“DEVELİ İÇİN HAYALLERİMİZ VE YAPACAĞIMIZ PROJELERİMİZ VAR”

“En Büyük Hayalim Kentsel Dönüşüm” Benim en büyük hayalim kentsel dönüşüm. Cumhurbaşkanımız bizim dosyamızı imzaladı. Arkadaşlarımız, ekibimiz Büyükşe...

“DEVELİ İÇİN HAYALLERİMİZ VE YAPACAĞIMIZ PROJELERİMİZ VAR”
“DEVELİ İÇİN HAYALLERİMİZ VE YAPACAĞIMIZ PROJELERİMİZ VAR”
+20
Haber albümü için resme tıklayın

“En Büyük Hayalim Kentsel Dönüşüm”

Benim en büyük hayalim kentsel dönüşüm. Cumhurbaşkanımız bizim dosyamızı imzaladı. Arkadaşlarımız, ekibimiz Büyükşehirle koordineli bir şekilde buna çalışıyorlar. Bizim için gerçekten hayati derece de önemli bir proje. Çünkü Develimizin hemen merkezinde olan eski tarihi mahallelerimizin kentsel dönüşüm onayını aldık. İnşallah yeni dönemde bizler bu projeyi hayata geçirdiğimiz takdirde o köhne yapılarımızın daha modern hale gelmesini sağlayacağız. Kent kimliğimizi, kent ruhumuzu da yansıtan betonarme bir yapıda değil de o ruhla yenilediğimiz takdirde ben ikinci bir Develi’nin orada oluşacağını düşünerek Develi’nin vizyonuna geleceğine çok büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.

“Seyrani Üniversitesi Hayalimizden Asla Vazgeçmeyeceğiz”

Bizim bir hayalimiz de Develi’de Seyrani üniversitesi olmak. Bunun için de yeni dönemde mücadelemizi devam ettireceğiz. Hayalimizden asla vazgeçmiyoruz, Develi olarak. Bizim Erciyes Üniversitesine bağlıydı, Âşık Seyrani kampüsümüz. Ama şuanda Kayseri Üniversitesine bağlıyız. İçerisinde meslek yüksekokullarımız ve ziraat fakültemiz vardı ama ziraat fakültemizin iç donanımları, laboratuvarları falan Kayseri Merkezde olduğu için bir kopukluk vardı. Öğrencilerin yarısı orada, yarısı burada. Daha sonra orayı yaptıran hayırseverimiz ve bir önceki milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’nun onaylarıyla biz girişimlerde bulunduk ve ziraat fakültesinin Erciyes Üniversitesi’ne bağlanmasını ve bunun karşılığında da Sosyal Beşeri Bilimler ve İslami İlimler dalında iki adet fakültenin Develi kampüsüne verilmesi karşılığında böyle bir girişimde bulunduk. İnşallah bu sene içinde bu iki fakültemizde öğrenci kabul edecek. Tabi bizim hedefimiz; en az 10 bin öğrencinin bizim kampüsümüzde eğitim alması. Bunun da tabi hem ekonomik manada hem kültürel manada hem de iktisadi manada ilçemize büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Etap Meydan Projesi İle Develi Tamamen Değişecek”

Bizim yine ikinci dönem yapacağımız, ikinci etap meydan projemiz var. Meydan projemizle biz şehir merkezimizi tamamen yenileyeceğiz. Meydanımızın altına 2 katlı otopark yapıp trafik yoğunluğumuzu da oraya sevk etmiş olacağız. Çünkü bizler eski bir kökeni olan ilçeyiz dolayısıyla yollarımız, caddelerimiz araç trafiğimizi sıkıntıya sokacak şekilde dar. Hem kentsel dönüşümümüzle, hem alternatif yollarımızla hem de uygulayacağımız meydan projemizle aşacağız. Kent meydanımızın projesini hazırladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çelik ile koordine içinde; iki katlı büyük bir otopark yaparak kent merkezindeki trafik yoğunluğunu oraya atıp merkezimizi daha nezih daha kullanışlı bir hale getireceğiz.

“Uyum İçinde Çalışıyoruz”

Sadece İller Bankasından gelen gelire göre hareket edip büyük projeleri gerçekleştirebilmemiz mümkün değil. Biz kendi imkânlarımızın dışında devletimizin, Büyükşehir Belediyemizin, diğer kurum ve kuruluşların da imkânlarından yararlanarak Develi’ye değer katan projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Yani şimdi bir işletme ya da projeyi yaparken kendi imkânlarımızla yapmamız mümkün değil. Biz bu anlayışla hareket edip uyum içinde çalışıyoruz. Kendi girişkenliğinizle, hükümetimizin, bakanlarımızın, meclisteki Kayseri milletvekilleriyle, teşkilatınızla bir uyum içinde bu işi yürütürseniz bu işleri bitirirsiniz. Bugün 1. Ligde oynayan futbol takımlarının oynayabileceği kapasitede spor tesisi yaptırıyoruz. Ama bunun büyük bir bölümünü Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan aldığımız hibe ile yapıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yaptırdığımız engelsiz yaşam merkezimiz. Büyükşehir’imize yaptırdığımız terminalimiz, Kadın gençlik merkezimiz. Buna birer örnek. Söz vermiştik, yapıldı. İçerisinde yüzme havuzundan tenis kortuna, cep sinemasından, çeşitli kursların alınabileceği alanlara ve hatta nikâhların düğünlerin yapılacağı salonlardan hanım kardeşlerimizin faydalanabileceği, gençlere yönelik her türlü aktivitelerin yapılacağı tesisler yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı mevcut stadımızın yenilenmesi yapıldı. İkinci spor salonumuz yine Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından gerçekleştirildi. Yani bizler hangi vatandaşımız olursa olsun gençler, kadınlar onların ihtiyaçlarına cevap verecek tesisleri bu 4,5 yılda yaptık, yaptırdık ve şuanda da kullanılıyor.

“Her Zaman Gençlerimizin Yanındayız, Olmaya Da Devam edeceğiz”

Sosyal ve kültürel belediyecilik bizim en çok önemsediğimiz konuların başında geliyor. Bu noktada gençlerimizi bizim için her zaman ayrı bir öneme ve değere sahip olmuştur. Biz yıl boyunca gençlerimizin her türlü aktivitelerine destek veriyoruz. Sinema salonlarında en güncel filmleri getirerek onların izlenimine sunuyoruz. Zaman zaman tiyatro gösterileri getirtiyoruz. Özellikle Türk sanat musikisine benim çok aşinalığım var. Develi olarak da seviyoruz. Birçok zamanlar Türk sanat musikisi başta olmak üzere birçok ekipleri getirterek vatandaşlarımızla yaz dönemlerinde meydanlarda, diğer zamanlarda kültür merkezimizde bunu değerlendiriyoruz. Bunun yanı sıra birçok hastaneyle anlaşmalarımız var, sağlık söyleşileri gerçekleştiriyoruz. Milli eğitimle güzel bir koordinemiz var öğrencilerimizin arzularına göre eğitime destek verecek projelere evet diyoruz. Onlarla koordineli tiyatro gösterilerine tutun müziksel faaliyetlere varıncaya kadar destekleme yapıyoruz. İnşallah yeni dönemde bunları daha da genişleteceğiz.

“Develi Turizmde Daha İyi Yerlere Gelecek”

Bizim ileriki dönemlerde planlarımızdan bir tanesi de Develi’nin özellikle kültürel, doğal güzelliklerini iyice ortaya çıkararak Erciyes’e gelen misafirlerin Develi’de daha fazla vakit geçirmeleri ya da hemen yanı başımızdaki Kapadokya bölgesine gelen milyonlarca turistleri bizim değerlerimizi de sunarak bu tarafa getirme noktasındaki beyin fırtınalarımızı, çalışmalarımızı yapıyoruz. Çünkü gerçekten bizim kadim bir geçmişimiz var. Bizler; Rumlar Türkler ve Ermenilerin bir arada yaşadığı bir ilçeyiz. Dolayısıyla tarihi ve kültürel anlamda önemli bir zenginliğe sahibiz. Roma döneminden kalma önemli eserlerimiz var. Bu eserlerimizi gün yüzüne çıkararak vatandaşlarımızın ve gelen misafirlerimizin hizmetine, açtığımız zaman, hem Erciyes’e gelen hem Kapadokya’ya gelen insanları burada misafir ettiğimizde inanıyorum ki Develi turizmde daha iyi yerlere gelecek. Bunu sağlayacak tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerimiz fazlasıyla mevcut. Bunun yanında ziyarete gelen vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlarda da çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Erciyes, sadece Kayseri’nin değil Develi ve Kapadokya bölgesi için de çok önemli bir değer. Dolayısıyla bu nimetten Develi olarak en üst sevide faydalanmak arzusundayız. Belediye olarak bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Erciyes’in dibinde Develi’nin girişinde aksu mesire alanı diye alanımız vardı. Biz orayı Büyükşehir’imizden aldığımız destekle içerisinde spor tesisleri sosyal tesisi piknik alanları oluşturduk ve inanılmaz ilgi gördü. Çünkü Erciyes’in yanı başındayız 10-15 dakikalık araç sürüş mesafesindeyiz. Dolayısıyla vatandaşlarımızı burayı çok kullanabilen alan haline getirdiler. Bunun yanı sıra yine Erciyes- Develi yolunda tesisler yaparak develi cıvıklısının orada sunumunu lezzetini vatandaşlarımıza karşı sundular.

“Develi Cıvıklısı’na Kurumsal Bir Kimlik Kazandıracağız”

Yine önümüzdeki dönem çalışmalarımızdan bir tanesi de Develi Cıvıklısı’nın kurumsallaştırmak. Develi Cıvıklısı, ilçemizin kültürel mozaiğini yansıtan lezzetlerden biri. Zaten patenti bizde. Develi Cıvıklısı’nı artık her önüne gelen Develi Cıvıklısı diye yazamayacak. Onun yazı karakterinden levhasına, yapılışından sunuş şekline varıncaya kadar kurumsal bir kimlik kazandıracağız. Kültür Müdürlüğümüz bunun için bir proje hazırlıyor. Bunu güzel bir formata kavuşturacağız. Bizden izin almadan hiç kimse Develi Cıvıklısı yazamayacak. Bizim nasıl yapılması gerektiği talimatlarımız dışında hiç kimse insanlara sunumu gerçekleştiremeyecek. Yapılışından içerisine konulacak malzemelerin gramına kadar, Hamurunun nasıl olacağına varana kadar, orijinalliğinden ödün vermemek koşuluyla belli bir standart getirip logosundan tutun bir müşteriye nasıl servis edileceğine kadar geniş kapsamlı bir proje geliştiriyoruz. Dolayısıyla Develi Cıvıklısını bir kurumsala bağlamış olacağız. Hem de bir standarda bağlamış olacağız, hem de Develi Belediyesi’ne uzun vadede bir ek gelir sağlamış olacağız.

“Tarım ve Sanayi Kenti Olma Yolunda Adımlar Atacağız”

Bizim küçük bir sanayi sitemiz var ama Organize sanayi anlamında yerini belirlediğimiz ve imarsal çalışmalarını sanayii kooperatifiyle yürüttüğümüz bir alanımız mevcut. İnşallah yeni dönemde bunu da faaliyete geçireceğiz. Bir sanayi kenti olma yolunda adım atmış olacağız. Hem istihdama katkı sağlamış olacağız hem de ilçemizin ekonomik manada gelişimine ayak uydurmuş olacağız. Ayriyeten bizim burada organize besi bölgesine de ihtiyaç olduğunun farkındayız. Çünkü hayvancılık bizde çok gelişmiş düzeyde. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Mesela Kayseri’de günde 500 ton süt çıkar. Yani Kayseri genelinde 500 ton süt çıkar ve bunun 200 tonu Develi’den çıkar. Yarıya yakını. Bu da hayvancılığın ne kadar ileride olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Bunu daha da artırmak, yeni entegre tesislerin kurulması ve geliştirilmesi noktasında da projelerimiz var. Mesela; Damızlık Birliği ile yaptığımız görüşmeler neticesinde buraya bir entegre tesis kuruldu. Bu bizim için bir artı. Bunu önümüzdeki dönemde daha iyi bir koordine ile daha da ileri götürerek bu tür firmaların sayısını artırmayı planlıyoruz. Bunun yanında mesela biz kabak çekirdeği üretiminde Türkiye’nin neredeyse yarıya yakın kısmını sağlıyoruz. Ama bunu işleyip pazarlama noktasında hiçbir tesisimiz yok. Önümüzdeki dönemde tesisleşme boyutuna girerek ürettiğimizi neden biz kavurup paketleyip pazarlamasını yapmayalım? diyoruz. Burada kabak çekirdeğinden sonra şeker pancarı vardır. Hatırı sayılır ölçüde üretimi yapılır. Özellikle vatandaşlarımız, ova kısmı dediğimiz Yeşilhisar’a doğru İncesu’ya giden ova kısımlarında şeker pancarı üretimi yaparlar. Onun dışında yine klasik tüm tarım ürünlerinden yetiştirilir. Son yıllarda ilçemizde Yahyalı yolu üzerinde büyük ölçüde elma potansiyeli, elma bahçesi yapma furyası başladı ve profesyonel manada yapılıyor. Belki Yahyalı’yı yakalayamayacağız ama ona yakın düzeyde belli bir ölçüde gerçekleştiriyoruz.

“İşsizlik Sorununu Ortadan Kaldırmak İçin Üzerimize Düşeni Yapmaya Çalışıyoruz”

İşsizlik Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de en büyük sorun. Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı. Anlattığımız projelerle bunu en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bizi izleyen okuyan hemşehrilerimize her platformda Develi’ye gelerek isdihdam artırıcı faaliyetlerde bulunmalarını rica ediyoruz. Çünkü biz Develi Belediyesi olarak bir kişi bile çalıştıran, insan başımızın tacı mantığıyla hareket ediyoruz. İşsizlik sorununu aşmak için ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Ama burada işadamlarımızın bize destek olmaları gerekiyor. Develi’yi Seviyoruz. Develi’yi daha vizyonel adımlarla daha ileri düzeye getirmek için canla başla ekibimizle çalışıyoruz, çalışmaya da devam ediyoruz. Ben inanıyorum ki alt yapısını tamamen tamamladığımız Develimizde, artık daha vizyonel daha ileriye götüreceğimiz projelere vakit ayıracağımız bir döneme giriyoruz. İnşallah hemşehrilerimiz bizlerden dualarını, desteklerini esirgemezler. Cenab-ı Allah bizlere de güzel hizmetler yapmayı nasip eder inşallah.

01 Ara 2018 - 13:00 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.