“BU GÜNÜMÜZ DÜNÜMÜZDEN, YARINLARIMIZ DA BU GÜNÜMÜZDEN ÇOK DAHA İYİ OLACAK”

Gemerek Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şehit genel başkanımız rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun talimat ve direktifleri doğrultusunda 29 Mart 2009 da Y...

“BU GÜNÜMÜZ DÜNÜMÜZDEN, YARINLARIMIZ DA BU GÜNÜMÜZDEN ÇOK DAHA İYİ OLACAK”
“BU GÜNÜMÜZ DÜNÜMÜZDEN, YARINLARIMIZ DA BU GÜNÜMÜZDEN ÇOK DAHA İYİ OLACAK”
+19
Haber albümü için resme tıklayın

Gemerek Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şehit genel başkanımız rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun talimat ve direktifleri doğrultusunda 29 Mart 2009 da Yeniçubuk Belediye Başkanlığına aday oldum ve halkımızın da teveccühleriyle seçimi kazanarak göreve başladım. Kasabamızın İlçemizle birbirine yakın olmasından dolayı 2013 yılında kasabamızın tüzel kişiliği kaldırılarak ilçemize katıldık. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde tekrar aday olarak halkımızın teveccühüyle bir kez daha Belediye Başkanı seçildim. Biz ilçemizi çok seviyoruz. “En iyisi yenisi” sloganıyla halkımızı hizmetle buluşturmak için görevimize başladık. Göreve başladığımız geçmişten gelen ciddi sıkıntılar altında ezilen bir belediye devraldığımızı gördük. Ama hiçbir zaman hiçbir bahanenin ardına sığınmadık. Biz her şeye rağmen bunları başarabiliriz. İyi şeyler, güzel şeyler yapabiliriz diye bu göreve talip olduk ve bu göreve geldik. Göreve başlar başlamaz da sıkıntılı olan altyapımızın iyileştirilerek bu alanda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalarımızı yaparak projelerimizi hazırladık. Yeniçubuk Belediye Başkanı olarak kanalizasyonumuzun %90’lık kısmını tamamladık. İçme suyu şebekemizin de asbestli borularını değiştirdik. Araç parkımızı güçlendirme çalışmalarımız kapsamında da yaklaşık 10 tane araç alarak araç parkımızı yenileyip güçlendirdik. Bunun yanında üst yapıya önem verdik ve bir şeyler yaptık. Çevre düzenlemeleri ve park çalışmaları yaptık. İmkanlarımız ölçüsünde güzel hizmetler yaptığımız düşünüyorum. Ama bunlar yeterli miydi? Elbette değildi. Altyapımız tamamen bitmemişti. Üst yapıda yapmak istediğimiz çalışmalar vardı ama kaynaklarımız yeterli değildi. Kaynaklarımız israf olmasın diye üst yapıyı biraz ağırdan almak zorunda kaldık. Çünkü bizim imkânlarımız ve kaynaklarımız belli yapboz yapmak gibi bir durumumuz da düşüncemiz de olmadı. 2013’te Yeniçubuk belediyesinin tüzel kişiliği kalkınca hemen yanı başımızdaki ilçemizle birleştik. Yeniçubuk ismi gitti. Burası da Gemerek oldu. Böylece ilçe olduk. 2014 seçimlerinde yine aday olduk. Vatandaşlarımızda bizleri tekrar burada görmek istedi ve bizleri bu göreve layık gördü. Allah razı olsun. Tabi biz bundan sonra ilçemiz için ne yapabiliriz? Köylerimiz için ne yapabiliriz köylerimiz bize bağlı olmamasına rağmen. İlçe merkezimiz önceliğimiz olsa da biz köylerimize, muhtarlarımıza imkânlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Altyapıya 90 Milyonluk Yatırım

Yenbiçubuk’ta başlattığı altyapı hamlesini Gemerek ile birleştikten sonra da sürdürdüklerini ifade eden Gemerek Belediye Başkanı Mustafa Demir, olmazsa olmaz öncelikleri arasında yer alan altyapı sorununu 90 Milyon TL’lik dev yatırımla ortadan kaldıracaklarını belirterek, “Yeniçubuk beldemizin altyapısının %90’nını yaptık. İlçemizin de genel olarak yaşadığı en büyük sorun altyapı sorunuydu. İller Bankası kanalıyla, içme suyu isale hattı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattını kapsayan yaklaşık 90 milyon TL’lik projemizi hazırlayarak çalışmalarımıza başladık. Şuan çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik ömrünü dolduran altyapımızın tamamını yeniliyoruz. Kullanılmakta olan mevcut su isale hattı ve kanalizasyon hatlarının yetersiz olması ve ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle projelendirilen İçme suyu isale hattı, Yağmur suyu ve İlçe genelinin Kanalizasyon çalışmalarına ilçemiz Devlet hastanesi bölgesinden başlandı.

Önceliğimiz; Altyapı

İmkanlarınız ölçüsünde önce ihtiyaç ve önceliklerinizi belirlemeniz lazım. Bizim önceliğimiz yaklaşık 80’li yıllarda yapılan altyapı. O günün şartlarında o zaman ki teknoloji ile yapmışlar. Allah razı olsun yapandan, sebep olandan. Bunun üstünden bir 35 yıl geçmiş. Günümüz şartlarına uygun değil. 35 yılda ilçemiz büyümüş, imarımız büyümüş, nüfusumuz artmış. O zamanki şartlara ve imara göre projeleri yapılmış. Şuan ki imara göre de şartları karşılamıyordu. Birilerinin buna el atması lazımdı. Bize kısmet oldu. Kolayı herkes yapar. Önemli olan zora talip olmak. Biz de yüzeysel bir şeyler yapıp bunu geçiştirebilirdik. Ama biz böyle bir anlayışta olmadığımız için bizden sonra gelecek, görevi devralacak arkadaşlarımıza daha az problemli bir şehir bırakmak adına içme suyu isale hattı, yağmur suyu ve ilçe genelinin Kanalizasyon çalışmalarına başladık.

Seçim öncesi böyle bir çalışmaya girmek doğru mu diye soruyorlar bize ama biz doğru bildiğimizi, olması gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Bunları geçiştirmek, göz boyamak, sırf yapmış olmak için bir şeyler yapmıyoruz. Birileri beğensin diye değil. İhtiyaç olduğu için ve Allah rızası için yapıyoruz. Allah rızası için bu işe talip olduk. Biz önceliğimizi belirledik. Önceliğimiz; “altyapı” dedik. Çalışmalarımızı yaparak planlamalarımız yaptık. 90 milyon TL’lik altyapı projemizin %50’si SUKAP’tan hibe yoluyla yapılıyor. Kalan kısmını da 15- yılda geri ödemeli olarak ilçemize kazandırıyoruz. Allah’a çok şükür bunu yapabilecek gücümüz var, rahat bir şekilde öderiz. Altyapı çalışmaları, bizde olmazsa olmazdı. Bizde başladık. Şuan da çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayıp Gemerek genelinde altyapı sorununu tamamen ortadan kaldırmış olacağız.

Gemerek Doğalgaza Kavuştu

Gemerek’e kazandırdığımız önemli yatırımlardan biri de doğalgaz. İlçemizle birleştikten sonra nüfusu 10 bini geçen ilçelere doğalgaz verilmesi ile ilgili kanun maddesi gereğince gerekli kriterler vardı. Biz ilçemizin bu güzel nimetten faydalanması için bu süreci başlattık. Allah razı olsun herkes taşın altına elini koydu ve ilçemize doğalgazı getirdik. Şuan ilçemizde 11 aydır doğalgazı kullanıyoruz, çok şükür. İlçemizde ciddi anlamda hava kirliği yaşanıyordu. Bunun da önüne geçilmiş oldu. İnşallah olmayan tüm ilçelerimizde de bundan faydalanır.

“En Büyük Problemimiz İşsizlik”

Bölgemiz tarım ve hayvancılıkla geçinen bir bölge. Burada ciddi şekilde tarıma dayalı bir ekonomimiz var. Kayseri şeker Fabrikası bu anlamda bölgemiz için olmazsa olmazlardan. Yaklaşık 250 bin ton şeker pancarı üretimi yapılarak Kayseri Şeker Fabrikasına gönderiliyor. Yaklaşık 10 15 bin dönüm arasında da patates üretimi yapılıyor bölgemizde. Bunun yaklaşık 6 bin 7 bin dönüm civarı tohumculuk üzerine kalan kısmı da yemeklik patates olarak üretiliyor. Silajlık mısır, Kayseri Şeker Fabrikasının sözleşmeli olarak ektirdiği nohut ve kabak çekirdeği de ciddi şekilde bölgemizde üretiliyor. Bunlar hem çiftçilerimiz için hem de bölgemiz için artı bir katma değer. İşsizlik en büyük problemimiz. Genç nüfusu tutamıyoruz. En büyük göçümüz de Kayseri’dir. Sivas’ta genel olarak İstanbul’a göç vardır ama Kayseri Bize yakın olduğu için bizim göçümüz Kayseri’yedir. Göçü önleme noktasında çalışmalar yürütüyoruz. Sivas’ın iki tane ilçesinde iki tane organize sanayi sitemiz var. Bunlardan biri Şarkışla’da bir tanesi de Gemerek’te. Yaklaşık bir 15- 20 yıl önce bu organize sanayi bölgesinin altyapısı tamamlanmış ama yolu yapılmamıştı. Yatırımcı var. Ama yolu bahane ederek yatırımcılar organize sanayi bölgemize gelmek istemiyordu.

Hükümetimizden de bu konuda ciddi bir teşvik de var, ciddi bir şekilde sanayicilerimizin, iş adamlarımızın yanında ama yol olmadığından sanayici ve iş adamlarımızı buraya getiremiyorduk. Bu sorunun çözümü noktasında Belediyemiz ve il özel idaresi işbirliğinde organize sanayi bölgemizin 5km’lik yolunun yapımına başladık. Şuan da 4-5 tane yatırımcımız var. Yolu tamamladıktan sonra da yatırımcılarımız organize sanayi bölgemize gelerek bacımızı tüttürecek inşallah. Yeniçubuk Belediyesine ait yaklaşık 160 dönümlük bir arazimiz vardı. Bunu Kayseri Şeker’e verdik. Kayseri Şeker gerçekten de sadece ilçemiz için değil tüm bölge için önemli bir değer, önemli bir potansiyel. Bu arazide 1000 baş damızlık düve yetiştiriciliği için tesisimiz yapılıyor. 11. ayda Allah izin verirse açılışını gerçekleştireceğiz. Bu da demek oluyor ki burada 10-15 kişi istihdam edilecek. Bunun yanı sıra da çiftçimizin ektiği; silajlık mısır, fiğ, buğday ve arpa gibi ürünlerin değerlendirilmesi demek. Sözleşmeli garantili bir alım söz konusu olacağından dolayı bundan da herkes kazanacak.

“Elimizdeki İmkanlara Göre En İyi Hizmetleri Yapmaya Çalışıyoruz”

Hiçbir belediye başkanı eleştirilere maruz kalmak istemez. Herkes herşeyin en güzelini, en iyisini, yapmak ister. Ama şöyle de bir realite var; eldeki imkânlar ölçüsünde hizmet yapılır. Bütçeyle alakalı bunlar. Elinizdeki imkânı doğru bir şekilde kullanırsanız her türlü hizmeti en iyi şekilde yaparsınız. İmkânınız yoksa da ya yeni imkanlar yaratırsınız ya da elinizdeki imkanlara göre ayağınızı yorganınıza göre uzatırsınız. Biz elimizdeki imkânlarla ilçemizin öncelikli ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak maksimum hizmet üretme çabası içerisinde olduk. Bu anlamda borçlu olarak devraldığımız belediyemizi çok daha iyi bir konuma getirdiğimizi düşünüyorum. Borçlarımızı ödedik. Şuan borçsuz bir belediyeyiz. Hem hizmet üreten hem eski borçları ödeyen hem de borcu olmayan bir belediye konumundayız.

Yeniçubuk belediye başkanlığı döneminde başlattığımız araç parkı güçlendirme çalışmalarımıza Gemerek Belediye Başkanı olduktan sonrada devam ettik. Daha hızlı, etkin ve verimli hizmet sunacak kapasitede güçlü bir araç parkı oluşturduk. Bunların içerisinde makam aracı yok. Araçlarımızın tamamı ilçemize hizmet etmek için kullanılacak iş makinaları ve hizmet araçları.

“İlçemiz Daha Da Güzel Olacak”

10 bin metrekarelik bir mesire alanı kazandırdık. İlçe merkezinde yaptığımız park çalışmalarımız var. Kale şeklinde tasarladığımız Muhsin Yazıcıoğlu parkımız kale surları ve içerisindeki sosyal donatılarla sadece ilçemizin değil bölgemizin de cazibe merkezi haline geldi. Bunun yanında üst yapıda yaptığımız çalışmalarımız var. Ancak bunlar kesinlikle yeterli değil. Biz bütün enerjimizi altyapıya verdiğimizden dolayı üst yapıda yapılması gereken çok fazla işimiz var. Biz göz boyamak ya da günü kurtarma gayesinde olmadık, hiçbir zaman. Altyapı olmadan üst yapı olmaz. Önce altyapıyı yapacaksınız ki üst yapıda yaptığınız çalışma ve hizmetler kalıcı olsun. Biz bunun gayesindeyiz. Onun için de tüm enerjimiz ilçemizin altyapısını bitirmek için kullanıyoruz. Devam eden alt yapı projemizin tamamlanmasıyla birlikte ilçemizde üst yapı çalışmalarına başlanacak ve ilçemiz daha modern daha estetik bir görünüm kazanacaktır. Yapılacak çalışmalarımızın dışında altyapısını tamamladığımız alanlarda gerçekleştirmiş olduğumuz asfaltlama çalışmalarımız var. Ancak dediğimiz gibi çalışmalarımız ne yazık ki yetersiz. Belde belediyesi olarak görev yaptığımız sürede ele aldığımız ve yapımını tamamladığımız üstyapı çalışmalarımızın ilçe belediyesi olarak daha geniş bir alanda ele almak zorundayız. Bunun içinde altyapı çalışmalarımızın tamamlanması gerekiyor. Altyapı çalışmalarımız tamamlanır tamamlanmaz gerçekleştirilecek çalışmalarla Gemerek Modern yollara kavuşacak, halkımız tozdan topraktan ve çamurdan kurtulacaktır.

“Biz Şu Anda Şehrin Olmazsa Olmazlarını Yapıyoruz”

Asfalt dışında Kilitli parke üretim tesisimiz var. Altyapı çalışmalarımız nedeni ile şuanda stok yapıyor. Altyapının tamamlandığı alanlarda burada ürettiğimiz kilit parke taşları ile çalışmalar gerçekleştirdik yol ve kaldırım çalışmalarımızın yanında çöken, yıkılan ve bozulan yollarımızı yeniden yaptık. Biz şu anda şehrin olmazsa olmazlarını yapıyoruz. Çünkü biz yalnızca şehrimizde görünen hizmetler yapmıyoruz. Görünmeyen yüzüyle de çalışmalarımızı sağlam temellere oturtuyoruz. Bizler hizmete temelden başlıyoruz. Bu temeli oluşturduktan sonra bizden sonra gelecek olan arkadaşlarımız, rahatlıkla şehrin üst yapısını, şehre değer ve görsellik kazandıracak çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme imkânına sahip olacak.

01 Eki 2018 - 08:39 - ALT YAPI

Mahreç   Oxkb


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kent & Başkan Dergisi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kent & Başkan Dergisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kent & Başkan Dergisi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kent & Başkan Dergisi değil haberi geçen ajanstır.