“BELEDİYELERİN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALI”

Önümüzdeki dönemde Meclis'te çıkarılacak yeni yasayla birlikte kentsel dönüşümün tüm Türkiye'de ivme kazanacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu süreçte belediyelere büyük iş düştüğünü ve belediyelerin birinci önceliğinin kentsel dönüşüm olması gerektiğini ifade etti.

0
2221
kentsel dönüşümün tüm Türkiye'de ivme kazanacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu süreçte belediyelere büyük iş düştüğünü ve belediyelerin birinci önceliğinin kentsel dönüşüm olması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentsel dönüşümü çok fazla önemsediğini ve bunun ne pahasına olursa olsun gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki 2012 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla birlikte kentsel dönüşüm yasasının hazırlandığını söyledi. Kentsel dönüşümle ilgili yeni bir yasa hazırladıklarını ve gelecek yasadaki ana mantığın bina bazlı dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm olacağını ifade eden Bakan Özhaseki “İnsanların bir evi var, siz onu yıkacaksınız yeni bir ev yapacaksınız, oraya taşıyacaksınız. Bütün bunların müthiş bir riski var. O yasa sonrasında birçok yer değişmeye ve dönüşmeye başlar. Bu yasa çıktıktan sonra 5 yıl içinde 1 milyon 100 bin bağımsız birimi ilgilendirecek kararlar almışız. Ortaya çıkan aksaklıkları giderecek şekilde bir yasa hazırladık önümüzdeki günlerde Türkiye gündeminin önüne gelecek. Gelecek yasadaki ana mantığımız şu; bina bazlı dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm esastır. Bölge bazlı dönüşüm esastır. Bütüncül bir anlayış içerisinde planlama yaparak o işin üzerine ısrarla gitmek esastır. Böyle yaptığımızda yepyeni şehirler ortaya çıkar. Bina bazlı dönüşümlerde ne yazık ki bunları söyleyemeyiz. Yerinde dönüşüm esastır. Eğer bir değişim, dönüşüm, depreme hazırlık yapacaksak yerinde yapmak doğru. Herkesi aynı mahallesinde hatta mümkünse aynı sokağında, aynı binasının bulunduğu yerde değiştirebilmek ve dönüştürebilmek esastır. Bunu sağlayamadığımız yerlerde en yakın yerlerde, en yakın mahallelerde güzel semtler oluşturarak insanlara bir alternatif olarak teklif etmek doğrudur. Bütün hesaplarımız yerinde dönüşüm üzerine kurguludur. Her evi yıkılan vatandaşı da mutlaka ev sahibi yapmaya çalışacağız. Depreme dayanıklı hiç bir binayı yıkmaktan bahsetmiyorum.” diye konuştu.


“Belediyelerimize Düşen İlk İş, Bir An Önce Şehirlerimizi Yenilemek”
Bakan Mehmet Özhaseki, belediyelerin birinci işinin kentsel dönüşüm olması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Birinci işimizin bu olması lazım, ülkemizi hazırlamalıyız. Allah korusun deprem gelirse altından kalkmamız çok zor olur, maddi hasarın altından kalkmak da çok zor olur, manevi tarafından yaraları sarmak da çok zor olur. O yüzden belediyelerimize düşen birinci iş, bir an önce şehirlerimizi yenilemektir. Türkiye için bir hazırlık yapıyoruz. Yakında yasalar çıkacak, ülke çapında yılda 500 bin bağımsız birimi yenileyeceğiz Allah’ın izniyle. 15 yıl devam ettiğimizde 7,5 milyon bağımsız birim eder. Neredeyse Türkiye’nin yarısı, buna bizim gücümüz yeter, aklımız erer, bilgimiz ve birikimimiz var. Allah’ın izniyle yakında da başlayacağız. O yüzden neresi ve hangi belediye olursa olsun partisini ayırmıyorum çalışma yaptığında, yenilemek istediğinde, insanlarına hizmet etmek istediğinde kapılar açık.”


“Faizsiz Kredide Yerli Malzeme Kullanana Öncelik Verilecek”
Kentsel dönüşüm konusunda belediyelerin “alan bazlı” olarak çalışması gerektiğinin defaten altını çizen Bakan Özhaseki, belediyeleri bu yönde teşvik ettiklerini söyledi. Bu çalışmaların sürdürülmesi amacıyla belediyelere sıfır faizli kredi verileceğini de açıklayan Özhaseki, kentsel dönüşüm yasasının kısa süre içinde çıkacağını ancak bu yasaya herkesin destek vermesinin önemli olduğunu kaydetti. Söz konusu alandaki çalışmaların hız kesmeden devam etmesi amacıyla İl Bank ile birlikte büyük bir kaynak oluşturulduğunu da duyuran Özhaseki, “İl Bank’ın kaynaklarını kentsel dönüşüm hesabında toplayacağız. Ayrıca İl Bank’a ait sosyal tesisler satışa çıkarıldı. Kârları, yıllık kullandırdığımız kredi miktarının yarısını buraya aktaracağız. Bu süreçte, kültür merkezi, belediye sarayı, sosyal tesis gibi uygulamaların inşasına kredi verilmeyecek. Dünya Bankası’ndan kredi alınacak. Tüm bunları bir havuza attığımızda ciddi bir mebla ortaya çıkacak. Belediyelere can suyu olarak bunları vereceğiz. Kapıda bir felaket var, biz bunu fırsata dönüştürebiliriz. 500 bin yapıyı yaptığımızda 75 milyar lira piyasaya girecek demektir. Evlerde binlerce farklı eşya kullanılıyor. 250 farklı sektör üretiyor bunları. Her bir sektörde ekonomik canlılık yaşanacaktır. İstihdam konusunda artış görülecektir. Bu hareketlilik yerli sanayimizi de geliştirecek. Sıfır faizli krediler, yerli ve milli malzeme kullanan projelere öncelikli olarak verilecek. İnşaatlarda kullanılan lambaları, asansörleri yurt dışından getirmeye gerek yok. Kendi sektörlerimize bir can vereceğiz. Şehirlerin siluetinden, kimliğinden şikayet ediyoruz. İşte önümüze bir fırsat çıkıyor. Mahalle konseptiyle yeni bir dizayn ortaya çıkarabiliriz” açıklamalarını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.