ALTINYAYLA BAMBAŞKA BİR ÇEHREYE BÜRÜNDÜ

Yolları olmayan, suyu akmayan, halkın ihtiyaçlarına karşılık bulamadığı adeta bir köy görünümündeki Altınyayla´yı tepeden tırnağa değiştiren ve yaşanan sorunlara köklü çözümler getiren Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer,  gerçekleştirdiği yatırımlarla Altınyayla’ya bambaşka bir çehre kazandırdı.

0
2007

Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, belediyeyi devraldığında borcu olmadığını ancak ilçenin çok kötü, ilgisiz ve bakımsız olduğuna dikkat çekti. Başkan Mermer ilçenin en acil çözüm bekleyen sorunlarına öncelik vererek başladıkları hizmet yolculuğunda geldikleri noktayı dergimize değerlendirdi. 2014 yılında göreve gelen Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, işe ilçenin en acil çözüm bekleyen içme suyu sorununa el atmakla başladıklarını, “Biz göreve geldiğimiz noktada temel sorunları çözmekle başladık işe. En başta vatandaşın içme suyu yoktu; gittiğimiz yerlere yanımızda su taşırdık.” sözleri ile kaydetti. İlçe merkezine 10 km mesafede yer alan bir kaynaktan ilçenin içme suyu ihtiyacını karşıladıklarını belirten mermer, içme suyu kalitesinin çok yüksek olduğunu ve Altınyayla’nın önümüzdeki 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşıladıklarını ifade etti. “Biz bir sonraki dönemi düşünerek çalışmıyoruz.” diyen Başkan Mermer, belediyeyi devraldığında borcu olmadığını ancak ilçenin çok kötü, ilgisiz ve bakımsız olduğuna dikkat çekti. Başkan Mermer, konuya ilişkin açıklamasında; “Altınyayla halkının sorunlarını çözmeye geldik, biz: bir sonraki dönemi düşünen adamdan bir şey olmaz. Yapacağım işlerdeki ilkem: ‘ilçemin sorununu nasıl hallederim, ne kadar bütçem var.’ Bunları düşünüp hesap ederek yola çıkıyorum. Belediye bütçemizde İller Bankasından gelen paradan elimizde hiçbir şey kalmıyor.” dedi.

Başkan Mermer, nasıl bir anlayışla, vizyonla belediyecilik yaptıklarını şöyle ifade etti: “Belediye insanına yakışır, modern, gelişmiş ve insani ihtiyaçlara cevap verecek yaşam alanları hazırlamakla mükelleftir. Belediye hizmet ettiği alandaki insanların hayatını kolaylaştırmak için vardır. Tertemiz düzenli yaşam alanları oluşturmak için vardır. Biz göreve başladığımız günden bu güne bu anlayış çerçevesinde insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam seviyelerini daha üst seviyelere taşımak için büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Yapmamız gerekenleri yerine getirirken “Bunun ötesinde neler yapabiliriz. İnsanların hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz.” dedik ve yaşanılabilir bir çevre oluşturarak insanların tüm beklentilerine karşılık bulabileceği bir şehir oluşturma çabası içerisinde olduk. İş merkezi, kale, içme suyu, yeni istihdam alanlarının oluşturulması gibi şehre ve insan yaşamına değer katan önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Yapmaya da devam ediyoruz. Altınyayla’nın 2014’ten bu yana gösterdiği gelişim Altınyayla için ortaya koyduğumuz vizyonun da bir göstergesi.”

“Altınyayla İş Merkezi’nin Eşi, Benzeri Yok”

Altınyayla Belediyesi tarafından ilçeye yaptırılan İş Merkezi,  ilçeye yakışır bir görüntüsü ve içerisindeki donatılarla ilçenin önemli yaşam merkezlerinden biri haline geldi. Kredi kullanmadan belediyenin kendi imkânlarıyla Altınyayla’ya bu eseri kazandıran Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, Altınyayla İş Merkezi ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Böyle bir inşaata başlayacak gücümüz bile yokken biz bu inşaatı bitirdik ve şuan yaklaşık 1.5 yıldır faaliyette. Ne mi var içinde iş merkezinin? “Bodrumunda son derece modern bir Türk hamamı. Türk hamamı, sauna deyip geçmemek lazım. Çünkü Sivas’ta eşi az bulunur derece güzellikte hamam ve saunamız var. Birinci katında otelimiz gördüğünüzde şaşılacak derece kalitelidir. 4-5 yıldız ayarında bir otel. Onun üstünde son derece güzel çok amaçlı bir salon var. Düğünümüzü nişanımızı toplantılarımızı değişik organizasyonlarımızı yapabileceğimiz son derece güzel 250 -300 kişilik bir salon var terasıyla birlikte 400 kişilik salon var. Üçüncü katında bir lokalimiz var. Altınyayla Belediyespor’a ait olmak üzere Altınyayla Belediyesporumuz 150 -200 yıllık ilçelerde aynı grupta mücadele ediyor. Kütüphane var. Bölgenin en iyi kütüphanelerinden biri. Belediyemiz çocuklarımızın gençlerimizin vatandaşımızın o kütüphaneden faydalanabilmesi için çok nezih bir ortam hazırladı. Bakanlıktan ödenek çıkarttık. Kütüphanemizin bu hale gelmesinde çok büyük emeğimiz var Altınyayla belediyesi olarak. Halkımıza orası da hayırlı uğurlu olsun. Şuan oradaki mevcut durumu görenler derler ki; “Burası Altınyayla mı? Harika olmuş.”

“Tonus Kalesi İlçenin Gözbebeği Haline Geldi”

İlçe içerisinde atıl bir tepeye Tonus Kalesi İsmet Yılmaz Tesislerini kuran Mermer, 15 Bin m² alan üzerine yeşil alan, kale, Salih Ayhan Kültür Evi, Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi’ni kurdu. Kale içerisinde yapılan park ilçenin sosyal yaşantısına renk katarken, park içerisine yerleştirilen açık hava satrançları da alana ayrı bir güzellik kazandırdı. Yapılan çalışmalarla ilçenin en önemli cazibe merkezi haline gelen kale ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarına karşılık bulabileceği şekilde dizayn edildi.

Altınyayla´nın prestij projelerinden olan Tonus Kalesi´nin ilçede önemli bir eksiği giderdiğini söyleyen Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, “Mezbelelik durumdaki 15 dönümlük hazine arazisini belediyeye geçirerek güzel bir tesis yaptık. Geri kalan alanın etrafını çevirdik; ağaçlandırdık, yeşillendirdik. Dışarıdan ve bölgemizden gelen ziyaretçi ve misafirlerimizin sözünü ettiği bir mekan haline getirdik. Her türlü sosyal aktivitemizi burada yapabiliyoruz. Yeme-içme anlamında da önemli bir tesis. Tonus Kalesi tesisleri ile ilçede önemli bir eksiği giderdik. Tonus Kalesi ilçemizin göz bebeği, imajı ve vitrinimiz oldu. Yani Kayseri yolundan da Sivas yolundan da Kangal yolundan da ilçemize giriş yapanlar önce kaleyi görüyor. Kimisi merakından, kimisi duymuş şurayı bir göreyim, kimisi eşini dostunu götürüp orada ağırlamak, misafir etmek için kaleye mutlaka uğruyor. 2016 yılında hesap ettiğimde ilçenin köyleriyle birlikte toplam nüfusumuzdan (10 bin civarı) fazla kişi kaleyi ziyaret etmiş.” açıklamasında bulundu.

“İlçemizin 100 Yıllık Su Sorunu Çözüme Kavuştu”

Görevi teslim aldığımızda maalesef ilçenin büyük sıkıntıları vardı. Bunların başında maalesef en büyük hayati sorun içme suyu sorunuydu içme suyumuzun kalitesi çok berbattı. Kazara bir bardak su içtiğinde ilçeye gelen yabancının soluğu hastanede aldığını biliyoruz. Kendimiz şahidiz. Yıllarca bu içilebilir olamayan suyumuz ilçe halkı tarafından mecbur tüketildi ama biz bu sorunu mühendis ekibiyle birlikte zeminde çalışmalar yaparak 8-10 noktada su rezervi tespit ettik. Bunların en iyi kuvvetli olabilecek noktalarında sondajlarımızı yaptık en sonda 3. Sondajımızı bu sene yaptık. En kaliteli suyumuz 3. Sondaj da çıktı ama bir kere eski içtiğimiz suya oranla kıyas bile yapılamayacak şekilde kaliteli içme suyu. Ve rezervi 50 yılımıza nüfusumuz artsa bile yetecek kadar kapasitesi uygun içme suyumuz var. Bu konuda bu meseleyi halletmiş olmanın vicdani rahatlığı içindeyim hamd olsun. “Su gibi aziz ol” ifadesi çok samimi ve manidar bir duadır. Her biri bir döneme sığmayacak, bizim çapımızdaki ilçelere göre çok büyük projelerin yanında, içme suyu projesi hem bu dünyada hem de ahirette çok güvendiğim ve ümitlendiğim bir hizmetimizdir. Bırakın içme suyu, sulama suyu bile olmayacak suyu bu halk onlarca yıl içti. Hamdolsun kaynak suyu kalitesindeki suyu halkımıza içirmek bize nasip oldu.

 “İstihdam Projeleri İle İş İmkanı Sunuyoruz”

Biz göreve gelir gelmez şirketimizi kurduk Alvensa Aş şirkette çalışan sayısı belediyede çalışan sayısından 8 tane fazla biz şöyle bir değerlendirme yaptığımızda 15-16 civarında araç almışız. Bunların çoğu iş makinası ve bunların her birine operatör lazım dolayısıyla aldığımız elemanları şirket üzerinden çalıştırıyoruz. Hem belediye yükü daha az hem de rantabl. Dolayısıyla şirket şuan aktif ve 28 çalışanımız var. Lazım olmayan belediyeye uygun olmayan hiç kimseyi almıyoruz. Akrabalık falan filan bunların hiç biri olmadı. Biz önce lazım olan adamı lazım olan yere alıyoruz. Alırken de hiçbir şekilde bu bizim seçmenimizdir. Bu bizim taraftarımızdır. Bu bizim yakınımızdır. Bu bizim başka bir şeyimizdir diyerek bir kaygımız bir endişemiz olmadı. Allah rızası için bu işe uygun 2 kişi varsa daha mağdur olanı alıyoruz daha uygun olanı alıyoruz.

“Yapılamaz Denilenleri Bir Bir Yapıyoruz”

Altınyayla Belediye Başkanı Necmettin Mermer, yapılamaz, çözülemez denilen ne varsa yapmaya ve çözmeye devam ediyor. 2014 yılından bu güne gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımlarla Altınyayla’ya bambaşka bir çehre ve kimlik kazandıran Başkan Necmettin Mermer, Altınyayla’ya değer katan her alanda hizmet ve yatırım yapmaya çalıştıklarını belirterek bu çalışmalardan bazılarını ise şu şekilde sıraladı: “Görevi devraldığımızda ilçe tarihimizde 40 bin metrekare taş döşendiği söyleniyordu. Son yaptığımız ihaleyle 4,5 yıl süresince 240 bin metrekare taş meydanlarımıza, caddelerimize ve sokaklarımıza döşenmiş oldu. Eksiklerimizi tamamlamak için, çalışmalarımız son hızıyla devam etmektedir. İmarlı yollarımızın %80’ini asfaltladık, ulaşıma açıldı. Şu an itibariyle %20’si kapalı. Şehit Hasan Subaşı ismini verdiğimiz daha önce 6-7 metre genişlikte olan ve istikameti yola ters olan köprüyü yenileyerek, 14 metre genişliğinde güzel bir köprü yaptık.  2 meydan sözümüz vardı biz 3 meydan yaptık. Parklarımıza meydanlarımıza mesire alanlarımızın her birine ilçemize emeği geçmiş eski başkanlarımızın ve önemli şahsiyetlerin isimlerini verdik. Altınyayla Belediyesi güneş enerji santrali projemiz 2017 yılından beri hizmette. İlçemize kazandırdığımız önemli park ve mesire alanı projelerimizden biri olan Altınsu projemiz tamamlanma aşamasına geldi. Belediye hizmet binamızı baştan aşağı yenileyerek daha modern ve daha kullanışlı hale getirdik. İlçemizin en önemli tarihi yapısı olan Altınyayla Merkez Cami’sinde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Şehit Ahmet Güzeloğlan misafirhanemiz var ki prefabrik bir misafirhane. Biz bunu ücretsiz getirttik. İlçemize 20 kişilik yatak kapasitesiyle merkez camii cemaatinin de namaz kılabileceği bir misafirhanemiz hizmette yaklaşık 300 m2 çelik kontrüksiyon bir bina, 50m2 damat sağdıç evi olarak düğün yapan herkese ücretsiz olarak yararlanmak üzere tahsis edilecek. Geri kalan kısmı bay bayan wc ve lavabosu, mutfağı ve yatak odası var.

“Araç Parkını Güçlendirmeye Devam Ediyoruz”

Şimdi araç parkımızda 8-10 tane iş makinamız var. Bunların birkaç tanesini kredi kullanarak ödedik. Makine parkımızı güçlendiriyoruz. Makine parkımızı daha da güçlendirip ilçe halkımıza verdiğimiz hizmet kalitesini daha iyi noktalara taşımayı hedefliyoruz. Amacımız ilçemiz halkına daha kaliteli ve daha güzel hizmetler vermek. Şimdi çevre illere bile yardım edecek kadar aracımız var; araç parkımızı oluşturduk. Bütçemiz el verdikçe makine parkımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.