Devir ve tasfiye işlemlerinde adaletsizlik

0
1484

Başkan Culha açıklamasında, “Bilindiği gibi belediyemiz sekiz belde belediyesinin birleşmesiyle kurulmuş bir ilçe belediyesi. Normal koşullarda bu düzenleme halka daha fazla hizmet için daha üst düzeyde bir kurumsallaşma anlamı taşır ve kamu yararı gözetilerek bunun gerekleri yerine getirilir. Bunun böyle olmasını beklerken, devir ve tasfiye işlemleri sırasında bu durum göz önünde bulundurulmamış, belediyemize ait olması gereken eski belediyelerin taşınmaz, taşınır ve araçları ilgisiz kurumlara devredilmiş, borçları ise belediyemize devredilmiştir. Bu durum belediyemizin tam anlamıyla hizmet vermesini zorlaştırmıştır” diye konuştu.

“TAŞINMAZLARIN KÜÇÜK BEDELLERLE SATILMASINI ÖNLEDİK”
Başkan Culha, “Bütün bu olumsuzlukların yanında eski belde belediyelerinden biri olan Akçalı Belediyesinde beldenin yollarına parke döşeme işi için ihale yapılmış ve ilgili şirkete borç ödenememiştir. Bunun sonucunda ilgili şirket alacağı dolayısıyla icra takibi başlatmış ve akabinde Akçalı Belediyesine ait dokuz taşınmaz üzerine haciz konmuştur. İlgili şirket tarafından söz konusu taşınmazların satışı istenmiş ve satış için tarih alınmıştır. Belediyemizin kurulmasıyla birlikte bu borç belediyemize devredilmiş, halka hizmet için bin bir emekle edinilmiş söz konusu hacizli taşınmazların kurtarılması, haraç mezat satılmaması için tarafımızdan girişimlerde bulunulmuştur. İlgili şirketle yapılan görüşmeler sonucunda borç miktarı iki yüz altmış bin TL tutarında düşürülmüş ve geri kalan borç Temmuz ayından itibaren ödenmeye başlanmak üzere yedi eşit takside bölünmüştür. Bu anlaşma sonucunda Belediyemize ait taşınmazların değerinden düşük bedellerle haraç mezat satılmasının önüne geçilmiştir” açıklamasında bulundu.
“HALK TEDİRGİN”
Halkta oluşan tedirginliğe dikkat çeken Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha: “Arsuz Halkı Panik Yapmasın! Hizmette Aksama Olmayacak” dedi.
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Hatay Valiliği tarafından Gözcüler Mahallesi hizmet binası hariç tüm hizmet binalarının çeşitli kurumlara tahsis edilmiş olmasına isyan etti. Hizmet binalarına ihtiyaçlarının olduğunu ve geri almak için her yola başvuracaklarını belirten Nazım Culha, hizmet akışı konusunda halkın panik yapmamasını istedi ve kısa süre içerisinde bölgede entegrasyonu sağlayacaklarına dikkat çekti.
Kapanan belde belediyelerinin hizmet binalarını çeşitli kurumlara tahsis eden Hatay Valiliğinin, yine aynı belediyelerin borçlarını Arsuz ilçe belediyesine devretmesine anlam veremediğine de dikkat çeken Belediye Başkanı Nazım Culha, gerek diyalog ve gerekse de hukuki yollarla hizmet binalarını geri almak için her yola başvuracaklarını tekrar etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.