“Şehzadeler Belediyesi Kendi Elektriğini Üretecek”

Şehzadeler Belediyesi, Manisa’da bir ilk olacak Güneş Enerji Santrali projesini hayata geçiriyor. Şehzadeler Belediyesi, Kırançiftlik Mahallesinde 20 dönümlük arazi üzerinde yapılacak olan 990 KW’lık santralden üretilecek olan elektrik belediyenin yıllık elektrik giderinin % 60’ını karşılayacak.

0
554

Şehzadeler Belediyesi, Manisa’da bir ilk projeyi daha hayata geçiriyor. ZAFER Kalkınma Ajansının desteği ile yapılacak olan projeyle, Kırançiftlik Mahallesinde 20 dönümlük arazide kurulacak olan 990 KW’lık güneş enerji santrali projesinin sözleşmesi geçtiğimiz gün ZAFER Kalkınma Ajansının Kütahya’da ki merkezinde imzalandı. Kurulacak olan güneş enerji santrali ile Türkiye’ de kendi enerjisini üretecek olan sayılı belediyelerden olacak Şehzadeler Belediyesi, ihtiyacı olan elektriğin % 60’ını bu santralden karşılayacak. Şehzadeler Belediyesi olarak yapacakları güneş enerji santralinin 5 yıl içerisinde kendisini finanse edeceğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Kütahya’da ZAFER Kalkınma Ajansının merkezinden Manisa’ya Şehzadelerimize bir müjdeyi daha veriyoruz. Şehzadeler Belediyesi olarak 2016 yılından bu yana üzerinde çalıştığımız bir projemiz vardı. Şehzadeler İlçemizde bir Güneş Enerji Santrali kurmak. Kırançiftlik Mahallemizde ki 20 dönümlük bir arazimizde gerekli tüm izinleri alarak projemizi hazırladık ve ZAFER Kalkınma Ajansı’nın da enerji yatırımları ile ilgili bir hibe desteği vardı. Bu hibe destek programına başvurduk ve şükürler olsun ki projemiz kabul gördü.

Şehzadeler Belediyesi olarak ZAFER Kalkınma ajansına sunmuş olduğumuz bu 5.’nci projemizde kabul gördü. Şehzadeler Belediyesi olarak yapacağımız Güneş Enerji Santralimize 1 Milyon 200 bin TL’lik bir hibe desteği alıyoruz. Projemizin toplam maliyeti yaklaşık olarak 5 Milyon TL civarında tutuyor. 990 KW’ üretim gücüne sahip Güneş Enerji Santralimizde Şehzadeler Belediyesi olarak parklar ve sokak aydınlatmalarında kullandığımız elektriğin büyük bir kısmını buradan karşılamış olacağız. Bu proje kısa bir süre içerisinde kendi kendini finanse ediyor. Zaten aldığımız 1 Milyon 200 Bin TL’lik bir hibe desteğimiz var, geriye kalan kısmı da geliriyle birlikte kendi kendisini ödeyecek. Yaklaşık 4- 5 yıllık süre içerisinde bu projemiz yaptığı elektrik üretimi ile kendi kendisini finanse etmiş olacak. Bundan sonra da Şehzadeler Belediyesi kendi elektriğini üretmiş olacak. İnşallah en kısa sürede gerekli olan tüm ihaleleri gerçekleştirip, güneş enerji santralimizi yapacağız ve Şehzadeler Belediyesi olarak Manisa’da bir ilke daha imza atmış olacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.