BİR TARİH YOK OLUYOR

0
289
  1. Adıyaman ili Çelikhan ilçesi sınırları içerisinde bulunan, eski adıyla Abdulharap gölü, şimdiki adıyla ise Çat Barajının içerisinde bulunan doğal yüzen adaları görenler hayranlıklarını gizleyemiyorlar.

Binlerce yılda oluşan yüzen adacıklar günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut yetkililerden bu doğa harikasına sahip çıkmaları konusunda çağrıda bulundu.

“Turizmi Canlandıracak Adımlar Atmamız Gerekiyor”
Turizmi canlandırmak noktasında Çelikhan Kaymakamlığı ile birlikte Çat barajında önemli bir proje gerçekleştirdiklerini ancak bu alanın verimli şekilde kullanılamadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Mustafa Bulut, bu alanın yeniden aktif hale getirilip canlandırılması için girişimlerde bulunduklarını belirterek “Biz çok zor zamanda baraja güzel bir tesis yaptık. Eski Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya’nın döneminde, onun desteğiyle yaptık ama maalesef işletmeci işletemedi. Orayı bir türlü oturtamadık. Biz yardımcı olmuştuk ama orası özel idare mülküydü. Şuan orası ile ilgili sıkıntılı bir durum var. Bu sıkıntıları çözmek içinde girişimlerimizi sürdürüyoruz.” açıklamasında bulundu.
“Yüzen Adalar’ı Korumamız Şart”
Dünya üzerinde eşine az rastlanan, oluşumunu 3000 yılda tamamlayıp, 15 yılda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan doğa harikası yüzen adaların bölge turizmi açısından büyük öneme sahip olduğu ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Bulut, bu alanın korunması ve turizme kazandırılması gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Adaların geçmiş yıllarda kıyılara vurmaması için projeler çizildi, yapıldı. Su derinliğinin düşmesi ve azalması sonucu adalar kıyıya vurup heder oluyor. Adaları, bölgeye hitap edip turizme kazandırmamız için çevreye kapalı halı saha ve kır düğün salonu kurdurduk. Adalar için daha büyük bir proje yapmamız gerekiyor. Bizler de ilerleyen zamanlarda bu tür projeler ile çalışma yapacağız ve burayı turizme kazandıracağız. Ancak bunu sadece belediye bütçesi ile yapabilmemiz mümkün değil. Bu konuda Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların iş birliğiyle ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Biz elimizden geldiğince bu konuyu gündeme taşımaya ve ilgililerin dikkatini çekmek içinn girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz. Sizlerin aracılığıyla tekrar yetkililere sesleniyoruz, böyle bir doğa harikasının korunmasıyla ilgili herkes gerekeni yapsın ve gelecek nesillere hep birlikte miras bırakalım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.