ÇAYCUMA ADIM ADIM BİSİKLET KENTİ OLUYOR

"Çaycuma’nın bisiklet kenti olması yolunda bir etabı daha hep birlikte aşıyoruz. Ben inanıyorum ki, Çaycuma çok uzun olmayan zamanda Hollanda gibi olacak. Bisiklet yolları, parklarıyla, karbon monoksit olmayan, egzoz gazına boğulmayan sağlıklı bir memlekette huzur içinde yaşayacağız."

0
1366

Çaycuma’nın yalnızca bölgede değil tüm ülkede örnek bir bisiklet kenti olma yolunda hızla ilerlediğini de söyleyen Kantarcı, “Şu ana kadar 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yaptık. Gerek doğalgaz, gerek elektrik, gerekse diğer altyapılar nedeniyle Çaycuma’nın her tarafını kazıyoruz. Ama kazdığımız her yere de mutlaka bisiklet yolu yapıyoruz. Bize ‘Bu kadar bisiklet yoluna ne gerek var’ diye kızanlar var. Ben onlara diyorum ki, eskiden özel otomobiller de yoktu, yollar da yoktu, şimdi bunlar çoğaldı arabalarımızı koyacak yer bulamıyoruz. Bisikletin yakıt ihtiyacı yok. En önemlisi de bisiklet sağlık demek. Bakanlık da bu nedenle böyle bir projeye önderlik ediyor zaten.” diyerek Çaycuma halkını bisiklet kullanmaya özendirmek için tüm belediye personeline bisiklet dağıtıyor. Güzel havalarda kendisi de dahil personeliyle birlikte işe bisikletle gidip geliyor.
Belediye personeline 113 bisiklet dağıtan Başkan Kantarcı, halkı bisiklet binmeye özendirmek için personeliyle çoğu zaman işe bisikletle gidip geliyor. Tüm Çaycuma’ya bu alışkanlığı kazandırmayı isteyen Kantarcı, ‘Bu uygulamayı diğer insanlar da takip ettiği zaman Çaycuma çok daha temiz, gürültüsüz bir şehir olacaktır. Çaycuma’yı sokakta yaşanacak bir yer yapmaya çalışıyoruz” diyor…
İlçeye 10 kilometreye yakın bisiklet yolu yapan Çaycuma Belediyesi daha önce dağıttığı 34 bisiklete ilave olarak 53 bisiklet daha dağıttı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı önümüzdeki günlerde başarılı öğrencilere de bisiklet vereceklerini açıklayarak 400’e yakın bisiklet dağıtacaklarını söyledi. Bisiklet dağıtım töreninde konuşan Başkan Kantarcı, “Çaycuma’nın bisiklet kenti olması yolunda bir etabı daha hep birlikte aşıyoruz. Daha önce 34 personelimize bisiklet dağıtmıştık, bugün 53 personelimize daha veriyoruz. Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde başarılı öğrencilerimize de bisiklet dağıtacağız. Toplamda 400’e yakın bisikleti Çaycumalıların kullanımına sunacağız. Bunlardan 315 tanesi Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildi. Bakanımızın, ‘Bir metre bisiklet yolu yapana bir bisiklet vereceğiz’ şeklinde beyanı vardı. Şimdilik 315 tane geldi. Gerisinin geleceğini ümit ediyorum” dedi.
Daha sonra söz alan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, “Bisiklet bizde alışkanlık olmaya başladı bile. Daha önce biz de kimi okullarda bisiklet dağıttık. Şimdi de belediyemize tahsis edilen bisikletleri dağıtıyoruz. Ümit ediyorum bu sürecek. Başkanın hesabına göre bakanlıktan 9 bin 500 tane daha alacağımız gözüküyor. İnşallah onlar da adım adım gelmeye başlar. Bisiklet sağlığın en temel adımlarından bir tanesi. Belli bir yaştan sonra yürüyüş yapma alışkanlığını kazanamıyoruz. Bisiklete binme alışkanlığı kazanmak da çok zor. Belediyemiz bisiklet yolları yaptı ama bisiklete binen az. Öyle ümit ediyorum ki, bu dağıtımların ardından bu sayı artacak. Ben bisiklet yollarının yapımını sağlayan belediyemize, bisiklet dağıtımını sağlayan Sağlık Bakanlığımıza ve Zonguldak Valiliğimize sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.