ERZİNCAN, HEDEFLERİNE DOĞRU EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Göreve başladıkları günden bu güne çok önemli projelerin altına imza atarak Erzincan’ı hak ettiği konuma taşıdıklarını söyleyen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan’ın daha da gelişmesi, güzelleşmesi ve daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için emin adımlarla belirledikleri hedeflere doğru kararlılıkla ilerlediklerini ifade etti.

0
1412

Gerçekleştirilen yatırımlarla her geçen gün daha da gelişen Erzincan için belirledikleri hedeflerin de aynı doğrultuda büyüdüğüne dikkat çeken Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “4 yılda şehrimize 125 Milyon liralık yatırım yaptık. Bu güne kadar şehrimizde 300 km içme suyu hattı değiştirmesi 20 km kanalizasyon, 20 km yağmur suyu hattı, 12 km içme suyu ishale hattının değiştirilmesi, Atık Su Arıtma Tesisinin revizyonu, İtfaiye binasının yenilenmesi, Jeotermal kaplıcaların yenilenmesi, yeni bir kreşin inşası, 15 Park, 10 adet Muhtar Evi, Ekşisu mesire alanın yenilenmesi bütün bunların yanında asfalt kaldırım çalışmaları gibi birçok çalışma gerçekleştirdik.” dedi.

Belirledikleri hedeflere doğru emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, sözlerine şöyle devam etti: “Daha güzel, modern bir Erzincan’ın inşası için üzerimize düşen görevle 4 yıldır bu gayret ve düşünce içerisinde çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki Erzincan alt yapısıyla, fiziki ve coğrafi yapısıyla 2023 yılına girdiğinde Türkiye genelinde adından söz ettiren güzide bir şehir olacaktır Altyapısı bitmiş, sokak ve caddeleri tamamlanmış, kişi başına düşen yeşil alan oranıyla ülkenin ilk sıralarına yükselmiş, gece aydınlatmalarıyla ışıl ışıl olmuş, dikey değil yatay büyümesini tamamlamış, ulaşımda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmış, Otogar’dan Üniversite’ye tramvay ile gidilebilen, Aksu Deresi’nden getirilen içme suyu ile şehrin yüz yıllık su problemini çözümlemiş, asayiş meselelerini halletmiş ve gurbetteki Erzincanlıların dönmek için gün saydıkları bir Erzincan hayal ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler dediği seviyeye ulaşabilmek ve geleceğin marka şehri Erzincan’ı oluşturmak için arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalardaki amacımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yürüdüğümüz 2023 hedefinde cennet ülkemizin dünyanın en gelişmiş ilk on ve 2071 hedefinde de en gelişmiş ilk beş ülkesi içerisine girmesi ve Erzincan’ın bu anlamda hak ettiği yeri almasıdır. Bu çalışmalarımızdaki en büyük destekçimiz hiç şüphesiz Erzincan’ın medarı iftiharı olan hemşerimiz abimiz Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Beyefendi’dir. Bizlerden yardımlarını ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye, onun yol arkadaşı Başbakanımız, hemşerimiz, Sayın Binali Yıldırım Beyefendiye, bakanlarımıza ve milletvekillerimize şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

Terzibaba Mezarlığında Çalışmalar Devam Ediyor

Erzincan Belediyesi şehrin manevi değerlerinden olan Terzibaba Hz.’nin, kabrinin de bulunduğu Terzibaba Mezarlığı’nda, çevre düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

Daha önce yürütülen çalışmalarla mezarlık yolunda kaldırım yenileme çalışması ve  asfalt kaplama çalışması gerçekleştiren Erzincan Belediyesi, şimdide de mezarlık içeresinde çevre düzenle çalışması gerçekleştiriyor. Yürütülecek olan projede özellikle Terzi Baba Hz.’nin türbesinin çevresinde bulunan kabirler düzenlenerek ecdadımıza yakışır bir hale getirilecek. Bunun yanında Terzibaba Mezarlığı karşısında Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi

tarafından, bölgede 1940 m2 bir kapalı alanda 30 kişilik kuran kursu, 30 kişilik  misafirhane, 96 m2 kütüphane, iki tane taziye evi, 70 m2’lik 4 adet bekleme salonu, 220 m2 satış alanı, 500 kişilik aşevi, kafeteryaları otoparkı çocuk oyun alanlarından oluşacak, Selçuklu ve Osman Mimarisi tarzında bir külliye inşa ediliyor. Şehrin en büyük mezarlığı olan Terzibaba mezarlığında daha önce gerçekleştirilen mezarlık bilgi sistemi çalışması ile vatandaşların yakınlarının kabirlerini daha kolay bulması sağlanıyor ve engelli vatandaşlarımız için akülü sandalye hizmeti de veriliyor. Bu çalışmalarla hemşehrilerimizin yakınlarının kabirlerini daha rahat ziyaret edebilmeleri hedefleniyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Terzibaba mezarlığında gerçekleştireceğimiz çevre düzenleme çalışmalarına bu gün itibariyle başladık. Şehrimizin manevi mimarlarının kabirlerinin bulunduğu bu bölgede öncelikle asfalt, kaldırım, aydınlatma ve mezarlık yolunda çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi de mezarlık içinde düzenlemeler gerçekleştireceğiz. Özellikle Terzibaba Hz.’nin türbesinin bulunduğu bölgede aynen Çanakkale şehitliğinde olduğu gibi bir düzenleme gerçekleştirecek ve ecdada yakışır bir hale getireceğiz. Ayrıca  şehrimizin manevi değerlerinden Terzibaba Hz.’nin adına yakışır bir külliyenin inşasının çalışmalarına başladık. Bu hayır işlerinin yapılmasına vesile olan, emek harcayan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Binali Yıldırım Parkında Çalışmalar Devam Ediyor

Erzincan’ı ülkemizin en yeşil kentlerinden biri haline getirme yolunda önemli adımlar atan Erzincan Belediyesi’nin bu hedef doğrultusunda hayata geçirdiği ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın isminin verdiği parkın yapım çalışmalarına devam ediliyor.

Kenti, ülkemizin en yeşil kentlerinden biri haline getirme yolunda önemli adımlar atmaya devam eden Erzincan Belediyesi, yürütmeyi planladığı yeşil alan projeleri ile kişi başına düşen yeşil alan miktarını 4m² artırmayı hedefliyor. Bu amaçla kent merkezinde önemli yeşil alan çalışmalarının startını veren Erzincan Belediyesi Geçit Deresi Rekreasyon projesiyle bölgeye yeni bir park inşa ediyor. Tema park, rekreasyon alanı ve yamaç alanı olarak 3 aşamadan oluşacak proje yaklaşık 72000 m2 alan üzerine kurulacak. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın isminin verileceği parkın çok kısa sürede tamamlanması planlanıyor. Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “ Yeşil alan hedefimizi yakalamak için çalışmalar yürütüyoruz. Bunların ilki Şehrimizin doğusunda ve batısında bulunan Geçit ve Vasgirt Dereleri rekreasyon projesi. Bu alanları ıslah ederek çevrelerini yürüyüş yolları, oturma grupları, çocuk oyun alanlarıyla donatıp hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Geçit Deresi çevresinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde bu alana Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Beyefendinin ismini vereceğimiz yeni bir park inşa ediyoruz.” dedi.

Yeni Arıtma Tesisi Hizmet Vermeye Başladı

Erzincan Belediyesi hali hazırda hizmet veren Atık Su Arıtma Tesisinin ihtiyacı karşılamaması üzerine tesis de başladığı genişletme ve revize etme çalışmalarını tamamladı.

Geçtiğimiz aylarda ihalesi yapılan tesis Ocak ayı sonunda hizmet vermeye başladı. Yenilenen tesiste günlük 45 Bin m³ su arıtılıyor. Atık Su Arıtma Tesisinin Rehabilitasyonu ve Genişletilmesi ile birlikte çevre belediyelerinin de, kanalizasyon atıkları Erzincan Belediyesi arıtma tesisine bağlandı ve doğaya verilen zarar en aza indirildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre bırakma gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda çevresel yatırımlara çok önem veriyoruz. Erzincan her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. 25 yıl önce hizmete açılan tesisimiz artık ihtiyacı karşılayamayacak düzeyde. Bu problemi ortadan kaldırmak için Cansuyu ikinci etap çalışmaları kapsamında Atıksu arıtma tesisini 200 bin nüfusa hitap edecek şekilde revize ettik. Buraya gelen atık sular son teknolojiyle arıtılarak tertemiz bir su halinde Fırat havzasına aktarılıyor. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Atıklardan Enerji Üretecek Tesisin İhalesi Gerçekleştirildi

Son teknoloji ile kurulacak tesis sayesinde hem çöplerin bertaraf sağlanacak hem de elektrik enerjisi elde edilecek.

Gerçekleştirdiği çalışmalarla şehrin problemlerini tek tek çözen Erzincan Belediyesi, şimdi de şehirde yeni bir atık depolama alanın oluşturulması ve atık gazından enerji üretecek tesisin ihalesini gerçekleştirdi. Kurulacak olan tesisi ile günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6500 konutun enerjisi karşılanacak. Bu tesis sayesinde atıklardan oluşan metan gazının doğaya salınımı ve atıklardan doğaya karışan sızıntı suları engellenmiş olacak. Ayrıca görüntü ve çevre kirliliğine yol açan çöp dağları da ortadan kalkacak. Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Gelişen teknolojiyle artık dünyada ve ülkemizin birçok şehrinde çöpten elektrik elde ediliyor. Bizde gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Şehrimizde yaklaşık 40 yıldır vahşi depolama sistemiyle depolanıyor. Bu çöp dağını ortadan kaldırmak amacıyla mali idareler ile birlikte katı atık depolama alanının ihalesini gerçekleştirdik. Şimdi de atık gazından elektrik üretmek amacıyla yeni bir tesisin ihalesini gerçekleştirdik.  3000 m2 alan üzerine 2 Milyon 250 Bin Dolar maliyetli tesiste günlük 1,5 mw elektrik elde edilerek yaklaşık 6500 konutun enerjisi karşılanacak. Ayrıca geri dönüşebilen atıkları ülkemiz ekonomisine kazandırarak dışa bağımlı olduğumuz enerji ve hammadde konusunda büyük bir tasarruf edeceğiz. Yap işlet devret modeliyle hayata geçirilecek olan tesis sayesinde atıklardan doğaya karışan atık sızıntılarının önüne geçilecek ve patlama riski ortan kalkacak. Proje hayata geçtiğinde, katı atıklardan enerji üretmenin yanında görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçmiş olacağız. Ayrıca mevcut atık depolama alanı da ıslah edilip 40 bin m2’lik yeşil alan haline getireceğiz. Bu sayede de daha temiz bir çevrede yaşam için büyük bir adım atılmış olacağız. Tesisin tüm projeleri Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu’ndan da ön lisans alım aşamasındadır. Tesisin motorları Almanya’dan sipariş verilmiş olup doğa şartlarına ve rakıma göre özel hazırlanıyor. Herhangi bir aksilik olmaz ise 01.09.2018 tarihinde faaliyete geçecek. Tesis faaliyete geçtiğinde belediyemiz kardan % 65 oranında pay alacak. Bildiğiniz gibi daha önce de şehrimizde çöp toplama sistemini değiştirmiş şehir merkezinde 9000 adet çöp konteynırı ana arterlere 100 adet yer altı çöp konteyneri yerleştirmiştik. Ambalaj atıklarıyla ilgilide çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız gelecek nesillere modern, yaşanabilir, huzurlu, yeşil alanda dünya ortalamasının üstüne çıkmış bir şehir bırakmak hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Yeni Kesimhanenin Temelleri Atıldı

Şehirde yıllardır hizmet veren kesim evinin artık ihtiyaçlara cevap vermemesi üzerine, çağın gereçleriyle donatılmış yeni bir kesim evinin temelleri atıldı.

Tamamı 18 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan kesimevinde, idari bina, hayvan bekleme alanı, atık su arıtma tesisi ve sosyal tesis ile 10 soğuk hava deposunun inşa edilmesi planlanıyor. Temeli atılan kesimevinin yapımı tamamlandığında günde 250 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilinecek. Geçtiğimiz aylarda temelleri atılan Kesim Evi’nin yıl içerisinde açılacağını belirten Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “24 projemizden birini daha hayata geçirmek için çalışmalara başladık. 18 Bin m2 alan üzerine yap işlet devret modeli yapılacak olan Kesim Evi yaklaşık 1yılda tamamlanacak. Kesim Evinde günde 250 büyük 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Bunun yanında kesimevimizde kavurma ve sucuk yapım üniteleri ile sakatat işlemesi de yapılabilecek. Ayrıca üretilen ürünlerin saklanılabilmesi için 10 adet soğuk hava deposu ve ürünlerin uygun fiyata satılabileceği satış noktamız da bulanacak. Çağın gereçleriyle donattığımız Kesimhanemiz, güneş panelleri vasıtasıyla kendi enerjisini kendisi üretecek ve bu özelliğiyle ülkemizde bir ilk olacak. Kesimevi 15 Milyon 350 Bin TL ye mal olacak.” dedi.

Belediye Kreşinde Sona Yaklaşıldı

Erzincan Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan 3-6 yaş arası yaklaşık 120 çocuğun eğitim görebileceği 6 derslik kreş inşasında sona yaklaşıldı.

Konu hakkında bir açıklama Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Erzincan Belediyesi olarak her yaştan bireyin mutluluğunu hedefliyoruz. Geçtiğimiz aylarda yapımına başladığımız kreşte sona yaklaştık. Burada yaklaşık 120 çocuğumuz eğitim görecek. İki katlı ve 6 derslikten oluşacak kreşimizi güvenlik kameraları ile donatacağız ve aileler internet vasıtası ile çocuklarını istedikleri zaman izleyebilecekler. Yaklaşık 1170 m2 alana inşa edilen kreşimizde her derslikte bay ve bayan WC’leri, 3 adet yemek odası ve bir de toplantı odası bulunacak. Ayrıca 200 m2’lik bir de bahçesi olacak. Özellikle çalışan bayanlara büyük kolaylık sağlayacak olan kreşte çocuklarımız sosyalleşerek ilköğretim çağına geldiklerinde okullarına  daha kolay uyum sağlayacaklar. Umuyoruz ki geleceğin başarılı bireyleri bu kreşten yetişecek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.