“ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI EN BÜYÜK HASSASİYETİMİZ”

Çevreci bir belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini ve çevre ile ilgili projelere çok büyük önem verdiklerini ifade eden Erzincan Belediye Başka...

“ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI EN BÜYÜK HASSASİYETİMİZ”
“ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI EN BÜYÜK HASSASİYETİMİZ”
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Çevreci bir belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini ve çevre ile ilgili projelere çok büyük önem verdiklerini ifade eden Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, çevre ile ilgili gerçekleştirdikleri proje ve çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “ Seçim beyannamemizde de yer verdiğimiz 24 projemizden biri olan çevre ile ilgili projelerimizin yanında çevre ile ilgili seçim beyannamemizde yer almayan önemli ve örnek teşkil edecek yatırımlar gerçekleştirdik. Göreve geldiğimizde çöp toplama sistemi poşetle çöpler kapının önüne konuluyordu sabaha kadar kedi, köpek bunları dağıtıyordu. Şehri temizlemek ve temiz tutmak pek mümkün olmuyordu. Bunun önüne geçmek ve şehrimizi daha temiz bir halde tutmak için yeni bir proje ürettik. Ana arterlerde, lokantalarda, pastanelerin önlerinde günde 7- 8 kez topladığımız yağlı çöp poşetlerinin toplanması sisteminden yer altı çöp konteynırı sistemine geçtik. Mahalle aralarında ise yer üstü plastik çöp konteynırlarına döndük. Bu projemize yaklaşık 10 Milyon TL’lik bir bütçe ayırdık. Şuanda şehrimiz temiz görünüyorsa bu projemiz sayesindedir. Çevre ile ilgili çalışmalarımız sadece temizlik konusunda değil geri dönüşümle ilgili ciddi çalışmalarımız var. Bununla ilgili eğitim çalışmalarımız oldu. Bütün ilköğretim okullarımızda öğrencilerimize atıkların geri dönüşümü ile ilgili bilinçlenmeleri konusunda ciddi eğitimler verdik.

“Çöpten Enerji Üretimine Başladık”

Ayrıca Erzincan’ın kuruluşundan beri çöp dökülen, vahşi depolamanın yapıldığı alanda hayata geçirdiğimiz projeyle bu alanda katı atık depolama projemizi hayata geçirdik. Bu da yetmedi baktık bu da çözmüyor işi bunun yanında en önemli projelerimizden biri olan ve söz verdiğimiz 24 projemiz arasında yer almayan ama şehirlerin olmazsa olmazları arasında yer almaya başlayan çöpten enerji elde etme projemizi hayata geçirdik. Yap, işlet, devret modeliyle bu projemizi hayata geçirdik. Bu projemiz Erzincan Belediyesi’nin kasasına yıllık 2 Milyon TL gibi ciddi bir girdi sağlayacak. Bu projemiz hem kaynak artırımı hem de çöpe attığımız enerjinin şehrimizdeki 6 mahallemizin enerjisini karşılayacak şekilde geri dönüşümünü sağlamış olduk. Yap işlet devret modeliyle Şehrimizden kazandırdığımız bu tesisten hem kira alıyoruz Hem de cironun %20’sini belediyemize katkı olarak alıyoruz.

Çöp Depolama Alanı Yaşam Alanına Dönüşecek”

Bu projeye bağlı olarak vahşi depolamanın yapıldığı yer 40 senedir kokudan, pislikten, çevre kirliliğinden geçilmiyordu. Bu dağı da bu projeye dahil ederek ıslah ediyoruz. Bu dağı yemyeşil zümrüt gibi bir çevreye kavuşturarak görüntü kirliliğini ve kokuyu ortadan kaldıracağız. Gelecek nesillere modern, yaşanabilir, huzurlu, yeşil alanda dünya ortalamasının üstüne çıkmış bir şehir bırakıyoruz. Mevcut atık depolama alanı ıslah edilip 40 bin m2’lik yeşil alan haline getiriyoruz.

Tıbbi Atık Depolama Tesisi Bitmek Üzere

Erzincan Belediyesi Tıbbi Atık Depolama tesisini bitirmek üzere. Yap işlet devret modeli ile hayata geçirilmesi planlanan projenin ihalesi yapılmış kısa bir süre içerisinde hizmete sunulacak. Kurulan sistem ile gerek tıbbî atıkların miktarı ve gerekse de çöp kovaların içerisindeki tıbbî atıklar sağlıklı bir şekilde denetlenebilmekte, izlenebilmekte ve kayıt altına alınabilmektedir. Tesise gelen tıbbi atıklar ısıl işlem uygulanarak steril hale getirilip imha edilmek üzere katı atık depolama tesisine gönderilecek ve çevre ve insan sağılığı açısından büyük bir problem ortadan kalkacak. Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy Konu ile yaptığı açıklamada, “Belediyemiz sınırları içerisinde 1 yılda oluşan tıbbi atık miktarı yaklaşık 110 ton civarındadır. Bu atıkların miktarının az olması tehlikenin az olması anlamına gelmiyor. Tıbbi atıklar yüksek oranda risk taşıyan bir atık grubu. Bu atıklar çok miktarda tehlikeli madde içererek, sağlık personeli, hastalar, toplum sağlığı ve çevre açısından büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Tıbbi atıklar enfekte olmalarının yanı sıra tehlikeli kimyasallar, ilaçlar, toksinler, radyoaktif maddeler, gibi tehlikeli maddeleri de içermektedirler. İstiyoruz ki şehrimizde insan sağlığı açısından risk taşıyan hiçbir etken kalmasın. Şehrimiz için gereken ne varsa yapıyoruz her şey Erzincan İçin. Tesisimiz Erzincan’ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

24 Ara 2018 - 12:52 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.