BÜYÜKŞEHİR, TÜBİTAK DESTEĞİYLE KENTTEKİ GÜRÜLTÜYÜ AZALTACAK

0
987

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında imzalanan sözleşme kapsamında, ‘Trabzon İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi 2. Gelişim Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca hazırlanan proje kapsamında gürültü eylem planı çalışmaları yapıldığını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yürüttükleri proje kapsamında; Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği sınırlarının üzerinde değere sahip gürültü kaynaklarını azaltmaya yönelik senaryolar geliştirildiğini söyledi.

Geliştirilen azaltım senaryoları ile iyileştirme öngörülerinin de yer aldığı gürültü eylem planı raporu hazırlama çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Başkan Zorluoğlu, “Bu çalışmayı yürüten 5-6 belediye arasındayız. İlimizde kaynak bazlı yapılan değerlendirmelerde baskın kaynağın karayolu gürültüsü olduğu belirlendi. Bu yıl sonunda kaynaklardan açığa çıkan gürültünün azaltılarak etkilenmenin en aza indirilmesi için geliştirilen alternatif senaryoları kapsayan bir rapor hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın onayına sunulacak. Önümüzdeki günlerde belediyemiz tarafından ‘Trabzon İli Gürültü Eylem Planı Anketi´ oluşturulacak, internet sitemizden yapılacak bu anketle hemşehrilerimizin de çalışmaya doğrudan katılımı sağlanacak. Sonuçlarından kamuoyu bilgilendirilecek. Anket çalışması ile elde edilecek kamuoyu görüşleri de eylem planı çalışmalarımıza dâhil edilerek yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza sunulacak” dedi.

‘Trabzon İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi 2. Gelişim Toplantısı’na, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Gün, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Songül Bayrak, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özgür Aşık, Ortahisar Belediyesi yetkilileri ile TÜBİTAK görevlileri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.