Başkan Pekmezci Bayburt İçin Yenilikler Yapıyor

0
88

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “Bizim en büyük arzumuz; burada görev yaptığımız süre içerisinde Bayburt’a en iyi şekilde hizmet edebilmekti. Bunun gayreti içerisinde olduk ve bunda da başarılı olduk. Bu zamana kadar yaptığımız gibi geleneksel belediyecilik anlayışının dışına çıkarak Bayburt’umuz için yenilikler yapmaya ve ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Kent ve Başkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Okan Geçgel’e Bayburt’ta gerçekleştirdikleri ve devam eden çalışmaları anlattı. Bayburt’un kronikleşen sorunlarını çözüme kavuşturarak Bayburt’u yeniliklerle ve ilklerle buluşturduklarını söyleyen Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, şunları söyledi: “Öncelikle size teşekkür ediyorum. Ben göreve başladığım andan itibaren özellikle Bayburt’ta Bayburt insanını mutlu edecek, Bayburt insanının yarınlarıyla ilgili konularda en azından belediye olarak bizim sorumlu olduğumuz konularla ilgili çalışmalara biraz daha yoğunluk kazandırdık. Dikkat ederseniz şehre girdiğiniz andan itibaren Çorlu Nehri’nin her iki tarafında yeni parklar, yeşil alanlar oluşturduk. Modern kent dokusuna uygun yeşil alan miktarını artırmaya gayret ediyoruz. Bunları yaparken bir taraftan da insanımızın dinlenebileceği modern anlamda bir kent dokusu oluşturmaya gayret ediyoruz. Bayburt bir tarih ve kültür şehri. Bu dokuyu da koruyarak çalışmalarımıza yön veriyoruz. Covid döneminde Bayburt’ta yoğun bir çalışma ortamı geliştirdik. Bir özel şirket tarafından Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda Türkiye 3.sü olduk, Bayburt Belediyesi olarak. Covid döneminde en başarılı 3. belediye olarak ortaya çıktık. Türkiye’de en güçlü 51 il belediyesi arasında Türkiye 3.sü olduk. Yine daha sonraki zaman diliminde yapılan araştırmalarda bu sefer 51 belediye içerisinde Türkiye 4.sü olduk. Biz yapılan anketlerde vatandaşlarımıza yüzde 60-62 oranında oy aldığımız ve en başarılı 3. ve 4. belediye olmanın mutluluğunu yaşadık. Bu aslında covid döneminde ki başarılı çalışmalarımız arkasında da Türkiye gündeminde yapılan araştırmalarda en başarılı 4. belediye olarak yerimizi aldık. Yani burada anlatmak istediğim şu; biz birileri bir şeyler desinler, birileri bize birtakım değerlendirmeler yapsınlar diye değil, biz insanımızı yürekten sevdiğimiz için çalışıyoruz. Biz bu caddelerde, sokaklarda dolaştığımız zaman bu insanlarla gönül birliğimiz, kalp zenginliğimiz var. Onlarla o diyaloğu sağlıyoruz ve iyi bir yoldayız. İnşallah başlangıçtaki hazzımızla, heyecanımızla, gururumuzla çalışmalarımızı tamamlayacağız ve Bayburt insanına bize verdiği 5 yıllık görevi en iyi şekilde tamamlamanın mutluluğu içerisinde görevimizi sonlandıracağız. Sonrasının değerlendirmesini de halkımız yapacak. Biz görev süremizin sonuna kadar Bayburt ve Bayburt Halkının huzuru, mutluluğu ve refahı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“Bayburt’a Yakışan Projeler Yapıyoruz”

Bayburt’un tarih ve kültürüne yakışan çalışmalar yapıyoruz. Bir saat kulemiz vardı, yaklaşık yüzyıllık. Cumhuriyetle özdeşmiş bir saat kulesi. Üzerine paratonere düşen yıldırım nedeniyle parçalandı. Dış etkilerden dolayı kötü bir konuma geldi. Restorasyon ve röleve çalışmalarını yaparak şerefeye kadar yeniden yaptık ve cesaret isteyen o zor işi başarmanın mutluluğunu yaşadık. Arkasında kale ile kule arasındaki 3 binanın 3 katını kestik. İstimlak ettik ve kale ile kule arasını tamamen boşaltarak insanların fotoğraf çektireceği zaman arkadaki tarihi dokuyla buluşmasını sağladık. Bu aslında önemli bir hadise çünkü bununla beraber bir mesaj verdik, insanımıza. “Biz şehrimize sahip çıkmak zorundayız. Biz geçmişimize sahip çıkmak zorundayız.” diye. Bunun yanında Bayburt’un en büyük problemlerinden biri otopark sorunuydu. Göreve geldiğimiz andan itibaren bu konunun çözüme kavuşması için çalışmalar gerçekleştirdik. Bu kapsamda da kapalı, 4 katlı bir otopark olan Veli Şaban Otoparkının yapımını tamamladık. İnsanlarımızın vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar oluşturduk. Genç Osman Parkı, Şehit Nusret Parkı bu çalışmalarımızdan bazıları. Bunlarla birlikte otoparkımızı da tamamlayarak Bayburt insanının emrine verdik. Caddeleri düzenledik. Bisiklet yollarıyla modern anlamda çocuklarımızın güven içinde gidebilecekleri alanlar oluşturduk. Granit, mermer, bazalt gibi malzemelerle yollarımıza tamamen farklı bir boyut kazandırmaya devam ediyoruz. Yeşil alanlarıyla ön plana çıkan bir kent dokusu oluşturmaya gayret ediyoruz. Çok sayıda alanlara ağaç dikerek yeşil alanları artırmaya çalışıyoruz. Çocuk oyun alanları, çocuk semt sahaları yapıyoruz. Bütün bu çalışmalarla beraber Bayburt’u inşallah bu sezon sonuna kadar daha güzel hale getireceğiz. Alışılagelmişin dışına çıkarak hizmetlerimizi daha farklı boyutlarıyla ele alıp insanlarımızı mutlu etmeye çalışıyoruz.

Bamsı Beyrek Seyir Terası Hizmete Açıldı

Bir taraftan da insanlarımızın belediyenin asli görevi olarak dinlenebileceği güzel alanlar oluşturduk. Duduzar dağı eteklerinde 300 metre kare alana sahip bir seyir terası ile 500 metrekare alana sahip bir kafeterya ve restoran inşa ettik. Kapalı alanı, 300 metre balkonu, cam terası ve zipline ile beraber orada tam bir kompleks haline getirilmiş bir yapı oluşturduk. Her şeyiyle komplike bir yapıya sahip olan projede ayrıca 800 metre uzunluğunda bir hatta sahip extrem sporlardan zipline da yer alıyor.  Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelecek zipline alternatif aktivite arayanların bir numaralı adresi olacak. Bayburt’u en iyi görecek yerden konuşlandırma yaptık. Orada insanlar çayını yudumlarken rahatlıkla Bayburt’u görsün diye oraya seyir terası yaptık. Seyir Terasımız şu anda bitti ve çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bayburt’umuz için yenilikler yapmaya ve ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Çok güzel bir proje, yaşlısıyla genciyle toplumumuzun tüm yaş gruplarına hitap ediyor.

“Eşsiz manzarasıyla kent merkezini kuşbakışı izleme imkânı sunan seyir terası, Bayburt’un doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliğini ziyaretçileriyle buluşturuyor.”

“Bayburt’un Kızıl Elma Projesi”

Bayburt’un en büyük projesi olan Bayburt Belediyesi Su Sertlik Giderici Projesi ile Bayburt’un kronikleşen problemlerinden birine daha neşter vuruyoruz. 30-36 Fransız sertlik derecesindeki Bayburt’un suyunu yumuşatmak ve musluklardan yüksek kalitede içme suyu akmasını sağlayacak tesisin yapım çalışmaları devam ediyor. İnşallah bu sezon sonunda bitirmiş olacağız. Bu büyük bir projedir. Bayburt’un Kızılelma’sıdır. Yıllar boyunca insanlarımız tatlı su çeşmelerinden su taşımak zorunda kalıyor. Bu projemizle birlikte insanlarımız bu sorundan kurtulup musluklarından temiz ve sağlıklı suyu kullanabilecek. Aslında suyumuz çok temiz ama çok sert bir yapısı var. Biz bu projeyle suyumuzun yapısını yumuşatacağız. Sadece insan sağlığı açısından değil ekonomik açıdan da yıllardır bize zarar veren bir durum söz konusuydu. Mesela çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü gibi aklınıza gelecek bütün ev eşyalarının kireçlenme nedeniyle bozulmasına neden oluyordu. İnşallah hazırlanan sistemle bu sorunu tamamen çözmüş olacağız.

Bayburt Belediyesi’nin Bayburt’un Kızıl Elma Projesi olarak gördüğü İçme Suyu Sertlik Giderme Tesisi’nin yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

“Var Olan Değerlerimizi Korumaya ve Geleceğe Taşımaya Çalışıyoruz”

Şimdi Bayburt tarihte her zaman önemli bir yeri olan bir şehir. Burası Dede Korkut Diyarı. 2018 yılında Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye tarafından UNESCO’ya sunulan Dede Korkut’un somut olmayan kültürel mirasa dahil olmasıyla ilgili teklif UNESCO tarafından kabul edilmiş, Türkiye adına verilen belge Türkiye Temsilciliği tarafından Bayburt Belediyesine verilmiştir. Anlamı şudur: “Dede Korkut’un temsilcisi sizsiniz.” Dede Korkut’un kabri de burada, Bamsı Beyrek’in kabri de burada ve biz 27 yıldan beri Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenlerini icra ediyoruz. Bayburt folklorik değerleriyle, halk kültürüyle, manileriyle, akla gelen halk oyunlarıyla bu yörede farklı bir vizyona sahip olan bir il. Bunun için biz uzun süre Sancakbeyliği yapmışız. Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya arkasından Tebriz’i Orta Doğu’ya bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir şehir olması nedeniyle de tarihi vizyonu her zaman önde olmuş. Birçok istilalar ve tahribatlar görmüş. Dördüncü Murat’ın Revan Seferi, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi, Fatih’in Otlukbeli ve Trabzon Fethi hep bu topraklar üzerinden gerçekleşmiş. Onun için bizim bulunduğumuz bu kadim coğrafya çok sayıda tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapmakta ve burada birçok medeniyetin izine rastlanmakta. Bu eserlerden biri olan Bayburt Kalesi, Türkiye’de ayakta durabilen en önemli kalelerden biri. Birçok uygarlığı barındırmış ve barındırdığı bu yapıyla da farklı bir vizyon kazandırmış şehrimize. Biz de geçmişten günümüze var olan değerlerimizi korumaya ve bunları geleceğe taşımaya gayret ediyoruz.

“Üretimi Destekleyerek İstihdam Alanları Oluşturduk”

Biz bir taraftan da üretken bir belediyeciliği temsil ediyoruz. İnsanımıza istihdam sağlamak istiyoruz. Bu nedenle de hem Bayburt insanın ürettiğini değerlendirecek ve hem istihdam sağlayacak hem de ekonomik kazanç sağlayacak Yöresel Ürünler ve Turşu Fabrikamızı kurduk. Faaliyete geçirdiğimiz marmelat ve turşu fabrikamızı geçen seneden beri yoğun bir tempoyla çalıştırıyoruz. Bu sene dışarıdan çok sayıda fide getirerek ürettiğini almak kaydıyla halkımıza dağıttık. Şu anda BAYTAT Markası adı altında üretime devam ediyoruz. Çevrede tercih edilen bir fabrikamız var. Hemen onun yanında şu anda Bayburt Entegre Tesislerine dayalı olarak kavurma, sucuk ve pastırma fabrikasını da tamamladık. Bu iki fabrika ve bu yaptığımız terasla beraber çok sayıda insanımıza istihdam sağladık. Bütün amacımız da zaten istihdama dönük yatırımlarla Bayburt halkının mutluluğunu tesis etmek. Yani Bayburt Belediyesi bir insanımıza iş vermekten ziyade insanımızın huzur içinde oturabileceği, tüm beklentilerine karşılık bulabileceği alanların oluşturulmasına yönelik bir belediyecilik anlayışıyla hareket ediyor. Biz insanlarımızı hayatını kolaylaştırmak ve onlara yardımcı olmak için gayret sarf ediyoruz.

“Milli Ekonomiye Katkı Sağlıyoruz”

15 milyon TL maliyetli 2 MW gücündeki yeni Güneş Enerjisi Santrali projesinin yapımını 3 ay gibi kısa bir sürede tamamladık ve üretime geçti.  Ürettiği enerji ile hem kendi borçlarını ödeyecek hem de ileride Bayburt ekonomisine katkı sağlayacak bir konumda. Yine Bayburt Gümüşhane İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (BAYGÜKAP) ile yürüttüğümüz bir projemiz var. Bu projede çöpler yukarıdan toplanıyor ve çöplerden metan gazı çıkarılarak elektriğe dönüştürülüyor. Şimdi bir sistem daha oluşturduk ve ihale ettik. Bütün çöpler burada ayrıştırılıyor.  Bu projeyle hem milli ekonomiye büyük katkı sağlıyoruz hem de istihdam yaratıyoruz. Aynı zamanda sıfır atık projesini de gerçekleştirmiş olduk ki bu da çok önemli bir hadise.

“Yarım Kalan Projelerimizi Tamamlayacağız”

Yarım kalmış birkaç projemiz var. Yeni istimlak ettiğimiz parklarımız, yeşil alanlarımız var. Onların ihalesini yaptık. Bu Şehit Nusret Parkı’nın karşısındaki bölgede de yeşil alanlarımızı tamamlayacağız. Eksik görebileceğimiz bir büyük projemiz, hayalimiz vardı. Onun projesini tamamlıyorum. Şehit Osman Tüneli Projesi. Bu yıldızlı projelerimizden biriydi. Suyla ilgili yıldızlı projemizi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bu projemizi de yapmanın mutluluğunu yaşarız. Eğer Bayburt halkı bizi arzu ederse bu projeyi bundan sonraki dönem için düşünebiliriz. Bizim hedefimiz halkımızın bize verdiği 5 yıllık dönemi en iyi şekilde tamamlamak ve tamamladığımızın da mutluluğu içerisindeyiz.

“Yapabileceklerimizin En Güzelini Yapmaya Gayret Ettik”

Yaptığımız bazı çalışmalarla belediye bütçesine katkı sağlamaya gayret ettik. Yoksa sadece devletten aldığımız bütçeyle bu yatırımların olması mümkün değil. Göreve geldiğim zaman aldığımız birtakım yerler oldu. O gün ki şartlarla belki taksitle vesaire aldık ama zaman içerisinde orayı değiştirdik. Şimdi demir ve çimentocuları şehrin dışına taşıyacak projemizin ihale aşamasındayız. Yerleri verdik. Şu anda başladılar. Demir ve çimentocuları şehrin dışına taşıyoruz. İş merkezi yapıyoruz. Şehri biraz daha rahatlatmaya çalışıyoruz. Yani biz bazı aklı selim davranışlar göstererek bazı alanlar satın aldık. O alanları uygun şekilde değerlendirerek bir katkı sağlamaya gayret ettik ve bunda da başarılı olduk. Tabi bu gelirimize katkı sunsun diye açtığımız yerlerin borçları da var. Onları da bir yandan ödüyoruz. O borçlar bittiği zaman belediye daha da rahat etmiş olacak. Yani açıkçası Bayburt’un geleceği ile ilgili belediye açısından umut verici, daha güzel ve mutlu günler yaşanacağını düşünüyorum. Bayburt insanını da bu vesile ile sizin aracılığınız ile sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Biz yapabileceklerimizin en güzelini yapmaya gayret ettik. Artık bundan sonrası tamamen Bayburt insanının takdirine kalmış.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.