak değerlendiriliyor. Çalışmalara pandemi sonrası hız verildi. Şuan orada hummalı bir çalışma var. Projenin bu yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Proje bittiğinde ortaya yemyeşil çiçeklerle bezeli bir Millet Bahçesi çıkacak.

“Tarihi Yarımadaya Farklı Bir Kimlik Kazandıracağız”

Bir diğer önemli projelerimizden biri de Hacıcuma’da ise proje aşaması TOKİ işbirliği ile tamamlandı. Bu bölgede tamamen düşük katlı 3-4 kat olacak şekilde şehrimizi betona boğmadan güzel bir proje oluşturmayı hedefliyoruz. Buradaki amacımız yatay yapılaşmayı teşvik ederek yüksek yapılaşmadan memleketimizi kurtarmaktır. Hem Üç Kümbetler de hem de Hacı Cuma’da ki kentsel dönüşüm bittiğinde tarihi yarımada farklı bir kimlikle gün yüzüne çıkmış olacak.” ifadelerini kullandı.

“Korona Virüse Karşı Başarılı Bir Mücadele Verdik”

Tüm Dünya’da insan hayatını yakından tehdit eden koronavisüre karşı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başarılı bir mücadele örneği verdik. Yakutiye Belediyesi olarak salgının başladığı ilk günden itibaren öncelikle belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz 96 kişilik dezenfekte ordumuzla birlikte çalışmalarımızı süratle başlattık.

44 Mahallemizde bulunan hastane ve eczaneler başta olmak üzere fırın, pastane, lokanta, kıraathane, kafe, kuaför, güzellik salonu, banka gibi halk tarafından yoğun olarak kullanılan alanlarda dezenfeksiyon işlemlerimizi gerçekleştirdik. Bu kapsamda öncelikle; 3 Bin 350 Apartman, 6 Bin 360 – İşletme, Dükkân ve Market, 4 Bin 483 Müstakil Ev, 461 Kamu Kurumu, 41 Sağlık Kuruluşu, 56 Eczane, 34 Alışveriş Merkezi, 387 Ofis ve Büro, 75 Cami, 53 Çocuk Oyun Parkı gibi halk tarafından yoğun olarak kullanılan bu alanlarda dezenfeksiyon çalışmalarımızı yürüttük. Süreç boyunca zabıta ekiplerimizce de 7 Bin 950 işletmeyi denetleyerek halkımızın sağlığını korumak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bankalar, kamu kurumları, hastanelerimize kurmuş olduğumuz 65 adet El Dezenfeksiyonu ünitesini halkımızın hizmetine sunduk.

“Halkımızın Bize İhtiyaç Duyduğu Her Alanda Hizmete Koştuk”

Yakutiye Belediyesi olarak halkımızın bize ihtiyaç duyduğu her alanda hizmetine koşmaya çalıştık. Bu kapsamda 81 Bin 60 adet tıbbi maske ve 48 Bin 20 adet de tıbbi eldiven dağıttık. Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz meslek edindirme kurslarında ürettiğimiz 21 Bin 497 adet siperlikli maskeyi başta; sağlık, emniyet personeli olmak üzere tüm Erzurum’a ve çevre illerimize (Muş, Bingöl, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Bayburt, Afyon, Rize, Ardahan, Artvin) dağıttık. Pandemi sürecinde ihtiyaç duyan ailelerimize bu süreç zarfında 8 Bin 520 gıda kolisi yardımı yaptık. Yine bu süreçte Berber, kahvehane, servis sürücülerinden oluşan ticari faaliyetleri durdurulan yaklaşık 1000’in üzerine esnafa 250’şer liralık hediye çeki verdik. Cuma namazıyla ibadetlerine yeniden başlanan Yakutiye ilçesindeki 55 camii ve Çifte Minareler, Yakutiye Medresesi, Kale önündeki tarihi eserlerin önünde cuma namazı kılınabilecek şekilde hijyenik ortam sağlanması, saf çizgilerinin belirlenmesi ve diğer tedbirler oluşturduk. 15 bin adet seccade, namaz takkesi ve maskeden oluşan namaz seti dağıttık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.