BÖLGENİN EN KAPSAMLI PARK PROJESİ TATVAN’A KAZANDIRDIK

Tatvan Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, bölgenin en kapsamlı parkı Van Gölü’nün Tatvan sahiline kuruldu.

0
1811

 

Yapımına 2015 yılında başlanan ve içeriğinde fitness, basketbol, tenis ve voleybol sahaları ile ahşap sosyal tesisler, büfeler, çocuk oyun grupları, yürüyüş ve bisiklet yolu barındırarak bölgenin en kapsamlı parkı olarak anılan İşletme Parkı, 2016 yılının Temmuz ayında tamamlanarak halkın hizmetine açıldı. Toplamda 52 bin metrekare alana kurulan İşletme Parkı’nda yürütülen yeşil alan çalışması kapsamında 250 ağaç ve 12 bin bitki ekildiği belirtildi. Yeşil alan ve peyzaj çalışmalarına önem verdiklerini kaydeden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, “Şehir hayatında insanların mutluluğu, herkesin beğeneceği şekilde düzenlenmiş, yeşille, parklarla ve bahçelerle bezenmiş bir şehir dokusundan geçer. Bu sebeple çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına ağırlık vererek şehrimize büyük ve modern bir yeşil alan kazandırdık” dedi.

Çalışmalara 45 bin metreküp dolgu yaparak başladıklarını belirten Başkan Aksoy, “2015 yılında toprak dolgu çalışmaları ile başlattığımız sahil düzenleme birinci etap park projemizi 2016 yılının Temmuz ayında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. İlçemizin yeşil alan eksiğini gidermenin yanında birçok yeniliği ve çeşitliliği içinde barındıran bir yaşam alanı sunan projemiz kapsamında bu park alanında 180 adet estetik aydınlatma direği, 25 metre uzunluğunda 2 adet aydınlatma direği, fitness, basketbol, tenis ve voleybol sahaları, 155 adet oturma bankı, 140 adet çöp kutusu, 12 adet kamelya, 2 adet büyük ahşap işletme tesisi, 5 adet büfe ve 2 adet ahşap oyun gurubu kurulmuştur. Aynı zamanda 250 ağaç, 12 bin bitki ekilmiş ve 50 dönümlük alana çim dökülmüştür. Bu projeye ek olarak 650 metre yürüyüş yolu, 80 adet liman aydınlatması ve 110 adet sahil aydınlatması montajı yapılmıştır. İlçemizi marka şehir yapmak ve yaşanabilir kente dönüştürmek için halkımızın desteği ile çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Feribot Parkı Tatvan’a Güzellik Kattı

Tatvan’daki Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğü yanında kurulan “Feribot Parkı” ilçe merkezine güzellik kattı. Tatvan Belediyesi tarafından 22 dönümlük alan üzerine kurulan ve halka açık olan parkta 18 adet kamelya, bir adet çocuk oyun gurubu ve yetişkinler için de bir adet spor gurubu bulunuyor. Ayrıca park alanına 140 adet aydınlatma direği ile 100 adet oturma bankı yerleştirildi. İlçeye yeşil alanlar kazandırmaya devam ettiklerini söyleyen Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Feribot Parkı kurulumunda kendilerine katkı sunan Bağcılar ile Beykoz Belediyelerine teşekkür etti. Halkın daha çok rahat edebilmesi için güzel alanlar oluşturmaya çalıştıklarını belirten Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, “Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğü ile Tatvan Devlet Hastanesi eski binası arasında Van Gölü’ne sıfır mesafede bir park alanı oluşturduk. İsmini Feribot Parkı olarak uygun gördüğümüz bu alan komple yeşillendirildi ve ara yürüyüş yolları yapıldı. Aydınlatma işlemleri tamamlandı, kamelya ve banklar yerleştirildi. Konumu ve manzarası çok güzel olan bu alanı halka kazandırmanın gururu içindeyiz.” şeklinde konuştu.

  1. Etap Sahil Düzenleme Çalışmaları

Tatvan Belediyesi tarafından, Van Gölü’nün Tatvan sahilinde yürütülen sahil düzenleme projesi, 3. Etap Park çalışmasıyla tamamlandı. Tatvan sahilinde yaptıkları çalışmaların birinci ve ikinci etabından sonra başlattıkları 3’üncü etap sahil düzenleme çalışmalarını da tamamladıklarını ifade eden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, projenin 3’üncü etap çalışmaları kapsamında dolgu, peyzaj, yürüyüş ve oyun grubu alanları yapıldığını, şehir mobilyaları ve ışıklandırma işlemlerinin tamamlandığını söyledi. İlçe sahilinde yürütülen Sahil Düzenleme ve Park projesinin 3’üncü etap çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Aksoy, “Eski SSK hastanesinin bulunduğu alanda 3. Etap Park çalışmaları yürütüldü. Yaklaşık 50 bin metrekare alanda yapılan dolgu çalışmaları tamamlandı ve ağaçlandırma, aydınlatma, bank ile oyun gruplarının montajı ve sosyal tesislerin inşaatları tamamlandı. Böylelikle Tatvan’a yeni bir park daha kazandırmış olduk. Bu proje, eski SSK hastanesi binasının bulunduğu yerden, sahildeki eski kaymakam konutunun olduğu yere kadar olan alanı kapsıyor. Birinci ve ikinci etap çalışmalarda olduğu gibi 3’üncü etap çalışmada da yıkılmış ve yıkılacak olan işletmelerin yerine tek tip olarak hazırladığımız ahşap yapı modellemeler hayata geçirildi. Belirttiğimiz alan içinde bulunan ve yıktırılan binaların yerleri parka dahil edildi. Böylelikle ilçemize 50 dönüm daha yeşil alan kazandırmış olduk. Büyük bir çaba sarf ettiğimiz projelerimizin Tatvan’ımıza ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tatvan’a 9 Bin Metrekare Daha Yeşil Alan Kazandırıldı

Tatvan Belediyesi tarafından yürütülen park çalışmaları kapsamında ilçeye 9 bin metrekare daha yeşil alan kazandırıldı. Yaklaşık 4 yıllık bir süre zarfında ilçeye 400 bin metrekare park ve yeşil alan kazandıran Tatvan Belediyesi, ilçenin İstasyon Lojmanları mevkiinde de 9 bin metrekare park ve peyzaj çalışması yaptı. Yapılan ve halkın hizmetine sunulan İstasyon Parkı hakkında bilgi veren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, vatandaşların talepleri doğrultusunda mahallelerde de park ve yeşil alan çalışması yaptıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.