DÜNYANIN İLK TASAVVUF FİLMLERİ FESTİVALİ, MEDENİYETLER BEŞİĞİ HATAYDA

0
1503

Dünyanın ilk Tasavvuf Filmleri Festivali Yed-i Velayet 7 Vilayet, 7 manevi mimarı beyaz perdeye aktaracak olan, 7 gencin kaleme aldığı İslamın 7 manevi değerini konu alan senaryoların çekimleri, Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaşın destekleri ile 15- 30 Haziran tarihleri arasında My Elit Yapım tarafından, Hatayın doğal mekânlarında gerçekleştirilecek çekimlerle beyaz perdeye taşınacak. Doğal Plato, ‘Hatay 7 Kısa Film Çekim Günleri adı altında 15-30 Haziran tarihleri arasında Hatayın tarihi mekânlarında, halkın beğenisine sunulacak.
Çekimleri yapılacak 7 kısa film: Ateş Bazı Veli (Konya), Ahmet Yesevi (Türkistan), Evliya Çelebi (İstanbul-Kahire), İsmail Hakkı Bursevi (Bursa), Muhyiddin Arabi (Şam), Somuncu Baba (Malatya), Şems-i Tebrizi (Tebriz)

7. SANAT WORK SHOPU, 25 MAYIS – 5 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA HATAYDA
Ayrıca, film çekimlerinden önceki hazırlık aşamasının gerçekleşeceği, tasavvuf ve sinemayı aynı yerde buluşturmayı hedefleyen 7. Sanat Workshopu, 25 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında Hatayda gerçekleştirilecek. Meraklısına, ilgi ve iştirak konusu olan herkese ücretsiz olacak etkinliğin son 3 gününde gerçekleşecek söyleşilerle tasavvuf ve sinemanın önde gelen isimleri Hatayda buluşacak.

“PROJEMİZE DURUŞU VE VİZYONUYLA DESTEK SAĞLAYAN BAŞKAN SAVAŞA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Festival koordinatörü Eda Sürmeli, ev sahipliği ve misafirperverliği dolayısıyla Başkan Savaşa HATMEKteki çalışma ofisinde teşekkür ziyaretinde bulundu.
Festival Koordinatörü Eda Sürmeli, “Ülkemizin her bir yanı başka bir güzellik ile bezenmiş fakat Hatay, medeniyetlerin başkenti, dokusu, mekânları ile ülkemizin mozaik düzeninin en güzel ispatı niteliğinde bir şehir. Biz tüm ekip arkadaşlarımız ile böyle bir kenti sinemaya taşıyacak olmaktan heyecan duyuyoruz. Bu manevi kültüre sahip çıkan ve projemize duruşu ve vizyonuyla destek sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaşa çok teşekkür ediyorum. Osmanlının ilk başkenti Bursa ve medeniyetlerin başkenti Hatayda festivalimizi aynı çağrı ile başlatarak, birlik ve kardeşliğimizin merkezlerinde, 7 velimizin hoşgörü ve öğretilerinin ışığında, bu yıl da Yed-i Velayet 7 Vilayeti Hatay ve Bursada buluşturmaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

HATAY, BİRÇOK SİNEMA USTASINI AĞIRLAYACAK
Yapımcılığını festival koordinatörü Eda Sürmelinin üstlendiği projede tasavvuf ve sinemayı, aynı zamanda bir filmin yapım aşamalarını öğrencilerle buluşturacak olan 7.Sanat Film Atölyesi etkinliği, Kosovalı yönetmen Murat Vela Dermanın öncülüğünde olacak.
Senaryo kategorisinde dereceye girmiş 7 kısa filmin çekimlerini Fetih 1453 ve Çanakkale 1915 sinema filmlerinin görsel efekt yönetmeni Cihan Karademir üstlenecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.