Dere Islah Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bağlıkaya Belediyesi tarafından hayata geçirilen taşkın önleme projesi ile aşırı yağışlarda taşarak çevreye zarar veren dereler, ıslah çalışmalarıyla...

Dere Islah Çalışmalarımız Devam Ediyor
Dere Islah Çalışmalarımız Devam Ediyor
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Bağlıkaya Belediyesi tarafından hayata geçirilen taşkın önleme projesi ile aşırı yağışlarda taşarak çevreye zarar veren dereler, ıslah çalışmalarıyla temiz ve düzenli hale getiriliyor. Hem çevre ve insan sağlığı konusunda tehdit oluşturan unsurların ortadan kaldırılması hem de görsel anlamda görüntü kirliği oluşturan sağlıksız koşullardaki derelerin ıslah edilerek daha güzel bir görünüme kavuşturulması amacıyla Bağlıkaya Belediye Başkanlığı tarafından hayata geçirilen taşkın önleme projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor. İlk etabı tamamlanan proje kapsamında ıslah edilen Kulhasan deresi daha modern ve daha sağlıklı bir hale getirildi. İlk etap çalışmaları kapsamında 5 kilometrelik dere ıslah çalışması gerçekleştirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı projenin ikinci etap çalışmaları kapsamında yaklaşık 7 kilometrelik bir ıslah çalışması daha gerçekleştireceklerini ifade etti. Kasaba içerisinde geçen ve aşırı yağışlarda tehlike arz eden derelerin ıslah çalışmalarıyla kontrol altına alındığını bunun yanında çevre düzenleme çalışmaları ile birlikte derelerin daha estetik bir görünüme kavuştuğunu söyleyen Belediye Başkanı Davut Çalışkan, “Şuan da kasabamızda devam eden bir ıslah çalışmamız var. Birinci etabını bitirdik. İlk aşamada çalışmaların 5 km’si bitti. Proje kapsamında taş duvar, trapez kanal ve menfez inşası çalışmaları gerçekleştiriliyor. Devam eden çalışmalar neticesinde 7 km’lik bir çalışma daha yapılacak ve derelerimiz tamamen güvenli hale gelmiş olacak. Dere kenarlarına konulan korkuluklar, etrafında yapılan yollarla estetik açıdan güzel bir görünüm ortaya çıktı. Ayrıca Kulhasan deresi üzerine 5 adet köprü ve menfez yapılarak halkımızın hizmetine sunuldu.” açıklamasında bulundu. Belediye Başkanı Davut Çalışkan, Dere ıslah çalışmaları ile birlikte derelerin kenarları ile yürüyüş yollarına çeşitli ağaçların dikilmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Yol ve Asfalt Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bağlıkaya’da kilitli taş döşeme çalışmalarımızın yaklaşık %70 civarında bitirdik. Kalan kısmın tamamlanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Alım ihalemizi gerçekleştirip hızlı bir şekilde kilitli taş döşeme çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tamamen yollarımızı mahalle sokak hepsini yapacağız. Yani hiç yapılmadık yerimiz kalmayacak. Onun için çalışmamız çok hızlı bir şekilde gidiyor. Şuan da belde giriş kısmında gerçekleştirdiğimiz bir asfaltlama çalışmamız var. Yüksek tonajlı araçların geçişi nedeni ile buradaki yolumuzdaki taşlarda oynama oldu. Bunun neticesinde de çökmeler meydana geldi. Araçların girişini engellemek gibi bir durumumuz yok. Sonuçta Kasabımızda yürütülen çalışmalarda var ve bu araçlar mecburi bir şekilde buradan geçmek zorunda. Bunu da göz önünde bulundurarak yolumuzda meydana gelen esneme ve çöküntüleri gidermek için yolumuzu asfaltlamaya karar verdik. Şuan da o bölgede çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah Bayrama kadar buranın asfaltını da bitirip yolumuzu daha kullanışlı bir hale getireceğiz. Bir yandan kilitli parke bir yandan da dediğimiz bu yolun asfaltlanması ile birlikte yollarımız daha düzenle ve estetik bir hale gelecek.

“İmar Çalışmalarımızı Önemli Ölçüde Tamamladık”

Bağlıkaya çok geniş bir mücavir alana sahip. Bu alanda geniş kapsamlı bir imar çalışması gerçekleştirdik. Bağlıkaya’nın dağınık bir yerleşimi var bir ucundan diğer ucu 5-6 kilometre bu bir ilçenin sahip olabileceği büyüklükte bir alan. Alan geniş ve dağınık olunca bu hizmet alanında da sıkıntılara neden oluyor. Sonuçta bir belde belediyesi olarak çok geniş bir alanda hizmet vermeniz gerekiyor. Çarpık yapılaşmanın da getirdiği sıkıntılarla birlikte ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bunların önüne geçmek noktasında imar düzenlemelerini yaparak 18 uygulamasını başlattık. Şuanda 18 uygulamasının %60-70’ini bitirdik. Geri kalanını da yapacağız. Ama geri kalanı bu kasabanın olduğu yer. Kasaba merkezinde çok çarpık bir yapı var. Yıllar önce köyken yapılmış. Buraya girersek biz belde belediyesi olarak bu işten çıkamayız. Evler çok bitişik. Biz bunu biraz zamana bıraktık. Aşağı yukarı ben geleli 20 sene oldu. Şimdi bazı yerler kendinden açılıyor. Eski evler yıkıldıkça açılıyor. Şimdi biz yıkıma girsek bundan çıkamayız. Onun için kasaba merkezi biraz karmaşık ve zahmetli olacak. Dış mahalleler ve orta köy yolu üzerindeki alanlarda 18’ini bitirdik. Kasabanın alt ve üst tarafı da bitti. Sadece merkez kaldı. İnşallah Merkezi de zaman içerisinde tamamlayıp 18 uygulamasını tamamlayacağız.

“Kalıcı Hizmetler Yapmaya Çalışıyoruz”

Kasabamızda gençlerimizin spor yapabilecekleri yeni alanlar oluşturma çalışmalarımız kapsamında kapalı spor salonu yaptırdık. Şuan da daha yeni bitti. İlerleyen zamanlarda bu alanda yeni spor alanları yapma düşüncemiz var. İnşallah önümüzdeki süreçte bu projelerimizi de hayata geçireceğiz. Çarşı merkezinde bulunan meydanda dükkânlarımız var belediyeye ait. O bölgede meydan çalışması yapmayı düşünüyorum. Altyapı bitti. Yolumuz kaldı buradaki yolu tamamladıktan sonra meydan düzenlemesi başta olmak üzere diğer peyzaj ve üst yapı çalışmalarımızı da hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Bizim yapboz gibi bir anlayışımız da mali gücümüz de yok. Onun için her şeyi bir kerede ve tam yapmak zorundayız. Altyapı bitmeden yol yol bitmeden çevre düzenlemesi yapmamız doğru değil. Biz göz boyamak için değil kasabamıza kalıcı hizmetler bırakmak için çalışıyoruz.

Yapacak Çok İşimiz Var

Göreve başladığımızdan bu güne kadar Bağlıkaya’nın önemli sorunlarına el atıp bu sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırdık. Kısa sürede önemli bir mesafe kat etsek bile yapılan hizmet ve çalışmalar yeterli değil. Daha fazlasını yapmamız gerek. Baktığımızda Şuan da acil ihtiyaçlarımızdan biri düğün salonumuz. Yani kasabaya gider. Onu düşünüyoruz. Öyle bir proje hazırlayacağız. Sadece düğün salonu olarak değil çok amaçlı bir tesis olarak planlıyoruz bunu. Düğün salonu, toplantı salonu, Kütüphane gibi alanların yer alacağı çok amaçlı bir sosyal tesisi kasabamızı kazandırmayı planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu projemizi de kasabamıza kazandıracağız. Çok amaçlı kullanılacak bir Taziye Evi projemiz var. 400 m² ye oturum alanı bulunan. Onu da hazırladık ama daha ona başlamadık. İnşallah önümüzdeki günlerde projemizi hayata geçirip sene sonu da bitirmeyi düşünüyorum. Bunun yanında mesire alanı projemiz var. 10 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma çalışması gerçekleştirdik. O bölgede park ve düzenleme çalışmalarımız gerçekleştireceğiz. Kasabamızın elektrik enerjisini Güneş Enerjisinden karşılamak amacı ile Güneş Enerjisi projesini hazırladık bu projemizi de önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Valla proje olarak bizim projelerimiz çok. Yani her konuda proje hazırladık. Yani en çok proje üreten belediyelerin başında geliyoruz. Bunda sıkıntımız yok. Önemli olan bu projeleri hayata geçirecek maddi güç. Bizim öyle bir gücümüz yok maalesef. İmkanlarımız dahilinde bütçemize göre hareket ediyoruz. İmar planı ve 18 uygulamasının tamamlandığı alanlarda yeşil alan olarak belirlediğimiz park yerlerimiz var. İmarı yeni yaptığımız için bu alanları da yeni yeni oluşturmaya başladık.

01 Ağu 2018 - 12:22 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.