BAŞKENTLİ KADINLAR İSTİYOR, BÜYÜKŞEHİR GERÇEKLEŞTİRİYOR

0
469

Kültür ve sosyal işler daire başkanlığı kadın ve aile şube müdürlüğü tarafından düzenlenen anketle başkentli kadınlara, hanım lokallerinden beklentileri soruldu.

Hem yüz yüze hem de elektronik ortamda 5 bin kadına anket uygulandı.

Eşit, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla hareket eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’i kent paydaşlarıyla birlikte yönetme ilkesini hayata geçiriyor.

Yerel Eşitlik Eylem Planı çerçevesinde kent yaşamında kadınların ihtiyaç ve taleplerinin belirlenmesine yönelik çeşitli anketler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, Başkentli kadınlara “Hanım Lokalleri”nden beklentilerini sordu.

ANKARALI KADINLARIN YÜZDE 17’Sİ HANIM LOKALLERİ’NE ÜYE

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce düzenlediği “Kadınlar Ankara’dan ne bekliyor?” temalı anketle, yaşadıkları şehre dair görüş ve taleplerini iletme fırsatı bulan Başkentli kadınlara, sosyo-kültürel etkinliklerden sportif faaliyetlere, eğitimden sanata kadar birçok farklı konudaki beklentisi de soruldu.

Ankaralı kadınların yüzde 17’si Hanımlar Lokallerine üye iken, yapılan yeni anketle sunulan hizmetlerden daha fazla kadının yararlanması amaçlandı.

HANIM LOKALLERİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Başkent’in tüm ilçelerinde hem yüz yüze hem de elektronik ortamda 5 bin kadına uygulanan anket çalışmasıyla, Hanım Lokallerinden memnun olup olmadıkları soruldu.

Hanım Lokallerinde ‘Ne gibi kurslar olmalı? Hangi saatlerde faaliyet göstermeli? Kadınların nelere ihtiyacı var? Hanımlar Lokali ismi değişsin mi?’ gibi sorulara cevap arayan Büyükşehir Belediyesi, mevcut lokalleri kadınların beklentilerine göre geliştirmeyi planlıyor.

BAŞKENTLİ KADINLARDAN ŞEHİR GEZİLERİNE YOĞUN TALEP

Bugüne kadar yapılan anketlerde kadınların en çok kent gezileri ve sportif faaliyetlerinin artırılmasına yönelik talepte bulunduğuna dikkat çeken Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Şenay Yılmaz, şu tespitlerde bulundu: “Düzenlediğimiz geziler sayesinde şehrin tarihi ve turistik yerlerini uzman rehberler eşliğinde daha yakından tanıma şansı bulan kadın üyelerimiz ücretsiz şehir gezilerimize büyük ilgi gösteriyorlar. Kadınlarımız, Hanım Lokallerinde kendilerine yönelik kurslardan yararlanırken, çocuklarının da Çocuk Kulüplerinde vakit geçirmesinden oldukça memnun. Çocuklarını bırakacak yerleri olmayan kadınlar bu nedenle lokallerimizi tercih ediyor. Çalışan kadınların ortak talebi ise lokallerde etkinlik saatlerinin değiştirilmesi yönünde.”

Büyükşehir Belediyesi, Başkentli kadınların yaşadıkları şehirde söz sahibi olmasını amaçlarken, ihtiyaç ve isteklerini hayata geçirecek çalışmalara da imza atmayı sürdürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.