“ÇANDIR’DA MAZERET DEĞİL HİZMET ÜRETİYORUZ”

Çandır’da borçlu ve sıkıntı bir belediye devralmalarına rağmen hiçbir mazeretin ardına sığınmadan kendi öz kaynaklarını oluşturduklarını ve bu kaynakl...

“ÇANDIR’DA MAZERET DEĞİL HİZMET ÜRETİYORUZ”
“ÇANDIR’DA MAZERET DEĞİL HİZMET ÜRETİYORUZ”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çandır’da borçlu ve sıkıntı bir belediye devralmalarına rağmen hiçbir mazeretin ardına sığınmadan kendi öz kaynaklarını oluşturduklarını ve bu kaynaklarla önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün, gerçekleştirdikleri hizmet ve yatırımlarla ilgili dergimize şu bilgileri verdi: “Biz Belediye devraldığımızda nüfusumuz 3.500’dü. Şuan da 4 yıl içerisinde 3.315’e düştü. En büyük gelir kaynağımız nüfusa göre İller Bankasından gelen payımız borçlarımızdan yapılan kesintilerden sonra 60- 70 bin lira civarında. Buna mukabil 12 tane kadrolu işçimiz, 6 tane de memurumuz var. Çandır Belediyesi’nin 53 bin liralık bir personel gideri, 14-15 bin lira civarında TEDAŞ’a fatura ödüyoruz. Bir de araçlarımızın 14-20 arasında bir akaryakıt giderimiz var. Çok kısıtlı imkânlarla hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bizden önceki dönemde maaşını alamayan personelimiz 4 yıllık süreçte maaşlarını her ay düzenli olarak alıyorlar. Kendi dönemimizde herhangi bir borcumuz yok sıfır borçla gidiyoruz. Ama bizde önceki dönemden kalan 13 trilyon gibi bir borcumuz var mahkeme faizleri ile birlikte. Onu da çözemedik maalesef.Belediyeye geldiğimizde tüm taşınmazlarımız icralık durumda, araç parkımız yetersiz bir durumdaydı. Biz bu sıkıntıları kısıtlı imkânlarla çözü bilmek ve hizmet üretebilmek için öncelikle araç parkımızı güçlendirmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Belediyeler birliğinden 1 tane sıfır kamyon, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 1 tane arazöz, 1 tane yol süpürme aracı, 1 tane büyük çöp kamyonu ve 1 tane de küçük çöp kamyonu aldık. Özel idareden de bir greyder bir tanede ilindir alarak araç parkımızı güçlendirdik. Şuan da araç parkımızda tek eksikliğimiz tam donanımlı bir itfaiye aracı onun dışında araç parkımızın tüm eksiklerini giderdik.Önümüzde öncelikle genel seçimler ardından da yerel seçimler var. Bizim için önemli olan ülkemizin ve devletimizin istikrarı. Başkanlık seçiminden sonra yerel seçimler geliyor. Eğer Cenabı Allah takdir eder, halkımızda teveccüh gösterirse 2. Dönemi de düşünüyoruz. Çünkü Çandır için yapmayı düşündüğümüz ve yapacağımız çok işimiz var. Nasipse belirlediğimiz hedeflere doğru yürüyeceğiz. Değilse, bizden sonra gelecek belediye başkanlarına ekonomik anlamda iyi ve güçlü bir belediye bırakacağız. İnşallah ülkemiz ve ilçemiz için en hayırlısı neyse o olur.

“Ulaşım sorunlarını Ortadan Kaldırdık”

İlçemizin bütün cadde ve sokakları altyapı çalışmaları nedeni ile bozulmuş, toz toprak ve çamur içerisindeydi. Bu sıkıntıları çözüme kavuşturmak için öncelikle Karayollarına bir proje verdik. Boğazlıyan girişinden Çandır girişine kadar olan şehir gerişimizde 4.8 km’lik ana caddemizi kaldırımları ile birlikte kilitli parke yaptırdık. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, AFAD’a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dosyalarımızı vererek Çandırdaki 10 mahallemizin tüm ana arterlerini, sokaklarını kilit parke yaptık. Yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Kayseri Felahiye-Çandır Karayolunun asfaltını Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne attırdık. İlçemizin Yozgat bağlantısı olan Çandır-İğdeli-Babayağmur yolumuz çok kötüydü. Özel idareye iki kat olacak şekilde asfaltını attırdık. Ve ilçemizde yaşanan ulaşım sorunlarını da çözmüş olduk.

“Yeni Spor Tesisleri Kazandırdık”

İlçemize Spor Toto Teşkilatı’nın katkıları ileŞehit Yıldırım Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesine öğrencilerimizin ve gençlerimizin faydalanabileceği bir kapalı halı saha yaptırdık. Bunun yanında vatandaşlarımızdan arsasını hibe yoluyla temini ettiğimiz 250 kişi kapasiteli bir kapalı spor salonu yapık. Şuanda hizmete sunuyoruz. Yine Spor Bakanlığınızın desteği ile futbol sahamızı yeniliyoruz.Gece aydınlatmalı, modern sentetik çim sahalı, soyunma odaları, sıcak suları olan modern bir tesis haline getirilen sahamız bir ay içerisinde bizlere teslim edilecek. Yine ilçemizde SODES kapsamında İlçe Spor Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığımız adına iki tane proje hazırlattırdık. O projeleri de takip ederek bütçelerini onaylattırdık. Şuanda eski Atatürk İlköğretim Okulu öğrenci pansiyonu yerinde Fitness Salonumuzu açtık. İlçemizdeki bayanlar öğrenciler ve erkekler haftanın belirli günlerinde kendileri için belirlenen seanslara katılıp rahat bir şekilde sportif faaliyetlerde bulunuyorlar. Bu da ilçe halkımızı mutlu ediyor.

“GES Projesi İle Hem Enerji Hem Hizmet Üretiyoruz”

Belediyemizden İller Bankasından 2.647.000 TL kredi kullanarak Kdv’si ile birlikte 3.000.000 TL borçlandık. 700 Kw’lık bir güneş enerji tesisi kurduk. Şuanda üretime başladık. Aylık yaz kış ortalamasını baz aldığımız zaman 60-70 bin liralık bir elektrik üretiyoruz. Bunun 30 bin lirası krediye kesiliyor. Geriye kalan kısım ise Belediyemize fazladan pay olarak geliyor. Allah’ın izni ile bu ayın sona kadar ikinci çağrı mektubumuzu alarak 12. Aya kadar ikinci bir 500 Kw’lık güneş enerji tesisi kuracağız. Bu ikinci güneş enerji tesisi de hayata geçtiğinde Çandır Belediyesi 80 bin ile 100 bin TL arasında artı bir gelire kavuşacak. Bu da ilçemize ve ilçemiz insanlarına daha iyi hizmetler olarak yansıyacak.

Yatırımcıya Tam Destek

İlçemizde yatırımcıyı da teşvik etmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ilçemize 15 adet ahır yapıldı. Biz bir biyogaz yatırımcısı bulduk. Arsasını teslim aldık. Şuanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED raporu alınacak. Ağustos Ayı gibi de temeli atılacak. Bu tesis hayata geçtiği zaman 15-20 kişiye istihdam sağlanacak. İlçe ve köylerimizdeki ahırlardaki hayvan gübreleri bu tesiste işlenecek ve hem biyogaz hem de elektrik üretilecek. İlçemizde bulun yağ fabrikası atıl durumdaydı. Orayı biz atık yağ dönüşüm tesisi haline getirmek için bir yatırımcı getirdik. Şuanda üretim yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde burayı daha da büyüteceğiz.

EĞİTİMDE DEV YATIRIMLAR

İlçemizde Anadolu Lisesi, Kız Meslek Lisesi vardı. Ancak Öğrenci yurdumuz yoktu. Yarısı kız yarısı erkek olmak üzere 10 kişilik bir yurt yaptırdık, 4 yıldız konforunda. Eskiden öğrencilerimiz Atatürk İlköğretim Okulu’nun pansiyona dönüştürmüş sınıflarında mutsuz bir şekilde yaşıyorlardı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bir proje sunduk ve bu proje kapsamında yurdumuzun yapımı tamamlanarak faaliyete girdi. Lisemizin bahçesinde; basketbol sahası, konferans salonu ve çevre düzenlemesi yaparak öğrencilerimizin hizmetine açtık. Yine vatandaştan arsa bularak 14 dönüm hibe alarak Milli Eğitim Bakanlığı’na İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi binası yapılmak üzere verdik. 16 derslikli devasa bir bina yapılmakta. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılının ikinci döneminde hizmete girecek.

“Daha Yapacak Çok İşimiz Var”

İlçe meydanını kendi imkanlarımız çerçevesinde yeniden düzenleyerek meydanımıza yeni bir çehre kazandırıyoruz. Yeni Meydan Mahallemizde belediyemiz öncülüğünde, vatandaş, kaymakamlık ve hayırseverlerimizin iş birliğinde mesire alanı yaptık. Yine bizim Bahçelievler Mahallesinde Kel dağı dediğimiz mevkide 24 bin metre karelik bir alan var. Ormandan dolayı belediyeye tahsisi yapıldı. Bu alanı güzel bir mesire alanı haline getireceğiz.İlçemizin ihtiyaçlarını karşılayacak, günlük 1000 m2 kilitli parke üretimi yapacak bir tesis planlaması yapıyoruz. Biz cadde ve sokaklarımızı yaparken kilitli parke taşını dışardan alıyoruz. Üretimini biz yapıp oradan da bir şirket kurarak en az 9-10 istihdam sağlamak amacındayız. Hem maliyeti ucuz olacak hem de vatandaşa, köylere, özel idareye ve piyasaya satmak üzere kilitli parke üretim tesisi kuracağız. Çünkü elektrik üretimi yaptığımız için o maliyeti daha da düşürecek. Bunun gibi hedeflerimiz var.İlçemizde belediye binamızın yetersiz olması ve kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceğimiz bir salonumuzun olmaması nedeni 3.250.000 TL’lik Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sunduk projemiz onaylandı. Fakat Mahkeme süreci bitmediği için başlayamadık. Bu sene temelini atıp bitirmeyi düşünüyorduk. Gecikti Yargıtay sürecini bekliyoruz. İnşallah bu projemizi hayata geçireceğiz. Yine Sağlık Bakanlığı’na Vatandaşlardan 4888 m2 arsayı hibe şeklinde temin ettik. İlçemizdeki hastaneye çürük raporu verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından ihaleye çıkmak üzere olan 5 yataklı modern bir entegre hastanesinin temeli önümüzdeki aylarda atılacak. Yeni vatandaşlarımızın talepleri üzerine TOKİ’ye müracaat ettik. TOKİ şuanda projelerini ve maliyet hesaplamalarını yapıyor. Önümüzdeki aylarda da ilana çıkıp ilçemizde 2. Etap TOKİ yaptıracağız.”

1 arasında 5

02 Tem 2018 - 16:21 - ÇEVRE

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.