Başkan Aksoy: “Hayalimizdeki Derinkuyu’yu Oluşturmaya Devam Ediyoruz”

0
95

Derinkuyu’yu hayal ettikleri yerlere taşımak için göreve başladıkları ilk günkü aşkla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Derinkuyu Belediye Başkanı Bülent Aksoy, “Emin adımlarla her alanda çalışmalarımızı devam ettiriyor ve ilçemizi hayal ettiğimiz güzel bir geleceğe hazırlıyoruz.” dedi.

Derinkuyu’yu hayal ettikleri seviyelere taşıyacak yatırımlarla buluşturmak için durmadan çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Derinkuyu Belediye Başkanı Bülent Aksoy’u makamında ziyaret ederek Derinkuyu’yu konuştuk. Derinkuyu’nun geleceğine yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili dergimize açıklamalarda bulunan Derinkuyu Belediye Başkanı Bülent Aksoy, Derinkuyu’da yapılan, devam eden ve gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Öncelikle hoş geldiniz. Göreve başladığımızın ilk aylarında problemlerimizin başında altyapının geldiğini biliyorduk. Biz de bu alanda çalışmalarımızı başlattık ve altyapı işini şükür yüzde 85’lere getirdik. Şu anda içme suyu altyapısı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu çalışmalarımızı tamamlayıp içme suyu şebekesini, depolarımızı ve arıtma tesisini yaparak altyapımızı tamamen yenilemiş olacağız. Altyapıyı yeniledikten sonra tüm hemşerilerimiz sağlıklı suya kavuşacak. Bu hizmeti de yıl sonu itibariyle tamamlayacağız. Diğer taraftan altyapı sıkıntılarımızdan bir tanesi de doğalgazdı. 2022’nin 12. ayı itibariyle ilçemiz doğalgaza kavuştu. 3 caddemizde şu anda doğalgaz hizmeti veriliyor. Haziran itibariyle inşallah yaklaşık 10 kilometrelik daha doğalgazla ilgili yatırımımızı aldık. Önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlanacak inşallah. Bir diğer altyapı çalışmamız ise elektrik hatlarının yer altına alınması. Derinkuyu’nun elektrik hatları tamamen havai idi. MEDAŞ Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu geçen yıl itibariyle havai hatların yeraltına alınması çalışmalarına başladık. Bu da bir altyapı hizmeti neticede. Yaklaşık 40 milyonluk bir hizmet aldık. Geçen yıl bir kısmını tamamlamışlardı kalan kısımları da tamamlamak için çalışmalar başlandı. Önümüzdeki günlerde çalışmaları tamamlanacak. Böylece Derinkuyu’nun elektrik hatlarını tamamen yer altına almış olacağız. Diğer taraftan 2. etaptaki aydınlatma ihaleleri geçen hafta itibariyle gerçekleşti. Şu an havai hatların yer altına alınması ile ilgili çalışan firma aydınlatmayla ilgili ihaleyi de aldı. Çevre yolunun olduğu yaklaşık 5 kilometrelik bölgenin aydınlatma işlerine de başlanacak.  Bu çalışmamızı da tamamladıktan sonra inşallah elektrikle problemlerimizi de çözmüş olacağız. Havai hatlarının alınmasıyla ilgili çalışmalarımız ilçe genelinde devam edecek. Şu anda ilçe genelinde yürüttüğümüz altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Derinkuyu’nun en büyük sorununu çözmüş olacağız.

“Önce Altyapı, Sonra Üstyapı”

Diğer taraftan üstyapı ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz ama altyapıyı tamamen bitirmeden üstyapıyı yapmak istemiyorum. Bizim öyle bir zamanımız da bütçemiz de yok. Altyapısını tamamladığımız bölgelerdeki ana caddelere sıcak asfalt serimi, ara bağlantı yolları ve sokaklarımızda kilitli parke çalışmalarımızı yapmaya başlayacağız. Vatandaşlarımız bazen sıkıntılar yaşasa da genel olarak çalışmalarımızdan memnun. Vatandaşımızın yüzde 85-90’ı bu yaptığımız hizmetlerden memnun. Biz Derinkuyu’nun geleceğini düşünerek adım atmak zorundayız ve bu şekilde sevdamız Derinkuyu’ya hizmet etmeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımız istediği ve takdir ettiği sürece de hizmet etmeye devam edeceğiz.

Seçime tabi az bir süre kaldı. Seçim öncesinde üstyapıyı bitiremeyiz. Nüfusu 11 bin olan bir ilçeyiz. Buna rağmen biz 100 bin kişiye hizmet edecek bir alanda ikamet ediyoruz. Dolayısıyla bir yıl içerisinde, 10 ay içerisinde bu çalışmaların bitmesi imkânsız. Ama biz kalan süremizin sonuna kadar yapabileceğimiz her hizmeti Derinkuyu’ya kazandırmak için aynı özveri ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu süre zarfında en az dört tane caddemizi bitirerek vatandaşımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

“Yatırımlarımızla Derinkuyu’ya Değer Kattık”

Altyapı ve üstyapı ile ilgili çalışmaların yanında Derinkuyu’nun ihtiyaç duyduğu ve Derinkuyu’ya değer katacak önemli çalışmaları da ilçemize kazandırdık. Birinci etap TOKİ şu anda hak sahiplerine teslim edildi. 2. etap TOKİ projemiz sosyal konut projesi kapsamında 130 konutun hak sahipleri belli oldu. İnşallah kısa zamanda ihalesini gerçekleştirdikten sonra inşaat işine de başlanacak Allah’ın izniyle. Diğer taraftan Derinkuyu, hiçbir spor tesisi bulunmayan bir ilçeydi. Dolayısıyla ilçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri de spor tesisiydi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Başkanlığı tarafından tamamı hibe olarak içerisinde; çim saha, aydınlatma tribünlü kapalı spor salonu, kapalı halı saha ve gençlik merkezinin de bulunduğu spor tesisini ilçemize kazandırıyoruz. Şu anda inşaat çalışmaları yüzde 30’larda. Yaklaşık 4 ay sonra tamamlanmış ve hizmete girmiş olacak. Yapımına belediyemizce başlanan önemli projelerimizden biri olan sanayi sitesinin yüzde 95’i tamamlandı. Kalan yüzde 5’lik bölümü de tamamladıktan sonra çevre düzenlemelerini de yaparak sanayi sitemizi kullanıma hazır hale getireceğiz. 10’uncu ayın 30’u itibariyle de sanayi sitemizi tamamen yeni bölgesine taşıyıp esnaflarımızın yeni dükkanlarında hizmet verebilmelerini sağlayacağız. Sanayi sitemizin yanına yaptığımız nakliyeciler sitemiz şu anda hizmet vermekte. Taziye evimiz de bir haftaya kadar hizmete açılacak. O da bitti tamamen. Ufak tefek eksikleri kaldı onları da tamamlamaya çalışıyoruz. Çok yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak inşallah. Bunların dışında 8 mahallemize 8 park projemiz vardı. Yeşil alan, çocuk oyun parkı, kondisyon aletlerinin olduğu geniş kapsamlı 6 parkımızı yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde 4 tane daha parkımızı 3 mahallemize kazandıracağız.

“Söz Verdiğimiz Projelerimizin Önemli Kısmını Tamamladık”

Seçim öncesi vaat ettiğimiz projelerin yüzde 80’inini bitirmiş olacağız. Görevimizin kalan kısmında Yeni Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası, TOKİ, spor kompleksi, sanayi sitesi, taziye evi, nakliyeciler sitesi, doğalgaz, içme suyu gibi projelerimizin hepsini tamamlamış olacağız. Önümüzdeki döneme de inşallah seçim öncesi de konuştuğum gibi vatandaşlara vaat ettiğim gibi bizden memnun kaldığınız müddetçe bu dönemin sonunda da ikinci döneme de belediye hizmet binası, kapalı pazar yeri, hayvan pazarı gibi vaatlerim olacak inşallah sürpriz bir tane yatırım olacak ilçemize onu seçim sürecinde açıklayacağım. Memleketimize yatırımcı çekme noktasında güzel bir proje. Süreç geldiğinde sürpriz vaadimizi de ikinci dönem için hemşerilerimizle paylaşacağız.

“Sosyal ve Kültürel Anlamda Da Önemli Çalışmalara İmza Attık”

Derinkuyu kitap etkinliklerinin ilkini başlattık. Milyonlarca kişi tarafından okunup, beğenilen Aşkın Gözyaşları kitaplarının Yazarı Sinan Yağmur’u düzenlediğimiz 1.Kitap Günleri kapsamında sevgili öğrencilerimiz ile buluşturduk. Günün anısına yazarımızın kitaplarını okulumuzdaki bütün öğrencilerimize hediye ettik. Bunun gibi etkinlikler biz burada olduğumuz müddetçe artık geleneksel hale gelecek inşallah Derinkuyu’da. Geçen yıl 1. Yaz Şenlikleri ve Fasulye Festivali adı altında güzel bir festival gerçekleştirdik. Tarım fuarı şeklinde çeşitli etkinlikler ve Uğur Işılak, İkilem ve Işın Karaca gibi sanatçılarımızın konserleriyle Derinkuyulu hemşerilerimize güzel anlar yaşattık. Bu yılda inşallah herhangi bir erteleme durumu olmazsa buna devam edeceğiz. Bunu da geleneksel hale getirdik. Diğer taraftan Derinkuyu Belediyesi’nin bünyesine kazandırmış olduğumuz millet kütüphanemizi tamamladık. Resmi açılışını gerçekleştirmedik ama normal açılışını yaptık. Yeni eğitim öğretim dönemi başlarken kütüphanemizin resmi açılışını da gerçekleştireceğiz. Tüm öğrencilerimizi ders çalışma noktasında, kitap okuma noktasında millet kütüphanesiyle buluşturacağız inşallah. Ayrıca YKS’ye giren tüm öğrencilerimizin Nevşehir Merkez de olmak üzere üniversiteye giriş ücretlerini iki yıldır tamamen belediye olarak biz karşılıyoruz. Bunu da geleneksel hale getirdik. Memleketimizde çalışan eğitimcilerimize değer vermek anlamında 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü geleneksel hale getirdik. 2019 yılından beri öğretmenlerimizi öğretmenler gününde bir araya getirerek onlara hediyelerini takdim ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de bunun gibi sosyal faaliyetlerimiz ve geleneksel hale getirdiğimiz bütün faaliyetlerimiz devam edecek.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.