“MAHALLELERİMİZDEĞİŞİYOR, GELİŞİYOR VE GÜZELLEŞİYOR”

Modern ve yaşam düzeyi yüksek bir Buldan hedefine ulaşmak için gece-gündüz demeden çalıştıklarını söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Farklı proje ve yatırımlarla çehresi her geçen gün değişen ilçemizin bütün mahallelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya, mahallelerimizi güzelleştirmeye ve değiştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

0
1085

2014 yılında göreve gelen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan’da başlattığı hizmet seferberliğini tüm mahallelere yayarak her mahallenin en iyi imkânlara kavuşması ve modern bir kimlik kazanmasını sağlamaya çalışıyor. Bütün birimlerindeki personel ve imkânlarla mahallelerin tüm sorunlarını çözmek için kolları sıvayan Başkan Gülbay, “İlçe merkezindeki tüm imkanları her hangi bir ayırım gözetmeksizin Buldan’ın her köşesinde, her mahallesinde gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Dönem dönem mahallelere yaptığı ziyaretlerle sorunları yerinde tespit eden Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; Buldan’a bağlı bütün mahallelerde öncelikli olarak yol çalışmalarının startını verdi. Buldan Belediyesi Fen İşleri ekipleri; yazın toz kışın da çamur nedeniyle çağ dışı bir ulaşım imkânına sahip mahallelere girerek ihtiyaç duyulan bütün mahallelerde kilit parke döşeme işlerini başlattı. Modern şehircilik anlayışı çerçevesinde mahallelerin; üstyapı, eğitim, kültür ve sosyal yaşam alanlarının oluşturulması gibi eksiklerinin giderilmesi noktasında çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Mustafa Gülbay; ihtiyaçlara göre kimi mahallede okul yenileme, kimi mahallede bahçe düzenleme, kimi mahallede park – bahçe, kimi mahallede de sosyal yaşam alanlarının oluşturularak mahallelerin yaşam standartlarının yükseltildiğini söyledi.

Aktaş Mahallesi: Aktaş Mahallesi’nin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında mahalle içi yollar kilit parke ile döşenerek daha modern bir hale getirildi. Aktaş Mahallesi’nde kilit parke taşı döşenmeyen sokak kalmadı. Mahallede bulunan Aktaş Camii ve minare yapımına da Buldan Belediyesi malzeme yardımında bulundu. Yapılan malzeme yardımlarının yanı sıra çeşme ve tuvaletlerde de yenilenerek hizmete sunuldu.

Alacaoğlu Mahallesi: Alacaoğlu Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan çalışmalar öncelik sırasına göre belirlenerek; Mahalle meydanında kötü bir görüntüye yol açan, esnafa özellikle kış aylarında zorlu günler yaşatan alan kilit taşı parke döşenerek daha çağdaş ve konforlu bir hale getirildi. Yine çalışmalar kapsamında mahallede bulunan Alacaoğlu İlköğretim Okulu’nda okuyan öğrenciler için okul bahçesi yeniden düzenlenerek çocukların daha konforlu ve güvenli bir şekilde hareket edebilecekleri bir hale getirildi.

Alandız Mahallesi: Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; Alandız Mahallesi’nde miniklere eğitim veren Alandız İlköğretim Okulu’nun etkinliklerine katılarak çocuklarla bir araya geldi. Başkan Gülbay, Alandız İlköğretim Okulu’na yaptığı ziyarette okul müdürü ve öğretmenlerle görüştü, sorun ve sıkıntılarını dinledi. Öğrencilerin yaptıkları resimlerden oluşan resim sergisini ziyaret eden Başkan Gülbay; burada miniklerle sohbet etti ve onlara çeşitli hediyeler verdi.

Beyler Mahallesi: Buldan’ın kırsal mahallelerinden biri olan Beyler Mahallesi’nin Mahalle’nin en önemli sorunlarından olan üst yapı eksiklikleri Buldan Belediyesi ekipleri tarafından tespit edilerek gerekli çalışmalar başlatılmış. Bu çalışmalar kapsamında Beyler Mahallesi Meydanı ve mahalle içlerindeki sokaklarda kilitli parke döşeme çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Boğazçiftlik Mahallesi: Buldan Belediyesi’nin çalışmaları kapsamında Boğazçiftlik Mahallesi’nde; mahallenin ana arter üzerindeki yollarda üst yapı çalışmalarına imza atıldı. Ana arter ve ihtiyaç duyulan mahalle içindeki sokaklara kilit parke taşı döşeme işlemleri yapıldı.

Bozalan Mahallesi: Mahalle içi yollarda kilit parke taş döşeme işlemleri tamamlanan Bozalan Mahallesi’nde özellikle sosyal yaşam alanları noktasında yaşanan sıkıntı ve eksiklikler giderilmiştir. İlçe halkının düğün, özel gün ve toplantı amacıyla kullandığı Bozalan Düğün Salonu’nun masa ve sandalye ihtiyacı Buldan Belediyesi tarafından karşılandı. Başkan Gülbay’ın “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerifi’nden hareketle Buldan’da hayata geçirdiği projeler arasında yer alan aşevi projesi Bozalan Düğün Salonu’nun yanındaki alanda hayata geçirilerek ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuldu. Eğitim noktasında Bozalan Ana Sınıfı’nda düzenleme çalışmalarını gerçekleştirildi. Düzenleme çalışmaları kapsamında köy konağının tadilatı yapıldı.

Bölmekaya Mahallesi: Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, ilçe merkezi ve mahallelerinde pek çok çalışmaya imza attı. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan biri de Bölmekaya Mahallesi’nde hayat buldu:  Mahalle girişlerini kontrol eden güvenlik sistemi, zamanla yetersiz hale geldi. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla düğmeye basan Başkan Gülbay Bölmekaya Mahallesi girişlerini kontrol eden güvenlik sisteminin yenileme çalışmalarını tamamladı. Mahallenin 7’den 70’e toplanma alanlarından olan köy konağında da yenileme çalışmalarını başlatan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, binada ihtiyaç duyulan çatı tamir işlerini tamamladı. Ayrıca Mahallenin muhtelif sokaklarında kilit parke döşeme çalışmaları da tamamladı.

Buldan 1. Sanayi Bölgesi: Buldan’ın reel ekonomideki kalbi konumunda bulunan 1. Sanayi Sitesi, küçük ve orta ölçekli esnafın bir arada ticaret yaptığı alanlardan biridir. Ancak onlarca işletme ve dolaylı yönden yüzlerce kişinin ekmek kapısı olan Buldan 1. Sanayi Bölgesi, yıllarca ihmal edilmiş ve ticaret elverişsiz yollar sahip olması ile esnafa zor zamanlar yaşatmaktaydı. Ekonomiye ve bölgedeki esnafa destek olmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarla bölgedeki mahrumiyete son verdi. Buldan 1. Sanayi Bölgesi’ndeki bütün sokaklarda kilit parke taş döşeme işlerine başlandı. Çalışmalar kısa sürede tamamlanarak bölgedeki esnafın daha modern şartlarda ticaret yapmalarına imkân sağlandı.

Buldan 2. Sanayi: Yüzyıllara nam salan Buldan dokumalarını bugün de temsil eden bölgelerin başında gelen Buldan 2. Sanayi Bölgesi, dokuma tezgahlarının seslerinin yükseldiği alanların başında gelir. İlçe ekonomisi, kalkınması ve kültürel değerlerinin başında gelen bu bölgeye de daha çağdaş bir yaşam imkanı sunan Başkan Mustafa Gülbay; Buldan 2. Sanayi Bölgesi’nde de çalışmalara imza attı. Bölgedeki çalışmalar kapsamında dokuma sektörünün yoğun olduğu alan olan Buldan 2. Sanayi Bölgesi’ndeki bütün yollar kilitli parke taşıyla kaplandı.

Vatan Sanayi Sitesi: Buldan İlçesi’nin ekonomideki lokomotifi konumundaki; çeşitli sektörlerin hayat bulduğu sanayi bölgelerinden olan Vatan Sanayi Sitesi; yüzlerce çalışanın bulunduğu bölgelerden biri. Vatan Sanayi Sitesi’nin en önemli sorunlarından biri de Akçeşme ile bağlantı yolunun ulaşım için elverişsiz olması idi. Bu sorunun çözümü için düğmeye basan Başkan Gülbay önderliğindeki Buldan belediyesi ekipleri, sitenin bağlantı yolunda yol düzenleme çalışmaları başlattı. Bu kapsamda bağlantı yolu kilit parke taş döşeme işleri kısa sürede tamamlanarak Vatan Sanayi Sitesi çağdaş bir bağlantı yoluna sahip oldu.

Bursa Mahallesi: Sınırlarında Tekke ve Sabuncu Deresini barındıran Bursa Mahallesi’nde, mahalle ile aynı adı taşıyan Bursa Mahallesi Cami’sinde yenileme çalışmaları başlatıldı. Kısa sürede tamamlanan çalışmaların ardından camide tadilat işleri tamamlanarak hizmete açıldı. Mahallede yer alan ve oldukça tehlike arz eden Tekke yolunda ve Yonatça-Sabuncu mevkilerinde kilit parke taş döşeme çalışmaları gerçekleştirildi. Bursa Mahallesi içinden geçen Sabuncu Deresi; mahallede tehlike oluşturan alanlardan biriydi. Bu alanda gerçekleştirilen istinat duvarı çalışmaları kısa sürede tamamlanarak dere çevresi mahalle halkı için güvenli hale getirildi. Bursa Mahallesi’nde Kavaklık ve Yonatça suyu şebekelerinde tamir, bakım ve yenileme çalışmaları yapıldı. Mahalledeki çocukları da unutmayan Başkan Gülbay; mahallede bulunan Yıldırım Beyazıt Parkını tepeden tırnağa yeniledi.

Cumhuriyet Mahallesi: Buldan’ın en kalabalık mahallesi olan Cumhuriyet Mahallesi, Buldan Belediyesi tarafından adına yakışır çalışmaların hayat bulduğu mahalleler arasında yer aldı. Mahallede bulunan stadyum üzerinde bulunan 3 bin m2 alan içinde bulunan park adeta Cumhuriyet Mahallesi’ne yeniden hayat verdi. 7’den 70’e dört mevsim mahallelileri ağırlayan Cumhuriyet Parkı ailelerin de yeni yaşam alanı haline geldi. 14 adet egzersiz ve spor aletlerinin yanı sıra 12 adet çocuklara özel oyun grupları, 18 adet ahşap pergola oturma alanı, büfe ve yürüyüş yolları ile Cumhuriyet Mahallesi’nin göz bebeği konumuna geldi. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Buldan Stadyumu da Başkan Gülbay’ın çalışmaları kapsamında hizmet alan noktalardan biri oldu. Stadyumda ihtiyaç duyulan drenaj bakım çalışmaları Buldan Belediyesi tarafından tamamlandı. Merkezde bulunan mahallede üst yapı çalışmalarına da imza atıldı. İlçenin kalbi konumundaki Cumhuriyet Mahallesi Cabbaroğlu Sokak kilit Parke taş döşenerek modern bir görünüme kavuştu.

Çamköy Mahallesi: Çamköy Mahallesi’nde bulunan mezarlık yolunun daha konforlu ve modern bir ulaşım ağına sahip olması için bin 500 m2 alanda kilit parke çalışması yapıldı. Çamköy Mahallesi sınırlarında bulunan gölet ve çevresinde de hafriyat ve düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi. Çamköy Mahallesi sınırlarında yapılan çalışmalardan bir diğeri de, mahalle sakinlerinin bir araya gelerek sosyalleştiği alanlardan olan Buldan Belediyesi Kahvehanesi’nin tadilattan geçirilerek yenilenmesi. Ayrıca Çamköy İlköğretim Okulu’nun bahçesi düzenlenerek okul yolunda kilit parke taş döşeme çalışmaları gerçekleştirildi.

Çarşı Mahallesi: Çarşı Mahallesi’nde “gerçekleştirilen üst yapı çalışmaları kapsamında; ihtiyaç duyulan bütün caddelerinde kilit parke taşı döşeme ve betonlama işleri tamamlandı. Çarşı Mahallesi’nin kalbi konumundaki Çarşı Caddesi, genişletilerek daha kullanışlı ve modern bir hale getirildi. Ayrıca aynı cadde üzerinde yer alan Çarşı Camisi’nin abdesthane ve tuvaletlerinde tadilat çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Çatak Mahallesi: “İlçeye bağlı her mahalle göz bebeğimizdir. Her mahallemiz modern şehircilik ilkemizin bütünü arasındadır” hedefi doğrultusunda Buldan’ın nüfusa göre en küçük 3. Mahallesi konumunda olan Çatak Mahallesi’nde üst yapı çalışmaları noktasında ihtiyaç duyulan kilit parke taş döşeme çalışmaları gerçekleştirilmiş, mahallede bulunan tuvaletlerde de bakım ve onarım çalışmaları kapsamına alınarak; sıva, boya badana ve çatı onarımı yapılmıştır.

Çaybaşı Mahallesi: Çaybaşı Mahallesi sınırlarında mesirelik alan, Kestane Deresi gibi alanları da barındırır. Buldan Belediyesi de Çaybaşı Mahallesi sınırları içinde mahallenin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara imza atmıştır. Bu çalışmalar kapsamında öncelik mahallenin sokaklarında üst yapı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çayırdere Sokak ve Kepsel mevkiinde kilit parke çalışmaları tamamlanmıştır. Mahallede bulunan Vakıf Mesire Alanı’nda çevre düzenleme, taş duvar yapımı ve yeni Wc’ler yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Mahalle sakinlerinin ailece vakit geçirdiği alanlardan olan Kestane Deresi Aile Çay Bahçesi ve Restorant kısmında da tadilat projesini hayata geçirilerek tesisler yenilenmiştir.

Derbent Mahallesi: Buldan’ın orta ölçekli mahalleleri arasında yer alan Derbent Mahallesi üst yapı çalışmaları tamamlanan mahalleler arasında yer almaktadır. Mahallelerde kullanımı en uygun ve uygulanabilir olan yol çalışmaları arasında yer alan kilit parke taş döşeme işi Derbent Mahallesi’nde de uygulanmıştır. Mahalle’de ihtiyaç duyulan sokak ve yollarda kilit taşı parke taş döşeme işleri tamamlanmıştır.

Dımbazlar Mahallesi: Çalışmalar kapsamında Dımbazlar Mahallesi’nde de ihtiyaç duyulan bütün yollarda kilit parke taş döşeme işleri başlatıldı. Çalışmalar kısa sürede tamamlandı. Üst yapı çalışmaları kapsamında mahallenin taş duvar işleri de yapıldı.

Doğan Mahallesi: Doğan Mahallesi, her yıl geleneksel olarak düzenlenen; köklü bir kültür olan Deve Güreşleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Daha önce başka bir alanda gerçekleştirilen Deve Güreşleri alanı Başkan Gülbay dönemi ile birlikte Doğan Mahallesi’nde yapılan festival arenasına taşındı. Her etkinlik döneminde binlerce kişinin katıldığı Deve Güreşleri festival arenasının Doğan Mahallesi’ne taşınması ile birlikte mahalle sakinleri de yeni bir dönemsel ekonomi kaynağına sahip olmuş oldu. Fiziki olarak yetersiz olan ve kapatılan Doğan İlköğretim Okulu bahçe alanı da mahalledeki miniklerin kullanımına sunulması amacıyla yeniden düzenlendi. Doğan Mahallesi Derneği ile yapılan çalışmalar sonucunda alanda betonlama çalışmaları yapıldı. Doğan Mahallesi sınırlarında yapılan bir başka çalışma da üst yapı çalışmaları olarak kayıtlara geçti. İhtiyaç duyulan yollarda Buldan Belediyesi ekipleri tarafından kilit parke kilit taşı döşeme işleri yapıldı.

Dört Eylül Mahallesi: Buldan Belediyesi’nin mahallede yaptığı çalışmalar kapsamında; Dört Eylül Mahalle Meydanı’na yapılan dev Atatürk Heykeli dikkat çekmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün simasının ve izlerinin silinmesine izin vermeyen Başkan Gülbay; “Bizler Atamızın izlerini kimsenin silmesine izin vermeyeceğiz. Ne mahallelerimizden ne de ilçemizden ne de gönüllerimizden Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini ve izlerini kimse silemez.” açıklamasında bulundu.

Düzalan Mahallesi: Buldan Belediyesi’nin mahalleye ulaşımla ilgili sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla başlattığı çalışmalar kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulmuştur. Buldan Belediyesi üst yapı çalışmaları kapsamında özellikli yağışlı alanlarda mahalle sakinlerinin can ve mal güvenliğini korumak amacıyla projeler hayata geçmiştir. Mahallenin dik ve engebeli arazi şartlarını göz önüne alan Başkan Gülbay ve ekibi ana yol üzerinde duvar yapım işlerini tamamlayarak hayata geçirmiştir.

Girne Mahallesi: Girne Mahallesi’nde de Buldan Belediyesi ekipleri tarafından ihtiyaç duyulan çalışmalar başlatılmış ve kısa sürede tamamlanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında Mahalle içinde ihtiyaç duyulan bölgelerde betonlama çalışmaları yapılmıştır. Girne Mahallesi Yaka Yolu’nda kilit parke taş döşeme işleri tamamlanmıştır. Toprakçı Kaşı Bahçeli Dede mevkiinde de kilit parke taş döşeme işlerinin yanı sıra, meydan ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Gölbaşı Mahallesi: 2 bin 343 kişi nüfusu ile Buldan’ın nüfusu en kalabalık ilk 3 mahallesi arasında yer alan Gölbaşı Mahallesi’nde; Bademlik Sokak, Dağınık Evler, Demirciler Sokak, Okka Deresi Caddesi, İmam Hatip Lise Yolu, Sadık Sokak, M. Kundak Sokak ve Gökçe Sokak mevkilerinde toplam 15 bin 396 m2 kilit parke taş döşeme çalışmaları tamamlanarak mahallenin yıllardır çözülemeyen mahalle içi ulaşım sorunu ortadan kaldırılmıştır.

Gülalan Mahallesi: Gülalan Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan yollarda kilit parke taş döşeme işlerini yaptı. Mahallede tehlike arz eden dere yatağında gerçekleştirilen taş duvar çalışması ile olumsuz koşullar ortadan kaldırıldı. Yıllardır mahallenin simgesi konumundaki köy konağının da tamirat işlerini üstlenen Buldan Belediyesi, konaktaki çalışmaları kısa sürede tamamlayarak mahalle halkının hizmetine sundu.

Güroluk Mahallesi: Güroluk Mahallesi, Buldan Belediyesi’nin sosyal projelerinin hayat bulduğu mahalleleri arasında yer aldı. Yardıma muhtaç ailelerin imdadına yetişen Buldan Belediyesi bu doğrultuda ilçenin farklı noktalarında aşevi projelerini hayata geçirdi. Bu projelerden biri de Güroluk Mahallesi oldu. Güroluk Mahallesi’ne Buldan Belediyesi tarafından ücretsiz sıcak yemek yardımı yapılan aşevi yapım işi tamamlanarak hizmete açıldı.

Güroluk Mahallesi’ndeki çalışmalardan bir diğeri de üst yapı alanında oldu. Mahallede gerekli olan cadde ve sokaklara betonlama, kilit parke taş döşeme işleri yapıldı.

Hasanbeyler Mahallesi: Hasanbeyler Mahallesi’nde de Buldan Belediyesi tarafından ihtiyaç duyulan öncelikli projeler hayata geçirilmiştir. Mahallenin ihtiyacı tarımda ve üst yapı çalışmalarında kendini göstermiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda da mahallenin yollarında kumlama çalışmaları yapılmıştır. Yine yol çalışmaları kapsamında toplam 4 bin 850 m2 kilit parke taşı döşeme işleri tamamlanmıştır. İlçenin temel geçim kaynakları arasında bulunan hayvancılığa destek noktasında Hasanbeyler hayvan sulama göletleri temizlenmiştir.

Helvacılar Mahallesi: Eğimli bir arazi üzerine kurulan mahallede en önemli ihtiyaçlardan biri de yol çalışmalarıydı. Sorunun çözümü için düğmeye basan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; iş makinelerinin Helvacılar Mahallesi’nde çalışması için startı verdi. Çalışmalar kapsamında Avcılar Sokak, Yazıcıoğlu Sokak ve Yayla Sokak’ta çalışmalar başladı. Kısa sürede tamamlanan çalışmaların ardından sokaklardaki betonlama çalışmaları tamamlandı.

Kadıköy Mahallesi: Kadıköy Mahallesi de belediye ekiplerinin çalışmaları ile temel ihtiyaçları karşılanan mahalleler arasında yer almaktadır. Buldan Belediyesi’nin çalışmaları ile mahallenin en önemli sorunlarından biri olan sağlıksız ve elverişsiz yollarında üst yapı çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda Mahalle içinde ve Soğukkuyu mevkiinde kilit parke taş döşeme işleri tamamlandı.

Karaköy Mahallesi: Karaköy Mahallesi sakinlerinin taleplerinden ilki düğün salonu oldu. Bu talep doğrultusunda hizmet için düğmeye basan Başkan Gülbay ve ekibi; Karaköy Mahallesi’nde düğün, nişan ve mevlit gibi özel günlerinde kullanılmak üzere 1 adet düğün salonu projesini hayata geçirdi. Mahallenin önemli sorunlarının başında gelen ulaşım sorunu da bağlantı yollarında gerçekleştirilen 5 km alanda stabilize yol kumlama, mıcırlama ve düzenleme çalışmalarıyla ortadan kaldırıldı. Ayrıca mahalle içi yollar da kilitli parkeyle döşendi.

Karşıyaka Mahallesi: Buldan’ın yoğun yerleşim alanlarından biri olan Karşıyaka Mahallesi, eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle en temel ihtiyaçlarının başında yol yapım çalışmaları yer almaktadır. Buldan Belediyesi mahallenin ulaşım sorununa çözüm sunabilmek amacıyla Kıncı Sokak’ta meydan çalışmasını hayata geçirmiştir. Çalışmanın ardından alan betonlama yapılarak mahalle sakinlerinin kullanımına sunulmuştur. Yine üst yapı çalışmaları kapsamında; Çaykaşı Caddesi ile Bağbaşı Sokak’ta kilit parke döşeme işleri tamamlanmıştır

Kaşıkçı Mahallesi: Buldan’ın küçük ölçekli mahallelerinden biri olan Kaşıkçı Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan sokak ve caddelerde toplam 1.443 m2 kilit parke taşı çalışması gerçekleştirilmesi ve mahallenin üstyapı sorunu ortadan kaldırılmıştır.

Kesikbaş Mahallesi: İlçenin bütün mahallelerinde modern şehircilik ilkesi ile harekete geçen Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; bu bölgede de yıllardır yaşanan en önemli sorunlardan biri olan ulaşım sorununun çözümü için harekete geçti. İş makinelerinin Kesikbaş mevkiide de çalışmaya başlaması ile Kesikbaş Yolu’nun kilit parke taş döşeme işleri tamamlandı.

Kırandamı Mahallesi: Buldan’ın en küçük mahallelerinden biri olan Kırandamı Mahallesinin en temel sorunlarından biri olan ulaşım sorunu. Bu yaşamsal sorunun çözümü için harekete geçen Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ve ekibi; mahalle içinde ihtiyaç duyulan yollarda kilit parke taş döşeme işleri tamamlanmıştır.

Kovanoluk Mahallesi: Buldan’ın kırsal mahalleleri arasında yer alan Kovanoluk Mahallesi Başkan Gülbay döneminde ihtiyaç duyulan hizmetler kavuştu. Başkan Mustafa Gülbay ve ekibi, 2015 yılında Kovanoluk Mahallesi’nde sobadan çıkan bir yangında büyük ölçekte hasar gören bir evin tadilat işlerini üstlendi. Bu kapsamda evin tabandan tavana yenileme çalışmaları belediye ekipleri tarafından yapıldı. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan mahallede en büyük ihtiyaçlardan biri de kantardı. Mahallelinin bu ihtiyacına kayıtsız kalmayan Başkan Gülbay 50 tonluk elektronik kantarı mahalleye kazandırdı. Eğitim konusunda mahallede bulunan anaokulu tepeden tırnağa yenilendi. Yol çalışmaları kapsamında ise mahallede toplam 150 m2 kilit parke çalışması gerçekleştirildi.

Kurtuluş Mahallesi: Mahalle sakinlerinin dokumacılıkla geçimini sürdürdüğü Kurtuluş Mahallesi dünyanın dört bir yanından dokuma ve tarih sever turistleri de ağırlamaktadır. Mahalle’de iç ve dış turizmin de canlı olması nedeniyle ticari taksi durakları da aktif olarak çalışmaktadır. Ancak durakların zamanla yıpranması nedeniyle ihtiyacı karşılayamaz hale gelmiştir. Bu amaçla Kurtuluş Mahallesi’nde hizmet veren 2 adet taksi bekleme durakları Buldan Belediyesi’nin çalışmaları ile yenilenmiştir. Mahalle’ye gezmek ve alışveriş yapmak amacıyla gelen misafirlerin sıklıkla kullandığı, otopark içindeki tuvaletler de belediye tarafından yıkılıp; yenileri yapılmıştır. Ayrıca mahalle girişine Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi yapılmıştır.

Kurudere Mahallesi: Buldan’ın “Yeşil Diyarı” mahalleleri arasında bulunan Kurudere Mahallesi, eğimli ve tarım arazileri ile çevrili bir alanda kurulmuştur. Mahallenin bu zemini özellikle yağışlı günlerde yaşamsal sorunlara yol açmaktaydı. Bu amaçla mahalle girişindeki park alanına taş duvar yapılmıştır. Aynı park alanı düzenlenerek yenilenen hali ile mahalle halkının hizmetine sunulmuştur. Mahallede ayrıca yol sorunu ortadan kaldırılmıştır.

Mahmutlu Mahallesi: Buldan’ın en küçük 2. mahallesidir. Ancak mahallelerde kişi sayısı değil, yaşamsal ihtiyaç ilkesi ile hareket eden Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; Mahmutlu Mahallesi’nin de günlük yaşamdaki en önemli sorunu olan ulaşım sorununu ortadan kaldırmıştır.Yapılan çalışmalar sonucunda Mahmutlu, Tepeköy arasındaki stabilize yolda hafriyat ve yol düzenleme çalışması, ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda ise kilit parke çalışması gerçekleştirilmiştir.

Oğuz Mahallesi: Mahallenin tarlalarla bağlantı noktalarında traktör ve benzeri araçların kullanımından kaynaklanan asfalt yollarında bozulmalar mevcuttu. Bu durumda kullanışsız ve tehlikeli yolları da beraberinde getiriyordu. Ancak mahallenin bu sorununa çözüm sunmak amacıyla kolları sıvayan Başkan Gülbay ve ekibi; mahallenin yollarında 5 tonluk bir çalışma ile asfalt kaplama tamiratını gerçekleştirdi. Yine üst yapı çalışmaları kapsamında mahalle içindeki yollar kilit parke taşı ile döşenmiştir.

Sarımahmutlu Mahallesi: İlçenin en eğimli zemin ve arazisine sahip Sarımahmutlu Mahallesi; Buldan Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda yıllardır çözülemeyen sorunlarının çözüme kavuştuğu mahallelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Mahallenin eğimli yapısı nedeniyle toprak kaymalarının yaşandığı Sarımahmutlu Mahallesi’nde Buldan Belediyesi ekipleri tarafından 117 m3 taş duvar yapıldı. Toplam 5 bin 448 m2 kilit parke taş döşeme, 160 m bordür ile yol düzenleme işleri tamamlanarak, Sarımahmutlu Mahallesi daha kullanışlı ve daha modern yollara kavuştu. Ayrıca mahallede yaşayan beylerin buluşma merkezlerinden biri olan Belediye kahvehanesinde gerekli duyulan bölümlerinde tamirat ve tadilat işleri gerçekleştirildi. Sarımahmutlu Mahallesi’nde de mahalle giriş alanına Atatürk resmi yapıldı.

Süleymanlı Mahallesi: Süleymanlı Mahallesi her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan mahallelerden biridir. Doğaseverlerin uğrak noktalarından olan Süleymanlı (Yayla) Gölü’nün bulunduğu mahallede mahalle ile özdeşleşen gölün, günlük hayata zarar vermemesi amacıyla göl yolunda taş duvar çalışması yapılmış, göleti besleyen ark temizliği yapılmıştır.

Yol çalışmaları kapsamında 6 ton asfalt kaplama çalışması tamamlanmıştır. Mahalle içindeki ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda da kilit parke taş döşeme işleri yapılmıştır. Ayrıca mahallede çok amaçlı tesis projesi hayata geçirilmiş olup yapım çalışmaları devam etmektedir.

Turan Mahallesi: Turan Mahallesi’nde de ihtiyaç duyulan cadde ve yollarda kilit parke taşı döşeme çalışmaları gerçekleştirildi. Mahallede bulunan Arif Cerit Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde düzenleme çalışmaları gerçekleştirilerek bahçe kilitli parkeyle döşendi. Turan Mahallesi sakinlerinin ibadetlerini yaptıkları mahalle camisinde de yenileme çalışmaları gerçekleştirilerek camisinin yanında bulunan abdesthane ve tuvaletlerde yenilenmiştir. Mahalledeki çocuklara daha güzel, daha donanımlı ve daha sağlıklı parklar sunabilmek amacıyla Turan Mahallesi’ndeki bütün parklarda oyun grupları ve spor aletleri yenilenmiştir.

Türlübey Mahallesi: Buldan’ın kırsal mahallelerinden biri olan Türlübey Mahallesi’nde de diğer mahallelerde olduğu gibi kilitli parke çalışmaları gerçekleştirilmiş olup bu çalışmalar kapsamında toplam 5 bin 100 m2 kilit parke döşeme çalışması tamamlanmıştır. Kilit parke taş döşeme işlerinin yanı sıra ihtiyaç duyulan yollarda stabilize yol kumlama ve düzenleme çalışmalarını başlatan Buldan Belediyesi, kısa süre sonunda 2 km yolda çalışmalarını tamamlamıştır. Türlübey Mahallesi’nde gerçekleşen bir diğer çalışma da mezarlık yolunda yapılmıştır. Yol boyunca molozlama ve düzenleme işleri Buldan Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeler arasında yer almaktadır. Hem bugünün hem de gelecek nesillerin yaşamsal kaynağı olan içme suyu konusunda da Türlübey Mahallesi’nde çalışmalar başlatan Buldan Belediyesi bu kapsamda su sondaj çalışmalarını hayata geçirmiştir.

Yalçınkaya Mahallesi: Yalçınkaya Mahallesi de Buldan Belediyesi tarafından yatırımların adresi olan mahalleler arasında yerini almıştır. Mahallede bulunan ve tarihi evler listesinde yer alan Zehrenti Evi, Buldan Belediyesi tarafından satın alındı. Ardından bir dizi çalışmalar sonucunda bu tarihi ev yenilenerek gelecek nesillere kucak açan bir merkez konumuna getirildi. 55 ada ve 2 parselde bulunan tarihi konakta çalışmalar tamamlanarak Dr. Behçet Uz Kültür Evi adı ile hizmete açıldı. Yalçınkaya Mahallesi Kayalar Mevkii, eğimli arazisi ile bilinen bölgelerin başında gelmektedir. Bu mevkiide de Buldan Belediyesi taş duvar yapımını tamamlayarak bölgeyi daha güvenli hale getirmiştir. Buldan Belediyesi tarafından, mahallede tarıma destek ve doğayı koruma projeleri kapsamında zeytin ağacı dikim çalışmaları yapılmıştır.

Yenicekent Mahallesi: Asırlara imza atan antik kente ve 23 yıldır geleneksel olarak düzenlenen festivale adını veren Yenicekent Mahallesi Buldan’ın göz bebeği mahallelerinden biri olarak karşımıza çıkar. 2 bin 279 kişi nüfusu ile ilçenin en kalabalık 4. Mahallesi konumundaki Yenicekent, sanayi sitesi, türbesi, antik kenti tarımı ile adını sınırlarından ötesine kadar duyurmayı başaran mahallelerimizdendir. Buldan Belediyesi’nin çalışmaları ile de tarihi ve coğrafi önemi taçlanmıştır. Başkan Gülbay önderliğindeki Buldan Belediyesi çalışmaları ile yaşam, ekonomi, eğitim ve tarım alanlarındaki faaliyetlerin daha da konforlu hale geldiği Yenicekent Mahallesi geleceğe güvenle bakan mahalleler arasında yer almaktadır.  Yenicekent mahallesinde yapılan çalışmalardan ilki kum ocağı yatırımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden olan; belediye çalışmalarından kullanılan kum ocağı Yenicekent sınırları içinde kurulmuştur. Buldan Belediyesi’nin bu yatırımı ile mahalle belediye kanalı ile bir istihdamla tanışmıştır. Topraklarında yetiştirdiği üzüme de mahalle adını veren Yenicekent tarım alanlarının en verimli olduğu topraklardandır. Mahalle halkı da geçimini büyük oranda tarımdan kazanmaktadır. Bu gerçekle Buldan Belediyesi tarıma destek kapsamında mahallede sınırlarındaki arazi sulamasında kullanılan havuz ve kanaletlerde temizleme çalışmalarını tamamlamıştır. Yenicekent mahallesinde bulunan sanayi bölgesine de yatırımlar gerçekleştiren Buldan Belediyesi; bölgede ihtiyaç duyulan betonlama çalışmalarını tamamlamıştır. Ayrıca sanayi bölgesinde bulunan tuvaletlerde ihtiyaç duyulan bakım ve tamirat işleri tamamlanarak yeniden hizmete sunulmuştur. Üst yapı çalışmaları kapsamında Yenicekent Narlıdere Mahallesi’nin 8. Cadde ve sokaklarında kilit parke taş döşeme işleri kısa sürede tamamlanmıştır. Yine çalışmalar kapsamında Narlıdere yolunda 42 m3 beton ile yol kaplama işlemi tamamlanmıştır. Eğitime destek projeleri arasında Yenicekent Mahallesi’nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’na Atatürk Büstü yapılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.