BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN SOKAK HAYVANLARI HASSASİYETİ

0
886
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, toplum ve hayvan sağlığını korumak adına, kentteki sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını gayretli ve özenli şekilde sürdürdüklerini bildirdi. 

Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine, ilçe belediyelerine bağlı ekiplerce getirilen sokak hayvanlarının; tedavi, kısırlaştırma, aşılama ve küpeleme işlemlerinin yapıldığını bildiren Başkan Zorluoğlu, “Sokaklarda başıboş şekilde dolaşan, zaman zaman da vatandaşlarımızın şikâyetlerine konu olan hayvanlar, ekiplerimiz ve ilçe belediyeleri personelinin işbirliği içerisinde usulünce toplanmaktadır. Bu hayvanlar, yasaların gerektirdiği şekilde tabi tutuldukları işlemlerin ardından tekrar alındıkları bölgeye bırakılmaktadır. Bu kapsamda Akçaabat, Araklı ve Tonya ilçeleri başta olmak üzere diğer ilçe belediyelerimizle de temas halindeyiz” dedi.


İlçe belediyelerine bağlı ekiplerin sokak hayvanlarını toplayıp, belediyeye ait bakımevine getirmesinin zaman ve kaynak kaybına neden olduğuna işaret eden Başkan Zorluoğlu, “Saydığım ilçelerde başladığımız kısırlaştırma ve tedavi çalışmalarımızı diğer ilçelerimizde de gerçekleştirmek için gayretlerimiz sürüyor. Bu kapsamda ilçe belediyelerimiz toplama işini gerçekleştirip fiziki mekânı oluşturuyor. Kısırlaştırma, hekimlik ve tedavi hizmeti; ilaç, sarf malzeme, aşı, küpeleme ve besin hizmetlerini, büyükşehir belediyesi olarak biz gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetlerin en etkin şekilde icra edilebilmesi için Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığımız bünyesine tam donanımlı bir mobil araç da kazandırdık” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir belediyesinin, sokak hayvanlarına verdiği diğer hizmetler hakkında da açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Belediyemiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde şu an itibarıyla 396 köpek bulunmaktadır. 1 Ocak 2019’dan itibaren 102’si yaralı olmak üzere, 452 köpek merkeze getirilmiş olup, 859 köpeğin kısırlaştırma ve tanımlama (küpeleme) işlemi yapılmıştır. Tedavileri ve bakımları yapılan 227 köpeğin hemşehrilerimiz tarafından sahiplenilmesi ise oldukça sevindiricidir. Sokak hayvanları, şehrimizi paylaştığımız canlılardır. Eziyet çekmelerine mani olmak insanlık görevimizdir. Bu anlamda hem vicdani hem de yasal açıdan vazifemizi yapmaya büyük gayret gösteriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.