“AMACIMIZ SAFRANBOLU’YA HİZMET”

Tek dertlerinin Safranbolu ve Safranbolu halkına hizmet etmek olduğunu söyleyen Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, “Amacımız: adının bile bir marka olduğu, Osmanlıdan günümüze bozulmadan gelebilen ve ülkemizin nadide kentlerinden birisi olan Safranbolu’ya hizmet etmek, Safranbolu’yu gelecek nesillere geçmişten aldığımız gibi emanet etmek ve daha yaşanılır bir kent haline getirmek için çalışmak, bize verilen görevi layığı ile yerine getirebilmektir.” dedi.

0
1430

Safranbolu’ya Saat Kulesi Görünümünde Üst Geçit
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünyada en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu’da bir üst geçit, tarihi saat kulesi görünümüne kavuşturuldu.
Safranbolu Terminali karşısında bulunan ve kara yolları tarafından çelikten yapılmış üst geçide, belediye tarafından Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa’nın 1797’de ilçede yaptırdığı saat kulesinin görünümü kazandırıldı. Ahşap giydirme yapılan üst geçidin kuleleri saat kulesi, geçiş kısmı ise tarihi Safranbolu evlerini andıran bir görüntüye çevrildi. Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, üst geçidin şehir girişinde bulunduğunu, ilçeye gelenleri bu tarihi görüntünün karşılayacağını söyledi. Oldukça güzel bir görüntünün ortaya çıktığını anlatan Ürkmezer, “Üst geçit, tarihi dokuya uygun bir şekilde, Safranbolu’nun tarihi saat kulesini yansıtacak karakteristikte oluşturuldu. Dış cepheleri de yine ona uygun şekilde oluşturuldu. Üzerinde bulunan saat tarihi güzelliklerini yansıtması açısından önemli. Özellikle dezavantajlı ve yaşlılarımızı düşünerek üst geçitte iki taraflı asansör sistemi kurarak onların faydalanmalarını da sağladık. Vatandaşlarımız kullanmaya başladı.” dedi.
Ahşap giydirme yapılan üst geçidin kuleleri saat kulesi, geçiş kısmı ise tarihi Safranbolu evlerini andıran bir görüntüye kavuşturuldu.
Akçasu’da Sona Yaklaşılıyor
Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından turizme yeniden kazandırmak ve ilçeye daha güzel bir çehre kazandırmak için hayata geçirilen, Akçasu Deresi Çevre Düzenleme Projesi’nde sona yaklaşıldı.
Çalışmaların hızla sürdüğünü kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Projenin tamamlanmasının arından Akçasu Mahallemiz, eskiden olduğu gibi Tarihi Çarşının vazgeçilmezleri arasına girecek ve turizme önemli katkı sağlayacak.” dedi.
Bu mahallenin Safranbolu’nun en önemli noktalarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Ürkmezer; “Yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Ekiplerimiz ara vermeden turizm sezonuna yetiştirmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Bununla birlikte tarihi dokuya da kesinlikle zarar verilmediğini belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı. Dere ıslahında da önemli aşama kaydedildiğini ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, “Dere ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bölüm bölüm taş döşemesi ve ışıklandırma yapılıyor. Tamamlandığında yol güzergâhında olduğu gibi dere içerisinde de çok güzel bir görüntü ortaya çıkacak. Yine karşıya geçişlerin dokuya uygun şekilde yapılacağı köprülerde de sona gelindi. Ben bu anlamda daha önce de ifade ettiğim gibi, çalışmalarımız süresince destek ve anlayışlarını esirgemeyen mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu’da Z Kütüphanelerin Sayısı Artıyor
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer’in yoğun çabaları ile tamamlanan ve hizmete giren Z Kütüphanelerin 4.’sü Safranbolu Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrencilerin hizmetine sunuldu.
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer’in katkıları ile ilçeye kazandırılan Z Kütüphanelerin 4.’sü Safranbolu Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrencilerin hizmetine sunuldu. Zenginleştirilmiş Kütüphanelerin 4.’sünü açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer,“ Öncelikle iltifatlarından dolayı okul müdürümüze teşekkür ediyorum. Benim yaptığım yalnızca aracılıktır. Bu güzel hizmetler Devletimizin imkânları ile gerçekleşmekte. İnşallah 2018 yılı içerisinde 6 adet daha hizmete açacağız. Burada amacımız gençlerimizin daha iyi imkânlarla eğitim görmelerini sağlamak. Emin olun ki bizler sadece bunun için çalışıyoruz. Yani geleceğimiz olan çocuklarımız için. Takip edeler bilir, Milli Eğitim’in artan payı ile çok daha önemli projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Zenginleştirilmiş Kütüphaneler bu doğrultuda geliştirilmiş plan, program, projelerin uygulanmış hali. Ne mutlu ki, Safranbolu’muza 4 tane Z Kütüphane kazandırdık. Tabii ki bununla kalmayacak. Bu yıl içerisinde 4 tane daha açacağız. Böyle bir hizmet bizlere nasip olduğu için de kendimizi şanslı sayıyoruz. Her zaman söylediğim gibi Safranbolu’da çalışmak büyük bir şans ancak büyük bir sorumluluk. Bu şansı iyi kullanmak ve sorumluluk bilincini yerine getirmek içinde durmadan çalışmamız gerekiyor. Elbette asıl amacımız çocuklarımızın okuma alışkanlıklarını arttırmak. Biz istiyoruz ki kütüphaneler, tozu arada bir alınan, kapıları kapalı yerler olmasın. Gençlerimiz tarafından kullanılsın. Elbette yıpranacak ama kullanılırken de korusun. Yeter ki çocuklarımız buralardan faydalansınlar geleceğe daha iyi hazırlansınlar. 2018 yılında 4 adet Z Kütüphane söz daha aldık. Ancak bu bize yetmiyor, sizlere burada Belediye Başkanı olarak söz veriyorum 2 tane de ben yapacağım. İz belediye olarak zaten yol yapıyoruz, kaldırım yapıyoruz. Amaç velilerimizin, çocuklarımızın gönüllerini yapmak. Bizler büyüklerimizden, Devletimizden böyle gördük. Vatandaşımız ne istiyor ise onu yapmakla mükellefiz ve gelen kaynakları en etkili şekilde bu toplumun geleceği olan gençlerimize, çocuklarımıza doğru aktarılmasını sağlamak. İnşallah hem Kaymakamlık hem de Belediye Olarak ekip arkadaşlarımız ile beraber Safranbolu’muza en iyisini vermeye devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.