“SEVDAMIZ KURANCILI’YI GÜZEL HİZMETLERLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Üretken Belediyecilik anlayışı çerçevesinde 5 yıla sayısız proje sığdıran Kurancılı Belediye Başkanı Erdoğan Tekeli, “Bizim sevdamız Kurancılı sevdası. Buraya hizmet etmek için geldik 5 yıllık süreçte gecemizi gündüzümüze katarak çalışarak Kurancılı’ya güzel hizmetler kazandırdık. Bundan sonrada kısmet olursa aynı aşk, heyecan ve özveri ile Kurancılı’yı yeni ve büyük projelerle buluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

0
928

Kurancılı halkının teveccühü İle 2014 yerel seçimlerinden Belediye Başkanlığına seçilen Erdoğan Tekeli, 5 yıllık süreçte gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili dergimize yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “2014 mahalli seçimlerinde halkımızın destek ve takdiriyle Milliyetçi Hareket Partisi’nden Kurancılı Belediye Başkanı seçildim. Göreve başladığımız 2014 yılından bugüne kadar imkanlarımızı en verimli şekilde kullanıp Kurancılı’nın ihtiyaçları çerçevesinde bazı büyük, küçük çalışmalara imza attık. Biz bu göreve başlarken yapacaklarımızla ilgili bir broşür hazırladık. Hedefler belirledik. Bu hedeflerimizin çok çok üzerinde projeyi Beldemize kazandırdık. Geçmişe dönüp yaptığımız çalışmalara baktığımızda Belediyemizin araç filosunu yeniledik. Kasabamız atık su arıtma tesisini hizmete aldık. Kasabamıza simge olması amacıyla 15 Temmuz saat kulesini yaptık. Kasabamızın ihtiyacı olan tüm yolları kilit parke ile yapmaya devam ediyoruz. Belediye binamızın, sosyal tesisimizin kütüphanemizin yapım bakım ve güzelleştirilmesi çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Kasabamızın içme suyu temizlik sorunu, Park ve bahçelerin bakımı, Çocuk oyun gruplarının yapılması gibi çalışmaları gerçekleştirdik. Soysal belediyecilik çalışmaları kapsamında kasabamızdaki cami ve dernekler ile okulumuza elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Öğrencilerimize ise imkânlarımız kapsamında destek vermeye çalışıyoruz.  Yapılan tüm bu çalışmalarla Kurancılı, bambaşka bir noktaya geldi. Kurancılı’nın tarihinde bizim bu yaptığımız kadar hızlı bir tempoda hiçbir belediye başkanı döneminde bu kadar çalışma yapılmamıştır. 5 yılda 15- 20 yıllık süreçte yapılabilecek hizmetleri gerçekleştirdik. Kurumsal yapısıyla, mali disiplini ve düzeniyle örnek bir belediye konumuna geldik. Bizim şuanda piyasaya hiçbir borcumuz bulunmuyor. Şahıs olarak da hiç kimse çıkıp benim buradan alacağım var diyemez. İller bankasına ve diğer devlet kurumlarına olan borçlarımız var. Bunları da bitirmek gibi bir durumumuz yok küçük ölçekli bir belediyeyiz. Yapılandırılmış borçlarımızı da İller bankasından gelen payımızla ödemeye çalışıyoruz. Kalan kısmı da hizmet üretmek noktasında kullanıyoruz. Yani anlayacağınız kısıtlı imkanlarla çok fazla hizmete imza atma başarısı gösteren bir belediye konumundayız. Söz verip te yapmadığımız bir çalışmamız olmadı. Söz verdiğimizden çok fazlasını yapmanın gururunu ve onurunu yaşıyorum. Kısmet olursa, halkımızda bizleri layık görürse yeni dönemdi doğalgaz ve içme suyu hatlarının yenilenmesi noktasında çalışmalarımız olacak. Bunun yanında ihtiyaç duyulan her alanda çalışmalarımız devam edecek. Biz sevdalısı olduğumuz memleketimize hizmet için buradayız. İnşallah bizim için de memleketimiz için de hayırlısı neyse o olur.

“Altyapı ve Arıtma Tesisimiz Tamamlandı”

Kasabamızda altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Bu yıl içerisinde en büyük projemiz olan atık su arıtma tesisi projemizi tamamlayarak hizmete açtık. İller Bankası aracılığıyla Kurancalı’ya kazandırdığımız atıksu arıtma tesisimiz bugün ki değeri ile 5 milyon gibi bir paraya mal olmuş önemli bir proje. Biz 2015-2016’da müracaat ettiğimizde 2.5 milyon civarındaydı şuanda 5 milyon civarında bedeli var orasının. Bunların dışında alt yapıda bir su hattının değiştirilmesi ve bir tanede Doğalgazın gelmesiyle bizim toprak altında hiçbir işimiz kalmıyor. Sonrasında güzelleştirme çabası peyzaj çalışmaları, Park bahçe oyun grupları, Orman ağaç yeşil alanlar çoğaltmaya devam edeceğiz.

“Yeni Park ve Yeşil Alanlar Oluşturduk”

Mesela 4 tane park yaptık Cumhuriyet parkı, Aşır Kara parkı, Cemal Önkol parkı vs.

Büyük alanlarda orman çalışmaları yaptık. Selahattin gür hatıra ormanı Adalet kolu kısa hatıra ormanı gibi binlerce ağacı toprakla buluşturduk.

“Tesislerimizi Yeniledik, Yeni Tesisler Kazandırdık”

Sosyal binalarımızın, tesislerimizin hepsini tamirat ve tadilat aldık. Belediye fırını, belediye düğün salonu, belediyemizin kendi mevcut binası, belediye garajı gibi belediyemize ait olan ne kadar sosyal tesis anlamında bina varsa hepsinin tamirat ve tadilatını yaptık. Belediye içerisinde daha iyi hizmet sunabilmek noktasında belediyemizin bütün sistemlerimi değiştirdik, bilgisayarlarını yeniledik. E belediye sistemine geçerek halkımızın işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilmelerini sağladık. Fiziki olarak hizmet binamızın tadilatını gerçekleştirerek daha kullanışlı bir hale getirdik. Elektrik tesisatından, yerlerdeki parkelere, deş cephe yalıtımından merdiven ve lavabolara kadar hizmet binamızı yeniledik. Bunun dışında bizim belediye bahçemiz hep topraktı ve bildiğiniz belediye hurdalığı gibiydi. Burada gerçekleştirdiğimiz peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarıyla belediye hizmet binamızın bahçesini yeniledik. Düğün salonumuzu tamirat ve tadilatını yaptık. Çeşmelerimizin tadilatlarını yaptık. Eskiyen pınarları yeniden hayata döndürdük.

“Temiz ve Sağlıklı Bir Kurancılı İçin Çalışıyoruz”

Temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturmak bizim en önemsediğimiz ve önceliklerimiz arasında yer alan konuların başında geliyor. Bu kapsamda; Kasabamızdaki bütün çöp bidonlarımızı yeniledik. Çöp toplama noktasında yeni araçlar aldık. Periyodik olarak çöplerimizi topluyoruz. Sağlıklı bir çevre oluşturmak noktasında özellikle bahar aylarında larva ve sinekler içim ilaçlama çalışmalarına başlarız. Bölgemizde yoğun bir şekilde hayvancılık yapılıyor. Besicilik yapıldığı için de ister istemiz sinek oluyor. Bahar döneminde başlayıp havalar soğuyuncaya kadar da bu işlemi düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Öyle ki yılda 10-15 bin civarında ilaçlamaya sadece ilaca para veriyoruz.

 “Bölgede Kütüphanemizin Benzeri Yok”

Bölgede hiç olmayan örnek çalışmalarımızdan biri olan kütüphaneyi kasabamıza kazandırdık. Binlerce kitabı olan bir kütüphanemiz var. Yine belediye bünyesinde, personelini de kendimiz görevlendirmek suretiyle hiçbir bakanlık ve kurumdan yardım almadan oluşturduğumuz kütüphanemizi hizmete açtık.

“Kendi İmkanlarımıza Kurancılı’nın Çehresini Değiştirdik”

Kasabımızın yol sorununu ortadan kaldırmak ve kasabamıza daha estetik bir görünüm kazandırmak noktasında yürüttüğümüz önemli çalışmalarımız var. Bu çalışmalarda en dikkat çekici nokta da tamamıyla kendi bütçemizle bunları yapmış olmamız. Kasabamızda hiçbir kredi kullanmadan165 bin metrekare taş yaptık. Hiç bir kredi kullanmadan kendi bütçemizle, bakın bu çok önemli. 165 bin metrekare kare gibi taş yaptık. Kasaba Meydanımızda gerçekleştirdiğimiz kilitli taş çalışmalarıyla meydanımızı modern ve estetik bir hale getirdik. Meydanda Ayrıca 15 Temmuz şehidimiz Ayhan Keleş adına Saat kulesi yaptık.

“Su Sorunumuzu Çözdük”

Su konusunda 15-20 kaynaktan su alıyoruz. Göreve başladığımda kuyular %30 performansla çalışıyordu. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bunu %100’e çıkardık. Bütün dalgıçları değiştirerek kuyuları yeniledik.10 tane de bölgeden su kaynağı ilave ettik. Ayrıca kasabamız meyilli bir arazi yapısına sahip olduğu için suyun yukarda kalan kısımlara ulaştırtılmasında sıkıntılar yaşıyorduk. Bu sorunları da çözdük. Su sıkıntısını bu şekilde çözerek susuzluk sorununu ortadan kaldırdık. Bizim şuanda depolara giden su hacmimiz 7500 nüfusa yetecek düzeyde. Bir yılımızı suyla harcadık ve nihayetinde de bu sorunumuzu tamamen ortadan kaldırdık.

“Sosyal Belediyecilik Alanında Güzel Çalışmalar Yaptık”

Sosyal belediyecilik alanında da imkanlarımız ölçüsünde yaptığımız çalışmalarımız var. Bunun dışında göreve geldiğimiz bu yana halkımızla iç içeyiz. Acımızı ve sevinçlerimizi hep birlikte paylaşıyoruz. Bunların dışında asker geceleri yapıyoruz. Bütün askerlerimize aileleri ile beraber düğün salonumuzda asker eğlencesi, asker kınası yaptık. Kaymakam Bey ve garnizon komutanımızı davet ederek sazlı, sözlü yemekli bir organizasyonla eğlencemizi gerçekleştirdik. Bunun yanında Kur’an kursundaki bayanlarımızı periyodik zamanlarda Konya’ya, Mevlana’ya gönderdik. Bunlar gibi tarihi yerlere günü birlik gidip geldiler. Yine 15 tane üniversite öğrencimize her ay periyodik olarak karşılıksız burs veriyoruz. Anaokulu öğrencilerimizin 5 yıldan beridir servis ücretlerini biz karşılıyoruz. Eğitime destek noktasında okullumuzun ve öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kırtasiyeden temizlik malzemesine, bahçe düzenlemesinden oyun gruplarına kadar okulumuzun kadar yapılması gereken her şeyi yaptık. Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde okulumuzun yanında cami ve derneklerimizin de tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunun yanında mezarlığımızda gerçekleştirdiğimiz temizlik, düzenleme ve revize çalışmalarıyla mezarlığımızı modern bir hale getirdik.

“Yeni Dönemle İlgili Önemli Projelerimiz Var”

Şimdi önümüzdeki dönemde kasabamızı doğalgazla buluşturmayı planlıyoruz. Bununda ilk adımlarını attık. İlk çalışmalarını da yaptık. Bundan sonraki dönemde inşallah hedefimiz Doğalgaz ve kasabamızın içme suyu hattının tamamen yenilenmesi. Çünkü su hattımız 1967’den sonra yapılmış ve günümüze kadar kullanılmış. Artık ihtiyaca cevap veremiyor ve en önemlisi halkımızın sağlığını tehdit ediyor. Kasabamızın eskiyen içme suyu alt yapısını tamamen yenileyeceğiz. Bunların dışında hatıra ormanı oluşturmaya, mezarlıkların parkların ve çeşmelerin bakım onarımına devam edeceğiz. Anaokulu öğrencilerimize burs desteğine devam edeceğiz. İhtiyaç olan bölgelerimizde kilit parke ve asfalt çalışmalarımız devam edecektir. Belediyeciliğin gerektirdiği hizmetlerin yerine getirilmesinin yanı sıra sosyal belediyecilikle de ön plana çıkmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.