151 MİLYON TLLİK KENTSEL DÖNÜŞÜM

0
1420

Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Kentsel Dönüşüm Projesinin detayları hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi. Başkan Ekici, Hacılar ilçesinin bundan sonra çağ atlayacağını ve Kayserinin en gözde ilçelerinden biri olacağını söyledi.
Kentsel Dönüşüm Projesinin başlangıcından itibaren her zaman desteklerini esirgemeyen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelike teşekkür ettiğini ifade eden Başkan Ekici, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Hacılar İlçemiz ve bizim olmazsa olmazımız olan Kentsel Dönüşüm çalışmalarına başladık. Bu bağlamda her türlü fizibilite çalışmalarını gerçekleştirdik. Projemiz, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı, resmi gazetede yayımlanmasını bekliyoruz.
Alanın bulunduğu bölge Tutamseki Sokak – Şehit Rüştü Bayram Caddesi – Dereboğaz Caddesi arasında kalan kısımda yer almaktadır. Alan sınırları içerisinde Camiikebir ve Gürdoğanlar İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Toplam alan 130.000 metrekare ( 13,5 hektar). Alanda toplam 536 yapı bulunmaktadır. Yapıların % 34lük kısmı yani 230 adedi harabe duruma gelmiştir. Dönüşümün de kabul edilmesinin en büyük etkeni bu oldu. Alanda bulunan yapılar az katlı olup % 60lık kısmı tek katlıdır. Toplam bağımsız bölüm sayısı 672 adettir. Alanda 884 adet tapulu arazi yer almaktadır. 884 adet tapunun hissedarları ile toplam 923 kişi malik olarak tapuda tescil edilmiştir. Alan 130.000 metrekare olmasına rağmen, alanda bulunan toplam 923 kişinin hisse karşılığı olarak 610 adet hisse 10 metrekarenin altında malik durumundadır. Metrekaresi küçük olan yerlerde Bakanlık tarafından veya belediyemizce kamulaştırma yapılacaktır. İnşallah bu sayede ilçemiz Kayserinin en gözde ilçesi olma yolunda emin adımlarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Kentsel Dönüşüm projemizin ilçemiz ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca oluşturulan heyet tarafından alanda inceleme yapılacağını bunun yanında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından da destek verilerek analiz ve veri çalışmalarının gerçekleştirileceğini ifade eden Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, yapılacak olan çalışmaların uzun soluklu çalışmalar olduğunu, vatandaşlara adım adım bilgilendirmeler yapılacağını sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.