YEREL YÖNETİMLER BÖLÜMÜ MEZUNLARI YEREL YÖNETİMLERDE ÇALIŞMAK İSTİYOR

0
860

“Sadece kamuda çalışabilen, kamuda çalışması için yetiştirilen ve kamu personeli eğitimi alan tek bölüm: Yerel Yönetimler Bölümü.” Ve bu bölümün mezunları kadro olmayışından şikâyetçiler. Özellikle son dönemde dergimize gelen maillerin, tweetlerin sayısında ciddi artış var. Biz de bu konuya dikkat çekmek istedik. Onların, meramlarını sizlere duyurmasına aracılık ediyoruz. Konunun ehemmiyetinin anlaşılması ve mevcut durumun ortaya konması için aldığımız bir maili olduğu gibi yayınlamayı uygun gördük:
“Merhabalar, ben YEREL YÖNETİM MEZUNLARI adına size bu maili yolluyorum.
Bizler kamu personeli eğitimi alarak Yerel Yönetimlerde ve kamuda istihdam edilmesi için meslek yüksekokullarında eğitilen Yerel Yönetimcileriz. Bu şekilde eğitildikten sonra önümüzde kamuda istihdam olabilmek adına 2 yol var: Bunlar, sözleşmeli personel ve kadrolu personel. Ancak gelin görün ki sözleşmeli olarak çalışabilmek için 5393 Sayılı Belediye Kanununda ve diğer kanunlarda bizim adımıza yönelik herhangi bir ifade ve ayrıcalık geçmemekte. Diğer taraftan KPSS ile olan merkezi alımlarda, Mahalli İdarelerin personel alımı kapatıldı. Zaten 2012 KPSSde, 2 yıllık süreçte bizim için rekor olan 87 kadro verildi. Henüz yeni yapılmış olan KPSS 2014de ise şu an Kasım atamasında 0 kadro verildi.
Devletin üniversitesinde açılan ve kamuya-yerel yönetimlere kaliteli, bilgili, uzman personel yetiştirmesi için açılan bu bölüm her yıl 5650 mezun veriyor. Hem de 1980li yıllardan beri. İstihdam sonuçları ise ortada… Bizler de bu durumu sosyal medyada toplanarak duyurmaya çalışıyoruz.”
Yine başka bir yerel yönetimler mezununun mesajı şöyle: “Adalet Bakanlığının kapıları adalet çalışanlarına, Sağlık Bakanlığının kapıları sağlık çalışanlarına ve daha başka örnekler için açık. Neden yerel yönetimlerin kapıları yerel yönetim mezunlarına açık değil? Bu sorgulanması, düzeltilmesi gereken büyük bir sorun ve haksızlıktır: 5393ün 49. maddesindeki haksızlık giderilmelidir.”
Bu konunun gündeme getirilmesi noktasında bizlere ulaşan şikâyet ve taleplerin sayısı oldukça fazla ve herkesin ortak düşüncesi: Yerel yönetimlere kaliteli, bilgili, uzman personel yetiştirmesi amacıyla açılan Yerel Yönetim Bölümü mezunlarının yerel yönetimlerde istihdam edilmelerini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması ve yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması yönünde. Temel beklenti ise bu alanda eğitim alan ve alan dışında bırakılan mezunların yaşadığı bu sorunların çözümü için yetkililerin devreye girmesi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.