“MODERN VE GELİŞEN BELDE AHMETBEY SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM EDİYOR”

Şehirlerin yarıştığı günümüzde belde belediyesi olmasına rağmen sınırlarını zorlayan bir belediyecilik anlayışıyla hareket eden Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Ahmetbey’i geleceğe hazırlama yolunda gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla yeni pencereler açmaya ve Ahmetbey’i yıldızlı bir Avrupa şehri yapma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

0
1450

Ahmetbey Belde Evi Yüzleri Güldürüyor

Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş tarafından beldeye kazandırılan örnek projelerden biri olan Ahmetbey Belediyesi Şehit Er Şevket Topal Belde Evi, haftanın 7 günü 7’den 70’e tüm Belde halkına ücretsiz eğitim hizmeti vermeye devam ediyor.

Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş’ın Ahmetbey Beldesine kazandırdığı önemli projelerin başında yer alan Ahmetbey Belediyesi Şehit Er Şevket Topal Belde Evi, hizmete açıldığı günden bu güne kadar 7’den 70’e tüm belde halkına ücretsiz eğitim hizmeti veriyor. Kadın ve çocuklara yönelik eğitim ve kursların verildiği belde evi gençlerin buluşma noktası haline gelirken, burada verilen eğitimler kişisel gelişim ve beceriler konusunda gençlere yeni ufuklar açıyor. Kadınlara yönelik verilen kurslarla hem kadınların sosyal yaşama entegrasyonu sağlanıyor hem de aile ekonomisine katkı sağlama imkanı sunuyor.

Ahmetbey Belediyesi’nin hayata geçirdiği örnek projelerden biri olan Belde Evi ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, “2015 yılında yapımını tamamlayarak, açılışını gerçekleştirdiğimiz Ahmetbey Belediyesi Şehit Er Şevket Topal Belde Evi; 40 kişilik toplantı-konferans salonu, elektronik kütüphane destekli, Kütüphane ve okuma odası, kurs ve atölye salonları ile toplantılarımızdan, kurslarımıza, edinecekleri beceriler ile ev ekonomisine katkı sunmak isteyen kadınlarımızdan, ücretsiz halk dershanesi işlevi ile çocuklarımıza ve tüm Belde halkımıza hizmet veriyor. Açıldığı günden bu yana 7’den 70’e tüm Belde halkına ücretsiz eğitim hizmeti veren Belde Evi’nden 2000’e yakın kursiyer faydalanmış ve faydalanmaya da devam etmektedir.” dedi.

“Çocuk Dostu Şehir Ahmetbey’i Birlikte Yönetiyoruz”

Çocukların kentten beklentilerini karşılamak ve yaşamayı hayal ettikleri kenti inşa etmenin en önemli görevlerinden biri olduğunu vurgulayan Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş Çocuk dostu belediye vizyonuyla,  çocukları da yönetime dahil ederek hep birlikte şehri yönetmeye çalıştıklarını söyledi.

Bölgesinde, çocuklara yönelik çalışmaları ve kültür etkinlikleri ile öne çıkan bir Belediye olan Ahmetbey Belediyesi, çocukların ve gençlerin sadece 23 Nisan’larda temsili olarak değil, hizmet üretilen tüm zamanlarda doğrudan yönetime dahil olmalarının sağlandığı, okullarından seçim ile göreve gelen sınıf başkanlarından oluşan “Sınıf Başkanları Meclisi” ile gerçekleştirilen periyodik toplantılar ile çocuklar, “sınıf-okul-belde” ölçeğinde talep, tavsiye ve şikayetleri gündeme getirip çözüm üretiyor.

Proje ile ilgili bilgiler veren Başkan Mustafa Altıntaş, “Bizler beldemizde çocukların kararlarını kendileri alabilmeleri için sınıf başkanlarından oluşan bir Sınıf Başkanları Meclisi oluşturduk. Bu Sınıf Başkanları Meclisi bizim koca dünyalarımızda görmediğimiz birçok konuyu gündeme getiriyor, talep, tavsiye, şikayet ve eleştirilerini bizlere getiriyorlar. Bizler de onlara bütçe ayırarak onlara istedikleri gibi işler yapılması konusunda gayret gösteriyoruz. Okkayla ve mürekkeple yazı yazmaya başlayan nesil ile bugün bilgisayarda kodlama yazan nesil aynı zaman dilimi içerisinde yaşıyor. Ama ne yazık ki bu çocukların gelecekteki akıbetini halen okkayla ve mürekkeple yazı yazmaya başlayan nesil idare etmeye çalışıyor. Biz bunun tersini yapmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın karar alabilmesi için bir mekanizma yaratmaya çalıştık.”

“Çocuklarımız Kent Yaşamında Söz Sahibi”

Şehir hayatında çocukların doğrudan yönetime dahil olduğu ve şehrin inşa edilmesi noktasında beklentilerinin karşılanması noktasında yürütülen projeyle özgüveni yüksek, kendinden emin, ne istediğini bilen, topluma liderlik yapabilecek yetenekler ile donatılmış çocuklar yetiştirmek hedefleniyor. Projenin amaçları hakkında da bilgiler veren Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, “Yerel demokrasimizin en küçük birimi olarak gördüğümüz sınıf başkanlarımızın, sözlü ve yazılı olarak gündeme getirdiği konular ışığında, çocukların kent yaşamında söz sahibi olabilmeleri, yaşadıkları günlük sorunları ve ihtiyaçları onların gözünden görebilme imkanına sahip olmamızı, nasıl yollar, parklar, etkinlikler ve hizmetler istediklerini, sorun ve şikayetleri iletmede yardımcı olabilmelerini amaçlamaktayız.  İki aylık dönemlerde bir araya gelen ve çocuklardan oluşan “Sınıf Başkanları Meclisi” Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Ahmetbey Belediyesi’ne “12 Yıldız Şehri Ünvanı Ödülü” kazandırdı.

Ahmetbeyli Ev Kadınları Kalkınma ve Girişimcilik Projesi ile İş Elbiseleri Üretiyor

Ahmetbey Belediyesi ve Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi İşbirliği ile ev kadınları “Kadın Üst Giysileri ve Dikiş Kursları”nda eğitim alıyor. Ev kadınları kurslarda kazandıkları becerileri ile belediyelere iş elbiseleri dikiyor.

Ahmetbey Belediyesi Belde Evi’nde gerçekleştirilen Kadın Üst Giyim Kurslarında eğitim alan kadınların, ev ekonomisine katkı sunabilmeleri amacıyla ortaya çıkan proje fikri, Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinin, kursiyerlerin el becerilerini ve profesyonel iş makinelerini kullanabilme kabiliyeti kazandırmalarıyla birlikte, üretime dönüştü. Kadınların kooperatif kurarak, kolektif üretim yapabilmeleri teşvik edilirken, bireysel üretim ve ticari kazanç elde etmek isteyen kursiyerler için de KOSGEB Kırklareli Bölge Müdürlüğü ile işbirliği gerçekleştirilerek, yaşam boyu geçerli girişimcilik eğitimi sertifikası almaları sağlandı. 1 adet overlok makinesi, 1 adet profesyonel ütü, 6 adet profesyonel atölye tipi dikiş makinesi, 10 adet taşınabilir dikiş makinesi Ahmetbey Belediyesi tarafından kadınların kullanımına tahsis edildi. Parça başı üretime göre ücretlendirilecek işler, ev kadınlarının yeni girişimciler olarak ev ekonomisine katkı sunmalarını, para kazanabilmelerini sağlayacak. Belediye, dikiş kurslarında eğitim alan kadınların KOSGEB hibe\kredi ve desteklerinden yararlanması için girişimcilik kursları da düzenliyor.

Projenin beldede yaşayan, projeye dahil olan kadınların, el becerilerini kurslarla artırmalarına, yeni girişimciler olarak ev ekonomisine katkı sunmalarına ve para kazanmalarına imkan tanıdığını söyleyen Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, “İlk iki dönemde toplam 56 bayan kursiyerimiz eğitimlerini tamamlayıp, Ahmetbey Belediyesi, Fen İşleri, Su İşleri, Temizlik Hizmetleri çalışanlarının iş elbisesi ve iş güvenliği yeleği ihtiyaçlarını karşılamış olup, iş eldiveni üretimi ile ilgili fizibilite çalışmaları devam etmektedir. İş elbiselerinin dikiş sağlamlığı, kumaş kalitesi, rahatlık ve çalışma esnasında ki esneklikler Belediye çalışanlarınca test edilmektedir. Bölge Belediyeleri ve yerel sanayi işletmelerine örnek iş elbiseleri gönderilmiş olup, çalışma sipariş aşamasındadır.” dedi. Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, yapımına başlanacak yeni kapalı pazaryerinde 200 m2’lik bir alanı iş elbiseleri üretimi için kadınların kullanımına tahsis edeceklerini de sözlerine ekledi.

“Ahmetbey’e Dev Bir Proje Daha Kazandırıyoruz”

Ahmetbey’e kazandırdıkları önemli projelere yenilerini eklemeye devam eden Ahmetbey Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kapalı Pazar Yeri ve Fuar/Festival Alanı, Spor ve Yaşam Kompleksi inşaatı 2019 Şubat ayında tamamlanıyor.

Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş kente yeni yaşam alanları katacak projenin içeriğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Projemiz kapsamında; Beldemiz spor sahasının bulunduğu alanda, Fatih Caddesine paralel bir şekilde inşa edeceğimiz işyerleri; cadde ve pazaryerine çift vitrin ile satış yapabilen, talep edilmesi halinde ikinci katlarının da kiralanabileceği 14 dükkân, Pazar esnaflarımızın, mevsim koşullarından etkilenmeden satışlarını, vatandaşlarımızın da temiz ve ferah bir ortamda, rahatlıkla alışverişlerini yapabilecekleri, belirli dönemlerde gerçekleştireceğimiz Zirai Ekipman/Tarım Fuarı ve Köfte Festivaline ev sahipliği yapacak, bununla birlikte hemşehrilerimizin düğün ve cemiyetlerini gerçekleştirebilecekleri 2.000 metrekare’ye yakın kapalı alan, Mahalle muhtarlığımıza tahsis edeceğimiz, Muhtarlık binası, Zabıta ve Güvenlik noktaları ile spor müsabakaları ve etkinliklerde sağlık hizmeti verecek Revir, Yağmur dualarında ve Cuma günlerinde, pazarcı esnafı ve vatandaşlarımızın ibadetlerini temiz ve rahat bir ortamda gerçekleştirebileceği, özel mimariye sahip bir Mescid, Esnaflar ve vatandaşlarımızın araçlarını park edebilecekleri ve hafta sonları da Açık Oto Pazarı olarak kullandırmayı düşündüğümüz, 100’e yakın araç kapasiteli açık otopark, UEFA standartlarında inşa edilecek, spor kulüplerimizin ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak yeni futbol sahamızın, İki spor kulübümüze tahsis edilecek kulüp ofislerinden, misafir takımların ve hakemlerin kullanabileceği konforlu mekânlara, çamaşırhane ve canlı yayın odalarına kadar tüm detayları düşünülmüş tribünleri de projemiz ile hayat bulacak.

Projemizin devamında, futbol sahamızın yeniden konumlandırılması ile kazanılacak yeni alanda, Kapalı Spor Salonu, Çocuklar için Yüzme Havuzu, Basketbol, Voleybol sahaları, Tenis kortu ve Halı saha/antrenman sahalarının bulunacağı, çevresi koşu pisti, açık hava fitness spor aletleri, çocuk oyun alanları, açık otoparklar ve sosyal donatılar ile tamamlanacak kompleksimiz Belediyemiz öz sermaye olanakları ile finanse edilmektedir.

“12 Yıldızlı Avrupa Şehri Ahmetbey, Ödüle Doymuyor”

Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş’ın modern şehirleşmeden sosyal yaşama, çevreden yerel kalkınma kadar birçok alanda ortaya koyduğu projelere adeta ödül yağıyor.

Yaptığı örnek projelerle 7’den 70’e herkesin takdirini kazanan Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, uluslararası ve ulusal bazda birçok ödüle layık görülen çalışma ve projelerle dikkat çekmeye devam ediyor. Paris’te gerçekleştirilen toplantıda, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödüllerinden biri olan “12 Yıldız Şehri” ünvanını belirten sertifika, Avrupa Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu ile Avrupa Kongresi Dış İlişkiler ve İşbirliği Birim Başkan Yardımcısı Dmitri Marchenkov tarafından Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş’a takdim edildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentlere ve Belediyelere verilen en büyük ödüllerden biri olan Avrupa Diploması ödülünü, Strasbourg’da, Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen törenle Ahmetbey Belediyesine takdim edildi. Ahmetbey Belediyesi, katıldığı ulusal ve uluslararası projeler, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkiler ile özellikle çocuklar, gençler ve kadınlara yönelik sosyal ve kültürel çalışmalar neticesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, Avrupa Diploması ile ödüllendirilen Türkiye’nin ilk Belde Belediyesi oldu.

Ahmetbey Belediyesi yurt dışında aldığı ödüllerin yanında Türkiye’nin en prestijli Belediyecilik Ödüllerinden “Altın Karınca Belediyecilik Ödüllerinin “yerel kalkınma ve işbirliği” kategorisinde ödüle layık görüldü. “Edremit Belediyesi Tuncel KURTİZ Anısına Kaz Dağları Doğal Yaşam Ödülleri” En Çevreci Belde Belediye Başkanı Ödülü Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş’a takdim edildi. Ahmetbey Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşayan Şehirler Platformu işbirliğinde gerçekleştirilen “Şehir Ödülleri 2018’de en çok başvuru alan kategori olan “Çocuk Dostu Şehir” Ödülü’ne yüzlerce Belediye arasından layık görüldü. Başkan Mustafa Altıntaş ayrıca Kamu-Der tarafından Yılın Belediye Başkanı Ödülünü de almaya hak kazandı.

Ahmetbey Vizyon Parklarla Donatıldı

Ahmetbey’in yaşam kalitesini arttırmak için gece gündüz çalışan Ahmetbey Belediyesi, halkın daha kaliteli zaman geçirebileceği, kardeşlik ve dostluğu pekiştirecek anıt ve demokrasi unsurları ile donatılmış, modern alanlarla desteklenmiş önemli vizyon parkları şehre kazandırdı.

Ahmetbey genelinde park, spor ve sosyal alanları arttırmaya yönelik yaptığı çalışmalarla vizyon projeler oluşturmaya devam ediyor. Çocukların ve yetişkinlerin sosyal yaşantısını hareketlendirmek amacıyla belde genelinde uygun bulunan alanlara tesisler kazandıran Ahmetbey Belediyesi inşa ettiği modern parklarla vatandaşların beğenisini topluyor. Belde sınırları içerisinde yaptıklarını irili ufaklı parkların yanında Beldeyi vizyon parklarla donattıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, yapılan vizyon parklarının birlik ve beraberlik vurgusuyla hem fiziksel hem de sosyal hem de manevi anlamda önemli bir atmosfer oluşturduğunu söyledi. Ahmetbey’e 1989 Bulgaristan zorunlu göçü ve zulmünde hayatlarını kaybeden soydaşlarımızın anısına Özgürlük Parkı, Avrupa Yerel Demokrasi Parkı, sınır ötesi dostluk için el ele projesi kapsamında Avrupa Kültür Parkı, belediyenin kuruluşundan günümüze canla başla çalışan belediye emekçileri anısına yapılan Belediye Emekçileri Parkı ve Atatürk Parkı önemli vizyon parklarını kazandırdıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, bu çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

Özgürlük Parkı

1989 Bulgaristan zorunlu göçü ve zulmünde hayatlarını kaybeden ve tüm acıları belleklerinde yaşatan İnsanlarımız anısına bir anıt, 500 metre yürüyüş parkuru, açık alan fitness aletleri, çocuk oyun alanı, piknik masaları ve kamelyaların bulunduğu Özgürlük Parkı ve Anıtı 29 Ekim 2018’de kullanıma açılmıştır.

Atatürk Parkı

Belediyemiz öz kaynakları ile finanse edilen; 3200 m2 alan üzerine; 500 m2 kapalı alana sahip, 70 m2 ek binasında; Gelin Odası, Mutfak ve Bay Bayan WC’leri bulunan, yeni yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarına sahip Atatürk Parkı Yazlık Düğün Salonu 2017 yılında hizmet vermeye başladı. Açıldığı günden bu güne belde halkımızın büyük ilgi gösterdiği Atatürk parkı ve düğün salonu nezih bir ortamda halkımızın dinlenebilme ve düğünlerini gerçekleştirebilme imkânı sağlamaya devam ediyor.

Belediye Emekçileri Parkı

Ahmetbey’in her karışında alın teri olan çalışanlarımız, belediye emekçilerimiz adına inşa ettiğimiz parkımızın içerisinde güneş enerjili temiz enerji ile aydınlattığımız, içerisinde aile kamelyaları, piknik kamelyaları, banklar, çocuk oyun parkı ve yürüyüş yolu ile açık alan fitness aletleri bulunmaktadır. Kentleri güzelleştiren, daha temiz ve yaşanılabilir hale getiren Belediye emekçileri anısına yaptığımız ve 2016 yılında hizmete açtığımız belediye emekçileri parkı Türkiye’de yapılan tek park durumunda.

Avrupa Kültür Parkı

Bulgaristan’ın Stambolovo Belediyeleri işbirliği ile “Sınır Ötesi Dostluk İçin El Ele” projesi kapsamında inşası tamamlanan Avrupa Kültür Parkı 2015 yılında belde halkına hizmet vermeye başladı. Karşıyaka Mahallesi’nde yapılan 4 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu Kültür Park’ta 200 kişilik amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, satranç alanı, meydan, suni gölet ve yeşil alan bulunuyor. Avrupa Kültür Parkı kadınlarımız tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kadınlarımız evlerinden çıkıp orada hazırladıkları yiyecekleri yiyip keyifli dakikalar geçiriyor. Muhabbet ediyor. Ayrıca dev satranç alanı yaparak çocukların zeka gelişimine katkıda bulunmak, keyif alacakları bir alan yaratmak istedik. Bulgaristan Stambolovo beldesi kardeş şehrimiz. Burası ortak proje kapsamında oldu.

Avrupa Yerel Demokrasi Parkı

400 metre yürüyüş parkuru, 1800 m2 yeşil alan, mini amfi tiyatro, sokak kitaplıkları, açık alan fitness/spor alanları ve dinlenme alanları bulunan, Ahmetbey Belediyesi finansmanı ile inşa edilen “Avrupa Yerel Demokrasi Parkı” misafir ülkeler ve komşu şehirlerden konukların katılımı ile açıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.