“BELEN HER YÖNÜYLE GELİŞEN BİR ŞEHİR”

Sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdiği projelerle örnek gösterilen bir ilçe konumuna gelen Belen’de ortaya koyduğu başarılı projelerle dikkat çeken Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen’in her yönüyle gelişen örnek ve öncü bir şehir konumuna geldiğini söyledi.

0
1571

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belen Belediyesi işbirliği ile Belen Pazar yerinde yapılması planlanan ve onay aşamasına gelen Kültür Han Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Belen Kültür Han projesine ön onay verecek, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Hasan Batum ve Üyelerine, Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Serhat Akçan tarafından Belen Belediyesi toplantı salonunda tanıtım brifingi verildi. Toplantının ardından Adana’dan gelen heyet Belen ilçesinin çehresini değiştirecek Belen Kültür Han’ın konumlandırılacağı Belen pazar yerinde incelemede bulunuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belen Belediyesi işbirliğinde, Tosyalı Camiinin karşısında bulunan pazar yerinde yapılması planlanan Kültür Han Proje Tanıtımına ön onay verecek Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Sayın Hasan Batum ve Üyelerine, Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Serhat Akçan, Hatay İl Kültür Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu tarafından, Belediye toplantı salonunda ve alanda proje hakkında bilgi verildi. Konuyla ilgili ifadelerini dile getiren Başkan Vurucu; İlçemiz adına çok önemli bir projeye Kültür ve Turizm Bakanlığımızla imza atıyoruz. Belenimizin çehresini değiştirecek bir proje. Abdurrahman Paşa Türbesini ve Kabaaltı’nı gün yüzüne çıkararak, tarihi değerlerimizi atıl vaziyetten kurtararak, hak ettiği değeri verme çabasındayız. Belen Kültür Han’ın yapımının tamamlanmasının ardından, esnafımızda, halkımızda daha güzel şartlarda alışverişini yapacak. İçerisinde müzenin, kütüphanenin, konferans salonunun, sinemasının, pazar yerinin ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapabileceğimiz çok güzel bir kültür kompleksini hayata geçirebilmenin çabası içerisindeyiz. Bizler yerel yöneticiler olarak, ilçemiz adına kalıcı eserler bırakma çabasındayız. İnşallah Belen Kültür Han Projemiz biran önce hayata geçirerek, haklı bir sevinci halkımızla birlikte yaşarız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Vurucu’dan Anlamlı Destek

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdiği örnek projelerle dikkat çeken Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, sağlık sorunları nedeniyle, yaşamını yatakta geçiren ve evde sağlık hizmeti alan vatandaşlara hasta yatağı desteğinde bulunuyor.

Belen Belediyesi olarak birçok hastaya yatak hibe eden Başkan Vurucu aileyle yaptığı sohbette, “Hastalarımızın sıkıntılarını giderme konusunda gayret gösteriyoruz. Hepimiz bir gün sağlık sorunu yaşayarak, aynı duyguları yaşayabiliriz. Rabbim, hiçbir ferde dert verip de derman aratmasın. Rabbim Ali Aydar kardeşimize acil şifalar versin. Yakınlarının da yardımcısı olsun. Bizler Belen Belediyesi olarak gücümüzün yettiğince hastalarımıza ve yakınlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gönül ister ki daha çok maddi ve manevi destek olalım. Rabbim bizleri şu fani dünyada çokça iyilik yapmayı nasip eder inşallah diyerek, tekrar Ali kardeşimize acil şifalar diler, sağlık sorunu nedeniyle yardım bekleyen hasta yakınlarımızı, Belediyemize gelerek taleplerini iletmeleri konusunda, kapımızın her zaman açık olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı. Ali Aydar’ın hanımı da yapılan sohbette, Adnan başkanıma buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum diyerek. Ailecek yaşadığımız sıkıntılı günlerimizde her zaman bizlerin yanında oldu. Rabbim kendine ve devletimize zeval vermesin. Eşim artık daha rahat bir ortamda zaman geçirecek, sebep olanlardan Allah razı olsun ifadelerini kullanarak Başkan Vurucu’ya, sizleri yanımızda görmek bizlere mutluluk veriyor”. İfadelerini kullandı.

“Çocuklarımızın Gelişimi Bizim İçin Çok Önemli”
Belen Belediyesi her mahalleye bir çocuk parkı sloganıyla başlattığı hizmet zincirine, bir halka daha ekledi. Belen’in tüm mahallerine yapılan oyun parklarından biri olan Fatih Mahallesi Dağlık Karabağ Parkı’da çevre sakinlerini de mutlu etti.
İçerisinde kamelyanın, egzersiz spor aletlerinin, çocuk oyun grubunun bulunduğu ve sağlıklı nesiller yetişmesine zemin hazırlayan çocuk oyun parklarının çocuklara faydasının çok büyük olduğuna dikkat çeken Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Belediyecilik hizmetlerimizde tüm halkımızı kucaklayan çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızın içinde çocuklarımıza da öncelik veriyoruz. Uzmanların çocuk ve oyun ile ilgili önemli görüşleri var. Uzmanlara göre; Çocuklar en iyi şekilde kendilerini ifade etmede oyundan faydalanırlar. Çünkü çocuk oyun oynarken sağlıklı gelişimi, sosyal, fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlar ve kendisini en iyi şeklide ifade eder. Çocuklarımız, kendilerine güven duysun, denge ve estetik kazansın, günlük yaşamın gerektirdiği yürüme, koşma, atlama, sıçrama, tırmanma, sekme gibi temel becerileri kazansın, fazla enerjilerini sağlıklı ortamlarda atsın diye çocuk oyun parklarına önem veriyoruz. Çocuklarımıza doğa ile iç içe olmalarına imkân tanıyan parklarımıza çocuklarımız gelsin, güven içerisinde mutlu bir çocukluk evresi geçirsinler. Oyun parklarımızda çocuklarınızın yaşına ve fiziksel gelişimine hitap eden oyun aletleri de bulunmaktadır.” dedi. Anne ve babalara da seslenen Başkan Vurucu, velilerin çocuklarının parklarda oyun oynamalarını teşvik etmesini istedi. Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, belediyenin çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, sosyal belediyecilik işi bizim işimizdir” dedi.

“Trafikte Bilinçli Nesiller Yetiştiriyoruz”

Belen Belediyesi ev sahipliğinde trafikte bilinçli nesiller yetiştirmek, trafik kazalarının en aza indirilmesi, kayıpların ve yitirilen hayatların önüne geçilebilmesi amacıyla düzenlenen trafik eğitimleri kapsamında, 1500 İlkokul öğrencisi, trafik kuralları konusunda bilgilendirildi.

İçişleri Bakanlığı, Hatay Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, İlçe Trafik Jandarma, Payas Belediyesi, Belen Belediyesi ve PAMEK İşbirliğinde imzalanan protokol kapsamında Belen’de trafik eğitim etkinliği düzenlendi. Trafikte Bilinçli Nesiller Yetiştiriyoruz sloganıyla, Belen Belediyesi Yaşam Kompleksi düğün salonunun içerisine kurulan led ekranla eğitici slayt, videoların izlendiği, akülü arabaların ve şişme oyun parklarının kurulduğu, çocuklara yönelik öğretici ve eğlenceli aktiviteler düzenlendi. Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin geleceği olan minik yavrularımızı trafik kuralları konusunda eğiterek bilinçli nesiller yetiştirme ve farkındalık yaratma içerisindeyiz. Her yıl ülkemizde binlerce kaza meydana geliyor ve çoğu kazalarda bilinçsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle acı kayıplar ve telafisi olmayan sağlık sorunları meydana gelerek insanlarımızın geleceği kararıyor. Bu projemizde geleceğimizin nesilleri olan çocuklarımıza verdiğimiz eğitimle, trafiğin içinde olan anne, baba ve aile bireylerinin, trafik kazaları ile ilgili daha dikkatli olmaları konusunda çocuklarımızı eğiterek, ailelerini uyarmaları ve trafikte uymaları gereken kurallar konusunda bilgilendirerek, yarının bireylerini şimdiden yetiştirmek ve trafik konusunda bilinçlenmelerini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk ve Suriyeli Çocuklardan; KARDEŞLİK BULUŞMASI

Belen Belediyesi Çocuk Meclisi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğinde, Belen Belediyesinin katkılarıyla, Türk ve Suriyeli öğrencilere yönelik “Kardeşlik Buluşması” programı düzenlendi.

Ülkesindeki savaştan kaçarak Hatay’ın Belen ilçesine sığınan Suriyeli öğrenci çocuklar, Türk öğrenciler ile birlikte kardeşlik buluşmasında bir araya geldi. Belen Belediyesi Çocuk Meclisi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğinde, Belen Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen, Türk ve Suriyeli öğrencilerin “Kardeşlik Buluşması” programı, Belen Belediyesi Konferans salonunda düzenlendi. Etkinliğe Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İlçe Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İlçe Milli Eğitim Müdür Bekir Şahan, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Törende konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, savaşın en acı izlerini Suriyeli çocukların taşıdığını söyledi. Vurucu, “Çocuklar ulusların geleceğidir ve bir çocuk için yaşanılması en güzel ortam, ailesi ve ülkesidir. Hepimiz biliyoruz ki, savaş en çok çocukları, kadınları ve yaşlıları vuruyor. Savaşın en acı izlerini siz Suriyeli çocuklarımızın gözlerine baktığımda görebiliyorum. Çocuk yüreklerinizle taşıdığınız o savaşın derin acılarını bir nebze olsun dindirmek için sizlerle burada buluştuk. Çocuklar her türlü güzelliğe layıktır, sizlerin mutlu, sağlıklı, huzurlu ortamlarda yetişmeniz için elimizden gelen gayreti, el birliğiyle gösteriyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.