BİLECİK BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROJE 4 MİLYONLUK DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI

Bilecik Belediyesi tarafından hazırlanan; Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından destek verilen ve Bilecik Valiliği, Şeyh Edebali Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğünün paydaşı olduğu Güdümlü Proje BUTEM için 4 milyonluk ödenek için onay verildi.

0
1269

Bilecik Belediyesi tarafından pilot il olarak gerçekleştirilen ve bölgemiz ile ülkemizde örnek projelerden biri olan Bilecik Bilim ve Uzay Teknolojileri Merkezi – Bilgi Evi (BUTEM) için Bilecik’te gerçekleştirilen BEBKA Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısında  4 milyonluk destek karara bağlandı.

Bilecik’te gerçekleştirilen BEBKA’nın 100’ncü Yönetim Kurulu toplantısında Bilecik’teki çocuklara yönelik müjdeli bir karar alındı. Bilecik’te yapıldı.  Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükakın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Bilecik TSO Başkanı Şükrü Keskin, Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler ile BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim katıldığı toplantıda  2018 yılı Fizibilite Desteği Programı, 2018 yılı Teknik Destek Programının yanı sıra Güdümlü Projeler ile 2019 yılı bütçe hazırlıklarının değerlendirilmesi yapılırken aynı zamanda ilimiz eğitimine büyük katkılar sağlayacak olan BUTEM Projesine 4 trilyonluk destek kararı onaylandı.

BUTEM’DE YOK YOK

Bilecik’te bilim ve teknoloji anlamında seferberlik projesi olan BUTEM, Dezavantajlı grupta yer alan gençlerimizin, turizm ve tanıtım stratejilerini ortaya koyacak bölge kalkınmalarına yönelik olarak; oluşturulan üretim ve el sanatları atölyeleri, yazılım, donatım, mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kişisel gelişim konularında eğitim almalarını sağlayarak, şehir, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamaları amacıyla hazırlandı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını özendirecek eğitim ve stratejileri geliştirerek çevre ve iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak, Uzay, gökbilimi ve planetaryum alanlarında uzay teknolojilerine yönelik hedef kitleye yönelik bilinçlendirmeler yapılarak yeni nesillere uzay teknolojilerine ulaşılabilirliği sağlanarak yeni ufuklar açmak ve bu noktada eğilimlerini sağlamak amaçlarını da güden BUTEM’in; Kimya, fizik, ekoloji, biyoloji, matematik atölyeleri ve laboratuvarlarında üst düzey eğitimler verilerek eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, BUTEM kapsamında oluşturulacak müzede tarihe yön veren mucitlerin hayat hikâyelerini dijital platforma taşıyarak görsel ve işitsel; bilgi ve belgelerle anlatımlarıyla hedef kitleye bu bilinci aşılamak ve Yazılım ve robotik çalışmalarında atölyelerinde yetişen hedef kitlenin ülkemizi ulusal ve uluslararası platformlarda temsilini sağlamak gibi amaçları bulunuyor.

 BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN:

“BELEDİYEMİZ TARAFINDAN SON DÖNEMLERDEKİ EN BAŞARILI ÇALIŞMALARDAN BİRİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Belediye Başkanı Nihat Can; başta ilimiz ve bölgemizdeki dezavantajlı gruptaki vatandaşlarımız başta olmak üzere; Eğitim çağındaki bireyler, Üniversite düzeyinde eğitim alan bireyler,  ilimiz ve bölgemizde bulunan diğer ülke mensupları ve mülteciler, İlimizi ziyaret eden konuk ve turistler, Özel sektör temsilcileri, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yatırımcıların kullanımında olacak BUTEM’in Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen en büyük projelerden birisi olduğunu vurguladı.

Projenin birçok yönüyle değerlendirildiğinde önemli işlevleri üstleneceğini kaydeden Belediye Başkanı Nihat Can; “Bilecik Belediyesi olarak, bugün gerçekten çocuklarımız ve eğitimlerine ilişkin çok önemli bir çalışmayı müjde ile sonuçlandırdık.  Belediyemiz tarafından hazırlanan; Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından destek verilen ve Bilecik Valiliği, Şeyh Edebali Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğünün paydaşı olduğu Güdümlü Proje BUTEM için 4 milyonluk ödenek için onay verildi. İlimizdeki önemli firmalarımızdan biri olan Bien Seramik katkılarıyla binası yapılan Bilgi Evi’ni bizler Bilecik Belediyesi olarak BUTEM isimli proje ile taçlandırdık. İlimiz ve ülkemizdeki örnek çalışmalardan biri olacak BUTEM’DE;

-Bilim ve Uzay Teknolojileri, Planetaryum

– Gök Bilimi Atölyeleri,

-Matematik Atölyeleri,

-Tarihten Günümüze Teknoloji Müzesi,

– Robotik ve Yazılım  çalışma alanları, Yazılım ve Tasarım Atölyeleri (Simülasyon Eğitimleri),

– Biyoloji, Ekoloji, Kimya Laboratuvarları ve Etkinlikleri

-TÜBİTAK Atölyesi ve Etkinlikleri,

-Sergi Alanları, Online Akademi, Seminer ve Konferans Etkinlikleri ile Etüt Merkezi – Bilgievi ve Bilim Fuarlarının düzenleneceği alanlar olacak.

İlimiz eğitimine ve çocuklarımıza çok büyük katkıları olacağına inandığımız bu projenin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum’’ ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Nihat Can açıklamasında ayrıca; Bilecik’imizde bu tür kapsamlı ve büyük bir yatırımın gerçekleştirilmesinde katkıları olan başta Kalkınma Bakanlığımız yetkilileri olmak üzere, BEBKA yetkilileri ile projenin paydaşlarına teşekkür ettiğini belirtti.

BUTEM’DE BİLİM VE TEKNOLOJİ ANLAMINDA HER ŞEY VAR

Etrafında yer alan Kültür ve Kongre Merkezi, Gençlik Merkezi, Yaşayan Şehir Müzesi, Öğretmen Evi, Halk Eğitim Merkezi gibi destekleyici unsurları barındırması yönüyle adeta bir kampüs alanı niteliği taşıyacak olan BUTEM; sportif ve sanatsal faaliyetler, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde karşılanacak; konferans, sine vizyon, söyleşi, eğitici kurs ve benzeri kişisel gelişime katkı sağlayacak hizmetler Bilecik Belediyesi’ne bağlı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra el sanatları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sertifikalı eğitimler, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezi’nde sağlanacaktır. Ayrıca şehir kültürü, geçmişi, sahip olduğu sosyal ve kültürel değerler hakkında, Bilecik Belediyesi’ne bağlı Yaşayan Şehir Müzesi’nde uygulamalı ve teorik olarak eğitimler verilerek, kentlilik bilinci arttırılacaktır. Bununla birlikte belirli periyotlarda verilecek eğitimler için gelen uzman eğitimcilerin konaklama ve diğer hizmetleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenevinde karşılanacaktır. BUTEM kapsamında hedef kitleye ulaşılabilirliği arttırmak için Bilecik Belediye Başkanlığı’na bağlı mahalle konakları da aktif rol oynayacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.