ELAZIĞ’IN DEĞİŞEN VE GELİŞEN YÜZÜ AKÇAKİRAZ

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya öncülüğünde gerçekleştirilen fiziki ve sosyal yatırımlarla büyük bir değişim yaşayan Akçakiraz, hayat standartlarının her geçen gün yükseldiği, modern şehir kimliğiyle Elazığ’ın değişen ve gelişen yüzü haline geldi.

0
1483

“Hedefimiz; Daha Modern ve Yaşanılabilir Bir Şehir Oluşturmak”
Akçakiraz’ı daha modern ve yaşanabilir kent haline getirme çalışmaları kapsamında Akçakiraz genelinde altyapı ve üstyapıda geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirten Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada; “Altyapı çalışmalarımız kapsamında; Beldemizde bulunan vatandaşlara ait foseptik çukurları iptal edilerek toplamda 19 km’lik kanalizasyon hattı döşenmiştir. 2018 yılı için 8 km kanalizasyon hattının çekilmesi planlanmaktadır. Beldenin artan içme suyu ihtiyacından dolayı DSİ’nin katkılarıyla 3 adet sondaj kuyusu açılmıştır. 18 km içme suyu hattı döşeyerek içme suyu ana boru hattını yeniledik. Girişimlerimiz neticesinde Elazığ Aksa Doğalgaz tarafından 2017 yılında 6.5 km doğalgaz hattı çekilmiştir. Ayrıca 2018 yılı için 21 km doğalgaz hattı çekimi yatırım programına dahil edilmiştir. 2018 yılı Altyapı çalışmalarımız kapsamında Beldemiz mevcut su hatlarımızı günümüz şartlarına uygun hale getirmek amacıyla % 50 hibe ile Belediyemiz ve İller Bankası işbirliğiyle SUKAP projesi kapsamında yenilenecektir. 2018 yılı yapımı planlanan; 8 km kanalizasyon hattı döşenecektir. 13 km su hattı döşenecektir. Sulama kanalları mevcut haliyle kullanılamadığından halkımızın tarım faaliyetlerini etkin şekilde kullanması amacıyla yenilenmiştir. Ayrıca altyapı çalışmalarımız kapsamında AKSA Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla Beldemizde bulunan 3400 metre enerji nakil hattı yer altına alınmış olup aydınlatma direklerinin de tamamı yenilenmiştir.
Yol ve Ulaşım çalışmalarımız kapsamında ise Beldemizin muhtelif mahallelerinde yol genişletme, kamulaştırma, peyzaj ve mimari çalışmalar yapıldı. Elazığ-Diyarbakır ve Elazığ-Bingöl yolları orta refüj ve çevre düzenleme çalışmaları Karayolları tarafından yapılarak beldemiz daha güzel bir görünüme kavuştu. Beldemiz sınırlarında Elazığ Belediyesi, İl Özel İdare ve Karayollarının katkılarıyla 6 km BSK malzeme serimi, 20 km trimer asfalt serimi, 8 km statik kaplama çalışması yaptık. Belediye caddesi üzerinde bulunan araçların yoğun olarak kullandığı 50 yıllık köprümüzün sağlamlığı denetlenmiş olup ömrünü tamamladığı tespit edilmiştir. Belediyemiz ile DSİ arasında yapılan mutabakat sonucunda Beldemiz sınırlarında bulunan 4 adet ömrünü tamamlamış köprü 2018 yılı yatırım programına alınıp yapımına başlanmıştır. Bu zamana kadar belde genelinde 255.000 m² kilitli parke taşı döşendik. Bu yıl içerisinde 40.000 m² parke döşeme çalışması gerçekleştireceğiz. Ulaşım noktasında Belediyemiz çevresinde bulunan Elazığ-Bingöl yolu ve Elazığ-Diyarbakır yollarında kurulmak üzere trafik kurallarının uygulanabilirliğini arttırmak trafik kazalarını önlemek amacıyla Elazığ Emniyet Müdürlüğü ile protokolünü imzaladığımız EDS(elektronik denetleme sistemi) ihalesi yapıldı.” şeklinde konuştu.
“Akçakiraz’ın Gelişimine Katkı Sağlayacak Yatırımlar Gerçekleştiriyoruz”
Akçakiraz’da altyapı sorunu başta olmak üzere içme suyu, yol ve ulaşım gibi alanlardan sıkıntıların ortadan kaldırılması için önemli atılımlar geçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı “Oluşturduğumuz geniş kapsamlı hizmet ağıyla Akçakiraz farklı bir kimliğe büründü. Hizmet belediyeciliği alanındaki rutin çalışmalarımızın dışında sosyal belediyecilik, yerel kalkınmasının sağlanması, turizm geliştirilmesi ve desteklenmesi gibi birçok alanda Akçakiraz’ın gelişimine katkı sağlayacak yatırımlar gerçekleştirdik. Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar kapsamında Belediye binamızda yapılan tadilat işleminde belediye ana iskeleti hariç tüm müştemilatında tadilat ve tamirat işlemleri yapıldı. Belediyemize TSE belgesini alarak daha modern bir görünüme kavuşturduk. Ayrıca ek hizmet binası olarak zabıta amirliğimize yeni bir bina inşa ettik. Halkımıza daha iyi daha ve daha hızlı hizmet sunma noktasında 21 adet farklı amaç ve kapasitede araçlar alarak araç parkımızı güçlendirdik. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 1 adet arazöz ve 1 adet vidanjör beldemize kazandırıldı. Yapmış olduğumuz çevre düzenlemeleri ile mezarlık alanları modernize edildi. Akçakiraz mezarlık girişine 1 adet çeşme yapıldı. Bahçekapı(Şintil) Mahallesi Camisine 1 adet abdest alma yeri yapıldı. Beldemizde yer alan İlköğretim okullarımızın, Camilerimizin ve Kuran Kurslarımızın çevre düzenlemeleri, dış cephe tamir ve tadilatları yapıldı. Altınçevre, Zafer Mahallesi Belediye çarşısına taziye evi ve çevre düzenlemesi yapıldı 14 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır Çınar ilçesinde şehit edilen Emniyet personelimizin kızı şehit İrem Çiftçi’nin anısını yaşatmak maksadıyla Akçakiraz ilköğretim okulu yanına Şehit Çocuk İrem çiftçi adını verdiğimiz oyun parkı inşa ettik. Park çalışmalarımız kapsamında bu yıl içerisinde 3 adet mini park ve 2 adet kent park yapılacaktır. Altınçevre Mahallemize 1 adet sentetik Futbol sahası ve 1 adet sentetik Basketbol sahası kazandırdık. Beldemizde vahşi çöp depolama yapılmaktaydı.2018 de Elazığ belediyesiyle yapmış olduğumuz Katı atık protokolü sonucunda çöplerimizi, çöpten enerji üretimi yapan Elazığ Belediyesi’ne ait tesislere göndermeye başladık. Beldemiz Toplam mücavir alanı 47.000.000 m²’dir. Belediyemiz Fen işleri Müdürlüğü kontrolünde 5.500.000 m² toplam İmarlı Alana ek revizyon imar planı hazırlanarak 9.600.000 m² imarlı alanı oluşturulmuştur. Altınçevre Mahallesinde Belediyemizce Arsa tahsisi yapıldı ve İl Sağlık Müdürlüğünce Aile Sağlık merkezi inşa edildi. Büyük önem verdiğimiz projelerimizden biri de 2018 yılı yatırım programına dahil ettiğimiz 1000 KW GES (Güneş Enerji Santrali) projesi. Bu proje ile hem belediyemizin yaklaşık aylık 50.000TL’lik enerji gideri karşılanmış olacak hem de bölgemizdeki gençlere istihdam sağlanacaktır. Yetkili firma ile yapılan anahtar teslim anlaşmasıyla Kasım ayında ilk enerji üretimi başlayacaktır.” dedi.
“Akçakiraz Sosyal Belediyecilikte Örnek ve Öncü Bir Şehir Konumunda”
Gerçekleştirdikleri fiziki yatırımların yanında sosyal belediyecilik anlamında da ses getiren ve Akçakiraz’ı bu alanda öne çıkaran yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Sabahattin Kaya sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili; “Sosyal ve kültürel anlamda 2015 yılında ilkini yaptığımız ve gelenekselleştirdiğimiz “Yaza Merhaba Gençlik Festivali” ile hem ilçemizin hem de bölgemizin her kesimine hitap etmeyi başardık. Halkımız tarafından yoğun ilgi gören Festivalinin kapsamını genişleterek 2017 Yılı ‘Yaza Merhaba ve Gençlik Festivali’ kapsamında Türkiye’nin en büyük plaj voleybol turnuvasını düzenledik. Türkiye geneli düzenlenen ve toplamda 32 gün süren turnuvada 105 takımın katılımıyla 650 müsabaka oynanmıştır. Festival kapsamında Halk konserleri, çeşitli etkinlik ve aktiviteler düzenleyerek halkımızın birlik ve beraberliğini pekiştirecek güzel bir ortam oluşturduk. Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz 3000 kişilik iftar yemek programları düzenleyerek ramazan ayının manevi havasını birlikte yaşadık. Halkımızın sorunlarını dinlemek ve istişarede bulunmak üzere sürekli sahada bulunuyoruz. 50 yıl ve üstü evli çiftlerimizi ziyaret edip halkımıza sadakat önemlidir mesajı verdik. 0-90 günlük bebeklerimizi ziyaret edip Anne ve babaların daima yanlarında olduğumuz mesajını verdik. Yaz Spor Okulu Projesi kapsamında Akçakirazlı çocuklarımıza yönelik futbol, basketbol, hentbol ve voleybol kursları düzenleyip kurs bitiminde çocuklarımızın başarı belgelerini dağıttık. Her yıl Belediye çalışanlarımızın motivasyonlarını artırmak amacıyla futbol turnuvaları düzenliyoruz. Biz Birlikte Türkiye’yiz Voleybol Turnuvasını düzenledik. Akçakiraz Belediyesi Voleybol takımımız büyük bir başarı örneği göstererek Voleybol 2. ligine çıktı. Beldemizde sosyal etkinliklerimiz kapsamında fotoğraf ve yemek yarışmaları düzenledik. düzenledik. Eğitime destek noktasında öğrenci ve okullarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanında kitap kumbarası adı altında başlatılan projeye belediye olarak destek verdik. Beldemiz hanımlarına meslek edindirmek ve gelir elde etmelerini sağlamak için Akçakiraz’da bir ilke imza atarak kadınlarımıza yönelik halıcılık kursu, ücretsiz dikiş, nakış, el sanatları, ahşap, seramik boyama kursları açtık. Yine beldemizde ücretsiz halk oyunları kursu açtık. Beldemizi hakkettiği değere ulaştırmak için değerli devlet büyüklerimizle, halkımızla, muhtarlarımızla daima dayanışma içerisinde çalıştık. Bizlere bu güzel faaliyetleri yapma bahtiyarlığı sağlayan Sayın Bakanlarımıza, Elâzığ Milletvekillerimize, Elazığ Valimize, Elazığ Belediye Başkanımıza, İl başkanımıza, tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, hizmetlerimize destek veren gönüldaşlarımıza, meclis üyelerimize, muhtarlarımıza, mesai arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ederim.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.