81 İLE 955 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Çevre Projeleri Açılış Töreni” Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

0
2045

Törende konuşan Başbakan Yıldırım, şehirlerin geleceği için çok önemli gördükleri çevre projelerinin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini kaydettiği konuşmasında, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Bey, çevrenin önemini, mübarek Cuma gününün mehabetine uygun olarak, en güzel şekilde anlattı. Hiç ilave bir izahata gerek kalmadı.” dedi.
Türkiye’ye yakışan 120 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini dile getiren Yıldırım, “AK Parti hükümetlerinin bir sıkıntısı var, iş çok, açılış için zaman yok. Onun için 100’er 100’er, 200’er 200’er paket, demet yapıyoruz öyle açıyoruz. Eskiden, o zayıf iktidarlar döneminde ‘Ya bir şey bulun da açalım, bir çeşme yok mu? Bir şey bulun, oraya geleceğim.’ Valiyi, kaymakamı behuzur ederlerdi ama Allah’a şükür şimdi zaman yok. O kadar çok eser, o kadar çok proje var ki hamd olsun.” diye konuştu.
Yıldırım, açılışı yapılan tesisler arasında, katı atık depolama ve arıtma tesisinden, temiz hava merkezine ve içme suyu şebekelerine varıncaya kadar birçok yatırımın bulunduğu, ayrıca 340 çevre temizlik aracının çeşitli belediyelere hibe edileceği bilgisini verdi.
“Yeter ki çevremiz temiz, şehirlerimiz daha yaşanabilir marka şehirler olsun.”
“Eskiden bizim sokağın çöpçüleri vardı. Çalı süpürgesi, bir kürek sapına takılmış vaziyette, süpürürken ortalık toz duman. Temizlik yapayım derken, etrafı toz duman içinde bırakırdı. Şimdi makinenin üzerinde keyfini bozmadan süpürüyor. Kaldırımlarla yol arasında biriken ne var ne yok toplayıp, deposuna atıyor. Ayrıca 20 bin çöp konteynerinin dağıtımı da yapılacak. 81 ilde açılışı ve dağıtımı yapılan bu projelerin, hizmetlerin, araçların ve diğerlerinin toplam bedeli 955 milyon lira. Kabataslak 1 milyar liradan bahsediyoruz. Şehirlerimize, ilçelerimize, beldelerimize helali hoş olsun. Yeter ki çevremiz temiz, şehirlerimiz daha yaşanabilir marka şehirler olsun.”
Çevreye yapılan yatırımların ne ilk ne de son olduğunu, yatırımların devamının geleceğini belirten Yıldırım, AK Parti’nin çevre ve şehircilik konusunda farklı bir parti olduğunu vurguladı. Başbakan Yıldırım, çevreyi ve şehirciliği önemsediklerini, yıl içinde açılışlar yapmaya ve buna benzer eserleri millete kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi.
Antalya Finike, Çanakkale Bayramiç, Gümüşhane Köse, Mardin Nusaybin, Şırnak Silopi ilçe belediyelerinin çevre temizlik araçlarının anahtarını vereceklerini dile getiren Yıldırım, “Ama bununla sınırlı değil hepsini vermeye kalksak Cuma’yı zaten kaçırırız, akşama kadar da bitmez.” diye konuştu.


 “Çevre ve Tabiat Allah’ın Bize Emaneti”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ise konuşmasında, bakanlığının şehircilik faaliyetlerinin yanı sıra çevre konusundaki çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizdi.
Bakan Özhaseki, bugün aralarında katı atık bertaraf tesisi, atık su arıtma tesisi, kanalizasyon, içme suyu şebekesi, temiz hava merkezi, çevre düzenlemesi ve hizmet binası gibi birçok farklı birimin bulunduğu 120 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini söyledi. Belediyelere 300 çevre temizlik aracı dağıtımı ile yine 20 bin civarında da çöp konteyneri hibesi yaptıklarını dile getiren Özhaseki, sanayi devrimiyle birlikte hızlı tüketimin arttığını ve bu nedenle atıkların da çoğaldığına; şehirlerin büyümesiyle ortaya çıkan buatıkların büyük bir sorun oluşturduğuna dikkati çeken Bakan Özhaseki, “2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin ediliyor. Böylelikle şehirlerimizin daha da büyüyeceği, atıkların daha da çoğalacağı bir ortamda eğer tedbirler almazsak gelecekte bizi felaketler bekliyor. Bu tahripkâr tavır karşılığında tabii ki tabiat da bir takım tepkiler veriyor, dönüşü olmayan yaralar açıyor.” ifadelerini kullandı.
Tespitlere göre 1850’den bugüne kadar Dünya yüzeyindeki sıcaklığın 1o C derece arttığını aktaran Özhaseki, bunun 3-4o C dereceye çıkması halinde bilim adamlarının “insan nesli artık dünyada yaşayamaz” şeklinde açıklamaları olduğunu dile getirdi.
Bakan Özhaseki, 1901 ile 2010 periyodunda küresel ortalama deniz suyu seviyesinin yaklaşık 19 cm yükseldiği, atmosferdeki karbondioksit oranının da % 42 arttığı bilgisini vererek, şöyle devam etti:
“Bütün bu veriler aynı hızla devam ederse herhalde felaketlere kapı açılmış olur. Kuraklık, düzensiz yağışlar, seller insanoğlunu bekliyor. Bizim memleketimizde ‘anasırı erbaa’ diye bir tabir var. Çocukluğumuzda büyüklerimizden bunu hep duyduk. Hava, su, toprak ve enerji/ateş bunları doğru kullanmak lazım. ‘Bunları eğer sınırsız bir şekilde kullanırsak, bizi felaketler bekler’ diye hep söylerlerdi. Neticesinde de bizim bu medeniyet kodlarımızdaki sözlerimize çok uymadığımız için sürekli karşımıza bir takım felaketler çıkıyor.”
Çevrenin ve tabiatın Allah’ın kendilerine “emaneti” olduğuna işaret eden Özhaseki, “emanete hıyanet” edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Özhaseki, bakanlık olarak yaptıkları çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
Yılda En Az 150 Arıtma Tesisi
“Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde, katı atık, arıtma tesisleri noktasında, kanalizasyon ve buna benzer çevre kirliliğini önleme noktasında nerelere geldiğimizi tek tek sıraladık. Büyük bir hızla da devam ediyoruz. Şu anda arıtma suyu noktasında yüzde 80’lerdeyiz. 2023’e kadar evlerimizden attığımız bütün kirli suları tabiata verecek şekilde plan yaptık, her sene en az 150 kadar atık su arıtma tesisi yaparak tamamlayacağız. Katı atıkta da hava kirliliğinde de aynı şekilde düşünüyoruz. Bütün hesaplarımızı 2023’e göre yaptık. İnşallah hepsini başaracağız.”
“İnsanız, merhamet taşıyoruz”
Bakan Özhaseki, bugün dünya üzerinde kendini “medeni” olarak tasvir ederek, ön plana çıkaran ülkeler ve devletlerin Türkiye’nin “medeni ve çevreci” olmadığını düşünen bir tavır içerisinde olduklarını belirterek, bunun son derece üzücü olduğuna değindi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, 195 ülkenin katıldığı Marakeş’teki İklim Değişikliği Konferansı’nda yaptığı konuşmayı hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Konuşma sırası bana geldiğinde, ‘Burada yeşil iklim fonu oluşturduk, 100 milyar dolar para topluyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Küresel ısınmayı engelleyelim diye yapıyoruz. Atmosferdeki sera gazını geriye çekelim diye yapıyoruz. Peki bunu engellemezsek ne olur? İleride biyoçeşitlilik ölebilir. Türkçesi, kabaca tabir, otlar kuruyabilir, denizdeki bazı canlıların hayatı son bulabilir. Evet, bunlar doğru işler. Asla biyoçeşitlilik ölmesin, denizlerdeki balıkların hayatı son bulmasın ama biliyor musunuz şimdi bu gayreti gösteren insanlar, açık denizlerde çocuklar ölüyor, kılı kıpırdamıyor. Biz ev sahipliği yapıyoruz. Bu insanlar savaştan kaçıp, çocuklarıyla basit, sade bir yaşam sürmek için denize açılıyorlar ve denizlerde ölüyorlar ama sizin otlara gösterdiğiniz ihtimam ve gayreti o çocuklara göstermediğinize bizzat şahitlik ediyoruz. 3 milyon insana ev sahipliği yapıyoruz. Onlara bakıp, gözetiyoruz, devlet olarak onlara 25 milyar dolar harcadık. Bunu niye yapıyoruz? Çok basit bir cevabı var: İnsanız, merhamet taşıyoruz, vicdan taşıyoruz, onun için yapıyoruz.’ dedim.”
Konuşmasının sonunda açılışa katılanlara teşekkür eden Bakan Özhaseki, tesislerin hayırlı olması, gelecek dönemlerde yapılacaklarla Türkiye’nin tertemiz bir ülke haline gelmesi temennisinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.