Başkan Acar: 50 Yıllık Suyu 10 Yılda Tükettik!

0
85

Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar, ilçenin içme suyu kaynaklarının mevsimlerin değişmesi, küresel ısınma ve bilinçsiz tüketim nedeniyle ne kadar hızlı tükendiğine dikkat çekti.

10 yılda 50 yıllık su tükettik

Doğubayazıt’ın içme suyunun %90’ını karşıladığı Balıklı Göl’de açıklamalarda bulunan Başkan Acar, gölde su seviyesinin yaklaşık 6 metre gerilediğini belirterek “Doğubayazıt olarak 10 yılda 50 yıllık su tüketmişiz demektir bu.” dedi.

Başkan Acar, küresel ısınmanın yol açtığı ve Dünya genelinde hızla yayılmaya başlayan kuraklığa dikkat çekerek bilim insanlarının önümüzdeki 10-15 yılda dünyada su savaşlarının başlayacağı öngörüsüne vurgu yaptı.

Balıklı Göl’de su seviyesini geçen yıla kıyaslayan Acar, Avrupa Birliği tarafından projelendirme sürecinde yapılan analizlerde 50 yılda tüketilmesinin öngörüldüğü su miktarının Doğubayazıt’ta 10 yılda tüketildiğini kaydetti.

Riskin büyüklüğünün altını çizen Belediye Başkanı Acar, Doğubayazıt halkını bilinçli tüketime, bireysel tasarrufa ve su kayıp ve kaçaklarının önüne geçmeye çağırdı.
Öte yandan özellikle yaz aylarında sık yaşanan su kesintilerine de yanıt veren Başkan Acar, yaz aylarında su tüketiminin artmasıyla depoların hızla boşaldığını ve sonuç olarak sık sık su kesintileri yaşandığını açıkladı. Doğubayazıt halkının içme suyunun bilinçli kullanılması konusunda desteğini istedi.

Başkan Acar, Doğubayazıt’ta su kayıp ve kaçaklarına ilişkin çok çarpıcı bir konuya daha değindi: Balıklı Göl’deki ana dağıtım noktasına kimliği belirsiz kişilerce yapılan müdahaleler. Hatta dağıtım vanalarını kırarak müdahale eden kimseleri yakında kuracakları fotokapan sayesinde tespit ederek gerekenin yapılacağını kaydeden Başkan Acar, “Hem Doğubayazıt’ta hem köylerde hem de il merkezinde sıkıntılara yol açıyorlar: Kimsenin buna hakkı yok. Gerek neyse yapacağız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.