“BEN TÜM UÇHİSAR’IN BELEDİYE BAŞKANIYIM”

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, “30 Mart 2014 yerel seçimlerinde bütün partilerin ortak adayıymış gibi oy alarak belediye başkanı seçildim. Dolayısıyla da nasıl seçildiğimin bilinciyle de belediye başkanı olduğum günden bugüne kadar kendimi bir parti mensubu gibi görmedim. Her partinin mensubuymuş gibi gördüm ve ona göre hizmet ettim.” dedi.

0
1416

2014 yılında Uçhisar Belediye Başkanlığı görevine başlayan Ali Karaaslan, beş yıllık hizmet döneminin sonuna gelirken Uçhisar’da belediye olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları, projeleri ve nasıl bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını dergimiz için için değerlendirdi. “Ben bir partiden seçilmiş bir belediye başkanı değilim, tüm siyasi partilerin ortak adayı olarak seçildim.” diyen Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaarslan, bu bilinçle ne siyasi görüş ya da parti ayrımı yapmış ne de kendini herhangi bir siyasi partinin mensubu olarak görmüş. İşte Başkan Karaarslan’ın belediyecilik anlayışının temeli de bu birlikteliğe dayanıyor. Göreve, 3 milyon 500 bin liranın üzerinde piyasa borcuyla, başladıklarına değinen Başkan Karaarslan yoğun çaba ve girişimlerle Uçhisar’a çok büyük yatırımlar kazandırdıklarının altını çizdi. Konuya ilişkin açıklamasında Karaarslan, “9,5 trilyon Ürgüp-Nevşehir kavşağından Göreme bağlantısına kadar Kapadokya Alt Yapı Hizmet Birliğinin ve İl Özel İdaresinin desteğiyle ki; bundan ötürü Milletvekillerimize, Sayın Valilerimize müteşekkirim, onların desteğiyle, asfalt uygulaması gerçekleştirdik. Hemen akabinde Aşağı Mahalle’nin alt yapısı için Ferit Şahenk Bey’le 8-9 milyon ve 1 milyon 680 bin lira Kadın Eli’nden hibe desteği aldık. Yani kısacası 18-19 milyon liralık yatırım desteği aldık, hibe. Onu koyduk bir kenara. Sadece Uçhisar Kaya Oteli’n ihalesinde normalde ihale bedeli 1 milyon civarında olması gerekirken turizm sezonunun o dönem iyi gitmesi bizim için bir avantaj oldu: 9 yıllık kiralama süresince 9 milyon 600 bin liranın üzerinde ekstra kira geliri sağlattık.

Bizim hizmet süremiz içerisinde sadece Uçhisar Belediyesi’ne 40 Milyonun üzerinde bir yatırım portföyü gerçekleştirelim dedik. Bunun ötesinde belediye bütçemizden 6 milyon küsür liralık yol, kaldırım çalışması gerçekleştirdik. 22 litre suyla besleniyordu Uçhisar, ona 21 litre daha ilave yaparak 44 litreye kadar çıkarttık ve Göreme’ye bile su verir hale geldik. Güvenlik kameralarıyla donattık Uçhisarımızı; asayiş açısından, trafik açısından daha rahat ve yaşanılabilir bir kent haline getirmeye çalıştık. Bunlar hemen ilk ağızda bütçesel olarak neler yaptığımızı ifade ettiğimiz şeyler.

“Kadın Eli Projesi Örnek Bir Proje”

Sosyal alanda hem bölgemize hem de tüm Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza attıklarını ifade eden Başkan Karaarslan, 63 kadının buradan evine ekmek götürdüğünü belirtti. Uçhisar yöresel yemekleri yapan hanımlar bu yemekleri satıyor ve gelir elde ediyorlar. Başkan Karaarslan’ın “Adeta bir fabrika gibi çalışıyor” dediği mekânda yemeklerin yanı sıra yöre işlemeleri de üretilip pazarlanıyor. Belde kadınlarını turizm ekonomisine kazandırma fikri ile tohumları atılan kadın eli projesinin Türkiye’ye örnek bir proje olduğuna vurgu yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Biz Uçhisar Belediyesi olarak; kadınlarımızın daha fazla hayatın içinde yer almaları, aile bütçelerine katkı sağlamaları maksadıyla Kadın Eli Projemizi oluşturduk. Şu anda 63 tane kadınımız orada evlerine ekmek götürüyor. 23 tane aktif sigortalımız var. Orayı bir üretim merkezi ve fabrikaya çevirdik. Sosyal anlamda çok önem verdiğimiz bir proje. Uçhisar kadınlarımız için Doğuş Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit Şahenk’in destekleri ile eski okul binamızı hem yöre yemeklerinin yapılıp hazırlandığı hem de satıldığı bir mekana çevirdik. Yöre yemekleriyle beraber, yöre işlemelerinin üretilip pazarlandığı bir mekan haline getirdik. Yöre yemekleriyle beraber, yöre işlemelerinin üretilip pazarlandığı bir mekân haline getirdik. Yazma, kanaviçe, yatak örtüsü, yastık örtüsü, çanta gibi el emeği göz nuru dediğimiz ürünlerin üretilip pazarlandığı bir alan oluşturduk. Gerek kadınlarımıza istihdam sağlaması gerekse de bölgemizin yöresel yemek, değer ve kültürünün tanıtımı açısından oldukça önemli olan bu projemizin Uçhisarımıza kazandırılması noktasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 “Sosyal Belediyecilik Konusunda Oldukça Etkin Bir Belediyeyiz”

Uçhisar Belediyesi tarafından kurulan ve dernek başkanlığını Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan’ın yaptığı Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği bünyesinde 80 öğrenciye burs verdiklerini ve belediye bütçesinden 70 aileye de kömür ve 100 aileye gıda yardımı yaptıklarını belirten Başkan Karaaslan Uçhisar’da sosyal belediyecilik konusunda oldukça etkin çalıştıklarını söyleyerek “Her yıl 50’nin üzerinde bisiklet dağıttık, çocuklarımıza. Küçük bir belediye olmamıza rağmen başarılı öğrencilerimize başarılarını teşvik etmek amacıyla. Erciyes kayak merkezimize kayak heveslendirmek adına orada kurs hocalarımızla birlikte kurslar vererek öğrencilerimizin ulaşımını sağladık.” dedi.

“Gerçekleştirmek İstediğimiz ve Mesafe Kat Ettiğimiz Önemli Projelerimiz Var”

Uçhisar için yapmak istedikleri önemli projeler olduğunu ve bu projeler için büyük emek harcadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Karaaslan, “Şu anda elimizde 3 tane ciddi projemiz var. Kent meydanı, Uçhisar’ı yaşayan bir kent müzesi haline getirme ve yaşayan kent müzesi projesi kapsamında balon turizminin geliştirilmesi ile imar revizyonu projelerimiz var. Planlama üzerindeki çalışmalarımız bunlar. İnşallah tüm süreçleri tamamlanan ve uygulama aşamasına gelen bu projelerimizi hayata geçirip Uçhisar’ın gelişimine farklı bir boyut kazandıracağız.

“Uçhisar’a Yeni Bir Meydan Kazandıracağız”

2014 yılında gerçekleştirdiğimiz koruma amaçlı imar planı uygulaması içirisinde Meydan Projemiz gerçekleştirmeyi çok arzuladığımız ancak bu dönem içerisinde gerçekleştiremediğimiz projelerimizden biri. Koruma Kuruluna sunduk. İkinci görüşmeyi yaptık. Üçüncü görüşmede inşallah kurulca onaylanacağını düşünüyorum. Projemiz, küçük detaylara takıldı. O detaylar aşıldığında bu meydan projesinde yani oturma ve aydınlatma nasıl olacak konusunda irdeleniyor. Bu detayları ortadan kaldırdığımızda Uçhisar’a yeni bir kent meydanı kazandıracağız.

“Uçhisar Yaşayan Bir Kent Müzesi Olacak”

Karaarslan’ın “Koruma amaçlı imar planı kapsamında projesini hazırlayıp onay aldığımız büyük projelerimizden biri; benim seçim öncesi söz verdiğim bir proje” dediği Yaşayan kent Müzesi Projesi için finansman desteği arayışında olduklarını ifade etti. 3 milyon lira maliyeti olan proje için Doğuş Holding tarafından destek almayı beklediklerini, olmazsa diğer seçeneğin de Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu kaydetti. Turizm altyapısının güçlendirilmesi noktasında adeta bir açık hava müzesi konumundaki Uçhisar’ın bu potansiyelini değerlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Karaaslan, “Buna ilaveten bizim şuanda İnönü Mevkiinde sıcak hava balon turizmi noktasında çalışmalarımız var. Kapadokya bölgesinde neredeyse otel kadar yatak kadar önem arz eden bir sektör oldu. Ona yönelik 500 dönümlük arazimiz üzerinde. bir planlama çalışmamız var. Bunu da önümüzdeki dönem içerisinde uygulamaya geçireceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Uçhisar’ın geleceği için İmar Revizyonu Çok Önemli”

Yine Uçhisarımıza katkı veren ve Uçhisar’ın 50’li, 60’lı yıllarda, 80’li yıllarda uygulanıp gelen imar uygulamasını biz 2014 yılında revize etmeyi düşündük. 2015 yılında da revize önerimizi yaptık. Şimdi Çevre Şehircilik Bakanlığımızca da onaylandı projemiz. İnşallah onu uygulamaya sokacağız.”

 

“Turizm Altyapısını Güçlendiriyoruz”

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinin gözbebeği konumunda olan Uçhisar’ın bu alanda önemli bir merkez konumunda olduğunu ve bu doğrultuda turizm kenti kimliğini pekiştirecek çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Ali Karaaslan, “Kapadokya Bölgesinin önemli cazibe merkezlerinden biri Uçhisar kalesi. Uçhisar Kalesi bölgemize ziyarete gelen 100 ziyaretçinin mutlak suretle 40-45 tanesinin ziyaret ettiği önemli bir değerimiz. Dolayısıyla bu ciddi bir ziyaretçi sayılır. Biz bunlara ilişkin altyapıları oluşturmaya çalışıyoruz. Daha iyi kaliteli hizmet sunabilmek adına kalemizin aydınlatması temizlik gibi unsurların üzerinde duruyoruz. Bunları da gerçekten iyi yaptığımızı düşünüyorum. Bunun yanında Beldemize gelecek ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarına karşılık bulabileceği bir kent oluşturmaya hayret ediyoruz.

“Erciyes’le Kapadokya’nın Bütünleşmesine Katkı Sağladık”

Kendi değerlerimizin yanında Kayseri bölgesiyle ilgili de ortak çalışmalarımız var; Erciyes A.Ş’nin Genel Müdürü Sayın Cahit Cıngı kardeşimizle birlikte ve Sayın Mehmet Özhaseki’nin büyükşehir başkanı olduğu dönemde ortak çalışmalarımız oldu. Türkiye’deki büyükelçileri, başkonsolosları, turizm acentalarını, İstanbul’da bir gala yemeği ve kokteyl vererek bir araya getirdik. Burada hem Erciyes’in hem de Kapadokya bölgesinin 5 dakikalık sunumunu gerçekleştirdik. Çalışmalarımız meyve vermeye başladı. Şuan da haftada iki ya da üç gün direk Moskova’dan Kayseri havaalanımıza Charter seferleri düzenleniyor. Bunun altyapısının oluşturulmasında tabiki bizim de küçük çaplı da olsa katkımız oldu. 2 yıldır Moskova’da bizzat Uçhisar belediyesi olarak, Kapadokya bölgesinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Turizm Bakanlığı olarak organize ettiği tertiplemelerin içerisindeyiz. Buna da ben temsilci olarak katıldım. Dolayısıyla turizm açısından da hem Kayseri’ye hem de Kapadokya bölgesine bir altlık oluşturarak; Kapadokya ile Erciyes’in bütünleşmesini sağladık. Bir haftalık turlar manzumesinde en az 3-4 günlük gecelemeyi de Kapadokya da kalmalarını sağlamak sureti ile bu altlıkları oluşturuyoruz. Bizim geçim kaynağımız turizm. Dolayısıyla bu çerçeveden baktığımız zamanda da Erciyes ile Kapadokya bütünleşmesini de değerlendiriyoruz. Tanıtım amaçlı çalışmalarımız çok yoğun oldu. Bu 4,5 yıllık süreç içerisinde hem kardeş kent projeleri doğrultusun da hem de Nevşehir valiliğimizin önderliğinde 12-13 yurt dışı fuarında Kapadokya bölgemizi temsilen bulunduk. Dolayısıyla buda çalışmalarımızın arasında ciddi yerler aldı.

 “Kapadokya Bölgesini Tanıtıyoruz”

Buranın ticareti Turizm. Biz turizm’de üst noktalara çıkabilmek için hem tanıtım faaliyetlerini hem de alt yapı faaliyetlerini destekliyoruz. Bunun için ciddi çabalar verdik. Bunu teker teker söylersek bir kitapçık oluşturmak gerekli. Dolayısıyla bunu genel itibariyle hem turizm açısından hem de tanıtım açısından büyük faaliyetler yaptık. Daha geçtiğimiz günlerde Bulgaristan Büyükelçisiyle birlikte resim sergisi açılışını gerçekleştirdik. Bulgarların da UNESCO tarafından 11-12 yerinin burada tanıtımını gerçekleştirdik. Bu süreç içerisinde bizde büyükelçileri Uçhisar’a davet ettik. Gezi programı içinde yer aldık. Böyle bir tanıtım faaliyetini de gerçekleştirdik. Bu tür kültürel faaliyetlerle Kapadokya bölgesini tanıtıyoruz.

“Uçhisar’ı Geleceğe Hazırlıyoruz”

Uçhisar’ı, hem Uçhisar halkının hem de Uçhisar’a gelen ziyaretçilerin tüm beklentilerine karşılık bulabileceği daha yaşanılabilir modern bir kent haline getirmeye çalıştıklarını ifade eden Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, gerçekleştirdikleri diğer çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Alt yapı olarak bizim şuanda ulaşamadığımız, birkaç sokak ya da caddemiz kaldı. Onları da tamamlayacağız inşallah. İçme suyu sorunlarımızı çözdük. Yol ve Ulaşım imkanları noktasında sorunlarımızı çözüme kavuşurduk. Şehrimizin güvenliği ve huzuru için güvenlik kamera sistemi kurduk. Üniversiteye tahsis ettiğimizden dolayı 1195 m2 bir hangar oluşturmaya çalışıyoruz. Hemen temelini attık, başladık. Bin 195 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen kademe binasında 595 metrekare alan belediyemiz araçları için kapalı garaj, 510 metrekare alan ise idari bina ve atölyeler için tasarlanmaktadır. Bizim elimizde şuan uyguladığımız 18 tane parkımız var; mesire alanı dinlenme yeri zaten kendiliğinden oluşan kendiliğinden insanların cazibe merkezi haline geliyor. Önemli olan nitelikli çalışmalar yapmak. Bu alanda bunu da sağladık. Toplam yatırım bedelimiz 40 milyonun üzerinde, 16 milyon personelimize maaş ödedik. İkramiye verdik. 1 milyon liralık araç yenilemesi gerçekleştirdik. Halen de mücadele ediyoruz. Hizmet kalitemizi arttırmak ve Belediye hizmetlerinin daha etkin biçimde yürütülmesini sağlamak amacıyla araç filomuzu güçlendirmeye ve yenilemeye devam ediyoruz. Amacımız hem araç filomuzu genişletmek hem de kasaba halkına vermiş olduğumuz hizmet kalitesini artırmak.”

Gastronomi Fakültesi

Kapadokya Üniversitesi bünyesinde Gastronomi Fakültesi açtıklarını, fakültede 120 öğrencinin öğrenim gördüğünü dile getiren Başkan Kararaslan, hem gastronomik açıdan hem de beldeye bir fakülte kazandırmış olmak açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.