Akdeniz’in kalkınması yıllarca neden engellendi? Engeller nasıl aşıldı?

0
82

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Türkiye’nin en önemli liman ilçesi Akdeniz’de gelişimin ve kalkınmanın önündeki engelleri nasıl kaldırdıklarını anlattı.

Akdeniz’in kalkınması yıllarca neden engellendi? Nasıl engellendi? Engeller nasıl aşıldı?

Makam ya da koltuk için değil, Akdeniz’in hakkettiği yere gelmesi için belediye başkanı olduğunu kaydeden Başkan Gültak, iki güne bir kepenklerin kapatıldığı, tomaların, biber gazlarının sokaklarında gezdiği Akdeniz’in bugün nasıl değiştiğini; huzur ve güven ortamının nasıl kente hakım olmaya başladığını anlattı.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak Akdeniz’de yaşanan büyük değişim ve gelişim ile ilgili dergimize şu açıklamalarda bulundu: “Akdeniz ilçesi, Mersin’in en kritik ilçelerinden biri. Neden? Liman, serbest bölge, organize sanayi, tarım arazileri, hatta bir kısım turizm arazilerinin olduğu şehrin en eski, en kadim topraklarından biri. Bunun bir kere altını çizmek lazım. Evet bir ilde farklı farklı ilçeler olabilir. Sayıları fazla olabilir ama aslında Akdeniz’deki standartlar Türkiye’yi ilgilendiren standartlar. Neden Türkiye diyorum? Çünkü Türkiye’nin en önemli limanı Mersin’de. Dolayısıyla Maliye Bakanlığı’nın en çok gelir elde ettiği, vergi elde ettiği Türkiye’deki ilk 5-6 ilden bir tanesi Mersin. Ama bu faaliyetlerin, bu vergilerin toplandığı ilçe de Akdeniz. Vilayetin içindeki en kalbi ilçe, burası. Bizden önce buranın makus bir talihi vardı. Çünkü yaklaşık 5 sene CHP, 15 sene de HDP ama bu son 5 yılın yaklaşık 2, 2 buçuk yılı da kayyumla geçmiş bir belediye. “Kentsel Dönüşüm Önemli Ama Tek Başına Yeterli Değil” Kentsel dönüşümle çevreyi düzletiyorsunuz, insanların yaşam konforlarını artırıyorsunuz, doğru. Ama sadece bu yetmiyor. Şehrin diğer fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını da karşılamanız gerekiyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.