.com, .net, .org yerini .istanbul ve .iste bırakıyor…

0
1451

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin .istanbul ve .ist alan adı (domain) uzantısı için uluslararası tek otorite olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN’a yaptığı başvuru sonucu bugün (2 Eylü 2014l) taraflar arasında sözleşme imzalandı.
ICANN, 30 Mayıs 2012de sona eren başvuru sürecinde dünya çapında 1930 adet yeni alan adı uzantısına talep geldiğini belirtti. Açıklanan Listeye göre Newyork, NYC olarak alan adı başvurusunda bulunurken, Londra, Berlin, Barcelona, Moskova, Sydney gibi metropollerin dahil olduğu 66 yerleşim de internet alan adı talebiyle listede yer aldı.

Türkiyede şehirler arasında sadece İstanbul alan adı başvurusu yapmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki alan adı; (.istanbul ve .ist) olmak üzere ICANNe dosya gönderdi ve başvuru ücreti olarak 370 bin dolar yatırmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre “(.istanbul ve .ist), bir dünya şehri olan İstanbulun güçlü olan marka değerini daha da güçlendirecek. Kişilere, kurumlara, şirketlere, üniversitelere, sektörlere, bütün sanayilere yeni fırsatlar sunacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.