“ÖNCELİĞİMİZ KAYSERİ”

Melikgazi Belediye Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak Kayseri’nin % 50 sine hizmet veriyorduk. Bundan böyle Kayseri’nin tamamına hizmet vereceğiz. Yani Melikgazi’deki ekonomik canlılık, üretimdeki artış, istihdamın oluştuğu çalışmaları Kayserimizin tüm ilçelerine yaygınlaştıracağız.” dedi.

0
827

AK Parti’nin belediye başkan adaylarını belirleme sürecindeki hummalı ve titiz çalışmalarına duyduğu güveni dile getiren Başkan Büyükkılıç bir AK Partili olarak gerek Kayseri Büyükşehir’de ve gerekse tüm ilçelerinde AK Parti Yönetimi kimleri adaylığa uygun görürse sonuna kadar destek vereceklerini, önce Kayseri ve Kayseri halkı için sonra AK Parti için çalışmaya devam edeceklerini kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 24 Kasım‘da yaptığı açıklama ile Memduh Büyükkılıç‘ın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı da kesinlik kazandı. Aday tanıtım toplantısının ardından İstanbul‘dan Kayseri‘ye dönen Büyükkılıç büyük bir sevgi seli ve coşku ile karşılandı.  Büyükkılıç: “Yıllardır beraber yürüdüğüm dava arkadaşlarımla birlikte havaalanından, AK Parti İl Başkanlığımıza kadar konvoyla birlikte geldik. Gönül verdiğim davamızın her kademesinde Kayserili vatandaşlarımıza hizmet etmek için çalıştık. Yılların birikimi olan tecrübemizi Melikgazi‘de olduğu gibi Kayseri‘mizde kullanmak için yeniden “Bismillah” diyoruz. Rabbim besmele ile çıktığımız bu yolda siz değerli hemşerilerimin teveccühü ile hayırlı işler yapmayı nasip eylesin.

Kayseri belediyecilik modeli ile başlanılan yatırım ve hizmet hamlesi ile 2019‘lu yıla gelindi. 2004 yılında rekor bir oy oranı ile ‘hizmete devam’ denildi. Bu yetmedi 2009 yılında 7 belde belediyesi Melikgazi Belediye bünyesine katıldı. Ancak gerek hizmetin kalitesinde ve gerek ise eşitliğinde hiçbir değişim olmadan şehrin en ücra köşesine her hizmeti büyük bir şevk ve heyecanla sunduk. 1999 yılı ile 2018 uydu harita fotoğraflarına bakıldığında büyük ölçekli parklar, sosyal konutlar, spor ve sosyal tesisler, kentsel dönüşüm projeli ile yükselen bloklar ile ilçenin fiziki yapısının değiştiğini görürsünüz. Gerçekleştirilen yatırımlar ile sadece fiziki yapı değil bu mekânlardan yararlanan bireylerin sosyal yaşamları da değişti. Kısacası Melikgazi’de çok büyük değişikler oldu. Ancak değişmeyen tek şey bizlerin çalışma şevk ve heyecanı olmuştur. Bundan sonra aynı enerji, şevk ve heyecanla tüm Kayseri’yi kucaklamaya ve her köşesine hizmet götürmeye devam edeceğiz.”

MELİKGAZİ DEĞİŞİYOR, YENİLENİYOR

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projeleri ile mahallelerin hızla dönüştüğünü bu dönüşüme paralel olarak Melikgazi’nin hızla yenilendiğini söyledi.

Melikgazi Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmaları genişletmeye ve yeni alanlarda kentsel dönüşümü uygulamaya devam ediyor. Kentsel dönüşüm projeleri ile semtlerin geliştiğini, güzelleştiğini ve yenilendiğini ifade eden Başkanı Memduh Büyükkılıç, yenilenen her mahallede kentsel dönüşüm ile birlikte sosyal değişiminde sağlanacağını ve ekonomik büyümeye katkı ve destek olunacağını söyledi. Melikgazi Belediyesi olarak, özellikle de kentsel dönüşüm alanında halkın bu denli güvenini kazanmış olmanın işini hakkıyla, ekip ruhuyla, hakkaniyetle ve yasalara uygun biçimde çalışmaya bağlayan Başkan Büyükkılıç; “Çalışmadan hiçbir şey kazanamazsınız. Kentsel dönüşümde biz İç Anadolu’da birinciyiz. Bizim için en önemlisi uygulamanın yapılmış olması: 1.500 Küçükali Mahallesinde, 2 bin Kazımkarabekir’de 500 Anbar bölgesinde toplam 4 bin konuttan söz ediyoruz. Bakın 4 bin konutta çalışma yapılıyor ve bir kardeşimizi kırmadık, bir kardeşimiz itiraz etmedi, bir kardeşimizi karşımıza almadık. Ekibimizin yaptığı o adil, yönetmeliğe uygun, Bakanlığımızın denetimine açık biçimde çalışması sayesinde bir vatandaşımız gelip de “Memduh Başkanım beni mağdur ettin” diye itirazda bulunmuyor.

“Melikgazi Farkı Bu: Ekibine Önem Vermek ve İnsanına Değer Vermek”

Küçükali’de konutlar teslim edilme aşamasında; Anbar’da teslim aşamasında; Kazım Karabekir’de maksimum 2 bin konut, hepsinin ihalesini yaptık. Geçen Ramazan Bayramı’nda biz izah ediyorduk, Kazım Karabekir’de. Kurban Bayramı sonrasında temel attık. Melikgazi farkı bu. Ekip çok önemli. Ondan sonra insana değer vermek, onu ikna etmek ve izah etmek.

Karacaoğlu-Battalgazi Mahallesi’nde bir proje daha var şimdi: 2. Etabı, bunun da dosyasını hazırladık Bakanlığa sunduk.

“İç Anadolu’da Uygulamada Birinciyiz”

6356’ya göre Kayseri’de işi en iyi süresinde götüren ve uygulayan, proje bağlamında değil uygulama noktasında İç Anadolu’da birinciyiz. Tüm Türkiye demem, diyemem; diğerlerini rakamsal olarak detaylı bilmediğim için Kayseri’de, İç Anadolu’da diyorum. Bizimkinin ayağı yere basmalı; biz kendimizi bilmeliyiz, çevremizi bilmeliyiz. Biz kendi içinde tutarlı, yaptığı çalışmaları en iyi işleyişle ve sürecinde yürütüyoruz.

“Mahallelerimizi Yeniliyoruz”

Kentsel dönüşüm projeleri ile mahallelerdeki riskli yapıların yıkılarak yerlerine sosyal donatıları ile son derece modern ve yaşanılabilir konutlar inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç “Melikgazi’de yaşayan mahalleleri yeniliyoruz. Vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini yükselterek huzur içerisinde güvenle ikamet edecekleri mekânlar oluşturuyoruz. Belediyemizce geliştirilen projeler ve bakanlığımızın destekleri ile 2015 yılından bu yana Karacaoğlu, Battalgazi, Yıldırım Beyazıt, Küçükali, Kazım Karabekir ve Anbar, Mahallelerimizde toplam 4425 dairelik 96 blokun temeli attık. Bu blokların inşaatları tüm hızıyla devam ediyor. 24 blok tamamlanarak toplam 1240 daireyi hak sahiplerine teslim ettik” şeklinde konuştu. Başkan Büyükkılıç, 2019 yılı sonunda tüm mahallelerdeki inşaatların tamamlanacağını ve Kentsel Döşümün tamamlanarak yenilenen mahallelerinin artık birer prestij semtler olarak huzur mekanları olarak anılacağını sözlerine ekledi.

Melikgazi’ye “Tarihi Dokunuş”

Tarihi dokuya sahip çıkan, geleceğe taşıyan bir anlayışla hareket eden Melikgazi belediyesi bir yandan bu alandaki başarısını ödüllerle taçlandırmaya devam ederken bir yandan da bu alanda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalara yenilerini eklemeye devam ediyor.

Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara büyük önem verdiklerini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, tarihe dokunarak tarihi yapıları onardıklarını ve bu yapılara çeşitli fonksiyonlar yükleyerek gelecek nesillere aktardıklarını söyledi. Melikgazi Belediyesince 2015 yılından itibaren 43 tarihi mekânın aslına uygun olarak onarılarak günümüz hizmetine sunulduğunu söyleyen Başkan Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak geçmişimizi seviyor, geçmişimizle, tarihimizle övünüyoruz. Onlara layık olabilmek için Melikgazi Belediyesi olarak Kayserimizdeki tüm tarihi dokuyu ele alma niyetiyle yola çıktık. Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara sahipleniyoruz. Bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun da bir kültür mirasıdır. Bu nedenle koruma planları hazırlıyor, aslına uygun olarak onarıyor ve halkın hizmetine sunuyoruz. Kentsel tasarım birimimiz tarihi yapı ve değerlerimizi korumak, tarihi dokuyu yeniden canlandırmak için harıl harıl çalışıyor. Kuşluklarda da dahil her birine dokunmaya çalışıyoruz. Melikgazi mücavir alanı da genişleyince bu alandaki sorumluluğumuz daha da arttı. 800 civarındaki esere adeta dokunuyor. Kimisi proje aşamasında, kimisi anlaşma aşamasında, kimisi ihale aşamasında, kimisi imalat aşamasında restorasyonu tamamlanmış, kimisi yapılmış, bitmiş. Onlarla ilgili nasıl bir fonksiyon yükleriz mantığı çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. Mutlaka her birine dokunmaya çalışıyoruz.

Son 4 yılda 43 Esere Dokunduk

Tarihi dokuya sahip çıkan tarihi geleceğe taşıyan bir anlayış çerçevesinde hareket ettiklerini ifade eden Melikgazi Belediye Başkanı Menduh Büyükkılıç, “Son 4 yıl içerisinde ihtisasa, uzmanlaşmaya önem veren bir belediyeye olarak ilgili birimimizi bağımsız olarak kurduk. Daha önce fen işleri birimimiz bünyesinde yürüttüğümüz bu çalışmaları uzmanlığa önem veren bir belediye olarak kentsel tasarım birimimizi kurduk. Bu birimimiz bünyesinde kurduğumuz ekiple birlikte Melikgazi Belediyesine layık olacak şekilde tarihi dokuyu sahiplenen ve onu geleceğe taşıyan çalışmalar yaptık. Her sene bütçemizden 10-12 milyon Tl bu alana kaynak aktarıyoruz. 4 yıllık süreç te toplamda 43 eseri tamamladık. Bunların hepsi ilmek ilmek dokunuyor. Kolay değil. Kuruldan geçme boyutları da olduğu için zaman ve sabır gerektiren işler. Biz bu konuda çok olumlu çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Nitekim Melikgazi Belediyesi bu konuda özel ödül aldı. Metin Sözen hocamız bile bu konuda hayretler içerinde kaldı. Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar çalışmayı nasıl yaptınız diye. Biz bu konuda ciddi bir çalışma içerisindeyiz. ”dedi.

Tarihi Kentler Birliği’nden Melikgazi’ye “Metin Sözen Büyük Ödülü”

“Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü” ise Melikgazi Belediyesi’nin Kentsel Bütünlük İçinde 6 Projesi İle 5 Uygulama çalışmalarına verildiğini hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen 5 ibadet, 3 konak, Ağırnas Yeraltı şehri ile Dörtayak Türbe Restorasyon çalışması olmak üzere 11 yapının ödüle layık bulduğunu kaydetti. Ödüle layık bulunan 11 çalışmada eserlerin çevresi ve kültürel yapı içerisindeki bütünlük, yanını tamamlanması ile tekrar kültürel miras olarak günümüz hizmetine sunulmasının “Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü” almasına en büyük etken olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç ”Melikgazi Belediyesi olarak tarihi yapıları aslına uygun olarak onarıyoruz. Tamamlanan yapıda günümüzün hizmetine sunuyoruz. Gerçekleştirilen ve çalışması tamamlanan 36 eserde 11 eserimiz ödül almıştır. Bu da yaptığımız çalışmanın yerinde, zamanında ve hakkı ile yapıldığının bir ifadesidir. Aslına uygun çalışmamız kültürel bütünlük, miras ve yapıya özgün çalışmadan dolayı ödüle layık bulunmuştur.” açıklamasında bulundu. “Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü” bizzat Prof.Dr. Metin Sözen’den alan Başkan , onarılan ve gelecek kuşaklara kültür mirası olarak hizmet verecek eserlerin Anadolu’nun birer tapusu olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.