AFAD, Belediyeleri Afetlere Karşı Hazırlıyor

0
78

AFAD personeli, belediyelerde kurulması zorunlu hale getirilen hafif, orta ve ağır seviyedeki arama kurtarma ekiplerini muhtemel afet olaylarına karşı hazırlıyor.

18 Aralık 2021 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan belediye itfaiye yönetmeliğinde yapılan değişiklikte; nüfusu 50 bin ila 100 bin olan yerleşim yerlerinde; hafif, 100 ila 300 bin olan yerleşim yerlerinde; orta, 300 bin üzeri yerleşim yerlerinde ise ağır seviyede arama ve kurtarma ekibi oluşturulması zorunlu hale getirilmişti. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) personeli, belediyelerin itfaiye müdürlüğü bünyesinde kurulan arama kurtarma ekiplerine verilen eğitimlerini sürdürüyor. AFAD Eğitim ve Tatbikat Alanı’nda düzenlenen 6 haftalık “kentsel arama kurtarma” eğitiminde; afet, temel afet bilinci, acil durumlarda hareket tarzı ve kurtarma operasyonlarında kullanılan teknik malzemelerin kullanımı uygulamalı olarak anlatılıyor. AFAD, şu ana kadar 57 belediyenin arama kurtarma personeline hafif, orta ve ağır seviyede eğitim programları düzenledi. Eğitimlerini tamamlayan arama kurtarma ekibi, AFAD koordinasyonuyla muhtemel afet olaylarında görev alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.