BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYA REKORU

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, pek çok alanda kırdığı rekorların yanında bir dünya rekorunun daha sahibi oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 168 bin lale kullanarak dünyanın en büyük Türk Bayrağını Cumhuriyet Meydanı’nda oluşturdu.

0
1836

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında en anlamlı etkinlik Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 168 bin lale kullanarak dünyanın en büyük Türk Bayrağını Cumhuriyet Meydanı’nda oluşturdu. 400 metrekareyi aşan Türk Bayrağı’nın ilk lalelerini yerleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, son laleleri de Vali Süleyman Kamçı ile birlikte koydu. Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyeti’nin ölçümleri sonucu 403,44 metrekarelik lale peyzajlı Türk Bayrağı dünya rekoru olarak tescillendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in ilk laleleri koyarak başlattığı çalışma kesintisiz sabaha kadar sürdü. 461 kişi tarafından 13 saatlik bir çalışma sonucu oluşturulan dünyanın en büyük Türk Bayrağı Cumhuriyet Meydanı’na eşsiz bir güzellik kattı. Kayseri’nin dünya rekoru kırdığı bu eşsiz çalışma Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in koyduğu son lalelerle tamamlandı. Çalışmalar Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki rekor tescil ve hakem heyetinin gözetiminde yapıldı.

“Bayrak Bizim İçin Şandır, Şereftir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, müteşebbislikte, hayırseverlikte, belediyecilikte ve farklı pek çok alanda rekorlar kıran Kayseri’nin bir rekora daha imza attığını belirtti. Bayrakların her millet için varlığının ve bağımsızlığının sembolü olduğunu ifade eden Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Milleti için bayrak çok daha fazla anlamlar ifade eder. Bayrak bizim için şandır, şereftir. Bayrak bizim için haysiyettir, namustur. Bayrak bizim için tarihin en önemli mirası, bize bu vatanı armağan eden şehitlerimizin kanıdır. Bu yüzden de Al Bayraktır. Bayrak, aynı zamanda bizim Rabiamızdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.’ Rabiamızda yer alan bayrağımızın rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. İşte bu nedenlerle canımızdan aziz bildiğimiz en önemli değerlerimizden birisidir bayrak. Bu yüzdendir ki can gider; ama bayrak inmez, ezan dinmez” dedi.

Osmanlılar zamanında yapılan binaların kitabesinde ebced hesabı kullanıldığını hatırlatan ve bu yöntemden hareketle hilal, lale ve Allah lafızlarının aynı sayı değeri olan 66 sayısına tekamül ettiğinin görüldüğünü belirten Başkan Çelik, edebiyatımızda ve görsel sanatlarımızda lalenin Allah lafzedilerek kullanıldığını dile getirdi ve bu yaklaşımın da yapılan çalışmaya anlam kattığını söyledi

403,44 Metrekarelik Rekor

Başkan Çelik’in konuşmasının ardından Dünya Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural kürsüye çıkarak rekoru açıkladı. Prof. Dr. Kural, rekorda 168 bin 100 lale kullanılarak 24,6 metreye 16,4 metre ebatlarında 403,44 metrekare Türk Bayrağı oluşturulduğunu ifade etti. Bu rekorda 461 kişinin çalıştığını belirten Kural, 17 Nisan Salı akşamı 21.58’de başlayan rekorun 18 Nisan Çarşamba günü 11.05’te tamamlandığını belirtti ve “Bir rekor olarak açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Rekor Bayrağa Büyük İlgi

Büyükşehir Belediyesi tarafından lale peyzajı ile yapılan dünyanın en büyük Türk Bayrağı halkın büyük ilgisiyle karşılaştı. Dünya rekoru kıran Türk Bayrağını görmek isteyenler Cumhuriyet Meydanı’na akın ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de muhteşem güzelliği görmek isteyenlerle birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaydı. Dünya Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edilen, 168 bin 100 lalenin kullanılmasıyla yapılan 403,44 metrekare büyüklüğündeki Türk Bayrağı adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu güzelliği görmek için Cumhuriyet Meydanı’na gelenler fotoğraflar çektirerek bu özel anı ölümsüzleştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.