BELEDİYE BORÇLARI İÇİN YAZ DÖNEMİ KESİNTİSİ YAPILMAYACAK

0
1280

10.05.2011 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği, yazılı olarak İçişleri Bakanlığı Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve İller Bankası’na son dönemde giderek artan ‘yaz döneminde belediye bütçelerine uygulanan borçlardan kaynaklanan kesintilerin bu yıl yapılmaması’ talebini iletti.

Türkiye Belediye Birliğinin gönderdiği yazıda;
“…5779 sayılı İl Özel İdareleri ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanunun 2. Maddesinde belediyelere ödenmekte olan genel bütçe vergi gelirleri paylarından, aynı kanunun 7. Maddesinde belirlenen esaslar doğrultusunda alacaklı idarelere kesinti yapılmaktadır.

Son günlerde belediyelerimizden alınan yakınmalarda yaz döneminin alt ve üst yapı çalışmaları için uygun iklim teşkil ettiği, belediye hizmetlerinin bu aylarda yoğunlaşması nedeniyle ilave kaynağa ihtiyaç duyulduğu, belediyelerin borçlarına mahsuben yapılan kesintilerin yaz dönemine ve münhasır ve önceki yıllardaki geleneğe uygun olarak kesilmemesi talep edilmektedir.
5779 sayılı kanunun 7. Maddesine istinaden belediye borçlarından yapılan kesintilerin Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos 2011 aylarını kapsayan dönem için sıfır olarak uygulanmasına dair Bakanlar Kurulu takdirinin bu yıl da kullanılması hususunu tensiplerinize arz ederim….” denildi.

Kanun uyarınca yapılacak kesinti oranlarının 2011 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylar için yüzde sıfır olarak uygulanacağına ilişkin 2011/1765 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 14.05.2011 tarih ve 27934 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.