BELEDİYE OTOPARKINA DANIŞTAYDAN DURDURMA

0
1644

Burdur Belediyesi’nin 08.04.2010 günlü, il merkezindeki bazı caddelerin ücretli otopark ilan edilip kiraya verilmesi kararının iptali istemiyle açılan davada Isparta İdare Mahkemesi Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği’nin talebini reddetmişti.
Dernekçe temyiz edilen Isparta İdare Mahkemesi kararı Danıştay 8. Daire tarafından Burdur Belediyesi aleyhine bozuldu. Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi:
“Danıştay Kararına uyan Isparta İdare Mahkemesi 16.05.2012 tarihinde talebimizi kabul edip, Burdur ilindeki bazı caddelerin ücretli otopark olarak tahsis edilmesinin ‘yolların asıl amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesiyle Burdur Belediyesinin cadde ve sokaklarda ki ücretli otopark uygulamasını iptal etmiştir.
Burdur Belediye Başkanlığı Isparta İdare Mahkemesi Kararını Danıştay nezdinde temyiz etmiş, Danıştay temyiz istemini reddetmiş, Isparta İdare Mahkemesi Kararını onamıştır.
Burdur Belediye Başkanlığı, Danıştay kararına karar düzeltilmesi talebiyle yine itiraz etmiş, Danıştay bu istemi de yerinde görmeyerek itirazı reddetmiş, karar kesinleşmiştir.
BURTUKODER olarak 5 yılı bulan bir hukuk mücadelesi sonucu, sadece Burdurdaki uygulamayı değil, tüm Türkiyede cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulamasını durduracak emsal bir kararı çıkartmış bulunmaktayız.
Yaşadıkları kentlerde bu sorundan rahatsız olan kişi ve kuruluşların talep etmeleri halinde, kendilerine tüm dava süreçlerinin bilgi ve belgelerinin verileceğini ilânen duyuruyoruz.
Burdurdan doğru elde edilen bu zaferi, hak arama bilinci yüksek Burdur halkına ithaf ediyoruz.
Tüm halkımıza gururla duyururuz.”
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.