“MUTLUĞUN VE HUZURUN KENTİ SİNOP’UN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ülkemizin en huzuru ve en mutlu ili olarak ön plana çıkan Kuzeyin parlayan yıldızı Sinop’un güzelliğine güzellik katmak için yoğun bir çalışma içerisinde olan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, “Huzurlu ve güzel bir şehir, mutlu insanlar” sloganıyla yoluna devam ediyor.

0
953

Şehrin ihtiyaçlarını karşılamanın yanında şehre farklı bir görünüm kazandırmaya da çalıştıklarını ifade eden Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, kent kimliğine ve şehrin marka değerine katkı sağlayacak öncü projelere imza attıklarını söyledi. Şehrin imarı ve modernizasyon çalışmaları kapsamında Sinop’a birçok önemli eser kazandıran Belediye Başkanı Baki Ergül, aynı zamanda şehrin marka değerini ortaya koyacak alanlarda şehir estetiğini ön plana çıkaran, şehrin tarihi ve kültürel kimliğini yansıtan önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, eşsiz güzelliği ve modern kent kimliğiyle ülkemizin en huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı şehirlerinden biri olan Sinop’ta gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla dikkat çeken Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, “Sinop dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi, dünya cenneti. Ve en mutlu insanların yaşadığı bir yer. Biz sahip olduğumuz bu güzellikleri korumanın yanın da şehrimizin daha da güzelleşmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Göreve başladığımız ilk günden itibaren bu şehre ve bu şehrin insanlarının yaşam standartlarının daha üst seviyelere ulaşmasını sağlamak için büyük bir kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. İlk olarak Sinop’un değişmez gibi görünen ve kadermiş gibi kabul edilen ve her zaman milat olarak adlandırdığım çok önemli çalışmaların, projelerini tamamladık. İçme suyu, kanalizasyon ve imar plan durumunu çözdük. Bunlar Sinop için milattır. Sinop, Türkiye’de musluklarından dünya standartlarında içme suyu akan sayılı şehirlerden biri oldu. Bu bizim için çok önemliydi. Bunu başardık. Temel altyapı sorunu tüm belediyelerimizin öncelikli ve en büyük sorunu. Bu konuyu çözüme kavuşturduk. Ön arıtmalı deniz deşarj sistemini kurduk. Şehrin daha modern ve daha düzenli bir şekilde gelişmesini sağlayacak önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Ayrıca Sinop’un giriş yollarıyla modern pazar yeri, mezbahane, parklar, yollar, sıcak asfaltlar yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Modern bir şehrin temellerini attığımız bu proje ve çalışmalarımızın yanında sürekli gelişen değişen ve büyüyen bir kimlik kazanan Sinop’un yaşadığı bu değişim ve gelişimin getirdiği yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek ve Sinop’u daha da güzel bir yaşam merkezi haline getirmek adına yürüttüğümüz çalışmalarımız devam ediyor. Yapılanlarla yetinmeyen ve hep daha fazlasını daha iyisini ve daha güzelini yapmaya çalışan bir anlayışla yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 “Sinop Tarihi Cezaevi Bambaşka Bir Kimliğe Bürünecek”

Sinop Belediye Başkanı Bak Ergül’ün uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığı ve projesini hazırlayarak yasal süreçlerini tamamladığı Tarihi Cezaevi Altı Rekreasyon Alanı Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop’ta Tarihi Cezaevi altında bulunan ve şehrin en güzel yerlerinden biri olarak oldukça büyük önem taşıyan alanın, yaşam alanı olarak yeniden düzenlenmesi ve şehre kazandırılması için uzun süredir hem yasal süreç olarak hem de proje süreci olarak üzerinde titizlikle durdukları Tarihi Cezaevi altı Rekreasyon projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Sıkıntılı bir süreci geride bırakarak önemli bir projenin hayata geçirildiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Baki Ergül,  “Tarihi Cezaevi altında çekek yeri olarak kullanılan alan yasal sürecin tamamlanmasının ardından Belediye Başkanlığımıza devredildi. Devir işlemlerinden sonra boşaltılan alanda başlattığımız Tarihi Cezaevi altı Rekreasyon projesi kapsamında ilk etap çalışmaları fen işleri ekiplerimizce hızla sürdürülüyor. Belediye Başkanlığımızca yapılan proje ile söz konusu alan hayata geçecek düzenlemeler ile yepyeni bir yaşam alanı olarak hizmete sunulacak. İçinde oturma alanları, Yürüyüş ve Bisiklet yolları, satış birimleri, Çocuk oyun alanları, restoranlar, kafeteryalar, otopark ve etkinlik alanlarının yer alacağı düzenleme ile Tarihi Cezaevi altı sahil bölümü bambaşka bir kimliğe bürünecek.” dedi.

Sinop’un Yeni Yaşam Alanı

Proje kapsamında her geçen gün gelişen ve büyüyen bir şehir kimliği kazanan Sinop’un önünü açmak, insanlara yeni yaşam alanları yaratmak, çevre ve görüntü kirliliklerini ortadan kaldırmak gibi birçok etkeni göz önünde bulundurduklarını ifade eden Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül,  “Sinop’un en önemli yerlerinden biri olan ve bir süredir yasal sorunları ile mücadele ettiğimiz alan alınan kararlar ile belediyemize devredildi. Bu alan yaptığımız proje ile vatandaşlarımıza yepyeni bir yaşam alanı olacak. Vatandaşlarımız burada yürüyüşlerini yapacak, bisiklete binecek, çaylarını denizi seyrederek yudumlayacak, çocuklar oyun alanlarında oynayacak, yemeklerini yiyecekler ve yapacağımız iskele çalışmalarımız ile küçük amatör balıkçı tekneleri burada demirleyecekler. Yani bu yeni yaşam alanında herkese yer olacak. Projenin ilk etap çalışmaları kapsamında deniz dolgusu kısmında yapılan temizlik ve reglaj çalışmalarımızın önemli bir kısmını tamamladık. Bu çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte sahil bandı boyunca oluşturacağımız yeni yaşam alanları ve sanat yapılarının yapımına başlayacağız. Sinop’un önemli bir çekim merkezi haline getirmeyi planladığımız ve bu doğrultuda projelendirdiğimiz bu alanı en kısa sürede tamamlayıp şehrimize kazandıracağız.” açıklamasında bulundu.

Çevre ve Görsel Kirlilik Ortadan Kalkacak

Projeyle hem şehre önemli bir yaşam alanı kazandıracaklarını hem de çevre ve görüntü kirliliğini ortadan kaldıracaklarını söyleyen Başkan Baki Ergül, proje ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Tarihi 7000 yıllık geçmiş dayanan ilimiz şehir merkezi dar bir alanda sıkışmış ve süregelen değişime ve artan nüfusa karşı sürekli yeni ihtiyaçları beraberinde getirmiş ve yeni yaşam alanları ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında gelişen bir şehirde özellikle çevre kirliliği ve görüntü kirliliği oluşturan unsurların ortadan kaldırılması kaçınılmazdır. Doğaya ve insanlara zarar verme aşamasına gelen unsurlar zaman içinde birer tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu unsurların bertaraf edilmesi gerekmektedir. Hem vatandaşlarımıza yeni yaşam alanı açmak ve sıkışan şehri rahatlatmak hem de yaşanan çevre kirliliği ile görsel kirliliği ortadan kaldırmak amaçlanmıştır.

Şehre Yeni Bir Kimlik Kazandıracak

İlimizde yaşayan vatandaşlarımızca ve ilimizi ziyaret eden tüm ziyaretçilerimizce kullanılan güzergahta yer alan Çekek yeri rekreasyon alanı projemiz artan nüfusla birlikte sıkışan şehri rahatlatacak ve insanlara özgür bir biçimde dinlenebilecekleri yeni bir yaşam alanı sunacaktır. Uzun yıllar önce ilgili kurum tarafından deniz dolgusu yapılarak tekne ve gemi bakım ve onarımı yapılmak amacı ile açılmış alan yıllar geçtikçe yarattığı çevre kirliliği ve görsel kirlilik hem doğaya hem de insanlara zarar verecek noktaya gelmiştir. Proje içinde yeşil alana önem verilmiş doğaya ve çevreye verilen zarar ortadan kaldırılmıştır. Ortaya konan proje ile birlikte bölgede yaşanan görsel kirlilik ve çevre kirliliği ortadan kalkacak ve Tarihi Sinop Cezaevi surları ortaya çıkartılarak kalelerin önü açılacaktır. İçinde yer alan oturma alanları, gezi alanları, amfi tiyatro, kafeteryalar vs. gibi unsurlar vatandaşlarımıza sunulacak şehre sahil boyunca yeni bir kimlik kazandıracaktır.”

“Çalışmalarımızla Sinop’a Değer Katmaya Devam Ediyoruz”

Sinop halkına daha çağdaş ve daha yaşanılabilir bir kent sunmak amacında olduklarını belirten Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, bu amaç doğrultusunda Sinop için çalıştıklarını ve Sinop için hizmet ürettiklerini ifade etti.

Gerçekleştirdikleri çalışmalarla Sinop’a değer katmaya devam ettiklerini ifade eden Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, “Kentini sahiplenen yönetim anlayışıyla, attığımız her adımda, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmek ve beklentilerini bütünüyle karşılayabilmek için çalışıyoruz. Bu nedenle hayatımızın her alanını kuşatan ve yaşam kalitemizi belirleyen hizmetlerde çıtayı her zaman en yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda da çalışmalarımıza yön veriyoruz. Doğalgaz gibi önemli bir çalışmayı tamamlanma aşamasına getirdik. Bunun akabinde Doğalgaz çalışmalarımız neticesinde bozulan ve ihtiyaç duyulan alanlarda yol ve asfaltlama çalışmalarımızı hızlı bir şekilde tamamlıyoruz. Bunun yanında hizmet kalitemizi artırmak noktasında araç parkımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Birimlerimizin ihtiyaç duyduğu yeni araçları belediye bünyemize katıyoruz. Temiz ve daha sağlıklı bir Sinop için çevre ve görüntü kirliliğine neden olan çöplerimizin saklı bir şekilde toplanması için hayata geçirdiğimiz yer altı çöp konteynır sistemini il genelinde yaygınlaştırıyoruz. Tarihi ve Kültürel Değerlerimize sahip çıkma noktasında tarihi evlerimizin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yine ilimizin güzelliklerinin tanıtımı noktasında sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler çerçevesinde Sinop’a değer katacak önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Yapılan tüm bu hizmetler Sinop’u daha güzel bir geleceğe taşımak ve daha modern bir şehir inşa etmek noktasında oldukça önemli ve değerli çalışmalar bizim için. Bu çalışmalarımıza yenilerini eklemek ve Sinop’u daha da güzel yerlere getirmek için çalışmalarımız artarak devam edecek.”

“Sosyal ve Kültürel Belediyecilikte Öncü Bir Belediyeyiz”

Sosyal ve kültürel belediyecilik alanında öncü bir belediye konumunda olduklarını ve bu anlamda gerek sosyal, kültürel ve sportif anlamda Sinop’un tanıtımına katkı sağlayacak önemli etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Belediye Başkanı Baki Ergül, gerçekleştirdikleri bu etkinliklerle ilgili, “Kültür sanat, spor ve sosyal belediyecilik alanında öncü belediyelerden biri konumundayız. Türkiye’de ve dünyada ilk kez, sadece kulüplerin katılımıyla oluşturulan ve dünyanın da en büyük plaj voleybolu kulüpler ligi olma özelliğini taşıyan TVF Plaj Voleybolu Kulüpler Ligi Final Etabı Sinop’ta gerçekleştirildi. Son zamanlarda 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden hemşehrimiz M. Berkay Akbaş’ın anısına, 2. Geleneksel Berkay Akbaş Sokak Basketbolu Turnuvası, Sinop Başkanlığının katkıları ile düzenlenen Sinop Belediyesi 4.Kitap Fuarı, 9.’su düzenlenen Sinop Aile Buluşması gibi birçok önemli organizasyona ev sahipliği yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Bu organizasyonlar Sinop’un tanıtımı açısından çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Yer Altı Çöp Konteynırı Yaygınlaşıyor

Sinop belediyesi tarafından kent merkezinde çevre ve görüntü kirliliği yapan çöplerin yeraltına alınarak hem görüntü kirliliğinin önlenmesi hem de çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla başlatılan yer altı çöp sitemi projesi kapsamında çöp kutuları yer altına alınmaya devam ediyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında Sinop Belediye başkanlığınca en son Zeytinlik Mahallesi zafer blokları mevkiine yer altı çöp konteynırı yerleştirildi. Özellikle kış aylarında yoğun rüzgar alan mevkide çöplerin çevreye dağılmasını önleyen yer altı çöp konteynırları yeni yerlerine koyulmaya devam edilecek.

“Tarihi ve Kültürel Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz”

Sinop’un tarihi ve kültürel değerlerinin korunması konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini kaydeden Başkan Ergül, “Belediye Başkanlığımızca restorasyon çalışması tamamlanan ve Atatürkçü Düşünce Derneğine tahsis edilen Macide Kılıç Kültür Evinden sonra, Kuruçeşme Sokakta bulunan diğer tarihi evler de Belediyemiz tarafından satın alındı. Mülkiyeti belediyemize geçen tarihi evin yeniden restore edilmesi amacıyla yaptığımız projelendirme çalışmalarından sonra ihalesini yaparak restorasyonuna başladığımız. Tarihi evin restorasyon çalışmasında sona gelindi. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımızı tamamlayıp tarihi evimizi yeni yüzüyle halkımızın hizmetine açacağız.” dedi.

Sinop’a Yeni İtfaiye Aracı

Sürekli gelişen ve değişen bir şehir konumunda olan Sinop’ta ihtiyaç duyulan alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade Belediye Başkanı Baki Ergül, “Sinop’un artık sınırları değişiyor. Nüfusumuz her geçen gün artmaya başlıyor. Allah göstermesin böyle büyük bir durumda mevcut itfaiyelerimizin bu gibi durumlara cevap vermeyeceğini düşünerek yeni bir itfaiye kazandıralım diye düşündük. Eskiden binalar 2-3 katlı idi. Şimdi ise 5-6-7 katlı binalar var. Dolayısıyla merdivenler acil bir durumda bizim mevcut merdivenlerimiz buna cevap vermiyor, yetersiz kalıyor. Bu yüzden böyle bir itfaiye aldık. İtfaiyede aracında bulunan merdiven 30 metre yukarı çıkabiliyor. Yani 10 katlı bir binaya rahat ulaşma şansı var. Ayrıca aracın bünyesinde 4 ton su ve 300 litre de köpük var.” diye sözlerini sonlandırdı

Asfaltlama Çalışmaları Tam Gaz Devam Ediyor

Başta doğalgaz çalışmalarının sona erdiği yerlerde Sinop Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından başlatılan asfaltlama çalışmalarına devam ediliyor. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle kent merkezinde meydana gelen olumsuzluklar ve görüntü kirliliğinin büyük ölçüde giderildiğini kalan kısımların tamamlanması için de yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, “Belediye araç parkımıza kazandırdığımız sathi kaplama aracı ile kendi asfalt plentimizde ürettiğimiz asfalt ile il genelinde özellikle doğalgaz çalışmaları nedeni ile bozulan yerler başta olmak üzere eksik kalan ihtiyaç duyulan tüm yollarımızı asfaltlıyoruz. İhtiyaç duyulan diğer alanlarda da sathi kaplama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız altyapı çalışmalarının tamamlandığı alanlarda hızlı bir şekilde devam ediyor. Benim Sinoplulara bir sözüm var. Bu yıl içinde kentte asfaltlanmamış yer bırakmayacağız. Kendi imkânlarımızla kendi ürettiğimiz asfaltı kullanarak hem tasarruf edeceğiz, hem il genelindeki asfalt sorununu tamamen ortadan kaldıracağız hem de cadde ve sokaklarımızı daha güzel bir görünüme kavuşturacağız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.