“BULDAN SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BİR MARKA”

Fiziki belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilik alanında da önemli projelere imza atan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdiği başarılı ve örnek projelerle Buldan’ı bu alanda önemli bir marka haline getirdi.

0
1862

Sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla fark yaratan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, belediyelerin görevinin sadece bina yapmak, yol yapmak veya benzeri çalışmalar yapmak olmadığını belirterek şunları söyledi: “Biz, vatandaşına dokunmayan belediyenin asli görevini yapmadığı kanaatindeyiz. Vatandaşı aç ve açıkta iken, bakıma muhtaç iken diğer yapılanların hiçbir anlamı olmaz. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği bizim önceliğimiz vatandaşımızın sağlığı ve huzurudur. Bu anlamda Sosyal Market’imize, evde bakım hizmetlerimize, sağlık hizmetlerimize çok önem veriyoruz. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir anlayışı ile hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Hoşgör Toplantıları ile Sorunlar Masaya Yatırıldı

Buldan’da ‘Birlikte yönetim birlikte çözüm’ sloganı ile yola çıkan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Hoşgör Toplantıları adı altında mahalleler ile bir araya geliyor. Sorunları yerinde dinleyerek yerin çözüm önerileri masaya yatırılıyor. Başkan Gülbay ilçedeki sorunları, talep ve önerilerini dinlemek amacıyla Hoşgör Toplantıları adı ile Buldan merkez ve mahallelerde vatandaşlarla bir araya geliyor. Toplantılarda Buldanlılar randevu almadan Başkan Gülbay’la birebir görüşme imkanı buluyor.  

Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da uygulamadan oldukça memnun. Hoşgör Toplantıları ile Buldanlılarla buluşmanın önemine dikkat çeken Başkan Gülbay; “Bizler birlikte yönetim ilkesini benimseyerek Buldan’a hizmet için yola çıktık. Hoşgör Toplantılarımız da bu ilkemizde önemli bir adımdır. Dönem dönem farklı mahallelerimizde bir araya geldiğimiz vatandaşlarımız ile doğrudan iletişim kurarak sorunlara daha akılcıl ve daha hızlı çözümler bulabiliyoruz” diyerek toplantıların devam edeceğini söyledi.

Buldan’da Ramazan Bir Başka Güzel

Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin sergilendiği Ramazan Ayı; Buldan’da bir başka coşku ile karşılanıyor. Belediye Başkanı Mustafa Gülbay dönemi ile birlikte Buldanlılar her yıl iftarda Alanyazı Meydanı’nda buluşuyor. Binlerce Buldanlının aynı anda oruçlarını açtığı meydan adeta birlik ve bereketin fotoğrafını oluşturuyor. Akşam ezanının okunması ile binlerce Buldanlı iftarını açarken yemeğin ardından dağıtılan şerbet; tatlı ya da karlamalar ile ağızlar tatlanıyor. Her yıl Alanyazı Meydanı’nda binlerce Buldanlı ile iftar açmanın mutluluğunu anlatan Başkan Gülbay ise; “Her yıl; bir olmak, beraber olmak adına vatandaşlarımızla birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan Ayı’nı idrak ettiğimiz bu mübarek günlerde birliğimizin ve beraberliğimizin devamı için; vatanımızın ve milletimizin güvenliği için dualarla iftarımızı açıyoruz. Binlerce hemşerimizle birlikte açtığımız bu iftarların tadı başka hiç bir yerde yok. Birlikte daha güzel, daha güçlü olduğumuzun kanıtı olan iftar programlarımız umuyorum ki geleneksel hale gelir ve meydan binleri buluşturmaya devam eder” diyerek etkinliğinin önemine vurgu yapıyor.

İftar buluşmaları yalnızca yemekle de sınırlı değil elbet. Ramazan’ı Ramazan tadında yaşatan Başkan Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi unutulmayacak gösterilere de ev sahipliği yapıyor. İftar yemeğinin ardından Buldan Belediyesi tarafından düzenlenen çocuk eğlenceleri, palyaço ve kukla gösterileri ile Hacivat ve Karagöz Oyunları minikleri ve ‘Nerede o eski Ramazanlar’ diyenlerle buluşuyor.

Buldan Belediyesi’nden Her Eve Bayrak

Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi; yeşiller içindeki Buldan’ı ‘Kırmızı – Beyaz’ renklerle taçlandırdı. “Buldan’da bayraksız ev kalmayacak” sloganı ile yola çıkan Buldan Belediyesi Atatürk’ün ölümünün 79. Yıldönümünde ilçedeki 17 bin haneye bayrak dağıtımı yaptı. Vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkanların diyarı olarak da bilinen Buldan’da her sokak, her ev Ay Yıldızlı bayrakla donatılsın diye 10 Kasım’da başlayan bayrak dağıtımı ilçe merkezi ve kırsaldaki mahallelerde eş zamanlı yapıldı. Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’a kadar bayrak ulaşmamış ev olmayacak” dedi ve dağıtım için ekiplere gerekli talimatları verdi.  Projenin mimarı olan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ise ‘Her Eve Bir Bayrak’ çalışmasını şu sözlerle anlatıyor: “Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ümüzün sevgisini her daim canlı tutmak, onun bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini ilelebet korumak zorundayız. Bazı hadsizlerin Atatürk’e, kendi çirkinliklerini gösterircesine saldırdıkları bu günlerde bizim Atatürk’ün fikirlerine daha sıkı sarılmamız gerekir.”

Bu Market Başka Market

Buldan Belediyesi ‘Sosyal Market’ uygulaması sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaya devam ediyor. Yalnızca yiyecek gibi gıda malzemeleri değil; ihtiyaç sahibi ailelere eşya yardımında da bulunan uygulama ile yüzlerce Buldanlı ailenin yüzü gülüyor. Sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren belediyeler arasında ilk sırayı çeken Buldan Belediyesi, başlatmış olduğu ‘Sosyal Market uygulaması’ sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. Bir elin verdiğini diğer el görmemeli mantığıyla yola çıkılan projede bir adım öteye gidileceğini duyuran Buldan Belediyesi Başkanı Gülbay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gerçekten ihtiyaç sahibi pek çok vatandaşımız, sizin evinizde kullanmadığınız giysi, ayakkabı, halı, koltuk, çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon, mutfak araç gereçleri gibi eşyalarla sevindi. ‘Sosyal Market’ olarak bu kez yeni bir adım daha atıyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kuru gıda yardımı yapmak istiyoruz. Marketlerden, gıda satıcılarından, vatandaşlarımızdan günü geçmemiş ihtiyaç fazlası kuru fasulye, kuru börülce, pirinç, bulgur, şeker, nohut, mercimek makarna, çorbalık ve benzeri kuru gıdaları bize ulaştırmalarını bekliyoruz. Bir elin verdiğini, diğer el görmemeli mantığı ile hiçbir vatandaşımızı incitmeden ve deşifre etmeden bize vereceğiniz gıdaları, ihtiyacı olup ama kimseye bir şey diyemeyen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Buldan’da Askıda Ekmek Var

Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Buldan Belediyesi “Askıda Ekmek” projesi başlattı. Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğinde 5 yıldır sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini ilçede yaşatan Buldan Belediyesi ekmek alacak durumu olmayan ve atık ekmek kutularından ekmek toplayan vatandaşlara katkıda bulunmak için fırıncılarla birlikte ‘Askıda Ekmek’ uygulaması başlattı. Askıda Ekmek uygulaması ile ihtiyacı olan, evine bir ekmek alacak parası olmayan vatandaşlara ulaşarak sosyal belediyecilik alanında yeni bir çalışma başlatıldı. İlçede dayanışmanın ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olarak vatandaşlardan tam not alan Askıda Ekmek uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Gülbay; “Buldan Belediyesi olarak, ilçemizdeki fırıncılarımız ve hayırsever vatandaşlarımızın katkıları ile “Askıda Ekmek” uygulaması başlattık. Gerçekten ihtiyacı olan, evine bir ekmek alacak parası olmayan vatandaşlarımıza katkıda bulunmak amacıyla başlattığımız bu uygulama ile sosyal belediyecilik alanında yeni bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu uygulamadan gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanması ve ihtiyacından fazla ekmek almamasıdır. Kampanyaya destek veren fırıncılarımıza ve katkıda bulunan hayırsever vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ekmek dolabımız, Belediyemiz girişinde, sosyal market önündedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Buldan Belediyesi’nden Hoş Geldin Bebek Projesi

İlçedeki vatandaşların doğumdan ölüme kadar yanında olan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi ilçe halkından büyük bir ilgi gören Hoşgeldin Bebek projesini hayata geçirdi. Buldan Belediyesi tarafından başlatılan bu uygulama ile ilçedeki yeni doğum yapan ailelere ziyaret gerçekleştirip, içinde bebekler için hazırlanmış malzemelerin olduğu çanta hediye ediyor. Proje kapsamında ebe ve bir hemşireden oluşan Buldan Belediyesi Sağlık Birimi, başlatılan bu uygulamayla şu ana kadar yüzlerce ev ziyareti gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerde anne sütünün önemi, emzirme eğitimi, bebek bakımı ve lohusa eğitimi verilerek anneler bilgilendirildi. Ayrıca bebeğe hoş geldin hediyesi olarak, bebek bakımında kullanılabilecek malzemeler içeren çanta hediye ediliyor. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Eskiden geniş ailelerde yeni doğan bir bebeğin bakımı ile ilgilenen ailenin büyükleri olurdu ve onlar genç anneleri de eğitirlerdi. Günümüzde çekirdek aile kavramı içinde genç çiftler yeni doğan bir bebeğin bakımını kendi başlarına yapmak zorunda kalıyorlar. Elbette bazı zorluklar yaşıyorlar. Biz Buldan Belediyesi olarak hiçbir ayrım yapmadan tüm yeni doğum yapmış ailelerimize ulaşarak, bebeğimize hoş geldin hediyesini veriyor, yeni annelerimize de bebek bakımı ile ilgili bilgiler veriyoruz. Belediye sağlık birimimizin bu hizmeti aileler talep ettiği sürece devam edecek” dedi.

Sağlık Hizmetleri

Buldan Belediyesi tarafından oluşturulan 1 ebe ve 3 hemşireden oluşan sağlık ekibi, sabah saat 09.00’a kadar belediyede, daha sonra da ev ev, dükkân dükkân, tarla tarla dolaşarak sağlık hizmeti vermekte. Vatandaşların kan grubu, tansiyon, şeker ve kolestrol ölçümleri yapılmakta, enjeksiyon, pansuman gibi sağlık hizmetleri evlere giderek gerçekleştirilmekte. Bu ölçümler sırasında şeker, kolestrol ve yüksek tansiyon tespit edilenler daha donanımlı hastanelere yönlendirilmekte. İlçe pazarının kurulduğu Perşembe günleri açılan Anne-Çocuk bakım ve Dinlenme Evi bu ekip tarafından çalıştırılmakta. Pazara gelen anneler, çocuklarının bakımını bu merkezde yapmaktalar. Ayrıca şeker, tansiyon ve kolestrol ölçümleri de gerçekleştirilmekte. Proje ile her nerede olursa olsun tüm vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan Belediyesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, evden çıkamayacak durumdaki yaşlı ve hastalarımız için sağlık projesi yürütmekteyiz. Belediyemiz sağlık ekipleri bu durumdaki hasta ve yaşlılarımızı evlerinde ziyaret etmekte ve yapılabilecek sağlık hizmetlerini yerinde yapmaktadır. Ayrıca ekiplerimiz en ücra mahallelerimiz de olmak üzere, ev ev, tarla tarla, işyeri işyeri dolaşarak sağlık kontrolleri yapmakta ve ciddi durumdaki hastaları hastanelere yönlendirmektedir.” dedi.

Evde Bakım Hizmetleri

Buldan Belediyesi’nin bir başka sosyal hizmeti de evde bakım hizmeti. Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi bakıma muhtaç vatandaşlarının da yüzünü güldürmek için 5 yıllık dönemde pek çok bakım hizmetine imza attı. Buldan Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri çatısı altında günlük faaliyetlerini yerine getiremeyen; yaşlı, yatalak hasta ve engelli vatandaşların yaşamsal faaliyetlerini karşılamaya devam ediyor. Belediye bünyesinde oluşturulan ve özellikle bayan elemanlardan oluşan ekip, ilçedeki yaşlı, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşların evlerini periyodik olarak temizlemekteler. Ev temizliği, çamaşırların yıkanması, ütülenmesi gibi hizmetler, ev sahibi ile sohbet edilerek gerçekleştirilmekte. Ayrıca kendi kişisel bakımını yapamayacak durumdaki vatandaşların da kişisel bakımları bayanlar için bayan elemanlar, erkekler için de erkek elemanlar tarafından yapılmakta. Bu çalışmalar da periyodik olarak gerçekleşmekte.

Evde Bakım Hizmetleri’ne yapılan başvurular sonucu ihtiyaç sahibi vatandaşlara el uzatan Buldan Belediyesi ekipleri ev temizliği ve kişisel bakım hizmetlerini vatandaşlara sunmanın mutluluğunu yaşıyor. Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da ihtiyaç sahibi vatandaşlara el uzatmanın ayrı bir guru olduğunu söyleyerek; “Evde Bakım Hizmetlerimiz ile ilçemizde ihtiyaç sahibi yüzlerce hemşerimize ulaşma imkanı bulduk. Buldanımız paylaşmayı şiar edinen ilçelerimizden biri. Paylaşmanın ve el uzatana yardım etmenin en büyük ve en güzel örneklerini sergiledik. Bu gurur hepimizin” şeklinde projenin önemine değiniyor.

İhtiyaç Sahiplerine Ücretsiz Temizlik

Belediye Başkanı Mustafa Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini ilçe halkı ile buluşturmaya devam ediyor. Buldan Belediyesi bünyesinde kurulan temizlik ekibi ile ilçede yaşayan yardıma muhtaç, yaşlı, yoksul, engelli ve kimsesiz vatandaşların evlerinde ücretsiz temizlik hizmeti veriliyor. Buldan Belediyesi Kadın Temizlik Ekibi tarafından genel temizliğini yapamayacak durumdaki kişilerin evlerinde periyodik olarak temizlik işlemleri yapılıyor. Yine aynı ekip tarafından ilçedeki camilerin ve okulların temizlikleri de yapılarak vatandaşlara sağlıklı yaşam alanları sunuluyor. Çalışmalar kapsamında Buldan Belediyesi Kadın Temizlik Ekibi tarafından 377 ev, 245 cami ve 13 okul temizliği yapıldı.

“İsraf Son Bulsun, Sofranız Bereketli Olsun”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın başlatmış olduğu “İsraf Son Bulsun Sofranız Bereketle Dolsun”  kampanyası ile Buldan’ın tüm mahallelerinde Halil İbrahim sofraları kuruluyor. “İsraf Son Bulsun Sofranız Bereketle Dolsun” söylemiyle yola çıkan Buldan Belediyesi, mahalle mahalle gezerek Halil İbrahim sofraları kurulmaya devam ediyor. Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın ‘İsraf Son Bulsun Sofranız Bereket Dolsun’ sloganı ile ilçe sınırlarında başlattığı kampanyaya Buldanlılardan destek gelmeye devam ediyor. Yardımlaşma ve paylaşmanın önemini vurgulandığı yemek buluşmasında projenin tanıtımı yapılırken proje kapsamında bugüne kadar 45 mahallede tüm evlere sofra bezi dağıtımı gerçekleştirildi.

Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek’ inancı ile böyle bir proje başlattıklarının altını çizen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, ” Komşusu açken tok yatan bizden değildir. İsraf son bulmalı, sofralar bereketle dolmalı. Buldan Belediyesi olarak başlattığımız kampanya ile hiçbir Buldanlının yatağa aç girmesine izin vermeyeceğiz. Bunu hep birlikte başaracağız. Çünkü bizler sadaka taşları ile paylaşmayı şiar edinen köklü bir geleneğe sahibiz. Bu geleneğimizi ilçemizde sürdürmek, Buldan sınırlarımız içinde kimsenin aç kalmamasını sağlamak amacı ile böyle bir projeyi hayata geçirdik. Proje kapsamında yardımsever vatandaşlarımızdan kuru erzak yardımları alarak ihtiyaç sahiplerimize ulaştırıyoruz. Bu yardımları ilçemizde bulunan marketlere koyduğumuz ‘İsraf Kutuları’ ile topluyoruz. Bu şekilde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızı da mahcup etmeden evlerinde sıcak aşlarının olmasını amaçlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.