YENİ YAHYALI, YENİLENEN YAHYALI

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, hizmetle, projelerle, yeniliklerle dolu bir 4 yılı geride bıraktı, Yahyalı Belediye Başkanı olarak. “Dört yıl önce çekilmiş Yahyalı fotoğrafları ile bugünkü Yahyalı’nın fotoğraflarını kıyasladığımda gerçekten ben de inanamıyorum: gerçekten güzelliklere imza atmışız demek ki.” sözleriyle özetliyor, Yahyalı’daki değişimi

0
853

Göreve başladığında “Bir sonraki seçimi düşünerek çalışmayacağım; Yahyalı için yıkmam gerekirse yıkacağım, yapmam gerekirse yapacağım” diyen ve 4 yıllık süre zarfında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla Yahyalı’da gözle görülür bir değişime imza atan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ile adeta şantiye alanına dönen Yahyalı’da yaşanan bu değişimi konuştuk. 4 yıllık süreçte Yahyalı’nın 4 yıllık süreçte önemli bir değişim ve gelişim gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Esat Öztürk, “Eğer belediye başkanı bir sonraki seçimi düşünürse iş yapamaz. Bu bana ait bir söz, böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Ama eğer doğruyu yaparsanız zaten insanlar kabul de ediyor, destek de veriyor. ‘Aklın yolu bir’ diye düşünüyorum. Bu manada ilçemize katkımız oldu mu? Evet, olduğu görüşündeyim. Kayseri’deki tecrübeyi, Yahyalı’ya taşımanın, yansıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz; dört yılın sonunda söylüyorum bunu. Yerinde işler yaptığımıza inanıyorum. Dört yıl önce çekilmiş Yahyalı fotoğrafları ile bugünkü Yahyalı’nın fotoğraflarını kıyasladığımda gerçekten ben de inanamıyorum: gerçekten güzelliklere imza atmışız demek ki. Başta Yahyalı’ya yakışan, vizyonuna uygun bir meydan düzenlemesi ve beraberinde Yahyalı’nın tam kalbine bir Türk bayrağı dikmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yahyalılı büyüklerimizin gelip ‘Aferin evladım’ deyip alnımızdan öptüğü, hayır duası ettiği; tüm Yahyalıların mutluluk ve heyecanla bitişini beklediği bir proje, Meydan Projemiz. İlçemize de çok yakıştı. Yahyalımız, Yahyalı’da yaşayan insanımız her şeyin en güzeline, en iyisine layık; bu düşünceyle çalışıyorum. İnşallah 24 Haziran seçimleri öncesinde Sayın Bakanlarımız ve Milletvekilimizin de katılımlarıyla açılışımızı yapmış oluruz. Eskiden 12 olan mahallemiz, ’41 kere maşallah’ diyorum, 41’e çıktı. Ve tabi hizmeti de mutluluğu da yaymak durumundayız; sadece merkezdeki 12 mahalleyle sınırlı kalamayız. İnsanımız da merkezle hatta Kayseri ile aynı yaşam standartlarını yakalamak istiyor. Bu manada işimiz biraz zor doğrusu, ama Allah’a hamdolsun, Kayseri’deki dostlarımız, Kayseri’de bıraktığımız iz ve neyi nereden, kimden isteyeceğini bilmenin getirdiği avantajlarımız ile Yahyalı için bir şeyler yapabiliyoruz. Tabi Yahyalı halkımızın desteği de asla yabana atılamaz; inşaat işi pek sevilen bir iş değil, ama Yahyalı insanı kadirşinastır. Teşekkür ediyoruz anlayış, sabır ve destekleri için.” dedi.

Yeni Meydan Yahyalı’ya Çok Yakıştı

Ülkemizin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Yahyalı’da Ekim 2017 tarihinde başlatılan meydan düzenleme çalışmaları tamamlanarak halkın hizmetine açıldı.

Yahyalı Meydan Projesi’nin açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.Meydan Projesini, ‘hayalindeki merkez’ olarak değerlendiren Öztürk, “Gerek Bakanımız Özhaseki’nin gerekse de Mustafa Çelik Başkanımızın meydan projesinde emeği geçti. Kendilerinden Allah Razı olsun. Bu çalışma gerçekten Yahyalı’ya yakıştı.At binenin kılıç kuşananın demişler. Büyükşehir Belediyesi ve Fen İşleri Ekiplerini çok teşekkür ediyorum. Biz istemesini bildik, onlar da vermiş oldu. Yahyalı’daki hemşehrilerimizi de toza, toprağa katlandıkları için teşekkür ediyorum. Vatandaşımız önce doğalgazdan dolayı, ardından Meydan projesinden dolayı toz toprak içerisinde kaldı. Ama artık dua faslı gelmiş oldu. Hemşehrilerimizi yenilenen Meydanımızı güzel güle kullansın” dedi.

Yahyalı’nın çok güzel bir ilçe olduğunu; ancak eski meydanın Yahyalı’ya yakışmadığını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Bir ilçenin vitrini meydanıdır. Burası için yeni bir proje hazırladık ve 7 ay önce temellerini atarak çalışmalara başladık. Koca Çay üzerine 1 adet 22 metre genişliğinde 12 metre uzunluğunda fore kazıklarla güçlendirilmiş temel üzerine oturan Ağır Vasıta Köprüsü yaptık. 8 adet 4 metre genişliğinde, 8 metre uzunluğunda Yaya köprüleri yaptık. Koca Çay’ın aktığı kanal boyunca 900 metre uzunluğunda konsol yürüyüş yolları ve kanal üzerine korkuluk yaptık. Yaya yolları için 6 bin 500 metrekare doğal bazalt taşı ile yer döşemesi yaptık. Toplamda 35 bin metrekare alanda yol, yaya yolu, asfalt ve peyzaj alanlarının düzenlemesi gerçekleştirildi. Ve inanıyorum ki ilçemize yakışır bir meydan ve çevresi oluştu. Böylece 2016 yılında yine Büyükşehir Belediyemizce yapımı tamamlanan Gözbaşı Parkı ve Sosyal Tesisleri ile ilçe meydanı arasındaki alanda bütünlük sağlanmış oldu. Bu çalışmalarla birbirine karışan yaya ve taşıt trafiği de disipline edildi. Yapılan yatırımların Yahyalı ilçesine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Yahyalı’ya her gelişlerinde hayırlı bir işe imza atıldığını söyledi. Konuşmasında Bütünşehir Yasası’nın öneminden de bahseden Bakan Özhaseki, “2014’te Bütünşehir Yasasının bir nimet olduğunu, birlikteliğin bereket olacağını anlattığımızda muhalefettekiler ‘Şehirler gelecek Yahyalı’nın arsalarına el koyacak’ lafı çıkardılar. Şimdi görüyorsunuz. Buraya yapılan yatırımların canlı şahidi sizlersiniz” dedi.

Önceliğimiz; İnsan Odaklı Belediyecilik

Sosyal Belediyeciliği çok önemseyen ve bu alanda yaptığı çalışmalarla Yahyalı halkının sevgisini kazanan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, vatandaşların mutluluğunu önemseyen ve herkese ihtiyaç doğrultusunda hizmet sunmayı amaçlayan sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşların refahını yükselterek, onların gönüllerine dokunacak işler yapmaya devam ediyor.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, “Hep söylüyorum, belediyecilik iki yönlü; teknik belediyeciliği belki herkes yapabilir. Yolu, parkı, bahçeyi herkes yapabilir ama sosyal belediyecilik daha farklı. Hem inancımız hem fıtratımız gereği çok önemsiyoruz sosyal çalışmaları. Gençlere dokunabilmek, bu kapsamda belki de en önemli çalışmadır. Şükürler olsun 2 gündür gençlerimizle beraberiz. Gerçekten onlara bir şeyler verebiliyorsak, onları topluma kazandırabiliyorsak, farklı kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlayabiliyorsak ne mutlu bize. Önümüzdeki günlerde temelini atacağımız konferans salonumuz var; içerisinde tiyatro salonu ve kütüphanenin de bulunacağı. Gençlerimizin keyifli ve verimli vakit geçirebilecekleri bir mekanları olacak. Spor alanında da Süper Toto’ya teşekkür ediyorum, 2 halı saha için hibe verdiler, iki mahallemizde yapımları devam ediyor. Büyükşehir’in desteğiyle de mini futbol sahalarımız var.

YAHYALI’DA RAMAZAN BİR BAŞKA GÜZEL

İftar sofralarımız bizim kardeşlik sofralarımız.Kardeşlik sofralarımız sayesinde halkımızla bir araya gelip Ramazan ayının bereketini ve güzelliklerini hep birlikte yaşıyoruz.Ben Kardeşlik Soframızı çok önemsiyorum. Meleklerin gıpta ettiği bu sofrada gencimiz, ihtiyarımız, çocuğumuzla, hanımımızla bir arada iftar ediyoruz. Belediye olarak bu güzelliğe imzamızı atıyoruz. Belediye olarak vergilerden topladığımız parayla bu sofraları kurmuyoruz. Sağolsun hayırsever iş adamlarımız Kardeşlik Sofralarımıza destek veriyorlar. Ben buradan iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Personelime teşekkür ediyorum. Sabah 8’de işbaşı yapıyor, 17’den sonrada burada sizlere Kardeşlik Sofrası kuruyorlar.Allah, onlardan binlerce kez razı olsun.  Ramazan-ı Şerif programlarımız çerçevesinde meydanda Ramazan Ayı’nın manevi havasını birlikte yaşamak için, Cumhuriyet Meydanına İftar ve İkram Çadırı kurduk. Ayrıca Kur’an ziyafeti, ramazan özel programları, 57 Ülke, 57 Renk, Tek Ümmet programı gibi Ramazan’da çeşitli etkinliklerimiz var. İlçemizdeki birlik ve beraberlik gıpta ile bakılacak düzeyde. Rabbim bu güzelliğimizi bozmasın. Biz, halkımıza hizmet etmekten zevk alıyoruz. Belediye olarak, hacet kapısıyız, doğana beşik, ölene mezarız. Hemşerilerimizin sıkıntısı, bizim sıkıntımız. Kederi bizim kederimiz, sevinci de bizim sevincimiz. Biz belediye olarak, her zaman hemşerilerimizin yanındayız.”

“Kapuzbaşı Şelaleleri Turizm Master Planı Yahyalı’yı Uçuracak”

Türkiye’nin önemli turizm değerlerinden biri olan Kapuzbaşı Şelalelerinin turizme kazandırılması için başlatılan Kapuzbaşı Şelaleleri Turizm Master Planı Proje çalışmaları devam ediyor.

Kapuzbaşı Takım Şelalelerinde uygulanacak master planı ile hem bölgenin kalkınması hem de şelalelerin ülke turizmine kazandırılmasını amaçladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Esat Öztürk, “2018 yılında bitecek projelerimiz var. Bir yılla sınırlı değil, uzun yıllara sari olacak bir projemiz var ki; Yahyalı’yı uçuracak diye düşünüyorum: Kapuzbaşı Turizm Master Planı. Kapuzbaşı Master Planı ile Yahyalı’nın bir rüyasını daha gerçekleşmiş oluyor. Bu proje bir kaç aşamadan oluşacak. Burada Allah’ın lütuflarından, dünyada eşi benzeri az rastlanan şelalelerimizi ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. TOBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi destek veriyor. Henüz çok fazla tanıtım yapamıyoruz şu anda, turist ağırlamada kapasitemiz yetersiz şu an. Müşavir firma saha çalışmasını sürdürüyor, proje hazırlanacak, inşallah. Çalışmalar devam ediyor. İlçemiz, Kayserimiz ve ülkemiz için çok önemli bir proje.Dünya çapında önemli bir turizm değeri olan bir yerden bahsediyoruz. Pansuman projelerle büyük hedeflere ulaşılmaz. Bu daha geniş kapasiteli ve kapsamlı bir proje. Bir yandan bu devası projenin yapım çalışmalarının başlaması konusunda hazırlıklarımızı yaparken bir yandan da yollarımızı, konaklama imkânlarımızı, sosyal yaşam alanlarımızı kısacası Yahyalımızı bu önemli projenin ilçemize getireceği önemli potansiyelin, misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir hale getirme çabası içerisindeyiz. Uzun vadede çok önemli kazanımlar sağlayacak olan bu projenin en önemli altyapısı ilçemizi tüm dinamikleri ile bu potansiyeli karşılayacak her türlü imkanı sağlamakla olacaktır. Bunun için de çalışmalarımız devam ediyor.

Turizmde Yahyalı Ayağı Mutlaka Olmalı

Heyecan duyduğumuz ve sabırsızlıkla beklediğimiz Yahyalımızı uçuracak çok önemli bir proje. Erciyes Master Planı nasıl ki Erciyes’i şaha kaldırdıysa, dünyaya tanıttıysa inşallah Kapuzbaşı Şelaleleri Turizm Master Planı da Yahyalı’yı ve Kayseri’yi uçuracak.Yahyalı deyince turizm, turizm deyince Yahyalı akla gelir. Turizm konusunda iddiamız var. Kayseri’de turizm merkezimiz Erciyes ama tek başına yeterli değil. Üç ay kaymakla iş bitmiyor. Eğer turizm yaz aylarında da devam edecekse, biz Kapadokya, Erciyes ve Sultan Sazlığı ile Kapuzbaşı Şelalelerini birlikte düşünmeliyiz. Bacasız fabrikayı hayata geçirmek istiyorsak, turizmde Yahyalı ayağı mutlaka olmalı.

Orman Köşk Kalite ve Standartları Artıracak

Milli Parklar Müdürlüğümüzün Allah nasip ederse Orman Köşk diye tabir edilen 15 tane konaklama alanı yapacak. Bu bir kere oraya bir kalite getirecek konaklama standartlarını daha üst seviyelere çıkaracak. Dolayısıyla orada yaşayan insanların da ufkunu açmış olacak. Milli Parklar Müdürlüğünün bu anlamda birçok yerde yaptırmış olduğu güzel örnekler var. Turizm hizmet kalitesi ile eşdeğer. Bu proje bu konuda bölge insanımızın ufkunu açacak diye düşünüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.