“ERZİNCAN’I YENİ HEDEFLERLE, DAHA BÜYÜK PROJELERLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Erzincan’ın marka kent olması yolunda önemli adımlar atan ve İlk döneminde Erzincan’ı, tarihinin en büyük yatırımlarıyla buluşturan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, yeni dönemde Erzincan halkının desteği ile Erzincan’ı yeni hedeflerle ve daha büyük projelerle buluşturmaya devam edecekleri ifade etti.

0
5750

30 Mart 2014 seçimlerinde Erzincan Belediye Başkanlığı’na seçilen ve o günden bu güne gerçekleştirdiği projelerle yeni bir Erzincan inşa eden Cemalettin Başsoy, ortaya koyduğu başarılı projeleri Türkiye’nin en prestijli yerel yönetimler ödülü olan Kent ve Başkan ödülü ile taçlandırdı. Erzincan tarihinde yapılan en büyük yatırımların altına imza atan ve yeni dönemde bu başarılı projelerine yenilerine eklemeye devam etmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden Erzincan Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Cemalettin Başsoy, yaptığı açıklamada; “Ardımızda bıraktığımız bu beş yıllık süre içerisinde, hemşerilerimizin de şahit olduğu birçok önemli hizmet gerçekleştirdik. 2014 yılında yola çıkarken hemşerilerimize o gün söz verdiğimiz 24 projemizin %80 ini tamamlamanın mutluluğu içerisindeyim. Kalan projelerimizi de elbette ki unutmuş değiliz. Bu projelerimize yönelik daha kapsamlı proje çalışmalarımız olduğundan dolayı onları da o projelerin içerisine entegre ederek söz verdiğimiz gibi hepsini bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız inşallah. Geçen beş yıllık süre içerisinde sözünü verdiğimiz 24 projelerimizin yanı sıra sözünü vermediğimiz ancak ilimizin ihtiyaçlarının karşılanması ve gelişimi noktasında da oldukça önemli yatırımlara imza attık. Modern İtfaiye Binası, Ekşisu Mesire Alanı, Binali Yıldırım Parkı ve Bulvarı, Çöpten Enerji Üretim Tesisleri, Şehrin Bütününde Kaldırımların Yenilenmesi ve Asfalt çalışmaları, Yeni Çöp Toplama Sistemi, Yeşil Alanlarda Otomatik Sulama Sistemi, Ağaçlandırma, Cansuyu Projesinin Bitirilmesi, Arıtma Tesisleri, Yeni Kanalizasyon Şebekesi, Millet Kıraathanesi, Piri Sami Hz Camii ve çevre düzenlemesi, Camii Bahçeleri ve Sosyal Alanları gibi birçok önemli ve büyük projeyi de hayata geçirip hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Bunun yanı sıra yine sunduğumuz 24 proje dışında şu an başlatılmış olup da yapımı devam eden, yılların hayali Aksu Deresi, Yeni ve Modern Bir Esentepe Tesisleri, Terzibaba Külliyesi gibi diğer projeler de en kısa sürede inşallah hizmete sunulmuş olacaktır. Yaptığımız tüm bu hizmetleri değerlendirerek halkın oylamasına sunan ve halkımızın yapmış olduğumuz bu yatırımlardan duyduğu bir memnuniyetin göstergesi olarak kabul ettiğimiz “Kent ve Başkan Ödülü” bizler için oldukça anlamlı ve gurur verici bir ödül. Bu anlamda emeği geçen ve bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah yeni dönemimizde de halkımızın desteği ile daha güzel projelere imza atarak böyle ödüllerle buluşmaya ve Erzincan’ımızı layıkıyla temsil etmeye devam edeceğiz.”

“5 YILDA ERZİNCAN TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMLARINA İMZA ATTIK”

Beş yıllık dönem içerisinde Can Erzincan’a yakışır önemli yatırımların altına imza atan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy Gerçekleştirdikleri bu yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Altyapı, çevre, yeşil alan, ulaşım, üst yapı gibi başlıklar altında söz verdiğimiz 24 projemizi ve bu 24 projenin dışında da yüzlerce farklı projeyi hayata geçirdik. Şehrimizin içme suyu şebekesi, yağmur suyu hatları, kanalizasyonlarının tamamını yeniledik.  5 yıl içerisinde 300 km asfalt, 600 km kaldırım, 120 km otomatik sulama sistemi, 18 tane yeni park, 18 tane cami bahçesi, peyzajı onarımı tadilatı yapım ve onarımı, Esentepe rekreasyon alanımız, şehrimizin ana caddelerini aydınlatmalarını ve asfaltını dünyanın en kaliteli sistemiyle donatılması, bunun yanında bir sosyal Pazar, bir itfaiye binası, jeotermal kaplıcalarımız, bir et entegre tesisi, çöpten enerji elde etme tesisi, hayvan pazarımız, arıtma tesisimiz gibi yaklaşık 850 Milyon TL’lik yatırımı 5 yılda yaptık bitirdik.

“Altyapıyı Sorunsuz Bir Hale Getirdik”

Altyapıyı sorunsuz bir hale getirdik, kayıp kaçak oranını sıfıra indirdik. Yeni hattın yapılmasıyla su borularındaki patlamalar, kanalizasyon kaynaklanan su baskınları neredeyse sıfıra indi. Erzincan tarihinde kuruluşundan bugüne kadar bir döneme sığdırdığımız iş, hiçbir belediye başkanının dönemine sığmayacak kadar büyük işler. Erzincan’da uzun yıllardır sorun olan içme suyu sorunumuzu can suyu projemizle tamamen ortadan kaldırdık. Can suyu projesi tüm altyapıyı ele aldığımız çok geniş kapsamlı ve yaklaşım 300 Milyon TL’lik dev bir yatırım. 7 yılda % 30’luk kısmı yapılan içme suyu yenileme projesinin % 100’ünü 4,5 yılda tamamladık. Proje kapsamında; 300 Km İçme Suyu Şebekesi Yenilendi. Scada Sistemi Kurularak oluşabilecek su arızaları ve kayıpları kontrol altına alındı. Bu sistemle Erzincan’da kayıp kaçak oranı sıfıra indirildi. Elektrik giderlerinde de ciddi bir tasarruf sağladık.  4 adet yeni içme suyu deposu ve 5 adet yeni içme suyu kuyusu inşaa edildi. Klorlama sistemini kurduk. Ayrıca 44 000 abone bağlantısı yaptık. Şehrimizin muhtelif noktalarına 364 yeni vana ekleyerek toplu su kesintilerinin önüne geçtik. Şehrimizin muhtelif noktalarına 64 yeni yangın vanaları yapmış bulunmaktayız. Proje kapsamında yine 20 km kanalizasyon ve ana kollektör hattı yenilendi. 12 km içme suyu ana isale hattı yenilendi. 20 km yağmur suyu hattı inşaa edildi.  Bunlar çok önemli yatırımlar. Projemizde sadece içme suyu hatlarının yenilenmesi vardı ama biz diğer altyapı çalışmalarımızı da projeye dahil ederek Erzincan’ımızın altyapısını tamamen yenilemiş olduk.Altyapı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen önemli bir hizmetimizde Elektrik altyapı yatırımları. 25,8 milyon TL’lik yatırımla 2014 – 2017 yılları arasında 127 km uzunluğundaki şehir şebekesi ve aydınlatma şebekesi hattı yeraltına indi.

Modern Arıtma Tesisi

Can suyu projesinde olmayan ve sonradan eklediğimiz önemli yatırımlarımızdan biri de atık su arıtma tesisi projesi. Gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre bırakma hedefimiz doğrultusunda şehrimize kazandırdığımız Atık Su Arıtma Tesisimi ile en önemli problemlerimizden biri olan, arıtma sorununu da ortadan kaldırdık. Şehrimizin atık suları olduğu gibi Fırat’a gidiyordu. Bu da hem çevre sağlığı açısından hem de insan sağlığı açısından tehlike arz ediyordu. Bunun önüne geçmek için yaptığımız 25 Milyon TL’lik Atık Su Arıtma Tesisi ile Fırat’a musluktan akan su gibi temiz bir arıtılmış suyu vermeye başladık ve çevre kirliliğini ciddi manada önlemiş olduk.

Çöp Alanının Islahı ve Çöpten Enerji Elde Etme Projesi

Şehir merkezine yaklaşık 5 kilometrelik alanda yer alan vahşi depolama alanı çevre ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyordu. Havaalanına yakın olması ve bölgenin turizm geçiş bölgesi olmasından dolayı buranın ıslah edilmesi gerekiyordu. Metan gazının gökyüzüne salınımı nedeni ile ozan tabakasına ciddi zararlar verdiğini tespit ettik. Bunların önüne geçmek noktasında yıllardır vahşi çöp depolamanın yapıldığı çöp toplama alanında yeni bir sistem geliştirdik. Projelendirme çalışmalarımızı yaparak yap işlet devret modeli ile projeyi hayata geçirdik. Çöpün tamamının kapatılması, üzerinin ıslah edilmesi ve içerisinde biriken metan gazının da enerjiye dönüştürülüp kar üstüne kar etmek amacıyla yaptık bunu. Erzincan belediyesi olarak bu tesisten saatte 1,5 megavat elektik elde ediyoruz. Bu da şehrimizdeki 6 mahallemizin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Bu çift aşamalı bir proje projemizin ilk aşaması olan çöpten enerji üretimi tesisinin yapımını tamamladık. Projenin de yaklaşık %85’lik kısmı tamamlandı. Projenin ikinci aşamasında ise alanın üzerinin kapatılması, rekreasyon alanlarının oluşturulması, yeşillendirilmesi ve mesire alanı haline dönüştürülmesini hedefledik. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Projeyle bölgedeki kötü görüntü ve kötü kokular ortadan kalkmış oldu. Boşa salınım yapan metan gazı da elektrik enerjisine dönüştürülerek Erzincan Belediyesi’ne yıllık 3-4 Milyon TL gibi bir gelir sağlamış olacak.

Atık Yönetimi

Ayrıca daha temiz ve daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak amacıyla atık yönetiminoktasında önemli adımlar attık. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde; Çöp Depolama sistemini tamamen değiştirerek 100 noktaya yeraltı çöp konteyneri yerleştirdik. 9000 plastik çöp konteyneri dağıttık. 500 adet geri dönüşüm sepeti yerleştirdik. Bütün ilköğretim okullarımızda öğrencilerimize atıkların geri dönüşümü ile ilgili bilinçlenmeleri konusunda eğitimler verdik.

355 Km Asfalt, 600 Km Kaldırım

Şehir genelinde bozuk yol, kaldırımsız cadde bırakmamak ve daha temiz, daha yaşanılabilir bir Erzincan oluşturmak için gerçekleştirdiğimiz asfalt, yol, kaldırım, kavşak düzenlemeleri ve aydınlatma çalışmalarıyla Erzincan’ımıza yeni bir imaj kazandırdık. Ana caddeler şehrin yüzüdür. Biz de şehrimizin modern yüzünü Şehre yakışır bir şekilde ortaya koymak noktasında ana caddelerimizin tamamını yeniledik. 26 mahallemizin tamamındaki 355 kilometrelik yol ağımızın tamamında asfaltlama çalışmaları gerçekleştirdik. Ayrıca Erzincan’da bir ilke daha imza atarak bisiklet yolu çalışması gerçekleştirdik. 10 km bisiklet yolu tamamlandı.

“Ulaşım Noktasında Erzincan’a Nefes Aldırtan Çalışmalar Gerçekleştirdik”

Ulaşım noktasında Erzincan’a nefes aldıran önemli çalışmalarımızdan biri de Binali Yıldırım Bulvarı. Şehrimizin doğusunu kuzeyine bağlayan Binali Yıldırım bulvarında çalışmaları tamamlayarak bulvarı hizmete sunduk. Yeni ticari alanlar oluşturup kent genelinde sıkışan ticari bölgeleri rahatlattık ve kent içi trafik yoğunluğunu %30 oranında azaltmış olduk. 65 Milyon TL maliyetle Yeni Terminal ve Terzibaba Kavşağı Battı Çıktı Projelerini tamamlayarak şehir içi ulaşıma rahat bir nefes aldırdık. Kavşaklarımıza estetik dokunuşlar yaparak kavşaklarımızı yeniden düzenledik. 7 kavşakta farklı dokular işleyerek yeni figürler oluşturduk. Mevsim şartlarına uygun peyzaj çalışmaları gerçekleştirerek kavşaklarımıza daha estetik bir görünüm kazandırdık.

Dekoratif Aydınlatma Sistemi

Dekoratif Aydınlatma Çalışmaları tamamlanarak şehrimizin cadde ve sokaklarını daha modern bir hale getirdik. Nerim Tombul Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, 13 Şubat Caddesi, Ordu Caddesi, Halitpaşa Caddesi ve Fevzipaşa Caddesi’nde gerçekleştirilen dekoratif aydınlatma çalışmalarıyla Erzincan’daki ana caddeler daha modern ve estetik bir görünüme kavuşturuldu.

Ekşisu Mesire Alanı Yepyeni Bir Çehreye Büründü

Geçmişte toz toprak içerisinde, gelen misafirlerimizi götürdüğümüzde çok mutlu olmadığımız, çocuklarımızla dostlarımızla gittiğimizde mutlu olmadığımız, birçok olumsuzlukları barındıran 180 bin metrekarelik bir alan, Ekşisu Mesire Alanı. Bu alanla ilgili arkadaşlarımızla birlikte masaya oturduk ve çok ciddi bir çalışma yaptık. Yaklaşık 180 bin metrekarelik alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Ekşisu mesire alanını yepyeni bir çehreye büründürdük. 2 tane büyük havuzumuz vardı. Öncelikle bu iki havuzumuzu temizledik. Biriken balçığı temizleyip zemini çakıl taşlarıyla döşeyerek havuzlarımızı tertemiz bir hale getirdik.  Bunun yanında yürüyüş yolları, sert zeminler, kamelyalar, bisiklet ve fayton yolları gibi birçok çalışmayı da burada hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Bunların dışında da yan tarafındaki 80 bin metrekarelik alanı da bu projeye dahil ettik. Toz toprak içerisindeki 180 bin metrekarelik bu yeşil alanın eskiden salma, kirli ve çamurlu suyla yapılan ve sivrisineklerin oluşmasına neden olan sulama sistemini de değiştirerek otomatik sulama sistemine geçtik. Bu alanı yaz kış yemyeşil kalacak şekilde düzenleyerek değerli hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca iki alan arasından geçen yaklaşık 2 kilometrelik bir kanalı da rehabilite ederek; aydınlatmasıyla bentleriyle gerçekten Ekşisuyumuzun çehresini değiştirdik. Değiştirmeye de devam ediyoruz. Alanda kurduğumuz devasa çocuk oyun grupları ve oyun alanlarını da hizmete açtık. Söz verdiğimiz gibi yapmış olduğumuz çalışmalarla Ekşisu Mesire Alanını insanlarımızın ve misafirlerimizin gönül rahatlığıyla gidebileceği bir yaşam alanı haline getirdik.

Jeotermal Yaşam Merkezi; Kaplıcalar

Ekşisu mesire alanı bölgesinde yıllardır atıl duran kaplıcalarda gerçekleştirdiği çalışmalarla bu alanı tamamen yenileyen ve Erzincan’ın en nezih noktalarından biri haline getiren Erzincan Belediyesi, Kaplıcalara modern bir jeotermal yaşam merkezi kimliği kazandırdı.

Binali Yıldırım Parkı

Şehrimizin Merkezinde Barış Manço Parkımız ve İnönü Parkımız, batısında kısmında ise Atatürk Parkımız var. Ancak şehrimizin doğu kısmında hemşerilerimizin istifade edeceği bir park alanımız yoktu. Bu alanda Binali Yıldırım Bulvarı’nın doğu yakasında 72 bin metrekarelik bir alan bomboş duruyordu. Burası ile ilgili ekip arkadaşlarımızla birlikte çok ciddi bir çalışma yaparak güzel bir proje ortaya çıkardık. Yaklaşık 7 milyon TL’ye mal olan bu projeyle Erzincan’ımızın yeşil alanlarına hem 72 bin metrekarelik yeni bir alan daha ekledik hem de şehrimizin doğu yakasında bulunan hemşerilerimize çok güzel bir park imkanı sunduk. Bu parkın içerisinde; yürüyüş alanlarından, bisiklet yollarına, kafe ve dinlenme alanlarından tematik parkına, çocuk oyun alanlarından oturma alanlarına kadar yok yok.  Aydınlatmasıyla, ağaçlandırmasıyla %85’i tamamlanan bu projemizin inşallah Haziran-Temmuz gibi açılışını gerçekleştirmiş olacağız. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın adını yakışır bir parkı hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olacağız.

“Yeşil Alan Miktarını Türkiye Ortalamasının Üzerine Çıkardık”

Erzincan, söz verdiğimiz gibi Türkiye’de yeşil alanlarıyla donatılarıyla, yürüyüş alanlarıyla, peyzajıyla artık çok ileri sevide bir şehir haline geldi. Kendi çiçeğini kendi fidanını üreten ve bunları yeşil alanlara uygulayan bir belediye konumuna geldik. 2014 yılında 7 bin metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını şuan da 21 bin metrekareye çıkarmış bulunmaktayız. Bu da Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde. Erzincan’ın daha kaliteli, daha yaşanılabilir, daha yeşil ve daha huzurlu bir kent olmasını sağladık.

Göreve başladığımız günden itibaren en çok önem verdiğimiz yeşil alan rehabilitasyonları çalışmalarımız kapsamında Atatürk Parkı, Barış Manço Parkı ve İnönü Parkı Parklarını yeniledik. Park çalışmalarımız kapsamında; 22 dekar alana 15 Temmuz Şehitler Parkı yaparak halkımızın hizmetine sunduk. 18 yeni park yaptık. Parklarımıza 20 yeni oyun gurubu kurduk. “Daima Yeşil Erzincan” hedefi doğrultusunda Erzincan tarihinin en büyük ağaçlandırma çalışmasını yürütüyoruz. Şehrimize 5 bin adet 15 yaş üzeri ağaç diktik. 3000 Yeni Ağaç diktik. Kendi seralarımızda kendi personelimizle her yıl ürettiğimiz 5 Milyon çiçeği toprakla buluşturuyoruz.

Terzibaba Külliyesi

Şehrimizin manevi değerlerinden Terzibaba Hz.’nin adına yakışır bir külliyenin inşası için başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor. 800 m2 cami, 30 kişilik yatılı kuran kursu, 20 kişilik misafirhane, 500 kişilik yemekhane, kütüphane, çocuk oyun alanları, kafeterya, bekleme salonları, otopark gibi birçok sosyal dokuyu bünyesinde barındıracak.

Terzibaba Mezarlık Düzenleme

Şehrin en büyük mezarlığı olan Terzibaba Mezarlığında gerçekleştirdiğimiz yağmur suyu drenaj hattı çalışması, kaldırım yenileme çalışması ve asfalt kaplama çalışmalarının ardında başlattığımız mezarlık düzenleme çalışmalarıyla mezarlığımızı ecdadımıza yakışır bir hale getirdik.

Pir-i Sami Hz. Camisi ve Bölgesi Düzenleme Projesi

Terzibaba Hz. ile Pir-i Sami Hz. Türbelerinin bulunduğu bölgeye Selçuklu mimarisini kullanarak iki yüz metrekarelik bir alana bir cami inşa ettik. 1939 Deprem Şehitliğinde düzenlemeler yaptık. 40 Dekarlık Mezarlık alanı inşa ettik.

Mezarlık Bilgi Sistemi

Bizim seçim öncesinde vaat ettiğimiz projeler içerisinde yer alan Mezarlık Bilgi Sistemi Projesini tamamlayarak hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Mezarlık bilgi sistemi çalışması ile mezarlığın tamamını kayıt altına alarak, vatandaşların yakınlarının kabirlerini daha kolay bulmasını sağladık.

Camii Bahçeleri ve Sosyal Alanları

Camii Kebir ve Boyacılar Camisi’ne; Okuma salonu, gasilhane, morg, şadırvan, taziye yeri, kadın ağırlama yerleri, çocuk emzirme odaları ve WC gibi yeni sosyal donatılar kazandırıldı. Ayrıca il genelindeki 18 camimizin de bahçe ve sosyal alanları düzenlenerek daha kullanışlı ve modern hale getirildi.

Modern İtfaiye Merkezi

Türkiye’nin en modern ve en kapsamlı itfaiye merkezlerinden birini şehrimize kazandırdık. İçerisinde aynı anda 18 aracın girebileceği, kış şartlarından etkilenmeyeceği büyük bir hangar, hemen yanında çok büyük modern bir itfaiye merkezi binası yaptık. İçerisinde; eğitim salonları, spor salonları, yatakhane, misafirhane, kafe, yemekhane, mescid, idare binaları, bilgi işlem odası gibi birçok alanın bulunduğu modern itfaiye merkezimizde ayrıca bir olay yaşandığında personelin olayı saniye saniye takip edebildiği bir takip sistem oluşturduk

Erzincan’a Yakışır Modern Bir Kapalı Pazaryeri

Cumartesi Pazarı’nı Erzincan’a yakışır modern bir kapalı pazaryeri haline getiriyoruz. İnşallah Cumartesi pazarımızda Temmuz ve Ağustos diye planlıyorum. Başından sonuna kadar yönetim kurulu üyelerinizle projede olması gerekenleri netleştirdik. Projeyi çizdirdik ve her şeyiyle mükemmel bir projeyi hayata geçiriyoruz. Konforlu bir pazar yerini şehrimize kazandırıyoruz.

Et Entegre Tesisi

Hayvan pazarıyla, saman pazarıyla 25 30 milyona mal olan et entegre tesisimizi, Doğu Anadolu’da tek diyebileceğimiz bu tesisi şehrimize kazandırdık. Et Entegre Tesisi kesimevi, hayvan pazarını ve saman pazarını da içinde bulunduruyor. Günde 250 büyükbaş, 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek kapasitede olan bu tesiste et ürünlerinin üretimi yapılacak, kavurma, sucuk, pastırma gibi ürünler üretilecek. Ayrıca kesim için hayvanlarını il ve ilçelerden getiren vatandaşların burada konaklayabilmeleri için misafirhane ve lokanta da var. Hayvan padoklarının da olduğu tesis güneş enerji sistemi ile kendi ihtiyacını kendi sağlıyor.

“Esentepe Sosyal Tesisleri Yenileniyor”

Erzincan Halkının daha iyi hizmet alması için, yeni bir Esentepe için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Artık Erzincan’dan Esentepe Esentepe’den Erzincan çok farklı görünecek. Esentepe yıllardan beri atıl bir haldeydi. Erzincan’ın ekşi su mesire alanı gibi en uğrak yerlerinden bir tanesi. 140 bin m2’lik bir alanda; spor alanları, yürüyüş alanları, lokantalar, kafeler, şelaleler, dinlenme alanları, oyun alanları gibi birçok mekân ve sosyal donatı alanlarının bulunduğu önemli bir projeyi daha şehrimize kazandırıyoruz

Vasgirt Deresi Rekreasyon Projesi

Erzincan’a yeni bir çehre kazandıracak önemli projelerin başında gelen Vasgirt Deresi Rekreasyon projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor. Vasgirt Deresi, gerçekleştirilen dere ıslah çalışmaları ile birlikte yürütülen rekreasyon ve yeşil alan çalışmalarıyla farklı bir çehreye bürünecek.

Millet Kıraathanesi

Eski Belediye Binası ve Bahçesini yeniden düzenleyerek Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi olarak şehrimizin hizmetine sunduk. Millet Kıraathanesi; Kütüphane, Muhabbethane, Satranç, Edebiyat, Hathane, Resimhane, Enstrüman, Projehane, bay ve bayan mescidini içerisinde bulunduruyor.

Aksu İçme Suyu Projesi Başladı

Şehrimizin içme suyu çözümünde büyük önem arz eden ve yıllardır hayalimizdeki Aksu Deresi İçme suyu projesini hayalden gerçeğe dönüştürdük. İçme suyu ile ilgili yaptığımız çalışmayla elektrik giderlerini düşürmüştük. Bunu tamamen ortadan kaldıracak ve kentimize cazibeli içme suyu kazandıracak olan Aksu deresi projemiz var. Şehrimizin içme suyu çözümünde büyük önem arz eden ve yıllardır hayalimizdeki Aksu Deresi projesini hayalden gerçeğe dönüştürdük. 258 milyon 610 bin TL’lik proje kapsamında; Şehrimize 30 km uzaklıkta bulunan Turna Çayırı barajından saniyede 750 litre su aktarılacak. Hattın 20 km’si tünel olacak ve 500 bin nüfusa hitap edecek. Ayrıca hat üzerinde 2 HES projesi yapılacak.

“Yeni Araçlarla İş Kalitemizi ve Hızımızı Artırdık”

Araç parkımıza 10 Milyon TL’lik bir yatırım yaparak araç parkımızı tamamen yeniledik. 50 Yeni İş Makinası ve Hizmet Aracı Aldık. Hem iş makineleri hem diğer hizmet araçları yönünden araç parkımızı çok güçlendirdik. Bu güne kadar bu kadar çok hizmeti çok hızlı bir şekilde yapabiliyorsak bun da belediye araç parkımıza kazandırdığımız araçların çok büyük bir katma değeri oldu.

Okul Bahçeleri Daha Modern

Erzincan Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha ferah ve modern şartlarda eğitim görmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Belediyemiz tarafından bugüne kadar okul bahçelerine oyun ve spor alanları kuruldu, kent mobilyaları monte edildi, bahçelerinde ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmaları yürütüldü. Ayrıca öğrenci toplanma alanları baskı beton veya asfalt ile kaplanıp yürüyüş yolları inşa edildi.

6 Derslik Belediye Kreşi

Erzincan Belediyesi olarak her yaştan bireyin mutluluğunu hedefliyoruz. Geçtiğimiz aylarda yapımına başladığımız kreşte sona yaklaştık. Burada yaklaşık 120 çocuğumuz eğitim görecek. İki katlı ve 6 derslikten oluşacak kreşimizi güvenlik kameraları ile donatacağız ve aileler internet vasıtası ile çocuklarını istedikleri zaman izleyebilecekler. Yaklaşık 1170 m2 alana inşa edilen kreşimizde her derslikte bay ve bayan WC’leri, 3 adet yemek odası ve bir de toplantı odası bulunacak. Ayrıca 200 m2’lik bir de bahçesi olacak. Özellikle çalışan bayanlara büyük kolaylık sağlayacak olan kreşte çocuklarımız sosyalleşerek ilköğretim çağına geldiklerinde okullarına daha kolay uyum sağlayacaklar. Umuyoruz ki geleceğin başarılı bireyleri bu kreşten yetişecek.

Muhtar Evleri Projesi

Şehrimizde ihtiyaçların, sorunların tespiti ve çözümünde bizlerle beraber çalışan muhtarlıklarımızın daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmesi için Muhtar Evleri Projesi’ni hayata geçirdik.

Taksi Durakları

Taksi duraklarının yenilenmesini projemizi başlattık. Alttan ısıtmalı, konforlu, lavabolarıyla mutfağıyla her şeyiyle dört dörtlük duraklar yaptık. Bütün duraklarımızı bu şekilde düzenleyerek tüm taksici arkadaşlarımıza daha modern duraklarda hizmet vermesini sağlamaya devam edeceğiz.

“Verdiğimiz Sözlerden Fazlasını Yaptık”

Saydığımız projelerimizin dışında da söz vermediğimiz ancak ihtiyaç duyulan ve şehrimizin gelişimine katlı sağlayacak alanlarda da önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Mesela Tramvay projemizi başlattık. 65 km otomatik sulama sistemi yaptık. Üç büyük spor kompleksi yaptık. Tıbbi atık sterilizasyon tesisini yaptık. 600 dekar yeni arazi aldık. 50 yeni cam otobüs durağı yaptık. 10 yeni dijital reklam panosu yaptık. 50 yeni estetik billboard yaptık. Çadırcı hamamını restore ettik. Eski terminalin yerine kongre merkezi ve Kültürhan projesini başlattık. DSİ hizmet binasını park amacıyla belediyemize kazandırdık. Numarataj ihalesini yaptık. Hizmet binamız ve şubelerimizi yeniledik. 2014 Yılında halkın hizmetine sunulan Erzincan Belediyesi Çağrı Merkezi Beyaz Masa birimi ile kombine edilerek halka 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Çağrı Merkezinde 11 personel, Beyaz Masa biriminde 3 personel, Dörtyol Beyaz Masa biriminde 1 personel, Mobil Beyaz Masa aracında 2 personel ve 1 yönetici olmak üzere toplam 18 personel çalışıyor.

Sosyal ve Kültürel Belediyecilik alanında yeterli seviyede değiliz ama bu alanda da önemli bir mesafe kat ettik inşallah önümüzdeki dönem de gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini sergileyip bu alanda gönüllere dokunacak ve gönülleri ihya edeceğiz. Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde bu dönemimiz içerisinde; 5 yılda 300 bin kişiye iftar verdik. 1500 ev hanımına meslek öğrettik. Şehir tiyatrosunu kurduk. Gençlik korosu kurduk. 250 kişilik tiyatro salonu hizmete sunduk. Kültür ve sanat merkezini açtık. Müzik ve enstrüman kursları açtık. Mehter takımımızı güçlendirerek Türkiye’nin en güçlü 5 mehter takımından biri yaptık. Muharrem ayı etkinlikleri düzenledik. 1500 hemşerimizi Çanakkale’ye gönderdik. 1500 çocuğumuza yaz spor kursları açtık.

 “48 YENİ PROJEYLE ŞEHRİMİZİ İNŞA, GÖNÜLLERİ İHYA EDECEĞİZ”

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, üzerinde titizlikle çalıştıkları ve büyük emek harcayarak hazırladıkları, Erzincan’ı geleceğe taşıyacak, her alanda kalkındıracak ve marka şehir konumuna getirecek 48 yeni projeyle Erzincan’ı inşa, gönülleri ihya etmeye devam edeceklerini söyledi.

5 yıllık süreçte Erzincan tarihinde yapılan en büyük yatırımları yaparak Erzincan’ı bambaşka bir konumu taşıyan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, yeni dönemde gerçekleştireceği yeni projelerle ilgili de dergimize açıklamalarda bulundu. Geleceğin Erzincan’ının inşa edilmesi noktasında önemli ve başarılı bir dönem geçirdiklerini ifade eden Başkan Başsoy, Yeni dönemde gerçekleştirecekleri projelerle ilgili ise şu bilgileri verdi: “Beş yıllık dönem içerisinde tamamladığımız projelerimizin üzerine önümüzdeki beş yıllık dönem için de yine değerli hemşehrilerimize, Can Erzincan’a yakışır 48 projemizi daha sunuyoruz. İnşallah bu projelerimizi de önümüzdeki dönemde bitirmek suretiyle Erzincan’ımızı marka bir şehir haline getirmiş olacağız. Bu dönemde değerli hemşerilerimize ve Can Erzincan’ımıza 5 ana başlıkta topladığımız; 17 adet kentsel projemiz, 8 adet yatırım projemiz, 4 adet ulaşım projemiz, 5 adet kentsel projemiz, 14 adet sosyal ve kültürel projemiz olmak üzere toplamda 48 adet projelerimizle, hemşerilerimizin gayret ve desteği ile hizmete devam edeceğiz, inşallah.

KENTSEL PROJELERLE ERZİNCAN’IN GELİŞİMİ DEVAM EDECEK

Hazırladığımız kentsel projelerimizle şehrimizin fiziki gelişimini sürdürmek ve yaşam standartlarını daha üst seviyelere taşımak amacındayız. Bu kapsamda hazırladığımız 17 kentsel projemizle şehrimizin ihtiyaçlarının karşılanması, marka şehir vizyonuna uygun estetik bir şehir kimliğinin oluşturulması ve insanların yaşamaktan keyif alacağı bir şehir inşa etmeye devam edeceğiz.

Yeni Sanayi Geliştirme Projesi: Mevcut Yeni Sanayi Bölgesi, yapılacak yatırımlarla genişletilecek. Altyapı sorunları tamamıyla ortadan kaldırılarak, yapılacak ek bölgeler ile şehir içinde kalmış kirli iş gruplarının bölgeye teşviki sağlanacak.

Kızılay-Hocabey Mahallesi Dönüşümü: Projesi tamamlanan Kızılay-Hocabey Mahallesinin kentsel dönüşümü tamamlanacak.

Emekli Kent Projesi: Gurbetçilerimizin memleketlerine dönmelerini teşvik etmek ve emekli hemşehrilerimizin uygun koşullarda ev sahibi olabilmeleri için toplu konut projesi geliştirilecek.

Kent Meydanı Projesi: Tamamlanan Dörtyol Kent Meydanı Projesi hayata geçirilecek.

Merkez Çarşısı Bedesten Projesi: Merkez Çarşısı Dönüşümü için, el sanatları atölye ve dükkânlarının olduğu, yeraltı otoparkına sahip,  avlusu ve sergilerin bulunacağı bedesten projesi hayata geçirilecek.

Belde Muhtarlıkları: Merkeze bağlanan bütün yeni beldeler için her mahalleye merkezdeki örnekleri gibi muhtarlık hizmetlerinin yürütüleceği muhtarlık binaları yapılacak.

Şehir Kapıları: Şehrin giriş ve çıkış akslarına, şehrimizin kadim geçmişini anlatacak, simgesi haline gelecek, Erzincanımızı en güzel şekilde tanıtacak şehir kapıları yapılacak.

Nakliyeciler Garajı: Altyapı hizmetleri başlatılan Nakliyeciler Garajı için gerekli üst yapı projeleri hayata geçirilecek. Konaklama, sosyal donatılar, kantar, tır parkı, güvenlik gibi ihtiyaçlar karşılanacak. Böylelikle nakliyecilerin çevre yollarda yaşadıkları sıkıntılar çözülecek.

Evveli Erzincan: Evveli Erzincan ile Eski Erzincan bölgesi tekrar oluşturulacak. Erzincan’ımızın 1939 Depremi öncesi kıymetli mimari değerlere sahip yapıları tekrar inşaa edilecek ve Terzi Baba Bölgesinin yakınlığıyla birlikle inanç turizmi için durak noktalarından biri haline getirilecek. Böylelikle geçmişimizdeki Erzincan izleri günümüze taşınacak ve yeni nesillerimize Eski Erzincan’ı tanıtma fırsatı yakalanacak.

Millet Bahçesi: Evveli Erzincan projesiyle beraber Eski Erzincan bölgesinde ve Kent Ormanı’nda Millet Bahçesi kurulacak. Millet Bahçesi kriterlerine göre tasarlanacak alan ile kişi başı düşen yeşil alan sayısı artırılacak.

Hayvanat Bahçesi: Millet Bahçesine kriterlerine uygun olarak, ailelerin birlikte kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçireceği Doğu Anadolu’nun en prestijli hayvanat bahçesi kurulacak.

Cephe Sağlıklaştırma: Kentsel Tasarım Rehberinde kurgulanacak cephe kriterleri ile ana caddelerimizde bulunan yapıların eskimiş cephelerinin yenilenmesi için başlatılan sağlıklaştırma projeleri belediye katkılı olarak devam edecek. Şehrimizin görünen bu yüzleri oluşturulacak kent mimarisine uygun şekilde yeni bir kimlik kazanacak.

Güvenli Park Projesi: Kurulacak kamera sistemleri ile 24 saat canlı izleme olanağı sağlanarak parkların güvenliği artırılacak.

Alt Yapı Koordinasyon Merkezi: Şehrin altyapısal hizmet verilen kuruluşlarının merkezi bir sisteme entegrasyonu sağlanacak. Böylelikle kurumlar arası iletişim güçlendirilecek. Sayısal olarak hangi bölgede hangi altyapı çalışmalarının yürütüldüğü vatandaşlar tarafından görülebilecek.

Kentsel Tasarım Rehberi ve Uygulamaları: Kent içi standartların oluşturulduğu sürdürülebilir şehircilik anlayışının hayata geçirileceği kentsel tasarım rehberi oluşturulacak. Bu rehber ile yeni yapılaşma mimari şekilleri, yöresel yapı malzemeleri teşviki, tabela ve reklam kirliliği ile mücadele, cadde sokak tasarımları ve genişletmeleri, aydınlatma kriterleri, engelsiz şehir gibi çağın gerekliliklerini taşıyan şehircilik ilkelerinin uygulanması sağlanacak.

Sanat Duvarları: Sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışı içerisinde okullarımızın, şehirde bulunan kamusal veya özel binaların sağır cephelerini sanat duvarlarına çevrilmesi sağlanacak. Böylelikle sanatsal faaliyetlerin teşviki sağlanacak ve betonlaşmanın oluşturduğu kirli görüntü ortadan kaldırılarak şehir estetiğini ön plana çıkaracak alanların oluşturulması sağlanacaktır.

9 Beldeye 9 Büyük Park: Sınırlarımıza dahil olan beldelerimiz için sosyal hayatın canlanmasını sağlayacak, ailelerin kaliteli vakit geçireceği 9 büyük park projesi hayata geçirilecek.

YATIRIM PROJELERİ ERZİNCAN’IN GELİŞİMİNE FARKLI BİR BOYUT KAZANDIRACAK

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, yatırım odaklı projelerle özellikle ekonomik kalkınmanın sağlanması ve yeni istihdam alanlarının oluşturularak Erzincan’ın gelişimine farklı bir boyut kazandıracaklarını ifade etti.

Karbondioksit Gazı Tesisi: Kaplıca bölgesinde doğal kaynak suyundan elde edilen karbondioksit gazı, kurulacak tesis ile ekonomiye kazandırılacak.

Kaplıca Jeotermal Yaşam Merkezi: Kaplıca bölgesinde uygulayacağımız gelişim projesi ile tesisimizin kapasitesi ve imkânları genişletilecek.  Jeotermal sağlık turizmi ile bölgede odak noktası haline getirilecek.

Ergan Dağı Konaklama Tesisi: Ergan Dağı Konaklama Tesisi Projesi, bölgede ihtiyaç duyulan, konaklama tesisi sorunu ortadan kaldırılacak. Kurulacak otel ile kış turizmine katkı sağlayacak. Ayrıca tesis içeriği ile bölgenin yaz aylarında da faal kalması hedeflenecek.

Sebze ve Çiçek Serası Projeleri: İstihdam sahası oluşturmak amacı ile şehrin 9 bölgesine sebze ve çiçek seraları kurulacak, topraksız tarım uygulamaları gerçekleştirilecek.

Gül, Gül Suyu ve Gül Yağı Üretim Tesisi: Yeni istihdam sahaları oluşturmak ve desteklemek amacı ile ilimiz şartlarına çok uygun olan gül yağı ve gül suyu üretim tesisi kurulacak. Gülcülük için teşvik çalışması yapılacak.

Hasıl Üretim Projesi: Bölgedeki hayvancılığın gelişmesi için belediye olarak Hasıl Yetiştiriciliği Projesini hayata geçireceğiz. Kurulacak tesis ile katkısız organik hayvan yemi üretilerek özellikle kış şartları içinde hayvancılarımıza uygun maliyetlerde hasıl üretimi gerçekleştireceğiz. Hayvancılıkta ki en büyük maliyet girdilerinden biri olan yem maliyetini böylelikle daha aşağıya çekip hem hayvancılığın gelişmesine hem de ekonomiye katkıda bulunacağız.

Doğalgaza Geçiş Projesi: Doğalgaz dönüşümü henüz tamamlanmamış beldelerimizin bu sorunu çözülecek.

ULAŞIM PROJELERİ ULAŞIM SIKINTILARI TAMAMEN ORTADAN KALKACAK

Ulaşım noktasında sistemli ve sorunsuz bir ulaşım sistemi oluşturmak amacında olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, bu alanda gerçekleştirecekleri projelerle Erzincan’ın ulaşım noktasındaki tüm sıkıntıları çözeceklerini söyledi.

Gerçekleştirmiş olduğumuz üst yapı çalışmaları kapsamında ana caddelerimizi ve diğer cadde ve sokaklarımızı yenileyerek ilimizin ulaşım altyapısın oluşturulması ve İlimize daha estetik bir görünüm kazandırmıştık. Sorunsuz bir ulaşım sistemi kurmak noktasında yeni dönemde ulaşım sistemleri arasındaki entegrasyonun sağlanması, sürdürülebilir bir ulaşım sisteminin tamamlayıcısı olacak olan tasarım ve donanımların sağlanması ile Erzincan’da sağlıklı bir ulaşım sistemi kurmuş olacağız. Bu anlamda projelendirdiğimiz 4 önemli projemizle ulaşım ve park sıkıntılarını çözüme kavuşturmak amacındayız.

Entegre Ulaşım Projesi: Erzincan merkez, beldeler ve üniversite bölgeleri arasındaki mevcut ulaşım modeli güçlendirilecek, belirlenen sorunlar giderilecek. Ulaşım sistemleri arasında entegrasyon sağlanacak.

Entegre Ulaşım Sistem Tasarımı: Sürdürülebilir ulaşım sistemleri modellerinin gelişimi ve alt yapısı hazırlanacak. Toplu taşıma modelleri geliştirilecek, bisiklet yolları artırılacak, akıllı bisiklet istasyonları kurulacak. Ayrıca şehir otobüsleri için ücretsiz internet hizmeti verilmesi sağlanacak.”

Akıllı Kavşak Sistemleri: Kent içi trafik yükünün hafifletilmesi için tam otomasyon sistemli akıllı kavşak sistemleri kurulacak. Belirlenen 13 adet kavşak için caddelerdeki araç yoğunluğuna göre trafik ışıklarının zaman ayarlamasını sağlayan trafik yönetim sistemleri kurulacak.

Katlı Otopark: Mülkiyeti belediyemize ait olan Kızılay Mahallesi İnönü İlkokulu Bölgesi yerine şehrin otopark sıkıntısını çözecek 200 araç kapasiteli otopark projesi hayata geçirilecek. Böylelikle Dörtyol mevkiinde oluşan park yoğunluğu azaltılacak.

ÇEVRECİ BELEDİYE KİMLİĞİMİZİ DAHA DA PEKİŞTİRECEĞİZ”

Çevre konusunda gösterdiği hassasiyet ve ortaya koyduğu başarılı projelerle Erzincan’ı bu alanda örnek kentlerden biri konumuna getiren Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “Çevreci Belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalarımıza yenilerini eklemek noktasında hazırladığımız Çevre Projeleri ile çevreye duyarlı, çevreci belediye kimliğimizi daha da pekiştireceğiz.” dedi.

Yerinde Ayırma ve Sıfır Atık Projesi: Devlet politikası olarak ilan edilen Sıfır Atık Projesi için pilot mahallerde başlamak üzere yerinde ayrıştırma modeli hayata geçirilecek. Okullarda, kamu kurumlarında sıfır atık dönüşümü tamamlanacak. Sıfır atık projesi kapsamından vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi kampanyası başlatılacak.

Restoran Atıkları Kompost Gübre Projesi: Restoran atıklarının kompost gübreye çevrilmesi sağlanacak. Öncelikli olarak restoranlardan başlanılarak toplumda yerinde ayrıştırma kültürünün yaygınlaşması sağlanacak. Toplanılan evsel atıklar kompost gübre oluşumunda kullanılacak. Oluşan organik gübreler park ve bahçelerin bakımında kullanılacak.

Ekolojik Bina: Çevre bilincini artırmak ve gelecek nesillere ekolojik yapılaşmayı tanıtmak amacıyla çocuklarımıza; içerisinde çeşitli faaliyetler ile beraber çevre koruma, ekoloji ve enerji eğitimlerinin verileceği yeşil bina özellikli ekolojik bina projesi hayata geçirilecek

Atıksu Arıtma Kompostu Biyogaz Tesisi: Cansuyu projesi kapsamından yenilenen arıtma tesisimizde açığa çıkan arıtma çamuru, park ve bahçelerin bakımından elde edilen çimen ve geri dönüşüme müsait katkılar Biyogaz Tesisinde kullanılarak elektrik üretimi gerçekleştirilecek, ekonomiye katkı sağlanacak.

Hafriyat Atığı Geri Dönüşüm Projesi: Şehrimizde yapılacak kentsel dönüşümler sonucu yoğun miktarda hafriyat atığı ortaya çıkması muhtemeldir. Bu hafriyat atıkları kurulacak tesis ile geri dönüşüme tabi tutularak, alt yapı malzemesi olarak kullanılması ve ekonomiye kazandırılması sağlanacak.

“GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE GÖNÜLLERE DOKUNACAĞIZ”

Bu dönemde altyapı ve fiziki yapısı hemen hemen tamamlanmış olan şehrimizin, bir yandan kentsel dönüşümdeki eksiklerini de giderilirken, diğer yandan bunun yanı sıra da yoğunluğumuz azaldığı için artık sosyal belediyeciliğe daha fazla zaman ve kaynak ayırmak suretiyle de, gönül belediyeciliğine ağırlık veren bir belediye olacağız.

Belediye Gençlik Eğitim Merkezi: Eğitimde fırsat eşitliği için ihtiyaç sahibi gençlerin eğitim hayatlarına katkı sağlayacak Eğitim Merkezi kurulacak. Temel eğitim derslerinin verildiği, bunun yanında gençlerin sınav stresinden uzaklaşabileceği çeşitli hobilerin kazandırılacağı eğitim merkezinde meslek edindirme kursları da verilecek.

Kadın Yaşam Merkezi: Kadınlarımızın sosyal hayata ve iş gücüne katkı sağlayabilmeleri için pozitif ayrımcılık konsepti ile yüzmeden fitness’a, eğitim ve meslek kurslarından rehberlik servislerine kadar geniş bir yelpazede hizmet verecek kadın yaşam merkezleri kurulacak.

Mahalle Çocuk Kültür Sanat Merkezleri: Özellikle yeni katılan beldelerimiz de dahil olmak üzere, şehrimizin muhtelif bölgelerine 4-12 yaş çocuklarımıza; İngilizceden matematiğe, müzikten resime birçok dalda eğitimin temel seviyede verileceği mahalle çocuk kültür merkezleri kurulacak.

Kültür Han Projesi: Çeşitli kültürel faaliyet alanlarının, kurs merkezlerinin ve konferans salonlarının olacağı Kültür Hanı Projesi ile şehrimize yeni bir kültür merkezi kazandırılacak.

Her Beldeye Spor Kompleksi: Her beldemize temel spor branşlarının yapılabileceği alanları içerecek spor kompleksleri kurulacak.

Tek Adımda Hizmet Binaları: Yeni bağlanan beldelerin hizmetlerinin aksamaması ve geliştirilmesi için mevcut belediye binaları; ödeme noktaları, posta, bankamatikler, taziye odaları, aile sağlık merkezlerinin olduğu tek adımda hizmet binalarına çevrilecek.

Doğa Sporları Merkezi Erzincan: Çakırman Bölgesine yapılacak proje ile doğa sporlarının faaliyetlerinin sağlanacağı, vatandaşlarımızın bu spor branşları ile daha uygun ve kaliteli şartlarda buluşacağı bir doğa spor merkezi kurulacak. Bu merkez ile spor rotaları oluşturulacak. Erzincan Doğa Sporları turizmi için bir destinasyon noktasına çevrilecek.

Atatürk Parkı Spor Salonu: Şehrimizin batı yakasında eksikliği hissedilen merkezi bir spor salonu için Atatürk Parkı’nda gençlik spor salonu kurulacak. Böylelikle gençlerimizi çeşitli spor dallarında faaliyet gösterecekleri yeni lokasyonlar oluşturulacak.

Mini Botanik Park: İlimiz endemik bitkilerimizin ihtiva edeceği mini botanik park hayata geçecek. Böylelikle endemik türlerin korunması sağlanacak ayrıca yeni bir turizm lokasyon noktası oluşturulacak.

Minia Erzincan: Evveli Erzincan Projesi ile tekrar hayata geçirilecek olan eski Erzincan yapılarının ve ayrıca Türkiye’nin önemli yapılarının da ölçekli şekilde hazırlanıp ziyarete açılacağı Minia Erzincan Projesi, millet bahçesi projeleri içeresinde değerlendirilecektir.

Yamaç Kır Bahçesi: Binali Yıldırım Parkı yamaç bölgesine şehir manzarasına hakim kır düğünlerinin yapılabileceği bir kır bahçesi yapılacak.

Okuyan Şehir Erzincan: Teknoloji bağımlılığına karşı şehrimizin muhtelif yerlerine okuma kültürümüzü artırmak için mini kütüphaneler yapılacak.

Tekstil Kumbarası: Muhtarlıklar ve kamu kurum kuruluşlarında, yerleştirilecek tekstil kumbaraları ile Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde ihtiyaç sahiplerine yönelik, kullanılmayan kıyafetlerin tekrar değerlendirilmesi sağlanacak. Kurulacak merkez ile bu kıyafetlerin, eşyaların geri dönüşümü sağlanacak, Muhtarlıklar eliyle ihtiyaç sahibi ailelere katkıda bulunulacak.

Sınavlara Çorba: Üniversite öğrencilerimiz için vize ve final haftalarında kampüste ücretsiz çorba etkinliği düzenlenecek.

Sosyal Yenilenme Projesi: Vatandaşlarımızın fikir ve çözüm önerilerinin yerel yönetimin karar alma süreçlerinde yer almasını sağlayacak katılımcı demokrasi modeli geliştirilecektir. Sosyal yenilenme için vatandaştan gelen değerli fikirler ve çözüm önerileri bir havuzda biriktirilecektir. Dijital teknoloji yardımıyla projelendirmek ve uygulamaya geçirmek suretiyle sosyal sorunların ve yaşamsal önemi olan konuların çözüme kavuşturulması sağlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.