BEBKA, 2018 YILI TEKNİK DESTEK VE FİZİBİLİTE DESTEĞİ PROGRAMLARINI BAŞLATTI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), bölgesel kalkınma için önem arz eden, bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak çalışmalar için kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik Fizibilite Desteği ve Teknik Destek Programlarını başlattı.

0
1299

FİZİBİLİTE DESTEĞİ PROGRAMI

1.200.000 TL bütçeli Fizibilite Desteği Programında bölgede öne çıkan sektörlerde Ar-Ge ve yenilik odaklı ihtisaslaşma kapasitesinin geliştirilmesi, bölgede çevre ve yenilenebilir enerji yatırımları yoluyla sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlanması, bölgede girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve bölgedeki girişimcilik kapasitesinin artırılması ile bölgenin tanıtım ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi ve kapasitenin artırılmasına katkı sağlayacak fizibilite çalışmaları öncelikli konular olarak belirlendi.

Bu destek için talep edilebilecek destek tutarı asgari 25 bin TL ve azami 200 bin TL olabilir.

Fizibilite Desteği Programına yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme, bölgeleri, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri başvurabilecek.

TEKNİK DESTEK PROGRAMI

Kurum/kuruluşların eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanacağı uzman/danışman desteği sağlamaya yönelik olarak açılan toplam 1.000.000 TL bütçeli Teknik Destek Programında; bölgenin kalkınması için belirlenen gelişme eksenleri doğrultusunda bölgede öne çıkan (özellikle makine, otomotiv, tekstil, savunma sanayi, havacılık, raylı sistemler, malzeme teknolojileri) sektörlerde Ar-Ge ve yenilik odaklı ihtisaslaşma kapasitesinin geliştirilmesi, bölgede üretim faaliyetlerinden kaynaklanan olumsuz çevresel etkilerin azaltılması, kaynak ve enerji kullanımındaki verimliliğin arttırılması yoluyla sürdürülebilir üretime geçişin sağlanması, bölgede girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve bölgedeki girişimcilik kapasitesinin artırılması, animasyon sektörü ve dijital oyun tasarım ve uygulamalarının geliştirilmesi, bölgenin tanıtım ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, kapasitesinin artırılması, bölgenin sosyal gelişiminin desteklenmesi öncelikli konular olarak belirlendi.

Teknik Destek programında proje başına 50 bin TL’ye kadar destek sağlanacak, ancak başvuru sahibine doğrudan bir ödeme yapılmayıp, talep edilen teknik desteğin hizmet alımı yoluyla sağlanacaktır.

Teknik Destek Programına yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, birlikler ve kooperatifler ile yukarıda sayılan kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmeler başvurabilecek.

BAŞVURU SÜRELERİ

Fizibilite Desteği Programı, 28 Aralık 2018 tarihine kadar açık kalacak, bu programa başvuru geldikçe değerlendirme yapılacak. Teknik Destek Programı da 2018 yılı sonuna kadar açık kalacak ve başvurular Temmuz-Ağustos, Eylül-Ekim ve Kasım-Aralık aylarını kapsayan ikişer aylık dönemler halinde değerlendirilecek. Programlara ayrılan bütçenin belirtilen sürelerden önce kullandırılması durumunda program bütçesinin bittiği internet sitesinden duyurulacak ve yeni başvuru alınmayacak.

Programların başvuru rehberlerine ve daha ayrıntılı bilgiye BEBKA web sitesinden (www.bebka.org.tr) ulaşılabilmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.