“BATTALGAZİ’DE TÜRKİYE’YE ROL MODEL OLACAK HİZMETLERE İMZA ATTIK”

2004 yılında başladığı hizmet yolculuğunda; katılımcı, sosyal, kültürel, çevre dostu ve hizmet belediyeciliğinde örnek hizmetlere imza attan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi ilçesini mazisine layık istikbale hazırlama noktasında Türkiye’ye rol model olacak hizmetlere imza attıklarını ifade etti.

0
1247

 

MAHALLELİLİK PROJESİ MEYVELERİNİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Türkiye’de ilk kez başlatılan Mahallelilik Projesi’nin toplantıları devam ediyor. Bu kapsamda Battalgazi ilçesine bağlı Orduzu Mahallesi’nde yapılan toplantıda oluşturulan birliktelik, mahalleleri daha güçlü ve daha sağlıklı kılıyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın benim en büyük projem dediği Mahallelilik Projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Mahallede birlik ve beraberliği, dirliği, düzeni, daha sağlıklı bir yapının oluşmasına büyük katkı sağlayan Mahallelilik Projesi kapsamında Orduzu Mahallesi Köşebaşı mevkiinde yapılan toplantıda, mahallelik projesinin önemi konuşuldu. Toplantıya, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı Vekili Mahmut Özer, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Kırçuval, Yaşar Karataş, Malatya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Murat Nalçacı, bazı belediye meclis üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda mahalleli katıldı. Toplantının düzenlenmesinde öncülük eden mahalle sakinlerinden İlyas Akçebe, “Ben Selahattin Gürkan başkanımızı yaklaşık 18 senedir takip ediyorum. Yapmış olduğu hizmetleri yakından takip ediyorum. Özellikle Çınar’a vermiş olduğu hizmetlerde dolayı mahallemiz adına çok teşekkür ediyorum. Battalgazi’de yapmış olduğunuz tarihi eserlerin hayata geçirilmesi ve ayağa kaldırılmasında, yeni hizmet binası yapımında ve İspnedere’de emekleriniz var, bunları takip ediyorum” diyerek, Başkan Gürkan’ın Malatya’ya önemli hizmetler kazandırdığını söyledi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Belediye Başkanlarının görevi, memlekete hizmet etmektir. Biz özellikle yola çıktığımızda tarihimizi ayağa kaldırıp, sadece günün Belediye başkanı değil, geleceğin Belediye başkanı nasıl olunur, geçmiş yılların belediye başkanı nasıl olunur? Onun felsefesiyle hareket ettik ve geçmiş binyılların eserlerini ayağa kaldırdık. Burada da izbe, kendi haline terk edilmiş, tescilli 800 yıllık bir Çınarımız vardı. Sonuç itibariyle oradaki o bölümü kamulaştırdık, Çınar’a da gerekli bakımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ekiplerce yaptırdık ve çeşme sularını buraya verdik. Kayseri’den getirmiş olduğumuz usta ile biz, sokak çeşmelerini, buna Battalgazi’de dahil, aynen buradaki mimari şekilde yaptırdık. Bu hizmetler bu memlekete hayırlı olsun. Biz 15 yıl önce burada 2. üniversite olacak dedik ve bin dönüm yer aldık. 3 bin dönümde artı katma değer sağlayacak yerle şuanda 2. üniversitemizde Battalgazi’de açılmış oldu. Malatya’mıza, Battalgazi’mize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Mahallelilik projesi bizim en önemli projemizdir” diyen Başkan Gürkan, sözlerine şöyle devam etti; “Şuan bu proje Türkiye projesi oldu. Cumhurbaşkanlığı noktasında, Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ noktasında pilot uygulamalarda yapıldı. Burada olduğu gibi birçok yerde yapıldı bu uygulama. Bundan sonrada bu sevgi ve muhabbet atmosferini bozmayalım. Hissi ve nefsi olarak hareket etmeyin.”

İSPENDERE İÇMELERİ HİZMETE AÇILIYOR

Türkiye’de ilk defa Battalgazi Belediyesi tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi hizmete açılıyor.

Hali hazırda vatandaşın pikniğini yaptığı, şifalı sularından faydalandığı ve yürüyüş kulvarlarını kullanıldığı İspendere, bölge illere de hizmet vermeye hazırlanıyor. Sağlık Turizmi’nde Türkiye’ye rol model olacak İspendere deki çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Sağlık Turizmi’nde Malatya’nın en önemli projelerinin başında gelen İspendere şifalı içme suları ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor. İlk etapta piknik alanları, yürüyüş kulvarları ve şifalı suları ile vatandaşın sıklıkla ziyaret ettiği İspendere de yapılan ikinci etap çalışmaları ile bölge halkına ve Türkiye’ye Tamamlayıcı ve Geleneksel Tıp Merkezi olarak da hizmet verecek. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, proje tamamlandığında ilk defa bir belediye tarafından Tamamlayıcı ve Geleneksel Tıp Merkezi’nin açılacağını söyledi. Gürkan konuşmasına şu şekilde devam etti; “İspendere projemiz adıma adım gerçekleşiyor. Birinci etap dediğimiz, vatandaşlarımızın gelip rahat bir şekilde dinleneceği, piknik yapacağı ve yürüyüş kulvarı olarak planladığımız yer, vatandaşımızın hizmetine açılmıştır. Vatandaşlarımız şuan pikniğini yapıyor, şifalı içme sularından içiyor ve yürüyüş kulvarlarını da istediği gibi kullanıyor. İspendere İkinci etap çalışmalarında ise kafeterya bölümü, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi, şifa havuzları bayan ve erkek olmak üzere 2 büyük havuz planlandı. Şuan inşaatı son sürat devam ediyor.  İnşallah bunların hepsi tamamlandıktan sonra Malatya’nın toplam havuz sayısından daha fazla kapalı havuz sayısını elde etmiş olacağız. Bu beş havuz demektir. İkisi burada, ikisi Yaşam Merkezinde biri ise Engelli Merkezinde olmak üzere toplam beş kapalı yüzme havuzu ve şifalı havuzlar olacak. Buda şimdiye kadar Malatya’da yapılan bütün kurumların yapmış olduğu havuz sayısından çok daha fazlası anlamına gelmektedir. Biz, Malatya’mız ile Battalgazi’mizi çağdaş ve modern anlamda yaşam standardına ulaştırma noktasında bütün ekibimizle birlikte gayret gösteriyoruz. Buradaki Tamamlayıcı ve Geleneksel Tıp Merkezi Türkiye’de bir ilktir. İspenderemiz Türkiye’ye ilk rol model olacak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olacaktır.  Tekrar altını çizerek belirtmek istiyorum ki, Battalgazi Belediyemiz tarafından Türkiye’de ilk olarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi yapılmış, Tıp doktorlarından müteşekkil bir görevlendirme ordusu ile yüzme havuzları, şifa havuzları, yürüyüş kulvarları, rehabilitasyon merkezleri ve sanat merkezleri Temmuz ayının sonu gibi vatandaşımızın hizmetine açılacaktır” dedi.

SANCAKTAR TÜRBESİ’NDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Battalgazi Belediyesi tarafından tarihin önemli miraslarından olan Sancaktar Türbesi yeniden ayağa kaldırılıyor. 1580’li yıllarda Malatya miralayı Hüsrev Bey tarafından yaptırılan Karahan Camii çevresinde bulunan Sancaktar Türbesi restorasyonu sürüyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Osmanlı Dönemi eserlerinden olan ve Vakıflar Müdürlüğü ile Battalgazi Belediyesi tarafından ortak çalışmalar sonucunda ayağa kaldırılmaya başlanan tarihi eserlerin çalışmalarını yerinde inceledi. Battalgazi İlçesinde bulunan tarihi eserler ayağa kaldırılmaya devam ediyor. Eski Malatya Karahan Mahallesi’nde bulunan Tarihi Cami’nin Osmanlı Döneminde yapılmış önemli eserlerden olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Belediyemizin ortak çalışmaları sonucunda bu eserin gerekli restorasyon çalışmaları sürmektedir. Horasan Baba’nın yanında bulunan ev ile üst bölümde Sancaktar Türbesi yanında bulunan ayrı mülkiyetler, bu eserlerin ortaya çıkmasını engelliyordu. Ayrıca söylemiş olduğumuz her iki evin yanında da türbe ziyaretleri yapılıyordu. Bunların hepsi Vakıflar Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olup, bulunan türbelerin etrafının da boşaltılması gerekiyordu. Yapılan görüşmelerden sonra Horasan Baba’nın bulunduğu alanda Belediyemiz tarafından kamulaştırma yapılarak, vatandaşın ziyaretine açıldı. Ancak Sancaktar Türbesi yanında ise başka bir ev bulunmaktaydı. O kişiye de başka bir yerde evini yaptırarak, Sancaktar Türbesi ile birlikte caminin doğu kısmının çevre düzenlemesinin yapılması yine bizim Kültür Müdürlüğümüz tarafından gerçekleşecektir” dedi.

Horasan Baba ve Sancaktar Türbesi’ndeki çalışmaların Kayseri’den gelen uzmanlar tarafından yürütüldüğünü ifade eden Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Çalışmalarda Rölöve ve Restorasyon işlemeleri bütün aşamaları geçti ve bu aşamalar ayrıca Sivas Koruma Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Bunun akabinde bizde ihale sürecini gerçekleştirip, çevre düzenlemesi ile birlikte Sancakta Türbesini vatandaşların ziyaretine açma noktasında gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Yapılan bu çalışmaların Malatya’mıza, Battalgazi’mize ve İnsanlık tarihine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.