“GELECEK NESİLLERE DAHA YAŞANILABİLİR BİR KARAKAPI BIRAKMA GAYESİ İÇERİSİNDEYİZ”

Yaşam standartlarının üst seviyelerde olduğu bir Karakapı inşa etmek ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Karakapı bırakma gayretiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Karakapı Belediye Başkanı Kamil Demiralp, Karakapı için güzel hizmetler yapmaya çalıştıklarını bundan sonra kısmet olursa yapmaya da devam edeceklerini söyledi

0
1908


Yıllardır kaderine terk edilmiş, hiç bir alanda doğru dürüst hizmet yapılmayan köhne bir köy konumunda olan Karakaya’da göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği proje ve çalışmalarla bu köhne görüntüyü ortadan kaldıran ve Karakapı’yı yaşam standartlarının hızla yükseldiği modern bir belde konumuna taşıyan Karakapı Belediye Başkanı Kamil Demiralp’ı makamında ziyaret ederek Karakapı’da gerçekleştirmiş olduğu proje ve çalışmaları konuştuk. Belediye Başkanı Kamil Demiralp, dergimize yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Biz her zaman hizmet sevdalısı olduk, hiç bir zaman koltuk sevdalısı olmadık. Gecemizi gündüzümüze kattık gelecek nesillere ne bırakırız felsefesiyle çıktık yola. Hala bu anlayışımızla, bu felsefemizle yolumuza devam ediyoruz. Makamın, koltuğun hiç bir önemi yok. Biz yola çıktığımızda; doğduğumuz, büyüdüğümüz kasabamıza dikili bir ağaç bırakırsak, gelecek nesillere bir iz bırakırsak, biri demezse bir diğerinin Allah razı olsun derse bizim en büyük sermayemiz, en büyük kazancımız bu olur dedik. Bu ümitle geldik. Hamd olsun bize güvenen insanlarımızın başını öne eğdirmedim. Çok rahat huzurlu ve mutluyum. Bu görevi bıraktığımız zaman, bu başkan nasıl biri denildiğinde “Boş ver adam değildi” dedirtecek hiç bir şey yapmadık çok şükür.  Ondan yana gönlüm çok rahat. Hiç bir ayırım yapmadan herkese kucak açtık, görüşü ne olursa olsun, hangi partiden olursa olsun. Seçilmeden önce beni istemeyenlere bile kucak açtım. Ağırladım, misafir ettim, koluna girdim, bir derdi sıkıntısı varsa ilgilendim. Ben göreve geldiğimde en çok istediğim şey burada birlik ve beraberliği tesis etmekti. Çok şükür bunu sağladık. Bir atasözü var: “Sel gider, iz kalır.” Bu işte öyle seçilen burada hizmete devam eder, seçilmeyen çekilir işine gücüne gider. Önemli olan giderken ardında iz bırakmak. Bizde çalışmalarımızla kazandırdığımız eserlerle bunu sağladık. Bundan sonrası kısmet. Sürekli dile getirdiğim bir şey var: “Arkadaşlar hepinizi seviyorum, benim başımın tacısınız. Siz beni seversiniz, sevmezsiniz? Onu da bilemem. Siz sevmesenizde ben sizi seviyorum. Hem de ne kalbimle ne aklımla ben sizi ruhumla seviyorum. Olur ya gün gelir Kalp Durur, Akıl Unutur ama ruh hep var olur. Ben bu ruhla halkımı, kasabamı ve memleketimi seviyorum. Bu sevgiyle memleketimiz için güzel hizmetler yapmaya çalıştık bundan sonra kısmet olursa yapmaya da devam edeceğiz.”

“Yaşam Standartları Yüksek Bir Karakapı Oluşturduk”

2014 de seçildiğimde burası köhne bir yerdi. Kasabamızın alt yapısı yoktu. İçme suyu şebekeleri derme çatmaydı. Bizde önce alt yapı dedik ve altyapı çalışmalarımız kapsamında 35 km kanalizasyonumuz yaptırdık. Su hayattır dedik ve Halkımıza hayat vermek içinde içme suyu şebekemi ile içme suyu depomuzu tamamladık. Altyapıyı tamamladıktan sonra da üst yapıya başladık. Kasabamızın imar yollarında asfalt yoktu. Yeni İmar yollarını açtırdık, asfaltlarını yaptırdık. Kaldırım çalışmaları yaparak cadde ve sokaklarda kilitli parke çalışmaları gerçekleştirdik. Yol demek medeniyet demektir anlayışıyla eski yerleşim yerlerindeki dar sokaklarda 65000 m2 kilitli parke, 25000 m2 yani 35 km kaplama asfalt ve meydanda 3000 m2sıcak asfalt çalışması gerçekleştirerek halkımızı tozdan, topraktan ve çamurdan kurtardık. Ana yolumu tek yöndü çift yön yaptırdık. Ortasına refüj yaptırdık orayı ağaçlandırdık. Ayrıca kasabamızın ana girişine kemer görünümlü bir kapı yaparak. Kasaba girişimizi daha estetik bir hale getirdik. Yapmış olduğumuz üst yapı çalışmalarıyla kasabamıza modern bir kimlik kazandırarak yaşam standartlarını üst seviyelere taşıdık.

“Gelecek Nesillerimizin Yanında Yer Almaya Çalışıyoruz”

Her zaman şunu söyledik: “Gelecek seçimler için değil gelecek nesiller için çalışıyoruz.” Bu noktada da en önemli şey eğitim. Eğitim konusunda kasabamızda İmam Hatip Okulu yoktu İmam Hatip Ortaokulu açtık. Göreve başladığımda Altunhisar’a servisle 6 öğrenci gidiyordu. Açtığımız İmam Hatip Okulunda şu an 150 öğrenci okumakta. Öğrencilerimizin gelecek nesillerimizin her zaman yanında olduk. 2 tane okulumuz var. Bir ilköğretim bir orta öğretim. Toplam 600 öğrencimiz var. Öğrencilerimizle hep iç içe olduk. Okul müdürlerimizle öğretmenlerimizle hep istişare içindeyiz. Hep gelecek nesiller dedik. Bu doğrultuda İlköğretim okulumuza z kütüphane kazandırdık. Ortaöğretim okulumuza kütüphane ve zeka oyunları alanı açtık.

Karakapı Yeşiliyle Daha Güzel

Kasabamız dışarıdan görüldüğünde yeşilliği az bir kasabaydı. Karakapı yeşil ile daha güzel sloganımız çerçevesinde kasabamıza daha yeşil bir kent kimliği kazandırmak için 40.000’e yakın fidan diktik. Park ve yeşil alan çalışmalarımız kapsamında halkımız ve dışardan kasabamıza gelen gurbetçilerimi, misafirlerimiz için bir mesire alanı oluşturduk. Halkımız ve misafirlerimiz orada pikniğini yapıyor, mangalını yakıyor,  güzelce kafasını dinliyor. Ayrıca kaba girişimizin hemen sol tarafında yürüttüğümüz Millet Parkı çalışmamız var. Nasip olurda o parkı da tamamlarsak Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Parkı ismini vereceğiz.

“Karakapı’ya Yakışır Eserler Kazandırdık”

Altyapı ve üst yapı çalışmalarımızın dışında hem halkımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek hem de Karakapı’ya değer katacak birçok önemli eser kazandırdık. Kasabamızın meydanına Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan 2 katlı, 500 kişilik bir düğün salonu, yanına konferans salonu içine misafirhane, altına 7 tane dükkân yaptırdık. Güzel bir sosyal tesis oldu. Gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirecek yerleri yoktu. Gençlerimiz için halı saha yaptırdık. Bunların yanında belediye binamızı tamamen yeniledik. İç dizaynını yaparak daha kullanışlı ve modern bir hale getirdik. Bahçe düzenlemesinden bahçe duvarlarına kadar düzenleme yaparak Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan dekorasyon çalışmaları gerçekleştirdik. 

“Herkesi Kucaklayan Bir Anlayış İçerisinde Olduk”

Herkesi kucaklayan bir anlayış içerisinde olduk. Kimseyi ayırmadan, kayırmadan halkımızın ayağına gittik, onlarla iç içe olduk. Ölüsünden dirisine, cenazesinden düğününe, iyi günde de kötü günde de hep bir arada olduk. İnsanları birleştirelim, kaynaştıralım kasabamızda birlik ve beraberliği sağlayalım düşüncesinde olduk ve bunu sağlamak için çalıştık. Hamd olsun, bunu başardık. Halkımıza efendilik yapmaya değil hizmetkârlık yapmak için bu göreve seçildik. Bu anlayıştan kopmadan önceki yönetimlerin aksine kimseye tepeden bakmadan 7’den 70’e herkesi baş tacı yaptık. Bunun yanında her ay gerçekleştirdiğimiz meclis toplantımızın ardından halk ile belediye arasında köprü vazifesi görmesi ve halkımızın taleplerini doğrudan dile getirmesi için Beyaz Masa Toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarımızda hem yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında halkımıza bilgi veriyoruz hem de onların talep ve beklentilerini doğrudan ifade etmelerini sağlıyoruz. Bunun dışında yine belediye binamızın girişine bir şikâyet kutusu koydum. Anahtarı sadece bende var. Bu toplantılarda dile getiremedikleri, sıkıntılarını isteklerini, şikâyetlerini açık açık yazmalarını istedik.

 “Karakapı için Yapacağımız Çok Projemiz Var”

2019 yerel seçimlerinde kazanırsak daha yapacak projelerimiz var. Özellikle istihdama yönelik önemli projelerimiz olacak. Şu anda 4 milyona yakın bir bedelle ihalesi yapılmış atıksu arıtma tesisi projemiz var. Onun şuan yer tespitini yaptık, inşaatı başlayacak. Hastanenin ihalesi yaptırdık. 600 bin TL bedelle ihalesini yaptığımız Aile Sağlık Merkezi’nin yapımına başlıyoruz. Gençlerimiz için kapalı spor tesisleri projelerimizi hazırlayıp bakanlığımıza gönderdik. Belediyemizin gelirlerini artırmak noktasında çalışmalarımız var. Kalkınma kooperatifi kurma peşindeyiz. İnşallah kalkınma Kooperatifini kurabilirsek tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomiyi canlandıracağını düşünüyoruz. Kooperatif bünyesinde hayata geçirmek istediğimiz toplu ahır projemiz var. Diğer taraftan meyve suyu fabrikası, sütçülük, yem fabrikası işleten vatandaşımızı buraya çekmeye çalışıyoruz. Buraya yeni farikalar açılması noktasında girişimcilerimiz ve esnafımızla sürekli istişare içindeyiz. Ayrıca bayanlarımızın el işine yönelik çalışmalarını değerlendirme noktasında girişimlerimiz var. Bunun yanında imara açık oldukça geniş arazimiz var. Girişimizden 200 metre daha yolun alt tarafında burası konut yapımı için uygun. Burayı değerlendirip özellikle kentten köye geri dönüşü sağlamak arzusundayız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.